GALERIA ROŚLIN - Irga pozioma łac. Cotoneaster horizontalis ang. Rockspray cotoneaster

Irga pozioma Odsłon : 89179 wstecz
Krzew liściasty półzimozielony
Wysokość: Niski krzew dorastający do 0,5 - 1 m wysokości i 1,8 m szerokości.
Ozdoba rośliny: Efektowna pod wieloma względami roślina. Płożące pędy są prawie poziomo rozpostarte - ciekawie są ułożone gałązki boczne, które wyrastają w jednej płaszczyźnie, równolegle do siebie, przypominając rybi szkielet. Liście irgi poziomej są drobne, latem zielone, jesienią wybarwiają się na czerwono lub pomarańczowo. Podczas łagodniejszych zim pozostają na krzewie. Kwiaty są drobne, białoróżowe. W lecie na krzewie pojawiają się kuliste owoce, które jesienią przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor i długo utrzymują na krzewie.
Pora kwitnienia: Maj - czerwiec.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, niezawodna praktycznie w każdych warunkach, o niewielkich wymaganiach glebowych. Dość dobrze znosi suszę poza egzemplarzami świeżo posadzonymi.
W rejonach o ostrzejszym klimacie lepiej ją okryć jesienią.
Praktycznie nie wymaga cięcia poza korektą pokroju i wycinaniem uszkodzonych pędów.
Najlepszą pora do sadzenia lub przesadzania (którego nie lubi) jest okres od września do listopada.
Rozmnażanie przez wysiew nasion wiosną (wymaga stratyfikacji) lub sporządzanie sadzonek zielnych lub półzdrewniałych latem.
Gleba: Nie ma specjalnych wymagań co do gleby ale najlepsza jest lekka, przepuszczalna, wapienna.
Stanowisko: Udaje się zarówno w słońcu jak i w cieniu ale lepiej kwitnie i owocuje w miejscach słonecznych.
Zastosowanie: Roślina jest dekoracyjna przez prawie cały rok, nadaje się do posadzenia na murku skalnym lub umacniania skarp. Dobrze wygląda posadzona pojedyńczo na trawniku czy rabacie, pod murem (pieknie rozpościera pędy na murze) lub w większym ogródku skalnym. Może być stosowana jako roślina okrywowa ale trzeba dbać aby nie zagłuszyły jej chwasty. Można też ją sadzić w większych pojemnikach - ładnie przewieszają się jej pędy.
Ciekawostki: Znanych jest od 50400 gatunków irgi. Liczba gatunków jest trudna do ustalenia ze względu na podobieństwo i krzyżowanie się z sobą wielu gatunków.
Narodową kolekcję rodzaju Cotoneaster można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu. Więcej informacji na stronie : http://www.obuam.robia.pl/
Tematy pokrewne: Krzewy łatwe w uprawie, krzewy trudniejsze w uprawie, kalendarz kwitnienia krzewów, galeria krzewów, rośliny na jesien, jesienne dekoracje, rośliny na zimę, cięcie krzewów, ozdobne pędy, owoce i liście, gleba zasadowa/wapienna.
Irga pozioma - inne zdjęcia rośliny :
>>> Więcej krzewów do ogrodu...
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
JARZĄB POSPOLITY, JARZĘBINA
Najbardziej efektowną ozdobą jarzębiny sa koralowoczerwone owoce, wybarwiające się w sierpniu i pozostające na drzewie nawet po opadnięciu liści.
Drzewo tworzy nieregularną koronę. Kora jest jasna, gładka. Pierzaste liście są jasnozielone latem, jesienią natomiast przebarwiają się na czerwono i pomaranczowo.
Więcej informacji o jarzębinie...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą.
Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..

Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
BUKSZPAN
Nie opadające na zimę, ciemnozielone, eliptyczne liście, okrywające gęsto pędy rośliny. Kwiaty bukszpanu są drobne, żółtawe i niepozorne. Przyciągają pszczoły. Roślina ma zwartą budowę, tworzy gęste krzewy. Roślina bardzo łatwa w uprawie i długowieczna. Bukszpan jest niewybredny co do gleby i stanowiska.
Więcej informacji o bukszpanach...
Galerie ogrodnika amatora:
PIGWOWIEC
Roślina wydaje owoce o cytrynowożółtej barwie przypominające niewielkie jabłka. Są bardzo twarde i kawaskowate i pachnące. Owoce pigwowca warto wykorzystać. Zawierają bardzo dużo witaminy C. Nie spożywa się ich na surowo ale używa na przetwory - konfitury i dżemy.
Więcej informacji o pigwowcach...
WRZOS
Barwne, drobne kwiaty o rurkowatej koronie, zebrane w wielokwiatowe, szczytowe grona. Barwa kwiatów może być fioletowa, fioletoworóżowa, różowa, bladoróżowa, liliowa, czerwona, purpurowoczerwona lub biała. Niektóre odmiany mają kwiaty pełne.
Więcej informacji o wrzosach...
ŻURAWINA WIELKOOWOCOWA
Dojrzałe, duże owoce o karminowej barwie wyglądają efektownie na krzewie. Kwiaty niewielkie, pojedyńcze, biało-różowe, gwiazdkowate o delikatnej budowie. Liście mają około 1 cm. długości, są podłużnie owalne, wiecznie zielone, zimą przebarwiają się na czerwonono. Roślina wytwarza długie, nadziemne rozłpogi, silnie rozgałęzione.
Więcej informacji o żurawinie...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...