GALERIA ROŚLIN - Kosodrzewina (sosna górska) łac. Pinus mugo ang. Swiss Mountain Pine

Kosodrzewina (sosna górska) Odsłon : 24397 wstecz
Krzew iglasty
Wysokość: W zależnosci od odmiany może osiągać od 0,5m do 2m wyskości.
Ozdoba rośliny: Ciemnozielone, błyszczące igły gęsto pokrywające gałęzie. Niektóre odmiany mają igły wybarwione np. na żółto. Szyszki niezbyt duże, brązowe.
Krzewy kosodrzewiny, w zależności od odmiany mają różny pokrój; moga być nieregularne, stożkowate lub kuliste, zwarte lub luźne.
W ogrodach sadzi się dwie odmiany botaniczne kosodrzewiny :
Pinus mugo var.Mughus - typ silniej rosnący, o luźniejszym pokroju i jasnobrązowych asymetrycznych szyszkach.
Pinus mugo var. Pumilio - typ bardziej karłowaty, ścielacy się, o szyszkach ciemnobrązowych, symetrycznych.
Zwykle krzewy kosodrzewiny osiągają podobną do wzrostu szerokość.
Ciekawe odmiany:
Sosna górska Gnom - ma pokrój stożkowaty, igły ciemnozielone, dorasta do 2 m.wys.
Kosodrzewina Ophir - złoci się zimą, a latem jest zielona.
Kosodrzewina Mops - forma karłowata, kulista, igły krótkie, ciemnozielone, dorasta do 1 m.wys.
Sosna górska Wintergold - karłowaty wzrost, igły zimą wybarwiają się na żółto.
Kosodrzewina Carsten - odmiana wolno rosnąca, o krótkich igłach, które jesienią i zimą zmieniają kolor z zielonego na żółty.
Kosodrzewina Humpy - o pokładajacych się gałęziach i krótkich, gęstych, ciemnozielonych igłach.
Kosodrzewina Sherwood Compact - wolnorosnąca, o regularnym, płaskokulistym pokroju. Po 10 latach dorasta do 0,5 cm wysokości i 0,6 średnicy. Pędy sztywne, igły którkie, bardzo gęste, żywozielone. Ma małe wymagania glebowe, jest mrozoodporna i wytrzymała na suszę.
Uprawa: Kosodrzewiny są bardzo odpornymi krzewami o niewielkich wymaganiach glebowych. Są mrozoodporne, dobrze znoszą suszę. Jedynym problemem może być czasem zbyt silne rozrastanie sie egzempalrzy niektórych odmian, ale łatwo temu zaradzić bo sosny górskie dobrze znoszą przycinanie.
Gleba: Ma niewielkie wymagania glebowe - dobrze rośnie w nawet ubogim podłożu.
Stanowisko: Słoneczne.
Zastosowanie: Ze wzgledu na wytrzymałość i wielość odmian warto posadzić kosodrzewinę w ogrodzie. Ma różne zastosowanie - jako element kompozycji z roślin iglastych, na szpalery i żywopłoty formowane. Dobrze komponuje się jako tło dla roślin kwitnących. Odmiany karłowe można stosować na wrzosowiskach, skalniakach czy rabatach bylinowych. Nadaje się też do obsadzania dużych pojemników. Szczególnie ciekawie wyglądają kosodrzewiny otrzymywane przez szczepienie na pniu.
Ciekawostki: Kosodrzewina występuje w stanie dzikim w wyskoich partiach gór środkowej i południowej Europy.
Tematy pokrewne: Krzewy łatwe w uprawie, krzewy trudniejsze w uprawie, iglaki zawsze piękne, galeria krzewów, rośliny na zimę, rośliny na prawie każdą glebę, wrzosowisko, rośliny na skalniak, rośliny na balkony i tarasy, rośliny na żywopłoty, sosna czarna, sosna limba, style ogrodowe - ogród japoński .
fot.
Kosodrzewina Sherwood Compact - F. D. Richards/Flickr CC
Kosodrzewina sosna górska Gold Star - sadowniczy.pl
Kosodrzewina (sosna górska) - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Kompozycje z sosną górską
INNE CIEKAWE DRZEWA IGLASTE:
Opisane drzewa i krzewy iglaste :
cedr himalajski, choina kanadyjska, cis pospolity, cyprysik groszkowy, cyprysik japoński, cyprysik nutkajski, cypryśnik błotny, daglezja zielona, jałowiec pospolity, jałowiec skalny, jodła hiszpańska, jodła kalifornijska, jodła koreańska, jodła pospolita, kosodrzewina (sosna górska), kuningmia chińska, miłorząb dwuklapowy, modrzew europejski, sosna czarna, sosna limba, sosnica japonska, szydlica japońska, świerk biały Conica, świerk Brewera, świerk kłujący, świerk serbski, żywotnik zachodni, tuja, żywotnikowiec japoński.
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok.
Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł.
więcej na temat roślin iglastych...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą.
Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
SOŚNICA JAPOŃSKA
Efektowne drzewo iglaste. Igły długie, szerokie, błyszczące, ciemnozielone, skupione na szczytach pędów w parasolowate okółki. Młode egzemplarze mają pokrój stożkowaty, starsze cylindryczny. Są też odmiany o pokroju bardziej zaokrąglonym. Gałęzie młodych drzew rosną na wprost nadając roślinom sztywny wygląd.
Więcej informacji o sośnicy japońskiej...
WRZOSOWISKO
Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Najefektowniej wrzosowisko wygląda na terenie łagonie pochylonym lub lekko pofałdowanym.
Więcej w artykule: Wrzosowisko - zakładanie i uprawa.

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
SOSNA CZARNA
Ciemnozielone igły skupione po dwie w pęczku, długie, sztywne i grube. Sosna czarna tworzy regularną, kopiastą koronę z gałęziami równo ułożonymi w okółkach. Starsze drzewa wybijają w pień a ich korona staje się nieregularna, parasolowata. Pień prosty, ciemnobrązowy o spękanej korze.
Więcej informacji o sosnie czarnej...
Menu ogrodnika amatora:
Kalendarz ogrodnika amatora:
Porady ogrodnika amatora:
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
DAGLEZJA ZIELONA
Pokrojem przypomina świerk. Igły daglezji są soczyście zielone, połyskujace, długie i miękkie, grzebieniasto rozmieszczone. Po roztarciu przyjemnie pachną jabłkami. Kora młodych daglezji jest gładka i szara, starszych gruba, popękana, szarobrązowa.
Więcej informacji o daglezji zielonej...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...