GALERIA ROŚLIN - Jaskier azjatycki łac. Ranunculus asiaticus ang. Persian buttercup

Jaskier azjatycki Odsłon : 16536 wstecz
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w pomieszczeniach
Wysokość: Niezbyt wysoka roślina - do 25 cm.
Ozdoba rośliny: Duże (około 8 cm), najczęściej pełne kwiaty w jaskrawych barwach : różowe, pomarańczowe, wiśniowe, czerwone, żółte lub białe. Są też odmiany o kwiatach dwubarwych.
Liście dość ozdobne, ciemnozielone, lekko błyszczące, pierzastodzielne.
Pora kwitnienia: Od końca maja do początku lipca.
Uprawa: Roślina trudna w uprawie - musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do wegetacji. Jest też nieodporna na nasze mrozy - trzeba zapewnić jej zimowanie w pomieszczeniu. W naszych warunkach najlepiej udają się gdy posadzimy je w pojemniku. Na zewnątrz wystawiamy lub wysadzamy do gruntu dopiero po ustąpieniu przymrozków - w drugiej połowie maja. Sadzimy jaskry azjatycke na przełomie marca i kwietnia na głębokość 5-7 cm. Przed sadzeniem bulwki mocymy w letniej wodzie przez kilkanaście godzin. Doniczkę z posadzonymi jaskrami postawić w niezbyt ciepłym, widnym pomieszczeniu. Podlewać zaczynamy dopiero gdy ukażą się liście. Przy podlewaniu trzeba uważać; nie można zalewać rośliny bo może spowodować to gnicie korzeni ale z drugiej strony trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu bo jest wrażliwa na przesuszenie. W przypadku jaskrów posadzonych w pojemniku - trzeba wylewać nadmiar wody z podstawki. Warto je przed zakwitnięciem zasilać nawozami płynnymi o lekkim stężeniu. Po przekwitnięciu zaprzestajemy podlewania a gdy roślina zaschnie wykopujemy bulwki, oczysczamy i przechowujemy w temp. około 10 st.C w trocinach lub w torfie. Jeżeli przechowywanie jest zbyt kłopotliwe można roślinę traktować jako jednoroczną.
Jaskry mogą być atakowane przez ślimaki - trzeba je przed nimi zabezpieczyć poprzez tworzenie barier np. obsypanie rośliny trocinami lub korą.
Rozmnażanie z bulw przybyszowych, które oddzielamy i sadzimy wiosną.
Gleba: Żyzna, lekko wilgotna i przepuszczalna.
Stanowisko: Słoneczne ciepłe i zaciszne.
Zastosowanie: Może być wysadzany na rabaty lub kwietniki jako roślina gruntowa, ale równie dobrze można jaskry azjatyckie sadzić w pojemnikach jako ozdoba balkonów i tarasów. Ze względu na niewielkie rozmiary może też służyć jako efektowna ozdoba słonecznego skalniaka. Nadaje się na kwiat cięty - ścina się je gdy płatki kwiatu są już rozchylone.
Ciekawostki: Jaskry azjatycke pochodzą z cieplejszych regionów - Europy południowej, Syrii i Iranu.
Tematy pokrewne: Kwiaty trudniejsze w uprawie, kwiaty łatwe w uprawie, rośliny cebulowe i bulwiaste, Kwiaty cięte, rośliny na balkony i tarasy, galeria zdjęć roślin cebulowych i bulwiastych.
fot.
Jaskier azjatycki ciemnoróżowy - Rob Bertholf/Flickr CC
Jaskier azjatycki jasnoróżowy - Yoko Nekonomania/Flickr CC
Jaskier azjatycki - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY CEBULOWE:
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie. Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Co prawda są one nieco trudniejsze w uprawie niż typowe rośliny balkonowe ale za to satysfakcja z posiadania nietypowo obsadzonego balkonu jest wieksza.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2021
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
KWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte. Nie bez znaczenia jest zapach roślin; niektóre pachną pięknie ale bardzo intensywnie - takie nie powinny być ustawiane w pokoju, w którym się śpi.
Więcej o
kwiatach ciętych...
SKALNIAK
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami. Skomponowanie efektownego skalniaka oprócz wysiłku fizycznego wymaga pewnego poczucia estetyki oraz wiedzy dotyczącej hodowli roślin skalnych.
Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
Rośliny cebulowe i bulwiaste
Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
Więcej o roślinach cebulowych i bulwiastych...
Menu ogrodnika amatora:
Kalendarz ogrodnika amatora:
Porady ogrodnika amatora:
Inne porady ogrodnika amatora:

Położone w południowo-wschodniej Polsce, pasmo malowniczych wzgórz ciągnące się szerokim łukiem od Kraśnika na południowy wschód aż do Lwowa.
więcej o atrakcjach Roztocza...
TULIPANY
Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Pierwsze zakwitają tulipany botaniczne. Następne są pojedyńcze i pełne wczesne a na przełomie kwietnia i maja zakwitają tulipany z grupy Triumph i mieszańce Darwina. W maju kwitną tulipany z grupy Crispa i tulipany liliokształtne oraz tulipany Cottage. Więcej w artykule: TULIPAN - odmiany, uprawa i zastosowanie..
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - niektóre dostepne zimą.
Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach.
Warto wykorzystać pogodne dni, i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Tym bardziej, że w tym roku wiele innych sposobów spędzania wolnego czasu jest niedostępnych. Większość ogrodów botanicznych jest nieczynna od listopada do kwietnia. Ale jest też nowość - w tym roku Ogród Botaniczny UJ nie zostanie zamknięty na sezon zimowy. Są też inne obiekty do zwiedzania : parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...