Rośliny jak każdy żywy organizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki.
Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...
Popiół z ogniska jako środek odkwaszający i użyźniający
Popiół, który zostaje po wypaleniu się ogniska też może się przydać. Gdy się wychłodzi warto go zebrać i wymieszać z ziemią, w której będą sadzone rośliny. Popiół odkwasi podłoże i użyźni je, bo zawiera wiele cennych składników mineralnych. więcej na temat naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
Pojawienie się na roślinach doniczkowych szkodników to zapowiedź kłopotów. Przyczyny pojawienia się uciążliwych lokatorów są rożne i ne zawsze dają się wyjaśnić. Szczególnie trudny jest okres zimy gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche a temperatura za wysoka. Wtedy rośliny doniczkowe tracą odporność a osłabione są atakowane przez szkodniki i choroby.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Maksymalnie około 30 cm, roślina może osiągnąć wieksze rozmiary ale najlepiej wyglądają minejsze okazy. Ozdoba rośliny: Omszone, podłużne liście, o długości 5-8 cm z barwnymi nerwami i plamami. Liście wygladają jakby były pokryte rożowymi piegami. Są też niedospiany o liściach pokrytych białymi lub jasnozielonymi plamami ale te są trochę mniej efektowne.
Kwiaty jasno-fioletowo-białe, mało dekoraqcyjne w porównaniu z liśćmi. Nie pachnie.
Odpowiednio pielegnowane i przycinane niedośpiany maja ładny, krzaczasty pokrój. Pora kwitnienia: Środek lata. Uprawa: Roślina dość trudna w uprawie i delikatna. Trudna jest również do rozmnożenia. Trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki.
Trzeba niedośpianom zapewnić temperaturę od 18 do 21 st. C latem i zimą. Maksymalna temperatura latem może wynosić 24 st.C , pod warunkiem dobrego przepływu powietrza. Wyhodowane zostały też w ostatnich latach odmiany mogące rosnąć w chłodniejszej atmosferze.
Latem spryskujemy liście wodą 2-3 razy w tygodniu, zimą przecieramy liście wilgotną szmatką co 14 dni.
Liście czyścimy ostrożnie miekką ściereczką - nie używamy środków do nabłyszczania liści.
Wilgotność lepiej zapewnć hypoestesom przez ustawienie doniczki na podstawce z kamykami niż przez spryskiwanie.
Niedośpiany są mało wytrzymałe na dym tytoniowy, wyziewy z urządzeń gazowych oraz zbyt suche powietrze. Nie lubią też przeciągów.
Podlewamy obficie, co drugi dzień latem, zima rzadziej - zależy od temperatury w domu.
Dośc trudno niedośpiany rozmnożyć - młode sadzonki pobiera się wiosną i ukorzenia pod folią. Temperatura ukorzeniania 21 st.C. Czasem udaje się kupić nasiona niedospianów i tak też można je rozmnażać. Młode sadzonki i siewki należy uszczykiwać dwukrotnie w celu lepszego ukorzeniania. Młode rośliny są najbardziej dekoracyjne.
Z wiekiem roślina staje się nieładna - jeżeli chcemy ją mieć dłużej to wczesna wiosną przycinamy pędy o połowę.
Przesadzamy niedośpiany wiosną, tylko wtedy gdy roślina "wyrośnie" ze swojej doniczki. Podłoże: Najlepsza jest ziemia gliniasta. Dokarmianie: Do wody do podlewania dodajemy co 14 połowę polecanej dawki nawozu płynnego. Stanowisko: Potrzebuje dużo światła - najlepsze stanowisko to parapet okna o pólnocnej lub wschodniej wystawie, osłoniety przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Przy słabym oświetleniu liście tracą efektowne przebarwienia.
Jeżeli roślina więdnie i marnieje to może oznaczać, że jest zbyt zimno i/lub zbyt mokro. Trzeba ustawić doniczke w cieplejszym miejscu i rzadziej podlewać.
Niedośpiany mogą atakować tarczniki - usuwamy je pojedyńczo wacikiem nasączonym denaturatem lub opryskujemy środkiem chemicznym. Zastosowanie: Jako roślina pokojowa ale nie tylko, bowiem w ostatnich latach stała się dość modna jako roślina ogrodowa. Bardzo często stosuje się ja jako ciekawe uzupełnienie letnich rabat ogrodowych. Może też być ozdoba balkonu lub tarasu. Jako, że jest to roślina delikatna najlepiej sadzic ją w pojemnikach samotnie. Ciekawostki: Roślina pochodzi z Madagaskaru, skąd sprowadzono ją w roku 1874.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Irezynę sadzi się z powodu nietypowo zabarwionych liści. Najcześciej są amarantowopurpurowe lub w kolorze czerwonego wina, rzadziej pomarańczowe, błyszczące z wyraźnie zaznaczonymi nerwami. Kształt liści najczęściej jajowaty lub okrągły. Kwiaty białe lub kremowe o niewielkich walorach zdobniczych.
Więcej ...