ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE


KOMARY - JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ ?

Z utęsknieniem czekamy na letnie dni w ogrodzie, kiedy będzie można poobcować z przyrodą, posiedzieć w cieniu drzew, wdychać zapachy kwiatów, podziwiać piękno ogrodowych roślin i aranżacji. Ale niektóre spotkania z przyrodą wcale do miłych nie należą - do takich zaliczamy ataki komarów. Są takie sezony, w których te drobne owady nie pozwalają spokojnie pracować i wypoczywać przez prawie cały dzień. Wieczorami pchają się do domu, swym natrętnym bzyczeniem i apetytem na ludzką krew nie pozwalają spokojnie przespać nocy.

komary w ogrodzie, woda w ogrodzie, sposoby na komary
W stojacej wodzie łatwo wylęgną się komary


Komary w większych ilościach pojawiają się przy sprzyjającej pogodzie - lubią jak jest ciepło i wilgotno. Larwy rozwijają się w środowisku wodnym. Dorosłe osobniki przebywają najczęściej w wilgotnych zaroślach, w pobliżu podmokłych łąk, różnego rodzaju zbiorników wodnych. Lubią stojące wody. Czasem wystarczy im większa kałuża.
Oczko wodne w naszym ogrodzie też będzie dla nich atrakcyjne. Czy w takim razie zrezygnowac z tego elementu aranżacji ogrodowej? Niekoniecznie. Samice komarów składają jaja wyłącznie w wodzie stojącej - ruch wody powoduje że larwy giną. Wystarczy w oczku zamontować pompę i fontannę co zniechęci komary do składania larw, a oczko będzie piękniejsze. Larwy na rozwój potrzebują przynajmniej kilku dni - wystarczy więc codziennie włączyć popmpę na godzinę aby pozbyć się problemu.
Jeżeli zbieramy deszczówkę, to trzeba pojemniki na wodę zabezpieczyć gęsta siatką - tak by owady nie miały jak dostać się do wody. Regularnie wymieniamy wodę w poidełkach dla zwierząt, pilnujemy żeby woda nie zbierała się w pozostawinych gdzieś wiadrach czy butelkach.

Komary przyciąga zapach ludzkiego ciała, przede wszystkim wtedy gdy się spocimy, po wysiłku. W upalne letnie dni może się to zdarzyć... Trzeba znależć na to sposób - barierą i odstraszaczem mogą być niektóre rośliny, których zapachu ci krwiopijcy nie lubią. Dodatkowym plusen jest to ze zapachy te z reguły podobają się ludziom a większość odstraszających roślin to po prostu zioła często przez nas używane dla zdrowia i urody.

Rośliny, których nie lubią komary :

- pelargonia pachnąca zwana też anginką - jej kwiaty są mniej efektowne niż kwiaty innych odmian pelargonii, ale to nie kwiaty są głównym atutem rośliny; ma ona przyjemny dla ludzi a nieprzyjemny dla insektów, lekko cytrynowy zapach, który poczujemy już przy lekkim poruszeniu jej listków. Do tego jest dość prosta w uprawie i rozmnażaniu. Warto ją posadzić w doniczce na balkonie, tarasie czy parapecie okiennym.
- lawenda - szczególnie lawenda wąskolistna, która wspaniale pachnie i poradzi sobie w naszym klimacie. Jej zapach odstrasza wiele insektów - w tym mrówki, mole no i komary. Najczęściej sadzi się lawendę w skalnych ogródkach, na suchych zboczach. Można zastosować ją na obwódki. Można też sadzić ją w doniczkach lub skrzynkach balkonowych. Pachną nie tylko kwiaty ale i gałązki z liśćmi - można z nich zrobić napar i nim spryskać miejsca w których często przebywamy. Dodatkowym plusem będzie fakt, że zapach lawendy łagodzi stres i napięcie nerwowe.
- plektrantus koleusowaty zwany komarzycą - już potoczna nazwa tej rośliny wskazuje jakie jest jej zastosowanie. Wydziela zapach podobny do kamfory. Posadzona w skrzynkach szybko sie rozrasta ale nie powinna rosnąc w silnie nasłonecznionych miejscach.
- kocimiętka - przywabia koty ale odstrasza insekty, w tym komary i kleszcze. Dodatkowo ładnie kwitnie aż do września. Kwiaty barwy najczęściej fioletowej lub niebieskiej, ale są też odmiany o kwiatach różowych lub białych. Liście kocimiętki są ząbkowane, ułożone naprzeciwlegle, przypominają wyglądem liście mięty. Są aromatyczne i w zależności od odmiany mogą mieć kolor zielony lub szarozielony. Młode liście kocimiętki ciekawie podkreślą smak sałatek i surówek. Roślina bardzo łatwa w uprawie ale potrzebuje słońca.
- mięta pieprzowa - używana jako roślina użytkowa i lecznicza. Zawiera olejek mentolowy, działający odświeżająco i odkażająco. Sprawdzi się również jako zapora dla komarów. Roślina łatwa w uprawie choć wymaga odpowiedniej gleby i dużej ilości wody, zwłaszcza w okresach letnich upałów. Jest rośliną eksapansywną - niekontrolowana może dość szybko się rozrastać. Może być uprawiana w doniczce ale wymaga wtedy silniejszego nawadniania.
- melisa - krewniaczka mięty, ma delikatny cytrynowy zapach, którego nie lubią komary. Jest rosliną miododajna, którą bardzo lubią poszczoły. Suszone liście melisy tracą swój cytrynowy aromat.
- bazylia - podobno olejek z tego zioła jest toksyczny dla larw komarów. Bazylię można z powodzeniem uprawiać w doniczce, na domowym parapecie lub na balkonie czy tarasie. Bazylię można z powodzeniem uprawiać w doniczce, na domowym parapecie lub na balkonie czy tarasie.
- szałwia lekarska - jest bardzo cenną rośliną miododajną. Szałwia ma również zastosowanie w naturalnej ochronie roślin - odstrasza ślimaki, nie lubią jej też komary.
- rozmaryn - Może być aromatyczną ozdobą balkonów i tarasów. Jest rośliną midodajną ale komary go nie lubią. Ma też duże zastosowanie jako przyprawa i zioło lecznicze oraz do produkcji kosmetyków. Roślina jest dość łatwa w uprawie pod warunkiem, że zdecydujemy się na uprawę doniczkową. Rozmaryn pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego i ma dość duże wymagania cieplne.
- mirt - liście tego śródziemnomorskiego krzaczka uprawianego chętnie przez prababcie, są przepełnione olejkiem balsamicznym, którego woń nie jest miła komarom. Mirty lubią rosnąć na stanowiskach wypełnionych słońcem ale zacisznych; wtedy zapach mirtu będzie bardziej odczuwalny. Podlewamy roślinę umiarkowanie a w ciepłe dni spryskujemy. Do nawadniania i zamgławiania najlepiej używać przegotowanej, letniej wody.
- pomidor - tym razem warzywo a nie zioło. Charakterystyczny zapach liści pomidora dla komara jest bardzo nieprzyjemny. Naturalna substancja, którą zawierają łodygi, liście i owoce służy pomidorom do obrony przed mszycami. Tak samo skutecznie odstrasza także komary, muchy, pchły, mrówki a nawet kleszcze.
- rosiczka - znana pułapka na muchy, komary i meszki. Lato może spędzić na cieplym, zachodnim balkonie, resztę roku na południowym parapecie. W przypadku tej rośliny warto zadbać o podłoże, w którym rośnie. Ziemia o lekko kwaśnym odczynie nie powinna przesychać w pojemniku.

Jak stosować odstraszacze na komary - posadzić te rośliny w miejscach w których przebywamy. Jedna doniczka z rośliną odstraszającą nie wystarczy - efekt daje dopiero wększa grupa roślin. Możemy rozgnieść w dłoniach liście roślin tak aby wydzieliły jak najwiecej zapachu, a następnie potrzeć nimi skórę i rozsypać je w pobliżu miejsca w którym siedzimy w ogrodzie. Zrobić wyciąg lub napar np. z lawendy, którym spryskamy miejsca w których przebywamy. Przy okazji będzie pięknie pachnieć.
Komary nie lubią również zapachu cytrusów - zwłaszcza cytryny. Warto przed wyjściem do ogrodu posmarować sokiem z cytryny takie miejsca jak zgięcia kolan i łokci oraz szyję.

Ciekawostka - jest jeszcze jeden sposób: do oczka wodnego, gdzie wykluwają się larwy, wlać kilka kropli olejku goździkowego. Powoduje on, że z larw nie wylęgają się komary. Olejek musi być prawdziwy, a nie syntetyczny o zapachu goździków.

Zobacz także :
pelargonia pachnaca, garanium, anginka, bazylia, lawenda, mięta, rozmaryn , szałwia lekarska, pomidor.

wiosenny ogród, ogrodnik, ogród, wiosna w ogrodzie, wiosenne kwiaty, wiosenne rośliny, ogród wiosną, kalendarz ogrodnika
Komar brzęczący - Culex pipiens
fot. Donald Hobern/Flickr CC

WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane. Wybór miejsca w ogrodzie na oczko wodne: nie powinno to być miejsce bardzo zacienione i pod drzewami. Opadające liście z drzew będą zanieczyszczać wodę a rozrastające się korzenie mogą uszkodzić folię lub formę oczka.
Więcej o akcentach wodnych w ogrodzie...

TRAWY OZDOBNE

ogrodnik -  trawy ozdobne, rosliny wieloletnie, trawy, na rabaty
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco. Należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych, które bardzo dobrze adaptują się do nowych warunków. Więcej w artykule: Trawy ozdobne.

PELARGONIA PACHNĄCA, ANGINKA

pelargonia pachnąca, anginka, geranium
Kwiaty zebrane w baldachy po 5-10 na długich szypułkach. Kolor kwiatów może być od białego przez różne odcienie różu po blado purpurowy lub jasno fioletowy. Górne płatki często są ciemniejsze, z żyłkami. Są mniej efektowne niż kwiaty innych odmian pelargonii, ale to nie kwiaty są głównym atutem rośliny a zapach wydzielany przez liście. Zapach ten jest przyjemny, lekko cytrynowy i można go poczuć już przy lekkim poruszeniu liści
Więcej informacji...

LAWENDA

Ogrody, zdjęcia lawendy, lawenda w ogrodzie
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.W naszych ogrodach i parkach też jest coraz częściej sadzona. Są to w zależności od gatunku rośliny dwuletnie, byliny lub wieloletnie krzewy czy krzewinki o wys. 20-50 cm. tworzące gęsto rosnące krzaczki.
Więcej informacji o lawendzie...

ROZMARYN

Ogrody, zdjęcia rozmarynu, rozmaryn w ogrodzie
Aromatyczny krzew o wiecznie zielonych pędach. Starsze pędy są zdrweniałe, młodsze zielne. Liście rozmarynu są drobne, błyszczące, ciemnozielone. Wyglądem przypominają igły cisa. Kwiaty są drobne, niebieskofioletowe, jasnoniebieskie lub białe, zebrane w niewielkie groniaste kwiatostany na skróconych pędach.
Więcej informacji o rozmarynie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

Porady ogrodnika amatora:


Zioła w ogrodzie i domu

rosliny ziołowe, zioła w ogrodzie, zioła w domu, uprawia ziół

Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji o ziołach...

MIĘTA

Ogrody, zdjęcia mięty, mięta w ogrodzie
W uprawie mamy kilkadziesiąt odmian mięty różniących się wyglądem i aromatem. Wśród tych wielu gatunków najpopularniejsza jest mięta pieprzowa o orzeźwiającycm zapachu i lekko piekącym smaku. Mięta zawiera olejek mentolowy, działający odświeżająco i odkażająco. Napar z mięty usuwa niedyspozycje przewodu pokarmowego, łagodzi dolegliwości żołądkowe, poprawia łaknienie, działa orzeźwiająco.
Więcej informacji o mięcie...

KOCIMIĘTAKA

Ogrody, zdjęcia kocimiętki, kocimiętka w ogrodzie
Zebrane na szczytach pędów kwiaty barwy najczęściej fioletowej lub niebieskiej, ale są też odmiany o kwiatach różowych lub białych. Liście kocimiętki są ząbkowane, ułożone naprzeciwlegle, przypominają wyglądem liście mięty. Są aromatyczne i w zależności od odmiany mogą mieć kolor zielony lub szarozielony.
Więcej informacji o kocimiętce...

BAZYLIA

zioła bazylia
Bazylia tworzy niewielkie kępki o eliptycznych, jasnozielonych liściach. Kwiaty są niewielkie, białe lub różowe, tworzą kłosowy kwiatostan. Liście wydzielają korzenno-cynamonowy charakterystyczny zapach.
Więcej informacji...RELAKS W OGRODZIE
Ogrody, rekals w ogrodzie, miejsce na wypoczynek, do siedzenia
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęścjej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.
więcej na temat miejsca do relaksu w ogrodzie...

Katalog stron dla kobiet

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron dla kobiet

Serwisy dla kobiet, moda, uroda, zdrowie i psychologia, rodzina, dom, kuchnia, kobiety na rynku pracy, serwisy zakupowe.

zobacz katalog ....

ROZTOCZE

Roztocze, ciekawe miejsca

Położone w południowo-wschodniej Polsce, pasmo malowniczych wzgórz ciągnące się szerokim łukiem od Kraśnika na południowy wschód aż do Lwowa.
więcej o atrakcjach Roztocza...

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to środki, które w cudowny sposób zwalczą wszystkie szkodniki i choroby w ogrodzie. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość bo środki naturalne działają wolniej niż radykalne środki chemiczne.
więcej na temat środków naturalnych ...

Rośliny pachnące

ogrodnik -  rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania. Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności