GALERIA ROŚLIN - Konwalia łac. Convallaria majalis ang. Lily of the Valley

Konwalia Odsłon : 51601 wstecz
Bylina zimująca w gruncie
Wysokość: 15 -25 cm.
Ozdoba rośliny: Drobne, dzwonkowate kwiaty, zebrane w pędy kwiatostanowe. W gronie odmian ogrodowych znajduje sie 11-18 kwiatów o niepowtarzalnym uroku i zapachu.
Liście ciemnozielone, podłużne, lancetowate lub jajowate, wyrastają po 2-3 z pędu. Roślina tworzy z nich zwarte kobierce.
Czasem wytwarza kuliste, czerwone owoce.
Pora kwitnienia: Przez cały maj i na początku czerwca.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie i dość ekspansywna. Wytwarza kłacza, które rosną płytko pod powierzchnią ziemi. Jako gatunek rodzimy jest przystosowana bardzo dobrze do naszego klimatu. Jest roślną długowieczną.
Konwalie rozmnażamy przez podział kłączy od połowy października do połowy listopada. Kłącza o długości 10-12 cm sadzimy płytko. Efekt kobierca i obfite kwitnienie uzyskuje się po3-4 latach od posadzenia. Na m.kw. ziemi potrzeba okolo 50 sztuk kłączy.
Gleba: Próchnicza, przepuszczlana i wilgotna. Może być lekko kwaśna.
Stanowisko: Półcieniste, co najmniej przez pół dnia nie nasłonecznione.
Zastosowanie: Roślina cenna ze wzgledu na możliwość sadzenia jej nawet w zupełnie zacienionych miejscach. Może rosnąć na na zacienonych rabatach, pod drzewami, na tle krzewów ozdobnych, w dzikich zakątkach ogrodu. Dobrze pasuje do ogrodów naturalistycznych, można sadzić ją w towarzystwie paproci, tworząc fragmenty leśne w ogrodzie. Konwalie nadają się na kwiat ciety i do pędzenia.
Ciekawostki: Konwalie są roślinami trujacymi.
Konwalie odmiany Rosea mają kwiaty z delikatnym różowym odcieniem. Tematy pokrewne: Kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do wiosennego ogrodu, rośliny ozdobne do cienia, zapachy w ogrodzie, kwiaty cięte, mowa kwiatów, rośliny okrywowe i zadraniające.
Konwalia - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Zdjęcia z kowalią:
INNE CIEKAWE BYLINY WIOSENNE:
Opisane byliny :
aster alpejski, aster gawędka, aster nowoangielski, aster nowobelgijski, begonia mieszańcowa Dragon Wing, bergenia sercowata, bodziszek czerwony, chaber górski, ciemiernik biały, ciemiernik ogrodowy, cieszynianka wiosenna, czyściec wełnisty, dąbrowka rozłogowa, dyptam jesionolistny (krzew Mojżesza), dzielżan ogrodowy, jesienny, dzwonek brzoskwiniolistny, dzwonek gargański, dzwonek karpacki, fiołki motylkowate, fiołki wonne, firletka smolka (firletka lepka), floks płomyk, floks szydlasty, floks śnieżny, funkia ogrodowa, gailardia, gajowiec żółty, gaura, gęsiówka kaukaska, gipsowka wiechowata, goryczka króktołodygowa, goździk kropkowany, goździk pierzasty, goździk siny, grzybień (lilia wodna), hakonechloa smukła, heliotrop, iglica zmienna, imperata cylindryczna 'Red Baron', inkarwilla Delavaya, irezyna Herbsta, jeżówka purpurowa, języczka pomarańczowa, jukka ogrodowa, kaczeniec (knieć błotna), karmnik ościsty, kanna (paciorecznik), kocimiętka, kokoryczka wielokwiatowa, konwalie, kostrzewa sina, krwawnica pospolita, krwawnik pospolity, kuklik zwisły, len nowozelandzki, lewizja liścieniowa, liliowce, lnica bluszczykowata, łubin trwały, margerytka (złocień wielki, jastruń), miechunka rozdęta, mikołajek płaskolistny, miłek wiosenny, miodunka pstra (plamista), miskant chiński Zebrinus, miskant olbrzymi, nawłoć ogrodowa, odętka wirginijska, omieg_kaukaski, orlik, ostróżka ogrodowa, parzydło leśne, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pasiasta, perowskia łobodolistna, pierwiosnek gruziński, pierwiosnek pruhonicki, pierwiosnek lekarski, pierwiosnek ząbkowany, piwonie chińskie, piwonia lekarska, pragnia kuklikowata, przylaszczka, przymiotno ogrodowe, pysznogłówka, rogownica kutnerowata, rozchodnik okazały, rozchodnik ostry, rozplenica japońska, runianka japońska, sasanka, serduszka okazałe, sit rozpierzchły, skalnica Arendsa, słonecznica, słoneczniczek szorstki, smagliczka skalna, szałwia omszona, szarotka, tawułka, tojeść kropkowana, trzykrotka wirginijska, ubiorek wiecznie zielony, ułudka wiosenna, wilczomlecz złocisty, zawciąg nadmorski, zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny, złocień maruna, złocienie (chryzantemy) ogrodowe, żagwin ogrodowy (obrecja), żółwik ukośny, żurawka (drżączka)
LILAK, BEZ
Okazałe wiechowate kwiatostany (około 15 cm) w kolorach od białego przez fioletoworóżowe, niebieskifioletowe do ciemnofioletowych, ciemnopurpurowych i purpurowoczerwonych. Kwiaty mogą być pojedyńcze lub pełne. Lilaki dość silnie ale bardzo przyjemnie pachną.
Więcej informacji o lilakach...
ROZMNAŻANIE ROŚLIN
Większość z nas po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać
więcej na temat rozmnażania roślin...
ROŚLINY DO CIENIA
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o
roślinach do cienia...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
KOKORYCZKA WIELOKWIATOWA
Dzwonkowate, wąskie kwiaty wyrastają po 2-5 z kątów liści i zwisając znajdują się zawsze pod nimi. Kolor kwiatów kremowobiały z zielonkawym, trójkątnym zakończeniem na ząbkach. Liście duże, siedzące i jajowate, od spodu jaśniejsze. Maleją ku górze łodygi.
Więcej informacji o kokoryczce wielokwiatowej...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
MAGNOLIE
Kielichowate kwiaty magnolii są z reguły w kolorze kremowobiałym lub różowym ale mogą też być purpurowoczerwone, różowofioletowe, śnieżnobiałe a nawet żółte jak w przypadku magnolii brooklińskiej. Kwiaty magnolii gwiaździstej są szeroko otwarte i prawie płaskie.
Więcej informacji o magnoliach...
KWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o
kwiatach ciętych...
RABATY BYLINOWE
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat.
Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - park zamkowy w Pszczynie
Pszczyna, park zamkowy - rododendrony nad wodą
Park znajduje się parę kroków od rynku pszczyńskiego i zajmuje powierzchnię 48 ha. Jest jednym z najpiękniejszych parków na Górnym Śląsku. Jego początki sięgają XVI wieku - był to późnorenesansowy park użytkowo-ozdobny: w pobliżu zamku powstały ogrody warzywne, zaś w północno-zachodniej części parku zwierzyniec, w którym trzymano zwierzynę płową i ptactwo.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów... więcej o parku zamkowym w Pszczynie...
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o
mowie kwiatów...
Rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania.
Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....
WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o
akcentach wodnych w ogrodzie...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...