Kielichowiec wonny wydziela zapach dojrzałych truskawek a na dodatek ma brązowe kwiaty.
Przyroda potrafi być bardzo pomysłowa i zaskakiwać swomi rozwiązaniami a czasami ma się wrażenie, że puszcza do nas perskie oko. Wiele ciekawych, niezwykłych, czasem zabawnych i oryginalnych roślin możemy uprawiać na swoich ogródkach czy działkach.
więcej...
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to środki, które w cudowny sposób zwalczą wszystkie szkodniki i choroby w ogrodzie. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość bo środki naturalne działają wolniej niż radykalne środki chemiczne.
więcej na temat środków naturalnych ...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Nieduże drzewo lub mocno rozgałęziony krzew o szerokiej koronie, osiagający wysokość do 5m. Ozdoba rośliny: Efektowne, pojedyńcze, ciemnopurpurowe lub różowe kwiaty o średnicy 3,5 cm. Jabłonie purpurowe kwitną bardzo obficie.
Po przekwitnięciu zawiązują purpurowoczerwone owoce, które długo utrzymują się na drzewie.
Liście w zależności od odmiany mogą być ciemnozielone lub ciemnoczerwone. Pora kwitnienia: Pierwsza połowa maja. Uprawa: Roślina dość trudna w uprawie. Co prawda dobrze znosi mrozy i suszę ale jest atakowana często przez parcha jabłoni, mączniaka prawdziwego oraz mszyce. W związku z tym niezbedne jest wykonywanie oprysków liści przeciwko parchowi i maczniakowi. Zaniechanie oprysków powoduje że porażone liście a tym samym całe drzewo źle wygląda. Polska odmiana jabłoni purpurowej o nazwie Ola jest bardziej odporna na parch.
Najlepszy termin na sadzenie jabłoni purpurowych to październik lub początek kwietnia. Gleba: Wystarczy gleba piaszczysta lub gliniasta o normalnej wilgotności. Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień. Zastosowanie:Jako drzewko ozdobne, może być sadzone w niewielkich ogrodach. Odmiany o ciemnoczerwonych liściach dają możliwość komponowania ciekawych zestawień kolorystycznych, dobrze wyglądają na tle zielonych drzew lub trawnika. Owoce często pozostają na drzewie nawet po opadnięciu liści co również wygląda ciekawie. Ciekawostki: Istnieją też odmiany jabłoni purpurowej o owocach pomarańczowych lub żółtych.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Ogrody użytkowe powoli wychodzą z mody - coraz częściej wolimy sadzić wokół domu rośliny ozdobne a coraz mniej w nich warzyw, ziół, drzew i krzewów owocowych. Warto może jedank wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę parę krzaczków owocowych czy drzewko owocowe.