KWIATY TRUDNIEJSZE W UPRAWIE

Kwiaty trudniejsze w uprawie


Sprawdź które kwiaty wymagają większej uwagi, są mniej odporne na ataki szkodników i chorób, gorzej znoszą suszę i trudniejsze warunki atmosferyczne.

Kwiaty trudniejsze w uprawie - zobacz...

Parki, ogrody i rezerwaty -
czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogród Keukenhof w Lisse - najpiękniejszy ogród cebulowy - Holandia

Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodniki
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

Naturalne sposoby pielęgnacji roslin doniczkowych

Popiół z ogniska jako środek odkwaszający i użyźniający
Popiół, który zostaje po wypaleniu się ogniska też może się przydać. Gdy się wychłodzi warto go zebrać i wymieszać z ziemią, w której będą sadzone rośliny. Popiół odkwasi podłoże i użyźni je, bo zawiera wiele cennych składników mineralnych.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...Nawożenie roślin
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat
nawożenia roślin ...Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie, rośliny pachnące
Zastosowanie najpopularniejszych ziół, uprawa, zbiory i przechowywanie zół.
Zapachy w ogrodzie -
czyli rośliny pachnące

Zapachy w ogrodzie, czyli rośliny pachnące
Drzewa, krzewy i pnącza pięknie pachnące, kwiaty i zioła pachnące, rośliny pachnące na balkony i tarasy.
Wrzosowisko

Wrzosowisko - zakładanie i pielęgnacja


Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty pracy.
więcej o wrzosowisku ...Rozmnażanie roślin

Rozmnażanie roślin, drzew,  krzewów, bylin, traw, terminy wysiewu kwiatów
Rozmnażanie drzew, krzewów, bylin, traw, terminy wysiewu kwiatów, sadzonkowanie roślin balkonowych.Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny. Rodzaj gleby zależy od stopnia zwietrzenia i składu mechanicznego składników mineralnych.
Na terenie Polski najczęściej występują gleby piaszczyste, gleby gliniaste lub gleby ilaste czyli wcale nie rewelacyjne.
wiecej na temat gleby...SKALNIAK

Skalniak wiosną latem i jesienią zakładanie i pielęgnacja skalniaka, rośliny na skalniak, rośliny na murki>
Zakładanie i pielęgnacja skalniaka. Skalniak wiosną latem i jesienią, rośliny na skalniak, rośliny na murki.OGRÓD FRANCUSKI

W ogrodzie francuskim wszystko jest starannie zaplanowane; położenie tarasów, fontann, rzeźb, równe ścieżki i aleje, sztuczne jeziora, dywanowe rabaty o geometrycznych kształtach, równo przystrzyżone drzewa i krzewy.
więcej...Rośliny cebulowe i bulwiaste

Rośliny cebulowe i bulwiaste


Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
więcej na temat roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Nic nie stoi na przeszkodzie aby taką wiejską, romantyczna aurę stworzyć we własnym ogrodzie.
więcej...MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczne przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia.
więcej...Kolory w ogrodzie

kolory w ogrodzie, barwy roślin
Barwy roślin, odziaływanie barw, łączenie barw roślin, zasady kompozycji kolorów kwiatów.
OGRÓD UŻYTKOWY CZYLI OWOCE, WARZYWA I ZIOŁA

ogrodnik amator - ogród użytkowy, owoce, warzywa, zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzeczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę.

Ogród użytkowy czyli owoce, warzywa i zioła...


KWIATY DO OGRODU ŁATWE W UPRAWIENajogólniej rzecz ujmujac kwiaty dzielimy na jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie czyli byliny. Do tego dochodzą jeszcze kwiaty cebulowe i bulwiaste, które też są roślinami wieloletnimi.


Kwiaty jednoroczne to takie, które muszą być co roku na nowo wysiewane lub sadzone. Kwiaty dwuletnie wysiewane są w okolicach maja i czerwca, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego a wczesną wiosną i latem roku następnego zaczynają kwitnąć po czym obumierają. Byliny to wieloletnie rośliny zielne zimujące w gruncie. Wydawać by się mogło, że najłatwiej jest uprawiać właśnie rośliny wieloletnie ale nie należy zapomiać, że wymagają one również pielęgnacji, odchwaszczania, nawożenia i co parę lat wykopywane i sadzone na nowo.


Z kolei kwiaty jednoroczne różnorodnością barw i kształtów, nadają się do łatania pustych miejsc po przekwitłych roślinach wiosennych a wiele z nich nadaje się do uprawy na kwiaty cięte. Pielęgnacja kwiatów jednorocznych to przede wszystkim usuwanie chwastów oraz systematyczne podlewanie. Aby kwitły jak najdłużej, usuwać należy przekwitłe kwiaty. Dodatkową zaletą jest koszt uprawy - ceny nasion są stosunkowo niskie w porównaniu z zakupem sadzonek.
Prawdą jest, że uprawa kwiatów jest bardziej pracochłonna niż drzew i krzewów ale z drugiej strony ogród bez kwiatów wygląda smutno i monotonnie!

Kwiaty jednoroczne łatwe w uprawie:


Aksamitki - roślina w sam raz dla początkującego ogrodnika; aksamitki udają się w każdej glebie, są odporne na choroby, wytrzymałe na susze i upały. Obficie kwitną do pierwszych przymrozków i dobrze znoszą przesadzanie. Dodatkowo mało kosztowne bo ich nasiona można zbierać i z powodzeniem wysiewać w przyszłym sezonie. Mamy trzy rodzaje aksamitek: aksamitkę rozpierzchłą, niska (20-30 cm) o rozłożystym pokroju, aksamitkę wąskolistną o małych ale licznych, pojedyńczych kwiatach pomarańczowych lub żółtych, pokrój kulisty, pędy cieńkie, bardzo silnie rozgałęzione oraz aksamitkę wzniesioną o o wyskich pędach i dużych kwiatach. Więcej informacji...

Czubatka ubiorkolistna - o białych, niebieskich, różowych lub fioletowych kwiatkach z ciemnym lub żółtym środkiem i delikatnych, pokładających się pędach. Dość łatwa w uprawie i niezbyt wymagająca ale nie lubi gleby nadmiernie wilgotnej. Nie powinna być też zbyt silnie nawożona. szczególnie dekoracyjnie wygląda w dużych grupach. Ze względu na niewielkie rozmiary może być też sadzona w ogródkach skalnych. Przede wszystkim jednaka stosuje się ją do obsadzania pojemników i skrzynek balkonowych. Więcej informacji...

Czarnuszka damasceńska - o błękitnych kwiatach i postrzępionych liściach. Roślina ma delikatną budowę i osiąga wysokość do 50 cm. Wysiewa się ją wprost do gruntu (czasem wysiewa się sama), kwitnie od czerwca do sierpnia, później zdobią ją oryginalne owoce. Rośnie dobrze w każdej glebie na stanowisku słonecznym. Więcej informacji...

Godecje - świetnie nadają się na letnią rabatę. Kwitnie od połowy czerwca do początku sierpnia (około 6-8 tygodni). Kwiaty o średnicy 5-10 cm. w kolorach od białego poprzez różowy i łososiowy do czerwonego, mogą być pojedyńcze, półpełne lub pełne. Nasiona wysiewa się do gruntu w drugiej połowie kwietnia w miejscach osłoniętych od silnych wiatrów. Lubi stanowiska słoneczne, glebę próchniczą i i niezbyt suchą. Nadaje się na kwiat cięty. Nie należy jej zbyt obficie zasilać bo pogarsza to jakość kwitnienia. Wrogiem godecji są długotrwałe deszcze, które niszczą jej delikatne płatki.Więcej informacji...

kwiaty do ogrodu, kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty jednoroczne, aksamitki, kwiaty ogrodowe
kwiaty do ogrodu, kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty jednoroczne,czernuszka damasceńska, kwiaty ogrodowe
kwiaty do ogrodu, kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty jednoroczne,godecja, kwiaty ogrodowe
Maciejka - wysiewana wprost do gruntu. Kwiaty maciejki są drobne i mało efektowne ale mają inna zaletę: pięknie i mocno pachną a zapach nasila się w godzinach wieczornych. Kwitnie od czerwca do września. Jest to roślina mało wymagająca, dobrze rośnie w każdej glebie, lubi stanowiska słoneczne ale może rosnąć też w półcieniu.zobacz

Nagietek lekarski - dla wyjątkowo leniwych ogrodników bo wystarczy go raz wysiać a później rozsiewa się sam. Kwitnie od lipca do pierwszych mrozów. Barwa kwiatów od jasnożółtej do ciemnopomarańczowej. Co do gleby są niewybredne natomiast jak większość kwiatów jednorocznych lubią stanowiska słoneczne. Wysiew od kwietnia do czerwca.wiecej informacji...

Onętek/Kosmos - kwiat letni, szybko rosnący i osiągajacy wys.ok.1m. Kwitnie w pastelowym różowym lub białym kolorze jak również i bordo. Nadaje się na barwne bukiety. Można samodzielnie pozyskiwać materiał nasienny. Wysiew od wczesnej wiosny do lata; w latach następnych nasiona często wysiewają się same. Wytrzymałe na suszę, mogą rosnąć na ubogich glebach. Kwitną odo jesiennych przymrozków. Nie nadaje się do małych ogródków.więcej informacji...

Portulaka wielkokwiatowa - niewysoka roślinka kwitnąca od lipca do października. Kwiaty o pieknych czystych barwach, wyjatkowo odporna na suszę. Lubi dużo słońca. Źle rośnie tylko w deszczowe lata. Nadaje się zarówno do ogrodu jak i na balkony czy tarasy. więcej informacji...

kwiaty do ogrodu, kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty jednoroczne, nagietek lekarski, kwiaty ogrodowe
kwiaty do ogrodu, kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty jednoroczne, kosmos, onętek, kwiaty ogrodowe
kwiaty do ogrodu, kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty jednoroczne, portulaka, kwiaty ogrodowe

Ślazówka letnia - wytrzymała, niewybredna i szybko rosnąca. Ślazówka to piękna jednoroczna roślina ozdobna o delikatnych barwach kwiatów. Nadaje się na większe rabaty, grupami na trawniki, szczególnie pasuje do ogrodów o wiejskim charakterze. Zaleta tej rosliny jest to ze może rosnąć w gorszej glebie. Wysiewa się ją od razu na miejsca stałe. Obficie kwitnie od lipca do jesieni. Więcej informacji...

Istnieje też grupa kwiatów jednorocznych łatwych w uprawie pod warunkiem, że kupimy gotową rozsadę bo wyhodowanie ich z nasion bywa dość uciążliwe. Do tej grupy należą między innymi takie kwiaty jak:

Lobelia (stroiczka) - niska roślina często sadzona na balkonach i rabatach. Ma drobne, lecz bardzo liczne kwiatki, najczęściej o czysto szafirowej barwie. Czasem spotyka się kwiaty jasnogranatowe, niebieskie, różowe. Kwitnie od początku czerwca do późnej jesieni. Nie ma zbyt dużych wymagań co do gleby - lepiej kwitnie w glebie średnio żyznej niż przenawożonej. Trzeba jej zapewnić jedynie słoneczne stanowisko i regularne podlewanie. Więcej informacji...

Petunia ogrodowa - ma dekoracyjne, duże kwiaty kielichowate w kształcie, o wyrazistych i czystych barwach - najczęściej są białe, różowe, purpurowe lub fioletowe w wielu odcieniach. Mogą być także dwu- lub wielobarwne, przeważnie o kwiatach paskowanych lub pokrytych ciemnymi żyłkami. Jest to roślina łatwa w uprawie i niewybredna, wytrzymała na suszę ale w czasie kwitnienia roślinę warto regularnie podlewać i dokarmiać co 14 dni. Jedyną wadą jest to, że jej kwiaty są trochę mniej wytrzymałe na deszcze. Petuniom wystarczy przeciętna ziemia ogrodowa, średnio wilgotna. Dobrze rośnie w słońcu ale może też rosnąć w półcieniu. Więcej informacji...

Werbena ogrodowa (witułka) - Zaletą rośliny jest jej niewybredność co do gleby, odporność na choroby i szkodniki. Dobrze znosi kaprysy pogody - nie przeszkadzają werbenom silne wiatry, deszcze ani mocne słonce. Dobrze znosi chłody. Trzeba jednak pamiętać aby werbeny sadzone w pojemnikach były regularnie i dość obficie podlewane. Roślina tworzy zwarte, nieregularne kępy, niektóre odmiany mają zwisajace pędy. Kwiaty werbeny są drobne ale zebrane w dość duże, geste, główkowate kwiatostany. Szeroka jest gama barw: od białej, poprzez wszelkie odcienie różu i czerwieni aż po ciemne fiolety. Barwa kwiatów może być jednolita lub z plamą (tzw. oczkiem) a płatki mogą mieć plamy lub kreski innej barwy. Więcej informacji...

kwiaty do ogrodu, kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty jednoroczne, lobelia, stroiczka, kwiaty ogrodowe
kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty jednoroczne, petunia, kwiaty ogrodowe
kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty jednoroczne, werbena ogrodowa, kwiaty ogrodowe

Kwiaty dwuletnie łatwe w uprawie:


Bratki - dwuletnie, kwitną w wielu kolorach, od wczesnej wiosny do końca czerwca. Są mało wymagające,mogą rosnąć nawet w piaszczystej glebie zarówno w słońcu jak i w cieniu. Kwitnie obficie, może rosnąć w przeciętnej glebie ogrodowej ale podłoże powinno być wilgotne. Najlepiej sadzić w półcieniu, choć w słońcu też rosną. Nadają się do pojemników, i na rabatki ale w w połowie lata stają się mniej efektowne i lepiej je usunąć. Nowe rośliny można pozyskiwać poprzez wysiew nasion na rozsadnik od połowy czerwca do połowy lipca. Wiosną wysadza się bratki na rabaty. Więcej informacji...

Dzwonki ogrodowe - łatwe w uprawie są dzwonki ogrodowe o niebieskich, białych lub rózowych kwiatach. Często same się wysiewają. Kwitnie pod koniec wiosny i na początku lata.

Niezapominajki - dwuletnie, drobne niebieskie a czasem różowe kwiatki ożywią w maju każdą rabatkę. Od kilku lat istnieje wyhodowana w Szwajcarii biała odmiana niezapominajki. Liście miękko owłosione. Nadają się również na skalniak a także na kwiat cięty. Mogą z powodzeniem rosnąć w dość przeciętnej glebie, byle tylko była wilgotna. Lubi miejsca cieniste w których z reguły inne rośliny nie chcą kwitnąć. Pielęgnacja polega głównie na podlewaniu jeśli jest zbyt sucho. Po przekwitnięciu zeschnięte roślinki najlepiej powyrywać - a przy okazji się same powysiewają i zakwitną w przyszłym roku.Więcej informacji...

Stokrotki - dzikie same rosną np. na trawniku i nawet nie przeszkadza im częste kosznenie - po prostu kwitną na niższym poziomie. Tak naprawdę są kwiatami wieloletnimi ale uprawia się je jak dwuletnie bo w latach następnych kwitną już gorzej. Stoktotki ogrodowe maja wiele odmian od bardzo maleńkich do dużych pełnych lub półpełnych. Kwitną w kolorach białym, różowym lub bordo od wczesnej wiosny a obcinając przekwitłe kwiaty można przedłużyć kwitnienie do późnego lata. Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Jako rośliny niskie można je sadzić z przodu rabat bylinowych, na skalniaku lub do skrzynek balkonowych.Więcej informacji...

kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty dwuletnie, bratki, kwiaty ogrodowe
kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty dwuletnie, niezapominajki, kwiaty ogrodowe
kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty dwuletnie,stokrotki, kwiaty ogrodowe
Goździki brodate - dość łatwe w uprawie i niezbyt wymagające. Goździki brodate wyróżniają się silnym, korzennym zapach. Mają też efektowne zebrane w zbite, płaskie kwiatostany na szczytach sztywnych pęów. Moga być jedno- lub wielobarwne, często z tzw. oczkiem, pojedyńcze, rzadziej pełne. Kwitną od Od połowy czerwca do sierpnia. Więcej informacji...

Byliny łatwe w uprawie:


Aster nowoangielski - Kwitnie od września do listopada. Kolor kwiatów w zależności od odmiany może być różowy, karminowy, fioletowy, biały lub niebieski. Kwiaty zamykają się podczas deszczu, wieczorem i po ścięciu. Roślina dość łatwa w uprawie ale ma pewne wymagania co do gleby i stanowiska. W czasie wegetacji należy astry podlewać i nie dopuszczać do zachwaszczenia. Astry nowoangielskie nie wytwarzają rozłogów i dlatego nie zagrażają innym bylinom posadzonym w ich sąsiedztwie. Dobrze jest posadzić w ich pobliżu niskie rośliny, tak by ocieniały one dolne partie pędów, co uchroni je przed wysuszeniem. więcej informacji...

Bergenia sercowata - o dekoracyjnych dużych liściach: owalnych, sercowatych, skórzastych i zimozielonych. Kwiaty najczęściej różowe lub rózowolila, zebrane są w podbaldachy osadzone na długich i grubych ogonkach wystających ponad liście rośliny. Bergenie cechują bardzo duże zdolności przystosowawcze do różnych warunków siedliskowych. Ma niewielkie wymagania co do stanowiska i gleby. więcej informacji...

Dąbrówka rozłogowa - dekoracyjne są ne tylko kwiaty ale i liście pozostające zielone przez całą zimę. Niektóre odmiany ogrodowe mają liście brązowo-czerwone lub żółtawe. Kwitnie w maju, czerwcu. Kwiaty najczęściej barwy niebieskiej ale bywają też odmiany o kwiatach biaTych, fioletowych lub różowych. Roślina odporna na mrozy, może rosnąć w przeciętnej glebie o dostatecznej wilgotności. Może rosnąć w cieniu lub półcieniu. Nie nadaje się jedynie na stanowiska silnie nasłonecznione. Zastosowanie: jako roślina okrywowa zwłaszcza w miejscach zacienionych, do ogródka skalnego, można ją sadzić w pobliżu zbiorników wodnych. Więcej informacji...

Fiołki wonne - bardzo łatwe w uprawie, bez specjalnych wymagań. Drobne niebiesko-fioletowe kwiaty fiołka mają wyjątkowo miły zapach i wiele uroku. Do tego lubią miejsca dość trudne do obsadzenia - zacienione, pod drzewami. Dobrze rosną w każdej glebie, byle nie za ciężkiej. Kwitną od marca do maja, czasem powtarzają kwitnienie na jesieni. Więcej informacji...

Floksy wiechowate - zwane inaczej płomykami. Rośliny o wys. od 50 do 120 cm. obficie kwitnące w prawie wszystkich kolorach (oprócz żółtego), pieknie pachnace, chętnie odwiedzane przez pszczoły. P Pora kwitnienia: lipiec - sierpień. Kwiaty zebrane w wiechowate kwiatostany. Łodygi proste gęsto ulistnione o lancetowatych liściach. Najlepiej rosna w ziemi próchniczej (ale moje rosną prawie na piasku i też kwitną), stanowisko słoneczne lub półcień. W okresach suszy należy podlewać. Na posadzenie należy przeznaczyć więcej miejsca bo lubia się rozkrzewiać. Są roślinami długowiecznymi i w jednym miejscu mogą rosnąć wiele lat. Nadają się na kwiat cięty; mogą wytrzymać w wazonie od 3 do 7 dni. Kwiaty floksa wiechowatego są jadalne i mają słodkawo-korzenny smak.Więcej informacjii....

kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty wieloletnie, byliny, bergenia sercowata, kwiaty ogrodowe
kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty wieloletnie, byliny, dąbrówka rozłogowa, kwiaty ogrodowe
kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty wieloletnie, byliny, floksy wiechowate, kwiaty ogrodowe
Floksy szydlaste - doskonała roślinka na skalniaki i rabaty bylinowe. Tworzy niskie (ok. 10cm.), zwarte kobierce. Liście wąskie, igiełkowate. Kwitnie w II połowie maja i I połowie czerwca. Kwiaty w kolorach: białym, różowym, karminowym, rożowo-liliowym. Wymaga gleby przepuszczlnej (może być nawet piaszczysta) i stanowiska słonecznego. można rozmnażać przez podział bo łatwo się rozrastają.Więcej informacji...

Goździk kropkowany - kwitnie w czerwcu i lipcu, kwiaty najczęściej karminowo-czerwone, różowe lub białe , osadzone pojedyńczo lub po 2-3 na rozgałęzionej łodyżce. Tworzy poduszki o wysokości 15-20 cm. złożone z wąskich, błyszczących liści. Roślina bardzo łatwa w uprawie nawet dla niezaawansowanych amatorów; nie ma specjalnych wymagań ale najlepiej czuje się w przepuszczalnej glebie średnio bogatej w skladniki pokarmowe i wapń. Stanowisko suche i dobrze oświetlone. Goździki kropkowane są odporne na mróz i mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Zastosowanie - zastępcze trawniki, rabaty bylinowe, skalniaki. Dobrze komponuje się z trawawami ozdobnymi. zobacz

Goździki sine - łatwe do rozmnażania, nie przeszkadza im susza, przed i po kwitnięciu też zdobią szaroniebieskimi kępkami - dobre na skalniak. Nie lubi nadmiernej wilgoci. Rozmnażanie przez podział kępek lub z sadzonek w sierpniu. Łatwo się ukorzenia, dobrze znosi przesadzanie. Więcej informacji...

Irysy - czyli kosaćce; właściwie same rosną - wada: kwitną tylko w czerwcu - ale za to jak oryginalne są ich kwiaty. Najbardziej efektowne są irysy bródkowe o dużych, często wielobarwnych kwiatach wysokich do 80 cm. Mogą rosnąć zarówno w słońcu jak i półcieniu, w różnych glebach, nawet ubogich choć najlepiej udają się w glebie żyznej i przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Kwitną od końca maja do początku lipca.Stosuje się ją na rabaty bylinowe, można ją sadzić wzdłuż ścian, ścieżek czy ogrodzeń. Doskonale nadaje się do obsadzania zbiorników wodnych, pięknie współgrając z lustrem wody, oraz na kwiat cięty. Więcej informacji...
Inną odmianą jest irys karłowy osiągajacy 20 cm. Kwitnie w maju - kwiaty najczęściej żółte, fioletowe lub jasnoniebieskie. Irysy karłowe są długowieczne, odporne na mróz i suszę ale powinny rosnąć w słońcu.
Bardzo popularne i łatwe w uprawie są irysy syberyjskie o ciemnoniebieskich kwiatach z białymi żyłkami na płatkach, kwitnące na przełomie maja i czerwca. Dorasta do 90 cm. wysokości. Dekoracyjne są również liście; ciemnozielone przypominające kępy ozdobnej trawy. Może rosnąć w gorszej glebie zarówno w słońcu jak i półcieniu. Więcej informacji...

kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty wieloletnie, byliny, floksy szydlaste, kwiaty ogrodowe
kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty wieloletnie, byliny, kosaćce, irysy bródkowe, kwiaty ogrodowe
kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty wieloletnie, byliny, kosaciec, irys syberyjski, kwiaty ogrodowe
Jukka ogrodowa - egzotycznie wyglądająca roślina o sztywnych, mieczowatych liściach zebranych w rozertę, wydająca na przełomie czerwca/lipca potężny kwiatostan dorastający nawet do 2 m. wysokości. Kwiaty w kolorze bladoseledynowym lub kremowobiałym, przyjemnie pachnące. Ma pewne wymagania co do gleby i nasłonecznienia; najlepiej rośnie w glebie gliniastej, przepuszczalna o odczynie alkalicznym. Aby zakwitła trzeba posadzić ją na stanowisku słonecznym. Na zimę należy ją zabezpieczyć przykrywając korzenie liśćmi lub gałązkami świerka. Więcej informacji...

Krokusy - jedne z najłatwiejszych w uprawie roślin cebulowych. Bulwy krokusów są jednoroczne ale po przekwitnięciu w miejsce starej każdego roku powstaje nowa, wyrastająca tuż nad starą. Obok wyrastają małe bulwki przybyszowe tak więc można powiedzieć, że są to kwiaty wieloletnie. Kwitną od marca do połowy kwietnia wkrótce po stopieniu śniegu. Kolory kwiatów: białe, żółte, cienmo i jasnofioletowe. Ciekawą odmianą jest "Striped Beauty" o płatkach jasnolila z ciemnofioletowymi żyłkami oraz "Saturnus" o płatkach żółtych w brązowe żyłki. Niestety poszczególne kwiaty kwitną dość krótko, około 7-10 dni. Aby na wiosnę ozdabiały nasz ogród należy posadzić je do gruntu w połowie września na głębokość około 6-8 cm. Lubią glebę żyzną próchniczą i przepuszczalną, o odczynie obojętnym, wilgotną w okresie wiosennym. Nadają się na rabaty skalne lub niskie rabaty bylinowe. Można sadzić je też grupami na trawniku ale wtedy z koszeniem trzeba zaczekać do zaschnięcia rośliny. Raz posadzone w jednym miejscu mogą pozostawać przez kilka a nawet kilkanaście lat i nie są kłopotliwe w pielęgnacji. Jeśli dodać do tego że cebulki krokusów są niedrogie, to chyba warto je mieć w swoim ogrodzie. Więcej informacjii...

Lawenda wąskolistna - bylina lub krzewinka o wys. 20-50 cm.kwitnąca w lipcu i sierpniu. Kwiaty najczęściej niebieskofioletowe, rzadziej różowe zebrane w kłosy. Cała roślina przyjemnie pachnie i jest miododajna. Wymaga ciepłego i słonecznego stanowiska, gleby przepuszczalnej i niezbyt żyznej, najlepiej wapiennej. Stosuje się do ogródków skalnych, na obwódki. Więcej informacji...

Lędźwian szerokolistny - mało znana roślina przypominająca wyglądem kwiatów groszek pachnący, tyle, że niestety nie pachnie ale za to jest byliną mało wymagającą i rośliną pnącą, która potrafi w ciągu roku całkim "przykryć" ogrodzenie z siatki. Jedyną ich wadą jest to, że łatwo same się rozsiewają a silnie rosnące ldźwiany zagłuszają inne rośliny i ich rozrost należy kontrolować. zobacz

kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty wieloletnie, byliny, jukka ogrodowa, kwiaty ogrodowe
kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty wieloletnie, byliny, liliowce, kwiaty ogrodowe
kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty wieloletnie, byliny, rozchodniki okazałe, kwiaty ogrodowe
Liliowce - rośliny wieloletnie o kwiatach przypominających lilie i liściach tworzących gęste kępy. Trochę ekspansywne - czasami trzeba trochę je ograniczać bo może zagłuszyć inne rośliny. Właściwie nie wymagają pielęgnacji - rosną i kwitną tam gdzie nie chcą inne rośliny, chociaż odmiany o jasnych kwiatach potrzebują stanowiska słonecznego. Inne mogą rosnąć w półcieniu. Kwiaty starszych odmian liliowców najczęściej w kolorze żółtym, pomarańczowym lub lub brązowopomarańczowym ale są też nowsze odmiany o kwiatach białych, kremowych a nawet różowych, fioletowych lub czerwonych, z płatkami zakończonymi falbanką często o złoconych brzegach. Kształtem przypominają lilie - stąd ich nazwa. Kwitną w zależności od odmiany od maja do września. Liliowce u nas dość mało popularne, są bardzo modne zagranicą a hodowcy tworzą coraz to nowsze odmiany o interesujących kwiatach. Więcej informacji...

Margarytki czyli złocień wielki albo jastruń - łatwe w uprawie (no czasami atakują je mszyce) - kwitną razem z błękitnymi kosaćcami syberyjskimi i pięknie się razem komponują. Nadają się do obsadzania rabat i grup bylinowych oraz na kwiat cięty. Można margerytki łączyć z innymi wyższymi bylinami. Nie mają zbyt wygórowanych wymagań nie lubią jedynie zbyt kwaśnej gleby. Są odporne na niskie temperatury. Powinny rosnąć w nasłonecznionych miejscach. Więcej informacji...

Narcyzy - efektowne kwiaty cebulowe łatwijsze w uprawie niż tulipany. Kwiaty białe lub żółte z pofałdowanym środkiem zwanym przykoronkiem - najczęściej w kolorze pomarańczowym. Kwitną od końca marca do początku maja, pięknie przy tym pachnąc. Narcyzy najlepiej rosną w glebie żyznej i przepuszczalnej ale można sadzić nawet w słabszej glebie, suszę znoszą lepiej niż tulipany. Stanowisko słoneczne lub półcień. Niekorzystne dla narcyzy są ostre bezśnieżne zimy, w czasie których rośliny te mogą wymarznąć. Więcej informacji...

Ostróżki - też nie wymagają zbytniej uwagi, kwiaty w pięknych odcienich od jasnego błękitu po odcień niemal granatowy.

Przebiśniegi - wdzięczne roślinki cebulowe o białych zwisajacych kwiatach, ozdoba ogrodu bardzo wczesną wiosną - kwitnie w marcu a nawet pod koniec lutego. Może rosnąć w tym samym miejscu wiele lat, w półcieniu lub pełnym słońcu nie wymagająca specjalnej opieki. Więcej informacji...

Przymiotno - bylina przypominająca wyglądem astry marcinki (tyle, że kwitnie w czerwcu) mało wymagająca i wytrzymała. zobacz

Rozchodniki - uprawiane są ze względu na płożące pędy oraz ozdobne i odporne na warunki atmosferyczne liście. Roślina tworząca kobierce, kwitnie w lipcu. Kwiaty drobne. Kolor liści i kwiatów zależny od gatunku. Najczęściej uprawiane gatunki rozchodnika:
- rozchodnik ostry - kwiaty żółte (cytrynowe), ulistnienie seledynowe, kwitnie na przełomie czerwca i lipca.
- rozchodnik biały - kwiaty bardzo drobne, białe, liście ciemnozielone, kwitnie od końca czerwca i przez prawie cały lipiec.
- rozchodnik kamczacki - kwiaty żółtopomarańczowe, liście w kolorze soczystej zieleni, kwitnie w tym samym czasie co rozchodnik biały.
- rozchodnik ościsty - kwiaty żółte, ulistnienie szaro-srebrzyste, kwitnie od końca czerwca do połowy lipca.
- rozchodnik kaukaski - kwiaty w kolorze jasnoróżowym lub bordo, liście czerwonawe, kwitnie od połowy lipca i przez większość sierpnia.
- rozchodnik okazały - gatunek o rozmniarach większych niż inne rozchodniki, kwiaty różowe, zebrane w baldachy, liście niebieskawo-zielone, ułożone w rozetę, kwitnie od połowy sierpnia do połowy września.Więcej informacji...
Wszystkie rozchodniki są odporne na mrozy oraz suszę. Mają małe wymagania co do gleby. Lubia miejsca suche i słoneczne. Roślina idealna dla ogródków skalnych, oraz na obsadzanie skarp. Dodatkową zaletą jest łatwość rozmnażania : na wiosnę lub jesienią dzieli się kępy na mniejsze. Można również rozmnażać je przez ukorzenianie pędów. zobacz

Sasanka zwyczajna - to wiosenna bylina o pięknych dzwonkowatych kwiatach najczęściej w kolorze fioletowym ale zdarzają się też odmiany kwitnące na biało, czerwono lub purpurowo. Pora kwitnienia od końca marca do maja w zależności od odmiany i wiosennej aury. Kwitnie dość długo a kwiaty pojawiają się stopniowo. Roślina jest efektowna nawet po przekwitnięciu ponieważ tworzy pęki owocostanów pokryte miękkimi jedwabistymi włoskami. Również lekkiej budowy, ażurowe liście są pokryte podobnym "srebrzystym filcem" i pozostają dekoracyjne aż do jesieni. Lubi rosnąć w miejscach słonecznych i ciepłych (przynajmniej kilka godzin nasłonecznienia dziennie) w glebie lekkiej i przepuszczalnej a nawet kamienistej. Sasanki odznaczają się dużą wytrzymałością na brak wody. Te cechy powodują, że doskonale nadaje się na skalniak ale można sasanki sadzić też na niskich rabatach bylinowych lub w grupach na trawniku.Więcej informacji...

Tojeść kropkowana - największą zaletą tej rośliny jest to że może rosnąć i obficie kwitnąć w miejscach zacienionych, które rozświetla złotożółtymi kwiatami. W pełnym słońcu rówież dobrze rośnie i kwitnie. Okres kwitnienia od czerwca do sierpnia, najpierw zakwitają kwiaty dolne. Kwiaty osadzone są w kątach miękkich, owłosionych liści. Lubi glebę próchniczą i umiarkowanie wilgotną. Z tego względu doskonale nadaje się do obsadzania zbiorników wodnych. Tojeść kropkowana to bylina długowieczna i mrozoodporna. Rozmnażanie wiosną przez podział. Wadą tojeści jest jej ekspansywność - rozrasta się bardzo szybko i może zagłuszać inne rośliny.Więcej informacji...

Zawciąg nadmorski - jest byliną tworzącą kuliste zwarte kępy w kształcie poduszek. Kwitnie od późnej wiosny do września. Kwiaty w kolorze białym, różowym lub amarantowym, wyrastające ponad poduszki liści. Lubi glebę piaszczystą i słońce; jest też odporny na niską temperaturę. Nadaje się do skalniaka - szczególnie efektowna roślina w zestawieniu z jasnymi kamieniami.Wiecej informacji...


UWAGA ! Szczegóły dotyczące sadzenia cebul na podstronie : Rośliny cebulowe i bulwiaste.OFERTA SKLEPU Sadowniczy.pl

Czas na jesienne nasadzenia !

Grzyby :
Wrzosy :
Byliny :
Trawy :
Rośliny liściaste w doniczkach :
Drzewa owocowe w doniczkach :
Pnącza :
Iglaste doniczkowe :
Bestsellery :
Kamienie ozdobne :

>>> ZOBACZ WIĘCEJ CIEKAWYCH ROŚLIN I PRODUKTÓW ...

Powszechnie dostępne rośliny w pojemnikach można sadzić niemalże cały rok, za wyjątkiem okresów zmarzniętego podłoża. Wybierając odpowiednie stanowisko, podłoże oraz miejsce w ogrodzie nasadzamy rośliny od kwietnia do listopada - do pierwszych przymrozków.
Prosimy nie łączyć cebulek kwiatowych z nasionami, roślinami oraz innym asortymentem w sklepie, ponieważ większość cebulek ma termin sadzenia w marcu i w tym własnie czasie są wysyłane do klientów. Dlatego też zamówienia, gdzie będą cebulki z innymi produktami zostaną podzielone przez obsługę sklepu.


Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2018

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2018


Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
Zabezpieczamy ogród przed zimą

późną jesienią  zabezpiecz ogród przed zimą
Coraz częściej uprawiamy w swoich ogrodach rośliny, które pochodzą z miejsc o łagodniejszym klimacie - one nie przetrwają naszej zimy bez odpowiedniego zabezpieczenia...

LILIA KRÓLOWA LIPCOWEGO OGRODU

Ogrody, zdjęcia lilii, lilie w ogrodzie, pielęgnacja lilii

Lilie należą do wyjatkowo pięknych roślin ozdobnych a duża ilość gatunków o urozmaiconych barwach i kształtach oraz zróżnicowane wymagania w uprawie sprawiają, że każdy posiadacz ogrodu znajdzie wśród tych roślin coś dla siebie. Zastosowanie lilii jest szerokie: w uprawie gruntowej nadają się do ogrodów i parków, są też doskonałym materiałem na kwiat cięty.
Więcej informacji o liliach...SZAŁWIA POWABNA

rośliny jednoroczne, szałwia powabna
Kwiaty drobne, ukryte w dużych kolorowych, żyłkowanych przykwiatkach. Przykwiatki mogą mieć kolor fioletowy, różowy, czewony lub biały. Tworzą długie kłosy. Pędy sztywne i wzniesione.
Więcej...
Woda w ogrodzie
czyli staw lub oczko wodne

woda w ogrodzie, staw, oczko wodne
Budowa i miejsce na oczko wodne, rośliny do oczka wodniego, rośliny strefy wilgotnej łąki, strefy błotnej, strefy płytkiej wody, strefy liści pływających, rośliny powierzchniowe, pielęgnacja oczka wodnego.
Pnącza ogrodowe jednoroczne i wieloletnie

pnącza w ogrodzie, pnacza ogrodowe wieloletnie i jednoroczne
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdzy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić. Więcej na temat pnączy ogrodowych...


Balkony i tarasy
Najpopularniejsze rośliny na balkony i tarasy
popularne rosliny balkonowe, petunie, pelargonie, werbeny, surfinie, bakopa, uczep
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.

Rośliny egzotyczne na balkony i tarasy
egzotyczne rośliny balkonowe ,kuflik
Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Co prawda są one nieco trudniejsze w uprawie niż typowe rośliny balkonowe ale za to satysfakcja z posiadania nietypowo obsadzonego balkonu jest wieksza.
Więcej o egzotycznych roślinach w artykule:
Egzotyczne balkony i tarasy.OGRODOWI TWARDZIELE CZYLI ROŚLINY, KRÓRE MOŻNA SADZIĆ W PRAWIE KAŻDEJ GLEBIE
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce ale jest też wiele takich, które mogą rosnąć praktycznie w każdej glebie. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu lub ochoty na skomplikowane zabiegi ulepszania gleby warto się ta grupą roślin zainteresować.
więcej...OGRODOWE ORYGINAŁY CZYLI ROŚLINY DZIWNE, NIETYPOWE I RZADKO SPOTYKANE
Przyroda potrafi być bardzo pomysłowa i zaskakiwać swomi rozwiązaniami a czasami ma się wrażenie, że puszcza do nas perskie oko. Wiele ciekawych, niezwykłych, czasem zabawnych i oryginalnych roślin możemy uprawiać na swoich ogródkach czy działkach.
więcej...STORCZYKI PIĘKNE I TAJEMNICZE

Ogrody, zdjęcia storczyków, uprawa orchideii, pielęgnacja storczyków

Storczyki czyli inaczej orchdee fascynowały już w starożytności. Mogą oszołmić niepowtarzalnymi kształtami i tęczowymi barwami. W Chinach uprawiano je tysiąc lat przed naszą erą. I tak jest do dziś, choć wiadomo że są to roślny wymagające nieco uwagi i odpowiedniej pielęgnacji.
Więcej informacji o storczykach...Kwiaty cięte

kompozycje bukietowe, kwiaty cięte, bukiety, dodatki ogrodowe,  galeria ogrodowa
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu (np. gazania, eszolcja, dimorfoteka), bo w wazonie zostają z reguły zamknięte. Nie bez znaczenia jest zapach roślin; niektóre pachną pięknie ale bardzo intensywnie - takie nie powinny być ustawiane w pokoju, w którym się śpi. Są też kwiaty, które co prawda wyglądają pięknie w wazonie i są trwałe ale nie wszystkim odpowiada ich zapach (np. aksamitki). Wiele jest też roślin bardzo trwałych po ścięciu, które mogą być ozdobą nawet przez dwa tygodnie.
więcej na temat kwiatów ciętych ...Gleba kwaśna

gleba kwaśna w ogrodzie, rośliny na gleby kwaśne

Gleba kwaśna w ogrodzie, rośliny na gleby kwaśne.
wiecej na temat gleby kwaśnej...Gleba wapienna

gleba wapienna w ogrodzie, rośliny na gleby wapienne

Gleba wapienna w ogrodzie, rośliny na gleby wapienne, zasadowe.
wiecej na temat gleby wapiennej...Żurawki

rośliny o kolorowych liściach , byliny żurawka
Żurawki sadzi się w ogrodach przede wszystkim dla ich efektownych liści ale wiele z odmian wytwarza też ciekawe, delikatne kwiatostany często używane w kompozycjach bukietowych.
OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE - CZYLI NIE TYLKO KWIATY ZDOBIĄ

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej późną jesienią i zimą.
więcej...Trawnik - zakładanie i pielęgnacja
Trawnik to jeden z ważniejszych elementów kompozycji ogrodowych; wprowadza w ogrodzie pewien porządek a zielona trawa jest doskonałym tłem dla drzew, krzewów, kwiatów, budynków i dekoracji ogrodowych. Nawet w małym ogrodzie warto zaplanować miejsce na trawnik co spowoduje, że będzie sprawiał wrażenie przestronniejszego. więcej na temat trawnika...


Agaleria, ciekawe linki, przydatne strony
Ciekawe strony, przydatne liki, katalog stron internetowych
Strony zawsze pod ręką: serwisy informacyjne, kursy walut, rozkład jazy pkp, pogoda, program tv...

więcej ciekawych linków...


Katalog stron o tematyce turystycznej

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron turystycznych
INTERVAC, agroturystyka, internetowe przewodniki turystyczne, biura podróży, serwisy hotelarskie, noclegi, strony podróżników.
Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2018    Parki, ogrody i rezerwaty