ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Małe drzewa Porady Dodatki ogrodowe Galeria roślin Styl ogrodu Cięcie Wystawy ogrodnicze FB

Klon japoński łac. Acer japonicum japonicum - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Klon japoński, Acer japonicum japonicum, Japanese Maple, uprawa klonu japońskiego, opis rośliny, drzewa trudniejsze w uprawie, drzewa lisciaste, drzewa ozdobne, drzewa o ozdobnych liściach, galeria drzew, rośliny jesieni, rośliny o wybarwionych liściach, drzewa i krzewy o kolorowych liściach, drzewa o jesiennego ogrodu, drzewa o dekoracyjnych liściach,

Klon japoński Odsłon : 17514 wsteczTyp_rośliny__________________
Drzewo liściaste

Wysokość: Osiąga od 3 do 5 m wysokości, ma formę niewielkiego drzewa lub krzewu.
Ozdoba rośliny: Dekoracyjne są przede wszystkim delikatne, powcinane, zielone liście, które jesienią przebarwiają się na kolor karminowoczerwony, lub pomarańczowoczerwony. Intensywność przebarwienia klonów japońskich jesienią jest niezwykła. Pokrój rośliny dekoracyjny, silnie rozgałęziony o delikatnych pędach. Kwiaty niepozorne, purpurowe. Owoce - skrzydlaki pojawiają się latem i nie mają specjalnej wartości dekoracyjnej.
Ciekawa odmiana:
Aurea - o zielonkawozłocistych liściach przez cały sezon. Jej owoce latem przybierają ciemnoczerwoną barwę, która wspaniale kontrastuje ze złotymi liśćmi.
Pora kwitnienia: Kwiaty ukazują się w maju, równocześnie z rozwojem liści i nie są główną atrakcją rośliny.
Uprawa: Drzewo trudniejsze w uprawie przede wszystkim ze względu na pewną wrażliwość na silne mrozy - ale jest odporniejsze w tym względzie niż klon palmowy. W surowe zimy może przemarzać więc na wszelki wypadek lepiej je zabezpieczyć, szzczególnie młode okazy.
Za nasycenie odcieniami koloru żółtego, pomarańczowego lub czerwonego odpowiada nie tylko zasilanie gleby, ale także nasłonecznienie. Z reguły te malownicze drzewa i krzewy najlepiej wybarwiają się gdy dociera do nich bardzo dużo promieni słonecznych.
Jeżeli sadzimy klon japoński w ubogiej glebie ogrodowej, to wystarczy zastosować mineralny nawóz długo działający, który uwalnia substancje odżywcze w małych dawkach. Najlepszym okresem na nawożenie jest kwiecień. Potem młode pędy mają dość czasu na zdrewnienie i w zimie są mniej narażone na uszkodzenia.
Klony japońskie nie wymagają cięcia poza usuwaniem suchych lub uszkodzonych gałęzi.
Gleba: Ma raczej niewielkie wymagania glebowe, choć woli glebę żyzną, umiarkowanie wilgotną o odczynie lekko kwaśnym.
Stanowisko: Najlepsze jest miejsce słoneczne ale znosi też zacienienie. Miejsce raczej powinno być zaciszne.
Zastosowanie: Efektowna roślina, która ze względu na niezbyt duże rozmiary może być sadzona w pobliżu oczek wodnych albo przy ścianie domu. Wokoło można uprawiać rośliny okrywowe albo pokryć podłoże warstwą żwiru lub kory. Nadaje się do miejsc w stylu orientalnym, może być elementem większego skalniaka. Doskonałym sąsiedztwem dla klonów japońskich są parocie i azalie.
Ciekawostki: Klony japońskie w stanie naturalnym występują w Japonii - stąd ich nazwa.
Narodową kolekcję rodzaju Acer w Arboretum SGGW w Rogowie (woj. łódzkie). Więcej informacji na stronie : https://arboretum.sggw.edu.pl/kolekcje-roslin-drzewiastych/

Tematy pokrewne: Drzewa trudniejsze w uprawie, rośliny o ozdobnych liściach, ogrody japońskie, kolorowa jesień, galeria drzew, drzewa do małego ogrodu, klon palmowy, klon jesionolistny, klon pospolity, zwyczajny.

fot.
Klon japoński przebarwiające się liście netzroot/Flickr CC
klon japoński pomarańczowy na tle zieleni Jean/Flickr CC
INNE CIEKAWE DRZEWA LIŚCIASTE:

Opisane drzewa liściaste :

ambrowiec amerykański (balsamiczny), brzoza brodawkowata, buk pospolity, czeremcha amerykańska, głóg dwuszyjkowy, grab pospolity, grujecznik japoński, jabłoń domowa, jabłoń purpurowa, jarząb pospolity (jarzębina), jarząb szwedzki, jesion wyniosły, judaszowiec, kasztanowiec czerwony, katalpa (surmia), klon japoński, klon jesionolistny, klon palmowy, klon pospolity (zwyczajny), magnolie - opis odmian, magnolia brooklińska, magnolia pośrednia, magnolia purpurowa, miłorząb dwuklapowy, morwa biała, orzech włoski, robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała), robinia lepka, styrakowiec, sumak octowiec, śliwa wiśniowa, Wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, wiśnia piłkowana, wiśnia różowa, wiśnia pospolita .

OGRÓD JAPOŃSKI

ogrodnik - amator, ogród japonski, ogrody w stylu japonskim
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o ogrodach japońskich...

Ozdobne pędy, owoce i liście

ogrodnik -  rośliny o ozdobnych pędach, owocach i liściach
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..

KLON POSPOLITY, ZWYCZAJNY

drzewa liściaste klon pospolity, zwyczajny
Zielone i sercowate liści, które jesienią przebarwiają się na żółto, pomarńczowo i czerwono. Kwiaty żółtozielone, zebrane w baldachogrona. Owoce to orzeszki z parą skrzydlaków. Korona drzewa jest rozłożysta. Najlepiej rośnie na glebach świeżych, żyznych i próchniczych.
Więcej informacji o klonach pospolitych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

KLON PALMOWY

drzewa liściaste klon palmowy
Drobne, delikatne liście ostro, ozdobnie powcinane, pięcio lub siedmioklapowe, często wybarwione przez cały sezon.
Więcej informacji o klonach palmowych...

Galerie ogrodnika amatora:KLON JESIONOLISTNY

drzewa liściaste klon jesionolistny
. W celach dekoracyjnych sadzi się przede wszystkim odmiany hodowlane o pstrych, wybarwionych liściach, szczepione na pniu. Takie odmiany są znacznie bardziej ciekawe a do tego wolniej rosną i są mniej ekspansywne. Najlepiej sadzić je w ogrodzie pojedyńczo, na tle roślin o ciemniejszym zabarwieniu.
Więcej informacji o klonach jesionolistnych...

AZALIA OGRODOWA

zdjęcia azalii ogrodowej, azalia ogrodowa
Duże kwiaty w kolorze żółtym, morelowo-różowym, pomarańczowym lub jasnokoralowym. Kwitnie w kwietniu-maju, niezbyt długo ale za to bardzo efektownie. Liście azalii są delikatniejsze od liści różaneczników, i rozwijają sie dopiero po opadnięciu kwiatów. Są sezonowe, przed opadnięciem jesienią pięknie się wybarwiają na kolor żółty, czerwony, pomarańczowy lub purpurowy.
Więcej informacji o azaliach ogrodowych...

DEREŃ KOUSA

krzewy liściaste dereń kousa
Kwiaty są niepozorne zielonkawo-żółte, zebrane w ciasne skupiska. Ozdobą są za to duże mlecznobiałe podsadki otaczające kwiaty. Najpolularniejszą chyba odmianą derenia kousa jest Milky Way - krzew wolno rosnący, o mlecznobiałych podsadkach, obficie kwitnący, dość odporny na mrozy.
Więcej informacji o dereniach kousa...

TRAWY OZDOBNE

ogrodnik -  trawy ozdobne, rosliny wieloletnie, trawy, na rabaty
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Więcej w artykule: Trawy ozdobne.

AMBROWIEC AMERYKAŃSKI

drzewa liściaste ambrowiec balsamiczny
Najpiękniej wyglądają ambrowce jesienią, kiedy wybarwiają się przybierając ogniste i szkarłatne barwy. Zaletą jest fakt że te kolorowe liście nie opadają zbyt szybko - zdobią drzewo nawet do połowy listopada. W lecie liście tego drzewa są zielone i błyszczące. Głęboko powcinane i mają piłkowane brzegi. Kształtem przypominają liście klonów.
Więcej informacji o ambrowcach amerykańskich...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook