ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA CIĘCIE DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA WODA SKALNIAK DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN STYLE OGRODOWE WYSTAWY OGRODNICZE KRZEWY TRUDNE FB

Hortensja krzewiasta, hortensja drzewiasta łac. Hydrangea arborescens ang. Smooth hydrangea. wild hydrangea - opis rośliny

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Hortensja krzewiasta, hortensja drzewiasta, hortensja drzewkowata, Hydrangea arborescens, uprawa hortensji krzewiastej, hortensji drzewkowatej

Hortensja krzewiasta, hortensja drzewiasta Odsłon : 216 wstecz
Typ_rośliny__________________
Krzew liściasty zrzucający liście

Wysokość: Wyrasta do 1-1,5 m.
Ozdoba rośliny: Duże, półkuliste kwiatostany o średnicy 10-20 cm. Na początku kwitnienia mają barwę zielonkawobiałą, póżniej bieleją, a z czasem nieco różowieją. Zwykle kwitnie obficie. Bardzo efektowna jest odmiana wielkokwiatowa "Grandiflora" o prawie wszystkich kwiatach płonnych. Ciekawa jest odmiana "Pink Anabelle", której kwiaty są na początku kwitnienia intensywnie różowe ale z czasem jaśnieją. Zaschnięte kwiatostany stanowią ozdobę krzewu zimą. Hortensje krzewiate zwane też czasem drzewiastymi lub drzewkowatymi, tworzą dość szerokie krzewy o luźnym pokroju i dość grubych gałęziach. Liśćie dość duże, sercowate, pod spodem owłosione, na brzegach ostro ząbokwane.
Pora kwitnienia: Od połowy lipca do połowy września.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie - hortensje krzewiaste są dość odporne na mrozy. W zachodniej i połudnowo-zachodniej Polsce nie wymagają żadnego zabezpieczenia na zimę, w zimniejszych rejonach należy okryć nasady pędów ziemią - robimy kopczyki takie jak przy różach albo okrywamy je liścmi. Ma też pewne wymagania co do gleby i zapotrzebowania na wodę. W okresach suszy należy krzewy nawadniać - gdy zobaczymy, że liście wyglądają na "oklapnięte", to jest to sygnał aby dostarczyć wody.
Cięcie hortensji krzewiastej przeprowadzamy wczesną wiosną - silnie przycinamy wszystkie gałęzie na wysokości 10-15 cm nad ziemią.
Gleba: Żyzna, próchnicza, stale wilgotna, lekko kwaśna. Przetrwa też w gorszej glebie, ale w czasie suszy należy pamietać o podlewaniu krzewu. Odczyn zasadowy gleby może być przyczyną choroby - chlorozy rośliny. Ziemię wokół krzewów warto wyśćiółkować korą sosnową.
Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień.
Zastosowanie: Niezawodny krzew jeśli chodzi o kwitnienie, jest efektowny i długo kwitnący. Na dodatek mało kapryśny. Te zalety sprawiają, że jest chętnie sadzony nie tylko w ogrodach, ale również parkach czy innych nasadzeniach miejskich. Hortensje krzewiaste mogą być e wzdłuż ścieżek, w pobliżu tarasów, ławki czy altany. Można też utworzyć z nich grupę na trawniku czy niewysoki żywopłot. Mogą być sadzone jako element rabaty mieszanej czy rosnąć pod drzewami. Cenną cechą jest termin kwitnienia odmienny od wiekszości kwitnących krzewów.
Ciekawostki: Hortensje krzewiaste pochodzą z Ameryki Północnej
Hortensje krzewiaste nazywa się też czasem hortensjami drzewkowatymi lub drzewiastymi, co jest czasem mylące bo roślina ma formę krzewu.
Tematy pokrewne: Hortensje - opis odmian, Krzewy łatwe w uprawie, krzewy trudniejsze w uprawie, kalendarz kwitnienia krzewów, galeria krzewów, rośliny na jesień, rośliny na zimę, cięcie krzewów, mowa kwiatów, hortensja bukietowa, hortensja ogrodowa. hortensja kosmata, hortensja pnąca.

Hortensja krzewiasta, hortensja drzewiasta - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

INNE CIEKAWE KRZEWY KWITNĄCE:

Więcej krzewów do ogrodu...

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...

HORTENSJA KOSMATA

krzewy Liściaste ,hortensja kosmata
Ciekawe, spłaszczone kwiatostany z fioletowoniebieskich kwiatów płodnych i kilku, kontrastowych, białych i większych kwiatów sterylnych. Kwiatostany są duże, do 25 cm średnicy. Czasem kwiaty płodne mają kolor niebieski, różowy lub fioletowy w różnych odcieniach. Liście również duże, ciemnozielone, aksamitne i owalne. Pędy sztywne i grube. Młode pędy pokryte włoskami.
Więcej informacji o hortensjch kosmatych...

KRZEWY TRUDNIEJSZE W UPRAWIE

ogrodnik - krzewy trudniejsze w uprawoe, krzewy do ogrodu
Z reguły sadzimy w ogrodach takie krzewy, które nie sprawiają specjalnych kłopotów ale czasem można się pokusić o posadzenie gatunku efektownego ale wymagającego większej troski, specjanego stanowiska i odpowiedniego zabezpieczenia na zimę.
Krzewy, które wymagają specyficzbych warunków uprawy, bądź są wrażliwe na mrozy suszę lub zanieczyszcznie środowiska. Krzewy, które mogą być narażone na ataki szkodników lub choroby. Do trudniejszych w uprawie należy teć zaliczyć gatunki ekspansywne, które zagłuszają rośliny w swoim sąsiedztwie i silnie się rozrastają.
Więcej o krzewach trudniejszych w uprawie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:
ROŚLINY NA GLEBY KWAŚNE
rośliny kwasolubne, gleba kwaśna w ogrodzie

Glebę kwaśną lubią wszystkie rośliny z grupy wrzosowatych, do której oprócz wrzosów zalicza się wiele innych krzewinek i krzewów niedużych lub średniej wielkości. Inną kwasolubna grupą roślin sa magnolie, różaneczniki i azalie.
więcej na temat roślin kwasolubnych...
Kalendarz kwitnienia krzewów - Kalendarz może się przydać gdy w ogrodzie postawiliśmy na krzewy i chcielibyśmy aby przez większość sezonu coś w nim kwitło. Krzewy kwitnace wiosną, krzewy kwitnące latem, krzewy kwitnące jesienią a nawet zimą...

Hortensje - wodne krzewy

Ogrody, hortensje, wodne krzewy, odmiany hortensji

Hortensje są bardzo efektownymi krzewami kwitnącymi w lecie. Pochodzą z Dalekiego Wschodu a ich hodowlą zajamowano się już parę tysięcy lat temu. Największą zaletą hortensji są piękne i trwałe kwiaty. Łacińską nazwę tej rośliny Hydrangea można przetłumaczyć jako wodny krzew co jest trafnym określeniem gdyż hortensje potrzebują dużo wilgoci.
Więcej informacji o hortensjach...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook