ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA WODA SKALNIAK DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN STYLE OGRODOWE CIĘCIE WYSTAWY OGRODNICZE IGLAKI FB

JODŁY PACHNĄCE ŻYWICĄ

Znamy około 48 gatunków jodły rosnących na półkuli północnej, w Polsce naturalnie rośnie jodła pospolita, możemy się nawet pochwalić borami jodłowymi, z których najpolplarniejsza jest Puszcza Jodłowa w Górach Świętokrzyskich.

ogród, ogrodnik, drzewo iglaste

Gałęzie różnych odmian jodły - jodły Veitcha, jodły kalifornijskiej i jodły pospolitej.

Jodły to gatunki żywiczne - wydzielają zapach kojarzący się lasem, co dobrze wypływa na nasze zmysły. Za zapach roślin iglastych odpowiada żywica obecna w drewnie i igłach. Jeżeli lubimy aby w ogrodzie pachniało warto posadzić jodłę.


Jodła pospolita - to zdecydowanie drzewo do dużych ogrodów, bo dorasta do 40-50 m wysokości. Igły ma spłaszczone, ciemnozielone, o długości 3 cm, tępo zaokrąglone. Młode pędy mają igły w barwie żywozielonej. Szyszki jodły mają długość do 20 cm i skierowane są ku górze, młode maja kolor zielony lub fioletowy a dojrzałe są brązowe. Roślina wydziela piękny, żywiczny zapach, który może kojarzyć się z zapachem pomarańczy. Jest drzewem wymagającym i kapryśnym. Najlepiej służą jej warunki leśne. Źle toleruje małą wilgotność powietrza i gleby oraz zanieczyszczenie środowiska. Dobrze będzie sią czuła na działce w pobliżu lasu. Nadaje się do nasadzeń w parkach i większych ogrodach. Jodły są wykorzystywane w jako surowiec zielarski oraz w kosmetyce. Młodsze drzewka mają też zastosowanie jako choinki bożonarodzeniowe.

Oprócz jodły pospolitej w naszych ogrodach sadzimy czasem takie gatunki jodły jak :

Jodła balsamiczna - Jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jodły w Ameryce Północnej. Osiąga około 20 m wysokości. Drzewo to ma wąską, stożkowatą koronę. Igły mają długość 1,5-3 cm, są ciemnozielone i wydzielają zapach - jest on opisywany jako silny, przyjemny i balsamiczny. Szyszki są wydłużone, mają 4-8 cm długości, z początku ciemnopurpurowe, dojrzewając zmieniają barwę na brązową.

Jodła kalifornijska zwana też jednobarwną - Silnie rosnące drzewo, w naszych warunkach, dorasta 15-20 m. Istnieją również odmiany, które osiągają mniejsze rozmiary. Długie, szablasto wzniesione, niebieskozielone i miękkie igły, z obu stron jednakowo zabarwione. Najbardziej niebiesko-srebrzyste zabarwienie gałązek widoczne jest na wiosnę, na młodych przyrostach. Igły po roztarciu wydzielają aromat przypominajacy cytrynę lub tatarak. Szyszki jodły kalifornijskiej są walcowate, stojące o długości 6-12 cm, z początku mają kolor zielony lub fioletowawy, który w miarę dojrzewania zmienia się na jasnobrązowy. Korona drzewa jest regularna, stożkowata i gęsta. Do posadzenia w ogrodzie nadają się odmiany o mniejszych rozmiarach takie jak : Compacta, Nana czy Archers Dwarf. Z kolei odmiana Wintergold - dorasta do 10-15 m wysokości ale rośnie wolno. Po 10 latch osiąga 1,20 m. Ma igły o zółtozielonej barwie, wybarwiające się zimą na kolor żółty.

Jodła koreńska - Jedna z najbardziej dekoracyjnych jodeł. Roślina wysoka; może doratać nawet do 10 m, ale rośnie bardzo powoli - po 10 latach osiąga 2 m wys. Atutem jest regularny stożkowaty pokrój rośliny oraz żywo zielony kolor igieł. Igły dwubarwne, na wierzchu ciemnozielone, pod spodem kredowo-białe. Dodatkową ozdobą są pionowo ustawione szyszki w kolorze fioletowym lub niebieskim. Ciekawą odmianą jodły koreańskiej jest "Silberlocke" o zakręconych do góry igłach, które powodują że roślina sprawia wrażenie srebrzysto-białej. Nie należy do iglaków silnie pachnących - dopiero po mocnym potarciu igieł można wyczuć balsamiczny aromat.

Jodła górska - Gatunek jodły również pochodzacy z Ameryki Północnej. Koronę ma wąska, stożkowatą. Osiaga od 20 do 40 m wysokości. W Polsce w uprawie znajduje się kilka odmian jodły górskiej : Compacta- osiągającą do 3 m wysokości, Argentea - do 6 m wysokości, o igłach wyjątkowo długich - do 4 cm, Green Globe - kulisty pokrój do 1 m wysokości. Igły jodły górskiej pachną balsamicznie -przyjemnie, aromatycznie.

Jodła olbrzymia - Występuje naturalnie w zachodniej części Ameryki Północnej. W Polsce dorasta do 30 m, więc jest to raczej drzewo do nasadzeń parkowych. Jej igły pachną pomarańczą, z wyglądu przypominają igły jodły pospolitej.

Jodła wonna zwana też purpurową - Jako gatunek rodzimy występuje w zachodniej części Ameryki Północnej. Szpilki spłaszczone bardzo gęste, skierowane do przodu o długości około 3 cm. Po roztarciu igły pachną mandarynką lub pomarańczą. Szyszki wzniesione, młode niebieskawe, dojrzałe w kolorze brunatnawym. W Europie, ze wzgledu na duże rozmiary drzewa sadzi się je głównie w parkach.

Jodła Veitcha - Dorasta nawet do 30 m wysokości, ma ciemnozielone, błyszczące igły, od spodu kredowobiałe, miekkie, o długości do 3 cm. Kora szara, szyszki fioletowe lub granatowe, niezbyt duże, pokrój regularny, stożkowy. Iglak ten jest odporny na mrozy, pochodzi z gór w Japonii.

Czasem w naszych ogrodach spotyka się delikatniejsze gatunki jodły :

Jodła hiszpańska - Forma wyjściowa to drzewo dorastające do 20-30 m. Odmiany ogrodowe osiągają znacznie mniejsze rozmiary i dość wolno rosną. Drzewo o stożkowatej koronie, która z czasem staje się bardziej nieregularna. Ozdobą są niebiesko-zielone, grube igły ułożone promieniście wokoło pędów. Szyszki cylindryczne, o długości 10-15 cm i szerokości 4-5 cm, brązowe. Jodła hiszpańska jest drzewem wymagającym, szczególnie z powodu wrażliwości na mrozy - w ostrzejsze zimy może zostać uszkodzona. Nie służą jodle hiszpańskiej długotrawłe mrozy i silne wiatry. Niezbyt dobrze toleruje zanieczyszczenie powietrza.

Jodła szlachetna - Pochodzi z nadmorskich lasów Ameryki Północnej i lubi wiglotny, chłodny klimat oraz dobre gleby. Niezbyt dobrze znosi silne mrozy, i z tego względu w Polsce jest trudniejsza w uprawie. Dorasta do około 40 m wysokości, młodsze drzewka mają gęsty, stożkowy pokrój, starsze robia się bardziej strzeliste. Igły o długośći 2-3 cm sa pokryte woskowym nalotem. Od spodu oraz z wierzchu na igłach widoczne są jasne, woskowe paski (na dole 3-4, na górze 1-2). W ogrodach uprawiamy Glauca, Blaue Hexe, Bizarro, Obrighoven


Ciekawostki : Z igieł jodły balsamicznej wyrabia się pachnące poduszki tzw. balsam pillows.
Jodła pospolita jest drzewem długowiecznym i może osągać spore rozmiary. Prawdopodobnie jednym z najpotężniejszych okazów tego gatunku w Europie była Gruba Jodła rosnąca na na stoku Babiej Góry, miała prawdopodobnie 600 lat, wysokość około 60m. Drzewo zostało niestety powalone przez wiatr w 1914 roku.

zobacz także:

Iglki zawsze piękne, świąteczne dekoracje prosto z ogrodu, wieniec adwentowy z materiałów z ogrodu.

fot.
jodła koreańska fioletowe szyszki - Plant Image Library /Flickr CCROŚLINY IGLASTE

ogrodnik -  iglaki, rośliny iglaste do ogrodu
Iglaki są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł.
więcej na temat roślin iglastych...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2023

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Rośliny pachnące

ogrodnik -  rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania. Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


GLEBA KWAŚNA W OGRODZIE

gleba KWAŚNA a w ogrodzie

Można określić rodzaj gleby w ogrodzie na podstawie rosnących w nim chwastach i dzikich ziołach: Gleba jest kwaśna jeżeli rośnie w niej - fiołek ptasi, koniczyna polna, przetacznik leśny, szczaw, skrzyp, jaskier, bratek polny.

więcej o glebie kwaśnej w ogrodzie...

ŚWIERK SERBSKI

drzewa iglaste, świerk serbski
Wąski, regularny stożkowaty pokrój rośliny. Drzewo jest ugałęzione do do samej ziemi a końce gałęzi lekko odchylają się do góry co dodaje roślinie atrakcyjności. Igły płaskie, dwubarwne, z wierzchu ciemnozielone, od spodu białe. Igły młodszych drzew przypominają igły świerka pospolitego. Szyszki są brązowe, zwisające o długości od 4-7 cm.
Więcej informacji...

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - park zamkowy w Pszczynie

Pszczyna, park zamkowy - rododendrony nad wodą

Park znajduje się parę kroków od rynku pszczyńskiego i zajmuje powierzchnię 48 ha. Jest jednym z najpiękniejszych parków na Górnym Śląsku. Jego początki sięgają XVI wieku - był to późnorenesansowy park użytkowo-ozdobny: w pobliżu zamku powstały ogrody warzywne, zaś w północno-zachodniej części parku zwierzyniec, w którym trzymano zwierzynę płową i ptactwo.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów... więcej o parku zamkowym w Pszczynie...

ŻYWOPŁOTY

ogrodnik, żywopłoty, rośliny na żywopłot
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o żywopłotach...

DODATKI OGRODOWE

dodatki ogrodowe, dekorcje ogrodowe, altany, mostki, ścieżki
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o dodatkach ogrodowych...

Ozdobne pędy, owoce i liście

ogrodnik -  rośliny o ozdobnych pędach, owocach i liściach
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..

SOSNA CZARNA

Ogrody, zdjęcia sosny czarnej, sosna czarna w ogrodzie
Ciemnozielone igły skupione po dwie w pęczku, długie, sztywne i grube. Sosna czarna tworzy regularną, kopiastą koronę z gałęziami równo ułożonymi w okółkach. Starsze drzewa wybijają w pień a ich korona staje się nieregularna, parasolowata. Pień prosty, ciemnobrązowy o spękanej korze.
Więcej informacji o sosnie czarnej...

WRZOSIEC

Ogrody, zdjęcia wrzosiec, zdjęcia wrzośca, wrzośce w ogrodzie
Barwne, drobne kwiaty zebrane w szczytowe baldachgrona. Kwiaty wrzośców mogą być białe, fioletowoczerwone, czerwone, różowe, karminowe. Liście wrzośców są małe, łuskowate, osadzone skośnie do wierzchołka pędu. Są zimzielone, igiełkowate; wyglądają jak nastroszone. Pora kwitnienia: Od końca lutego do kwietnia-maja.
Więcej informacji o wrzoścach...

OGRÓD JAPOŃSKI

ogrodnik - amator, ogród japonski, ogrody w stylu japonskim
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o ogrodach japońskich...

KOSODRZEWINA, SOSNA GÓRSKA

Ogrody, zdjęcia KOSODRZEWINA, sosna górska w ogrodzie
W zależnosci od odmiany może osiągać od 0,5m do 2m wyskości. Ciemnozielone, błyszczące igły gęsto pokrywające gałęzie. Krzewy kosodrzewiny, w zależności od odmiany mają różny pokrój; moga być nieregularne, stożkowate lub kuliste, zwarte lub luźne.
Więcej informacji o kosodrzewinie...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook