Jasnozielone liście, poprzecznie prążkowane w krzemowobiałe lub jasnożółte pasy. Ozdobne są również wyrastajace jesienią (nie zawsze trawa ta kwitnie), jedwabiste, srebrnoszare kłosy, z czasem przybierające barwę blado różowoczerwoną. Wiecej ..
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Od 30 do 50 cm. Ozdoba rośliny: Trawa ozdobna, jedna z najbardziej efektownych, o intensywnie wybarwiających się na czerwono blaszkach liściowych. Początkowo młode źdźbła tej trawy mają kolor zielony, który stopniowo, w miarę wzrostu zaczyna przebarwiać się na czerwono. Najsilniejszy kolor pojawia się pod koniec sezonu - wtedy liście są prawie całkowicie wybarwione na kolor krwisto czerwony tak, że z daleka wygląda jakby z ziemi wydobywały się płomienie. Kolor utrzymuje się dość długo - aż do zimy. Najlepiej wygląda posadzona w wiekszej grupie.
Kłosy tej trawy mają kolor brązowo-czerwony ale w naszym klimacie rzadko zakwita.
Rozrastając się tworzy malownicze kępy o sztywno wzniesionych liściach ale nie jest rośliną ekspansywną. Pora kwitnienia: Koniec lata, sierpień-wrzesień. Uprawa: Trawa jest dość łatwa w uprawie, nie ma specjalnych wymagań co do gleby i dość dobrze znosi mrozy, choć na zimę lepiej ją okryć liśćmi lub stroiszem.
Rozrasta się przez rozłogi, tempo rozrastania wolne. Rozmnażanie przez podział rozrośniętych kęp przeprowadza się w okresie od marca do czerwca.
Gleba: Każda gleba umiarkowanie wilgotna i umiarkowanie zasobna, odczyn obojetny. Ziemia w lecie powinna być stale lekko wilgotna - w przeciwnym razie zacznie powoli zanikać. Stanowisko: Słoneczne bo tylko wtedy najlepiej się wybarwia. Może być też lekki półcień. Zastosowanie: Najefektowniej wygląda posadzona w większej grupie na kontrastującym tle: zielonym trawniku, podłożu wysypanym jasnym żwirkiem lub w towarzystwie żółtych roślin. Nadaje się do obsadzenia oczka wodnego, oraz do uprawy w pojemnikach. Ciekawostki: Imperata cylindryczna pochodzi z południowo-wschodniej Azji.
Tematy pokrewne: Trawy ozdobne, dodatki ogrodowe,
rośliny na jesień, ozdobne pędy, owoce i liście, rośliny do oczka wodnego, rośliny na balkony i tarasy.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki. więcej na temat wysiewów roślin...
Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy. więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych w ogrodzie ...