GALERIA ROŚLIN - Kobea pnąca łac. Cobaea scandens ang. Cup and saucer vine |
|

Kobea pnąca Odsłon : 33596 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY: | | Typ rośliny : Pnącze jednoroczne
Wysokość: Pędy mogą osiągać około 3 m, w sprzyjających warunkach nawet 4m.
Ozdoba rośliny: Duże, dzwonkowate kwiaty, razem z kielichami przypominają filiżanki z podstawką. Kolor kwiatów fioletowy, odmiana Alba ma kwiaty białe.
Kwiaty wydzielają delikatny zapach, szczególnie wieczorem.
Pędy rośliny są wiotkie i kruche, purpurowo podbarwione, z licznymi, splątanymi wąsami. Liście pierzaste, złożone z 2-3 par owalnych listków, które z czasem wybarwiają się na czerwono-fioletowy kolor.
Kobea dobrze owija się wokół podpór.
Pora kwitnienia: Od lipca do jesieni, poszczególne kwiaty utrzymują się przez 2 dni. Czasem zdarza się, że nie chce zakwitnąć.
Uprawa: Roślina jest trochę trudniejsza w uprawie, ma wymagania co do podłoża, podlewania i nawożenia. Nie jest odporna na mrozy, dlatego z reguły traktuje się ją jak roślinę jednoroczną. Nasiona wysiewamy w końcu lutego lub na początku marca ,do doniczek - warto nasiona przedtem namoczyć. Kiełkują zazwyczaj dobrze w temperaturze około 18 st.C, wcześnie wymagają podpór. Do gruntu wysadzamy w maju, po wiosennych przymrozkach. Można też potraktować kobeę jak roślinę trwałą i spróbować przezimować w doniczce, pozwalając w zimie przejść okres spoczynku. Temperatura zimowania 8-20 st.C. Pędy przycinamy 10-15 cm nad ziemią i ograniczamy podlewanie, nie dopuszczając do zasuszenia. W marcu przesadzamy do świeżej ziemi, zaczynamy podlewać i zasilać. Nowe pędy uszczykujemy w celu lepszego rozkrzewienia. Ścięte wierzchołki pędów majace 3 międzywęźla traktujemy jako sadzonki. W czasie ukorzeniania temperatura powinna wynosić 25 st.C, a sadzonki należy przykryć szklanym kloszem aby zapewnić dużą wilgotność powietrza. Przezimowane okazy szybciej zakwitną niż te uzyskane z wysiewu nasion.
Kobea należy do roślin dość żarłocznych - wymaga dokarmiania co 10-14 dni i obfitego podlewania, szczególnie jeżeli rośnie w pojemniku, np. na tarasie .
Jest generalnie dość odporna na choroby i ataki szkodników.
Gleba: Najlepsza jest gleba żyzna, gliniasto-próchnicza, dostatecznie wilgotna.
Stanowisko: Słoneczne lub półcieniste.
Zastosowanie: Ciekawe pnącze o efektownych kwiatach, nadaje się do okrywania altan, tarasów, balkonów i krat ogrodowych. Moze być uprawiana w pojemnikach. Dobrze rośnie przy ogrodzeniach.
Ciekawostki: Kobea pnąca pochodzi z Meksyku. W naturze kwiaty kobei są zapylane przez nietoperze.
Tematy pokrewne: Pnącza jednoroczne i wieloletnie, rośliny do letniego ogrodu, balkony i tarasy, egzotyczne balkony.
| |
Opisane pnącza jednoroczne :
dynia olbrzymia,
fasola wielokwiatowa,
groszek pachnący,
kobea pnąca (sępota pnąca),
tunbergia oskrzydlona,
wilec purpurowy
Opisane pnącza wieloletnie :
Bluszcz pospolity,
glicynia chińska (słodlin, wisteria),
hortensja pnąca,
lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny,
męczennica modra, passiflora,
milin amerykański,
powojnik alpejski,
powojnik Jackmana,
rdest Auberta,
róża pnąca,
sundaville,
wiciokrzew pomorski,
winobluszcz pięciolistkowy,
winobluszcz trójklapowy
TEMATY NA STYCZEŃ
ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ

Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
POWOJNIK KRÓLEM PNĄCZY

Powojniki (klematisy) są bez watpienia uznawane za najefektowiejsze pnącza. Zawdzięczają swą popularność przepięknym kwiatom w niemal wszystkich kolorach. Kwiaty pojawiają się od czerwca do października, zależnie od odmiany.
Więcej informacji o powojnikach...
|
Księgarnia Internetowa Złote Myśli :

|
|