Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska


Sadzenie roślin
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia...
JESIENNE ARANŻACJE


jesienne dekoracje, dynia olbrzymia, wrzosy, jesień florystyka
Miłe dla oka jesienne dekoracje


Jesienna pora to obfitość nie tylko kwiatów ale przede wszystkim warzyw i owoców. Oprócz funkcji użytkowych mogą być wykorzystane do stworzenia niepowatarzalnych dekoracji oddających specyficzny nastrój i koloryt tej pory roku.
Najpopularniejsze w jesiennych dekoracjach są owoce dyni olbrzymiej - bardzo trwałe i rzucające się w oczy. Z kolei owoce dyni pospolitej mają mniejsze rozmiary ale też mogą mieć zaskakujące kształty.
Bardzo dobrze komponują się z jesiennymi plonami kwiaty złocieni, krzewinki wrzosów, pernecji i dabecji oraz kłosy traw ozdobnych.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie
Ciekawa kompozycja ułożona z jesiennych kwiatów i jabłek.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie
Ta aranżacja to prawdziwy jesienny miszmasz - wykorzystano w niej między innymi kapustę ozdobną, owoce jarzębiny, kasztany, żołędzie, wrzosy i złocienie.

Ciekawe odmiany dyni olbrzymiej to: Cucurbita maxima semiturbana, Cucurbita maxima turbaniformis o owocach w kształcie turbanów, których jedna część ma barwę zieloną a druga żółtą lub pomarańczową, Cucurbita maxima buttercup o dużych okrągłych owocach i zielonej skórce czy Cucurbita maxima Red Kuri o złocisto-pomarańczowych owocach w kształcie kropli.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce dyni olbrzymiej
Wystarczy ułożyć parę owoców dyni olbrzymiej w eksponowanych miejscach ogrodu i jesienna dekoracja gotowa.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce dyni olbrzymiej
Kompozycja ułożona z różnych odmian dyni olbrzymiej, kolb kukurydzy, owoców jarzębiny i ognika szkarłatnego. Całość uzupełniona kwiatami nawłoci i słonecznika.

Równie dobrze można wykorzystać inne warzywa i owoce - ogórki, pomidory, jabłka, cukinię, marszczone liście jarmużu a nawet główki kapusty. Ta ostatnia ma również wersję bardziej dekoracyjną : kapustę ozdobną, którą warto wykorzystać w okresie od października do grudnia, bo dobrze wygląda nawet przy przymrozkach.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce dyni olbrzymiej
Jesienna kompozycja z różnymi odmianami dynii w roli głównej.Zdjęcie wykonano na 117 Jesiennej Wystawie Kwiatów i Ogrodów.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce dyni olbrzymiej
Nastrojowe miejsce do wypoczynku w pogodne jesienne dni.
Często stosuje się kapusty ozdobne do obsadznia pojemników na tarasach, na kolmbach miejskich i rabatach ogrodowych i parkowych uzupełniając nimi puste miejsca po wiosennych i letnich kwiatach.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce jabłek
Taka zabawna dekoracja z jabłek na pewno spodoba się dzieciom.


jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce gruszki
W tym eleganckim bukiecie wykorzystano owoce gruszki.


Inne materiały, które mogą być wykorzystane w jesiennych dekoracjach to lampiony miechunki rozdętej, srebrzyste przegrody nasienne miesięcznicy dwuletniej, owoce jarzębiny, głogu, ognika szkarłatnego, rajskich jabłuszek, szyszki, kłosy zbóż i traw ozdobnych. Cennym materiałem są również wybarwiające się jesienią liście drzew, krzewów i pnączy.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce dyni olbrzymiej
Dynie olbrzymie w towarzystwie czosnków ozdobnych i szarłatu.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, jesienne bukiety
Jesienny bukiet w którym część składników to popularne warzywa - pomidory, papryka i brokuł.

Wystarczy nieco wyobraźni aby dostrzec jak wiele możliwości dekoracyjnych kryje się nie tylko w kwiatach ale i zwykłych warzywach czy owocach.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce ognika
W tej dekoracji użyto iglaków i gałązek ognika szkarłatnego obsypanego owocami.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, jesienne bukiety
Bukiet z nawłoci i miechunek rozdętych. Nietrudny do wykonania, niedrogi a efektowny.

Jesienne aranżacje mogą upiekszać nie tylko mieszkania ale również balkony, tarasy, wejścia do domu, rabaty ogrodowe lub zakątki ogrodu przeznaczone do wypoczynku. Z pewnością oddadzą melancholijny nastrój i ciepłe barwy babiego lata...

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce róży, orzecha włoskiego, winobluszcz, aster nowoangielski, hortensja bukietowa
Jesienne kwiaty, owoce i liście.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, jesienne dekoracje
Nawet zwykłe orzechy ułożone w koszyczku i ozdobione kolorowymi liśćmi mogą być dekoracją.

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2021

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMATY NA WRZESIEŃ

WRZOSOWISKO
Najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Miejsce przeznaczone na wrzosowisko powinno mieć przynajmniej 2-5 m.kw. Ogródek wrzosowiskowy może być umieszczony w sąsiedztwie ogródka skalnego albo przy murku lub drodze.
więcej na temat wrzosowiska...

SADZIMY TULIPANY
Ogrody, tylipany, odmainy tulipanów

Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Większość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach o glebę trzeba zadbać.
więcej na temat tulipanów...

GALERIA DALII
galeria dalii dalie w ogrodzie, uprawa i zastosowanie, rośliny długo kwitnące
Dalie odznaczają się dekoracyjnymi kwiatami o fantazyjnych kszatałtach i kolorach. Pod względem budowy kwiatów występują 3 podstawowe grupy: pomponowe, kaktusowe i dekoracyjne. Bogactwo barw kwiatów ogromne; dające się porównać tulipanami. Kwitnie we wszystkich kolorach oprócz niebieskiego.
więcej zdjęć dalii ...Porady ogrodnicze :ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

KOLOROWA JESIEŃ

kolorowa jesień
Jakie drzewa i krzewy najpiękniej się wybarwiają...
Trawy ozdobne

trawy ozdobne w ogrodzie


Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych w ogrodzie ...
Wrzosowisko

Wrzosowisko - zakładanie i pielęgnacja


Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty pracy.
więcej o wrzosowisku ...
OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE - CZYLI NIE TYLKO KWIATY ZDOBIĄ

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej późną jesienią i zimą.
więcej...
Iglaki zawsze piękne

drzewa i krzewy iglaste do ogrodu

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe.
Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej o iglakich...Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyStrona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2021    Parki, ogrody i rezerwaty