Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska


Sadzenie roślin
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia...
JESIENNE ARANŻACJE


jesienne dekoracje, dynia olbrzymia, wrzosy, jesień florystyka
Miłe dla oka jesienne dekoracje


Jesienna pora to obfitość nie tylko kwiatów ale przede wszystkim warzyw i owoców. Oprócz funkcji użytkowych mogą być wykorzystane do stworzenia niepowatarzalnych dekoracji oddających specyficzny nastrój i koloryt tej pory roku.
Najpopularniejsze w jesiennych dekoracjach są owoce dyni olbrzymiej - bardzo trwałe i rzucające się w oczy. Z kolei owoce dyni pospolitej mają mniejsze rozmiary ale też mogą mieć zaskakujące kształty.
Bardzo dobrze komponują się z jesiennymi plonami kwiaty złocieni, krzewinki wrzosów, pernecji i dabecji oraz kłosy traw ozdobnych.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie
Ciekawa kompozycja ułożona z jesiennych kwiatów i jabłek.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie
Ta aranżacja to prawdziwy jesienny miszmasz - wykorzystano w niej między innymi kapustę ozdobną, owoce jarzębiny, kasztany, żołędzie, wrzosy i złocienie.

Ciekawe odmiany dyni olbrzymiej to: Cucurbita maxima semiturbana, Cucurbita maxima turbaniformis o owocach w kształcie turbanów, których jedna część ma barwę zieloną a druga żółtą lub pomarańczową, Cucurbita maxima buttercup o dużych okrągłych owocach i zielonej skórce czy Cucurbita maxima Red Kuri o złocisto-pomarańczowych owocach w kształcie kropli.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce dyni olbrzymiej
Wystarczy ułożyć parę owoców dyni olbrzymiej w eksponowanych miejscach ogrodu i jesienna dekoracja gotowa.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce dyni olbrzymiej
Kompozycja ułożona z różnych odmian dyni olbrzymiej, kolb kukurydzy, owoców jarzębiny i ognika szkarłatnego. Całość uzupełniona kwiatami nawłoci i słonecznika.

Równie dobrze można wykorzystać inne warzywa i owoce - ogórki, pomidory, jabłka, cukinię, marszczone liście jarmużu a nawet główki kapusty. Ta ostatnia ma również wersję bardziej dekoracyjną : kapustę ozdobną, którą warto wykorzystać w okresie od października do grudnia, bo dobrze wygląda nawet przy przymrozkach.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce dyni olbrzymiej
Jesienna kompozycja z różnymi odmianami dynii w roli głównej.Zdjęcie wykonano na 117 Jesiennej Wystawie Kwiatów i Ogrodów.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce dyni olbrzymiej
Nastrojowe miejsce do wypoczynku w pogodne jesienne dni.
Często stosuje się kapusty ozdobne do obsadznia pojemników na tarasach, na kolmbach miejskich i rabatach ogrodowych i parkowych uzupełniając nimi puste miejsca po wiosennych i letnich kwiatach.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce jabłek
Taka zabawna dekoracja z jabłek na pewno spodoba się dzieciom.


jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce gruszki
W tym eleganckim bukiecie wykorzystano owoce gruszki.


Inne materiały, które mogą być wykorzystane w jesiennych dekoracjach to lampiony miechunki rozdętej, srebrzyste przegrody nasienne miesięcznicy dwuletniej, owoce jarzębiny, głogu, ognika szkarłatnego, rajskich jabłuszek, szyszki, kłosy zbóż i traw ozdobnych. Cennym materiałem są również wybarwiające się jesienią liście drzew, krzewów i pnączy.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce dyni olbrzymiej
Dynie olbrzymie w towarzystwie czosnków ozdobnych i szarłatu.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, jesienne bukiety
Jesienny bukiet w którym część składników to popularne warzywa - pomidory, papryka i brokuł.

Wystarczy nieco wyobraźni aby dostrzec jak wiele możliwości dekoracyjnych kryje się nie tylko w kwiatach ale i zwykłych warzywach czy owocach.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce ognika
W tej dekoracji użyto iglaków i gałązek ognika szkarłatnego obsypanego owocami.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, jesienne bukiety
Bukiet z nawłoci i miechunek rozdętych. Nietrudny do wykonania, niedrogi a efektowny.

Jesienne aranżacje mogą upiekszać nie tylko mieszkania ale również balkony, tarasy, wejścia do domu, rabaty ogrodowe lub zakątki ogrodu przeznaczone do wypoczynku. Z pewnością oddadzą melancholijny nastrój i ciepłe barwy babiego lata...

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce róży, orzecha włoskiego, winobluszcz, aster nowoangielski, hortensja bukietowa
Jesienne kwiaty, owoce i liście.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, jesienne dekoracje
Nawet zwykłe orzechy ułożone w koszyczku i ozdobione kolorowymi liśćmi mogą być dekoracją.

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2021

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMAT NA LUTY

ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ

Ogrody,  rośliny doniczkowe zimą

Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej na temat roślin doniczkowych zimą...

IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE
Ogrody, iglaki

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...

JUŻ PORA NA PIERWSZE WYSIEWY
Ogrody, wysiewy na rozsadę

Można wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
Pod koniec lutego zaczyna się wysiewać pod szkłem lub folią warzywa takie jak marchew, por czy rzodkiew.
więcej na temat wczesnych wysiewów roślin...


Porady ogrodnicze :ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

KOLOROWA JESIEŃ

kolorowa jesień
Jakie drzewa i krzewy najpiękniej się wybarwiają...
Trawy ozdobne

trawy ozdobne w ogrodzie


Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych w ogrodzie ...
Wrzosowisko

Wrzosowisko - zakładanie i pielęgnacja


Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty pracy.
więcej o wrzosowisku ...
OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE - CZYLI NIE TYLKO KWIATY ZDOBIĄ

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej późną jesienią i zimą.
więcej...
Iglaki zawsze piękne

drzewa i krzewy iglaste do ogrodu

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe.
Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej o iglakich...Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyStrona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2020    Parki, ogrody i rezerwaty