GALERIA ROŚLIN - Klon jesionolistny łac. Acer
negundo ang. Boxelder |
|

Klon jesionolistny Odsłon : 49620 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY: | | Typ rośliny : Drzewo liściaste
Wysokość: Osiąga od 10 do nawet 20 m wysokości, ale odmiany hodowlane, sadzone w ogrodach mają niezbyt duże rozmiary. Rośnie szybko, maksymalne rozmiary osiąga w ciągu 10-20 lat.
Ozdoba rośliny: Forma pierwotna ma zielone liście, złożone z 7-9 listków, nieregularna,szeroką i nisko osadzoną koronę. Pień krótki, krzywy, guzowaty. Nie jest specjalnie atrakcyjnym drzewem. W celach dekoracyjnych sadzi się przede wszystkim odmiany hodowlane o pstrych, wybarwionych liściach, szczepione na pniu. Takie odmiany są znacznie bardziej ciekawe a do tego wolniej rosną i są mniej ekspansywne.
Klony jesionolistne są roślinami dwupiennymi, kwiaty są drobne i niepozorne. Potem roślina wytwarza owoce - podwójne skrzydlaki.
Ciekawe odmiany:
Flamingo - niewielkie drzewo dorastające do 5 m, o szerokiej i nieregularnej koronie. Wyróżnia się kolorowymi liśćmi : większośc jest biało obrzeżona lub całkiem biała. Młode liście są rożowe, co daje ciekawy efekt i z czego wzięła się nazwa odmiany. zobacz...
Odessanum - rośnie silniej niż odmiana poprzednia, dorasta do 7-10 m. Tworzy szeroką, dekoracyjną koronę z nisko osadzonymi konarami. Zaletą są piękne, złotożółte liście. Latem bledną stając się żółtozielone. zobacz...
Variegatum - dorasta maksymalnie do 10 m, liście tego klonu są zielone z białym obrzeżeniem. Trochę podobny do Falmingo ale mniej efektowny. zobacz...
Pora kwitnienia: Marzec, kwiaty mało efektowne.
Uprawa: Drzewo łatwe w uprawie ale należy sadzić odmiany hodowlane, szczepione na pniu, które nie są zbyt ekspansywne i nie zajmują tyle miejsca co forma pierwotna. Klony jesionolistne są mało wymagajace, całkowicie mrozoodporne, nie przeszkadza im zanieczyszczone środowisko. Dobrze znoszą zarówno suszę jak i wilgoć. Można je przycinać kontolując w ten sposób wzrost. Cięcie wykonać na przedwiośniu. Choć szybko rosną są drzewami krótkwiecznymi - dożywają do 100 lat. Nie warto sadzić formy dzikiej gdyż jest ekspansywna i może "zachwaścić" ogród a wytwarzane w dużych ilościach owoce śmiecą. Drewno jest kruche, konary i mogą odłamywać się na wskutek silnego wiatru lub intensywnego opadu śniegu.
Gleba: Nie ma specjalnych wymagań glebowych, może być przeciętna gleba o każdym odczynie pH.
Stanowisko: Najlepiej czują się w słońcu (szczególnie odmiany o pstrych liściach) lub lekkim półcieniu.
Zastosowanie: Klony jesionolistne maja dość szerokie korony - potrzebują trochę więcej miejsca. Najlepiej sadzić je w ogrodzie pojedyńczo, na tle roślin o ciemniejszym zabarwieniu. Często stosowane w parkach, zieleni miejskiej.
Ciekawostki: Klony jesionolistne pochodzą z Ameryki Północnej i Środkowej, do Europy trafiły w XVIII wieku i szybko się zadomowiły. Wkrótce okazało się że jest to roślina ekspansywna , która może zagrozić rodzimym gatunkom. Formy dzikie są często traktowane jako uciążliwe chwasty.
Tematy pokrewne: Drzewa trudniejsze w uprawie, rośliny o ozdobnych liściach,
drzewa na każdą glebę, galeria drzew, klon palmowy .
| |
Opisane drzewa liściaste :
ambrowiec amerykański (balsamiczny),
brzoza brodawkowata,
buk pospolity,
czeremcha merykańska,
głóg dwuszyjkowy,
grab pospolity,
jabłoń domowa,
jabłoń purpurowa,
jarząb pospolity (jarzębina),
jesion wyniosły,
judaszowiec,
katalpa (surmia),
klon jesionolistny,
klon palmowy,
klon pospolity (zwyczajny),
magnolie - opis odmian,
magnolia brooklińska,
magnolia pośrednia,
magnolia purpurowa,
miłorząb dwuklapowy,
morwa biała,
orzech włoski,
robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała),
robinia lepka,
styrakowiec,
sumak octowiec,
Wierzba japońska Hakuro,
wierzba mandżurska,
wiśnia piłkowana, wiśnia różowa .
GALERIA OGRODOWA
Galeria ogrodowa, zdjęćia ogrodów i roślin, ciekawe pomysły na aranżacje.
więcej zdjęć...
TEMAT NA GRUDZIEŃ
PRZYGOTOWANIE OGRODU DO ZIMY

Coraz częściej uprawiamy w swoich ogrodach rośliny, które pochodzą z miejsc o łagodniejszym klimacie. I choć w w okresie zimowym wymagają zabezpieczenia to jednak warto posadzić je w swoim ogrodzie, bo są to z reguły rośliny bardzo dekoracyjne. Najpierw należy poznać jak przebiega ich wegatacja. Są to z reguły rośliny przyzwyczajone do długiej i ciepłej jesieni. Często w ogóle nie zapadają zimą w spoczynek a tylko spowalniają wegetację - tak jest w przypadku roślin zimnozielonych.
więcej na temat przygotowania ogrodu do zimy...
OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
|