GALERIA ROŚLIN - Klon jesionolistny łac. Acer
negundo ang. Boxelder |
|

Klon jesionolistny Odsłon : 58322 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY: | | Typ rośliny : Drzewo liściaste
Wysokość: Osiąga od 10 do nawet 20 m wysokości, ale odmiany hodowlane, sadzone w ogrodach mają niezbyt duże rozmiary. Rośnie szybko, maksymalne rozmiary osiąga w ciągu 10-20 lat.
Ozdoba rośliny: Forma pierwotna ma zielone liście, złożone z 7-9 listków, nieregularna,szeroką i nisko osadzoną koronę. Pień krótki, krzywy, guzowaty. Nie jest specjalnie atrakcyjnym drzewem. W celach dekoracyjnych sadzi się przede wszystkim odmiany hodowlane o pstrych, wybarwionych liściach, szczepione na pniu. Takie odmiany są znacznie bardziej ciekawe a do tego wolniej rosną i są mniej ekspansywne.
Klony jesionolistne są roślinami dwupiennymi, kwiaty są drobne i niepozorne. Potem roślina wytwarza owoce - podwójne skrzydlaki.
Ciekawe odmiany:
Flamingo - niewielkie drzewo dorastające do 5 m, o szerokiej i nieregularnej koronie. Wyróżnia się kolorowymi liśćmi : większośc jest biało obrzeżona lub całkiem biała. Młode liście są rożowe, co daje ciekawy efekt i z czego wzięła się nazwa odmiany. zobacz...
Odessanum - rośnie silniej niż odmiana poprzednia, dorasta do 7-10 m. Tworzy szeroką, dekoracyjną koronę z nisko osadzonymi konarami. Zaletą są piękne, złotożółte liście. Latem bledną stając się żółtozielone. zobacz...
Variegatum - dorasta maksymalnie do 10 m, liście tego klonu są zielone z białym obrzeżeniem. Trochę podobny do Falmingo ale mniej efektowny. zobacz...
Pora kwitnienia: Marzec, kwiaty mało efektowne.
Uprawa: Drzewo łatwe w uprawie ale należy sadzić odmiany hodowlane, szczepione na pniu, które nie są zbyt ekspansywne i nie zajmują tyle miejsca co forma pierwotna. Klony jesionolistne są mało wymagajace, całkowicie mrozoodporne, nie przeszkadza im zanieczyszczone środowisko. Dobrze znoszą zarówno suszę jak i wilgoć. Można je przycinać kontolując w ten sposób wzrost. Cięcie wykonać na przedwiośniu. Choć szybko rosną są drzewami krótkwiecznymi - dożywają do 100 lat. Nie warto sadzić formy dzikiej gdyż jest ekspansywna i może "zachwaścić" ogród a wytwarzane w dużych ilościach owoce śmiecą. Drewno jest kruche, konary i mogą odłamywać się na wskutek silnego wiatru lub intensywnego opadu śniegu.
Gleba: Nie ma specjalnych wymagań glebowych, może być przeciętna gleba o każdym odczynie pH.
Stanowisko: Najlepiej czują się w słońcu (szczególnie odmiany o pstrych liściach) lub lekkim półcieniu.
Zastosowanie: Klony jesionolistne maja dość szerokie korony - potrzebują trochę więcej miejsca. Najlepiej sadzić je w ogrodzie pojedyńczo, na tle roślin o ciemniejszym zabarwieniu. Często stosowane w parkach, zieleni miejskiej.
Ciekawostki: Klony jesionolistne pochodzą z Ameryki Północnej i Środkowej, do Europy trafiły w XVIII wieku i szybko się zadomowiły. Wkrótce okazało się że jest to roślina ekspansywna , która może zagrozić rodzimym gatunkom. Formy dzikie są często traktowane jako uciążliwe chwasty.
Narodową kolekcję rodzaju Acer w Arboretum SGGW w Rogowie (woj. łódzkie). Więcej informacji na stronie :
http://www.arboretum.sggw.pl/rodzaj_acer.html
Tematy pokrewne: Drzewa trudniejsze w uprawie, rośliny o ozdobnych liściach,
drzewa na każdą glebę, galeria drzew, klon palmowy .
| |
Opisane drzewa liściaste :
ambrowiec amerykański (balsamiczny),
brzoza brodawkowata,
buk pospolity,
czeremcha amerykańska,
głóg dwuszyjkowy,
grab pospolity,
grujecznik japoński,
jabłoń domowa,
jabłoń purpurowa,
jarząb pospolity (jarzębina),
jesion wyniosły,
judaszowiec,
kasztanowiec czerwony,
katalpa (surmia),
klon japoński,
klon jesionolistny,
klon palmowy,
klon pospolity (zwyczajny),
magnolie - opis odmian,
magnolia brooklińska,
magnolia pośrednia,
magnolia purpurowa,
miłorząb dwuklapowy,
morwa biała,
orzech włoski,
robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała),
robinia lepka,
styrakowiec,
sumak octowiec,
śliwa wiśniowa,
Wierzba japońska Hakuro,
wierzba mandżurska,
wiśnia piłkowana, wiśnia różowa,
wiśnia pospolita .
  
Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami.
Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
|