ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Iglaki Cięcie Porady Dodatki ogrodowe Galeria roślin Styl ogrodu Wystawy ogrodnicze Fb

Jałowiec nadbrzeżny łac. Juniperus conferta - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Jałowiec nadbrzeżny, Juniperus conferta, Shore juniper, uprawa jałowca nadbrzeżnego, opis rośliny, krzewy i drzewa łatwe w uprawie, krzewy iglaste, iglaki, galeria krzewów, niewybredne krzewy, wytrzymałe iglaki

Jałowiec nadbrzeżny Odsłon : 7648 wstecz
Typ_rośliny__________________
Krzew iglasty

Wysokość: Niezbyt wysoki krzew - Wyrasta maksymalnie do 50 cm ale szeroko się rozrasta - nawet do 2 m.
Ozdoba rośliny: Roślina ma nisko ścielące się pędy - gęste i rozłożyste. Liście to igły o długości około 2,5 cm, wklęsłe, osto zakończone ale miękkie w dotyku. Kolor igieł może być różny w zależności od oodmiany. Ozdobne są również owoce w formie fioletowych szyszko-jagód.
Ciekawe odmiany:
Jałowiec nadbrzeżny Blue Pacific - o niebiesko-zielonych igłach, cieńkich i długich. Krzew płożący szybko rozrastający się.
Jałowiec nadbrzeżny Schlager - nieco wolniej rosnący krzew o intensywnie zielonych igłach.
Jałowiec nadbrzeżny Sunsplash - różnobarwny o ulistnieniu zielonym ale mocno nakrapianym w kolorze jasno złotym.
Jalowiec nadbrzeżny Golden Wings - kolejna odmiana o igłach dwubarwnych, zółto-zielonych. Odmiana wolniej rosnąca.
Jałowiec nadbrzeżny Silver Mist - wolno rosnąca odmiana o stebrzysto szarych igłach.
Jałowiec nadbrzeżny All Gold - odmiana o złocistym kolorze igieł. Intensywne wybarwienie liści utrzymuje się przez cały sezon pod warunkien, że krzew rośnie na słonecznym stanowisku. W cieniu igły stają się zielonkawe. Wolno rosnąca odmiana o stebrzysto szarych igłach.
Uprawa: Krzew dość łatwy w uprawie i wytrzymały. Dobrze znosi dość niskie temperatury, ale nie lubi mroźnych i bezśnieżnych zim, dlatego warto go zabezpieczyć stroiszem. Źle znosi suszę, ale zalany może zapadać na choroby grzybowe a nawet zamierać.
Dobrze znosi cięcie nawet niewprawnego ogrodnika. Tniemy wtedy, gdy jest taka potrzeba, niekoniecznie co roku.
Gleba: Nie ma szczególnych wymagań glebowych, może być przeciętna gleba ogrodowa, piaszczysta, lekka i przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna. Odczyn obojętny lub lekko kwaśny albo lekko zasadowy.
Stanowisko: Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale można go też posadzić w miejscu nieco zacienionym.
Zastosowanie: Do ogrodów naturalistycznych, do ogrodów skalnych, na wrzosowiaka. Można stosować jałowce nadbrzeżne jako rośliny okrywowe. Nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Może być uprawiany w formie bonsai.
Ciekawostki: Jałowce nadbrzeżne naturalnie występują na zachodnich brzegach wysp japońskich, Sachalinie oraz Półwyspie Koreańskim.

Tematy pokrewne: Krzewy łatwe w uprawie, krzewy trudniejsze w uprawie, drzewa i krzewy do małego ogrodu, rośliny do zimowego ogrodu, iglaki zawsze piękne, rośliny na skalniak, rośliny na wrzosowisko, rośliny na prawie każdą glebę, galeria krzewów.
fot.
Jałowiec nadbrzeżny Blue Pacyfic igły - Ben A Bergmann /Flickr CC Jałowiec nadbrzeżny All Gold - F. D. Richards /Flickr CC
INNE CIEKAWE KRZEWY ZIMOZIELONE:

Opisane drzewa i krzewy iglaste :

cedr himalajski, choina kanadyjska, cis pospolity, cyprysik groszkowy, cyprysik japoński, cyprysik nutkajski, cypryśnik błotny, daglezja zielona, jałowiec nadbrzeżny, jałowiec pospolity, jałowiec skalny, jodła hiszpańska, jodła kalifornijska, jodła koreańska, jodła pospolita, kosodrzewina (sosna górska), kuningmia chińska, miłorząb dwuklapowy, modrzew europejski, sosna czarna, sosna himalajska, sosna limba, sosnica japonska, szydlica japońska, świerk biały Conica, świerk Brewera, świerk kłujący, świerk serbski, żywotnik zachodni, tuja, żywotnikowiec japoński.

JAŁOWIEC SKALNY

Ogrody, jałowiec SKALNY
Łuskowate, gęste igliwie o niebieskoszarym lub zielonym zabarwieniu. Jest rośliną dwupienną. Tworzy kuliste, ciemnoniebieskie szyszko-jagody. Ciekawy jest pokrój rośliny - z reguły są to rośliny o kształcie wąskiego stożka.
Więcej informacji o jałowcach skalnych...

Ozdobne pędy, owoce i liście

ogrodnik -  rośliny o ozdobnych pędach, owocach i liściach
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:JAŁOWIEC POSPOLITY

Ogrody, jałowiec pospolity
Bardzo kłujące, ostre, sztywne igły o ładnym, niebieskawym kolorze. Pokrój krzewu może być różny w zależności od odmiany ale najpolpularniejsze są te o pokroju kolumnowym.
Więcej informacji o jałowcach pospolitych...

IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE
Ogrody, rośliny iglaste, iglaki

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok.
więcej na temat roślin iglastych...

DAGLEZJA ZIELONA

Ogrody, zdjęcia daglezja zielona w ogrodzie
Pokrojem przypomina świerk. Igły daglezji są soczyście zielone, połyskujace, długie i miękkie, grzebieniasto rozmieszczone. Po roztarciu przyjemnie pachną jabłkami.
Więcej informacji o daglezji zielonej...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...ZYGOKAKTUS, GRUDNIK

zygokaktus grudnik kwiat
Długie, dzwoneczkowate kwiaty osadzone na szczycie pędów. Barwa kwiatów najczęściej karminowa ale są też odmiany zygokaktusa w kolorze czerwonym, fiołkowym, jasnoróżowym, purpurowym łososiowym, pomarańczowym a nawet białym z lekkim różowym odcieniem. Kwiaty są dość trwałe.
Więcej informacji...

ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY

dodatki ogrodowe, dekorcje ogrodowe, altany, mostki, ścieżki
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.

Więcej o ściółkowaniu gleby...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook