Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady
Wysokość: Od 40 do 100 cm. Ozdoba rośliny: Suche, błyszczące kwiatostany barwy białej, żółtej, pomarańczowej, czerwonej, różowej lub brązowej.
Łodygi kocanki ogrodowej są wzniesione, słabo owłosione, liście lancetowate. Pora kwitnienia: Od połowy lipca do nadejścia przymrozków. Podczas chłodnej, wilgotnej pogody kwiaty pozostają zamknięte w kształcie "główki". Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie - oprócz słonecznego stanowiska ma niewielkie wymagania. Dobrze znosi suszę.
Rozmnażanie poprzez wysiew nasion w końcu marca i na początku kwietnia do zimnego inspektu lub w maju wprost do gruntu. Nasiona zachowuja zdolność kiełkowania przez 2-3 lata. Siewki w inspektach wymagają pikowania. Gleba: Przeciętna gleba, może być nawet piaszczysta, przepuszczalna. Stanowisko: Słoneczne. Zastosowanie:Kocanki ogrodowe to niezastąpione kwiaty do suchych wiązanek i wieńców. Pędy tnie się w fazie, gdy środkowe, żółte kwiaty nie są jeszcze widoczne lub zaledwie przeświecają przez rozchylone okrywy koszyczka. Pora ciecia - godziny ranne w dni słoneczne. Liście usuwamy, pędy wiążemy w pęczki i zawieszamy koszyczkami w dół, w miejscu suchym i ciepłym.
Suchołuski, bo tak też często nazywa się tę roślinę można też sadzić jako składnik rabat w ogrodach przydomowych. Nadają się do ogrodów w stylu wiejskim. Ciekawostki: Kocanki ogrodowe pochodza z Austaralii ale są też uprawiane jako rośliny ozdobne w Azjii, Afryce i Europie.
Inne nazwy jakimi się ją określa w naszym języku to suchołuska, nieśmiertelnik albo słomianka.
W Indiach kwiaty kocanki ogrodowej składane są w ofierze bogu Śiwie.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki. więcej na temat wysiewów roślin...
Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy. więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu (np. gazania, eszolcja, dimorfoteka), bo w wazonie zostają z reguły zamknięte. Nie bez znaczenia jest zapach roślin; niektóre pachną pięknie ale bardzo intensywnie - takie nie powinny być ustawiane w pokoju, w którym się śpi. Są też kwiaty, które co prawda wyglądają pięknie w wazonie i są trwałe ale nie wszystkim odpowiada ich zapach (np. aksamitki). Wiele jest też roślin bardzo trwałych po ścięciu, które mogą być ozdobą nawet przez dwa tygodnie. więcej na temat kwiatów ciętych ...