Kwiaty motylkowate, zebrane w okazałe kłosy, zwykle niebieskofioletowe lub różowe, niekiedy dwubarwne. Pora kwitnienia: Od czerwca do pierwszej połowy lipca. Więcej ...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Osiąga od 30 do 70 cm. Ozdoba rośliny: Kwiaty zebrane w płaskie kwiatostany. Naturalnym kolorem kwiatów krwawnika pospolitego jest biały ale odmiany ogrodowe moga być w kolorze żółtawyn, różowym, liliowym i czerwonym. Odmiany o kwiatach czerwonych lub amarantowych są najbardziej efektowne.
Cała roślina jest miękko, wełnisto owłosiona i przyjemnie, korzennie pachnie. Pora kwitnienia: Od czerwca do października. Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, potrafi dostosować się do różnych warunków. Należy do gatunków eurosyberyjskich i jako taka jest całkowicie mrozoodporna. Nie szkodzi jej zanieczyszczone powietrze, susza, odporna jest też na szkodniki i choroby. Wadą jest spora ekspansywność rośliny - rozrasta się za pomocą kłączy i dlatego nie należy sadzić jej w pobliżu roślin o mniejszej sile wzrostu.
Aby długo kwitła trzeba usuwać przekwitniete kwiatostany.
Rozmnażanie - właściwie sama się rozmnaża rozrastając się za pomocą rozłogów. Rozmnażanie przez podział przeprowadzać wiosną - najlepiej w kwietniu. Gleba: Najlepsza jest gleba średnio próchnicza ale może rosnąć też w gorszej ziemi. Lubi gleby lekko wilgotne ale z drenażem. Stanowisko: Umiarkowanie światłolubna, może rosnąć w słońcu lub półcieniu. Zastosowanie: Do wiejskich i dzikich, naturalistycznych ogrodów, jako roślina zadarniająca. Na rabaty bylinowe, do grup z innymi większymi, ekspansywnymi bylinami. Może być sadzona na obrzeżach ogrodu. Jako że jest roślną zielarską może stanowić element ogrodka ziołowego. Ciekawostki: Krwawnik pospolity należy do znanych od dawna roślin leczniczych stosowanych w medycynie i lecznictwie ludowym.
Nazwa łacińska Achillea pochodzi podobno od imienia Achillesa, który jakoby używał tego ziela do leczenia ran.
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Nic nie stoi na przeszkodzie aby taką wiejską, romantyczna aurę stworzyć we własnym ogrodzie.
więcej...