GALERIA ROŚLIN - Hippeastrum, zwartnica łac. Hippeastrum ang. Potted Amaryllis

Hippeastrum, zwartnica Odsłon : 42934 wstecz
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w pomieszczeniach
Wysokość: Pęd kwiatowy osiąga od 30 do 50 cm.
Ozdoba rośliny: Duże, dzwonkowate kwiaty umieszczone na wierzchołku pędu kwiatowego. Pęd jest nagi, pusty, osadzony z boku liści. Kwiaty są umieszczone po 2-6 na jednym pędzie. Mają średnicę 20-25 cm. Barwy kwiatów są zróżnicowane: najpopularniejsze są czerwone ale mogą być też białe, purpurowe, łososiowe, pomarańczowe lub różowe, często dwubarwne, z plamą w innym kolorze. Inne z kolei odmiany mają płatki kontrastowo obrzeżone. Kwiaty poszczególnych odmian mogą się różnić także wielkością i kształtem. Największą popularnością cieszą się te o dużych kwiatach (o średnicy 20-30 cm).
Równowąskie liście wyrastają tuż przed lub w trakcie kwitnienia.
Hipeastrum jest rośliną cebulową, tworzy duże ( o średnicy przekraczającej nawet 25 cm) cebule.
Pora kwitnienia: W okresie zimowym i wczesną wiosną. Ogrodnicy potrafią wpływać na porę kwitnienia hipeastrum podając cebule podczas przechowywania działaniu odpowiednich temteratur.
Uprawa: Roślina nie należy do najłatwiejszych w uprawie szczególnie gdy rośnie w zbyt nagrzanym mieszkaniu. Wymaga również przejścia co roku trzymiesięcznego okresu spoczynku, najlepiej w chłodnej piwnicy. Hipeastrum sadzimy do doniczki tylko trochę szerszej od cebuli. Cebulę należy przykryć ziemią tylko so 2/3 wysokości. Doniczkę z odpływem na dnie ustawiamy z dala od grzejników, w widnym miejscu i podlewamy raz na 3-4 dni. Gdy pojawi się łodyga z pąkiem kwiatowym, trzeba zwiększyć częstotliwość podlewania (co drugi dzień). Hipeastrum zakwita po 6-8 tygodniach od posadzenia.
Po przekwitnięciu podlewamy roślinę przez dwa miesiące a potem zasuszmy i przechowujemy do jesieni kiedy to trzeba ją na nowo posadzić.
Hipeastrum rozmnaża się najczęściej z nielicznych cebul przybyszowych. Powstają one w kątach zewnętrznych łusek cebuli matecznej. Właściwie pielęgnowana kwitną po 3-4 latach uprawy.
Podłoże: Może być ziemia uniwersalna choć najlepsza jest ziemia liściowa z domieszką torfu i kompostu korowego lub torf wysoki zmieszany z perlitem, pH podłoża 7,0-7,4.
Dokarmianie: Warto nawozić roślinę co 2 tygodnie w okresie kwitnienia.
Stanowisko: Jasne. Optymalna termperatura w czasie wegetacji to 21-25 st.C latem i 16-20 st.C zimą. W okresie spoczynku utrzymuje się temperaturę 15-16 st.C.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa do dekoracji mieszkań, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia jak i całej zimy. Jeżeli chcemy, by zwartnica zakwitła nam w okresie świąt trzeba posadzić ją w listopadzie.
W szklarnich uprawia się też zwartnicę na kwiat cięty.
Ciekawostki: Hippeastrum to doniczkowa roślina cebulowa pochodząca z Ameryki Południowej. Uprawiane w naszych domach odmiany otrzymano w wyniku krzyżowania odmian dziko rosnących.
Hippeastrum bywa częto błędnie nazywane amarylisem z którym jest spokrewniona. Właściwe amarylisy pochodzą z Afryki Południowej i kwitną w zależności od odmiany od sierpnia do grudnia.
Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, mowa kwiatów.
fot.
Hippeastrum o białych pełnych kwiatach - Forest and Kim Starr /Flickr CC
Hippeastrum Minerwa - Dwight Siple /Flickr CC
Hippeastrum, zwartnica - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes, anturium, araukaria wyniosła, azalia indyjska, bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki), chamedora wytworna, cibora papirusowa, cyklamen perski, cyprys wielkoszyszkowy, dendrobium phalaenopsis, difenbachia, dracena deremeńska (wonna), dracena obrzeżona, epifilum, falenopsis (ćmówka miła), figowiec benjamina (benjaminek), figowiec sprężysty, fiołek afrykański (sępolia), fitonia, frizea lśniąca, fuksja (ułanka), gloksynia, grubosz jajowaty, guzmania, gwiazda betlejemska (poinsecja), hipeastrum (zwartnica), irezyna Herbsta, jukka gwatemalska, kalanchoe (żyworódka), koleus (pokrzywka brazylijska), kroton (trójskrzyn), kufea hyzopolistna, kuflik, maranta, miltonia, monstera, nefrolepis (paprotka), niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, niedośpian (hypoestes), papryka roczna ozdobna, pierwiosnek kubkowaty, prymulki doniczkowe, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pachnaca, garanium, anginka, pelargonia pasiasta, pelargonia wielkokwiatowa, angielska, psianka szafirowa burza, róża chińska (hibiskus doniczkowy), rozmaryn, sagowiec odwinięty (cykas), sansewieria gwinejska, scindapsus złoty, setkrezja purpurowa, skrzydłokwiat, stefanotis bukietowy, sundaville, szeflera, wilczomlecz lśniący, zamiokulkas zamiolistny, zaślaz mieszańcowy, klonik, zielistka, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
>>> Rosliny cebulowe do ogrodu...
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
POINSECJA, GWIAZDA BETLEJEMSKA
Dekoracyjną częścią poinsecji są wytwarzane na szczytach pędów duże, barwne, najczęściej szakrłatne liście przykwiatowe, które otaczają dość niepozorne, żółtawe kieliszkowate kwiatostany.
Więcej informacji o poinsecji...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
ZYGOKAKTUS, GRUDNIK
Długie, dzwoneczkowate kwiaty osadzone na szczycie pędów. Barwa kwiatów najczęściej karminowa ale są też odmiany zygokaktusa w kolorze czerwonym, fiołkowym, jasnoróżowym, purpurowym łososiowym, pomarańczowym a nawet białym z lekkim różowym odcieniem. Kwiaty są dość trwałe.
Więcej informacji...
Galerie ogrodnika amatora:
ŚWIĄTECZNE DEKORACJE
Zamiat kupować sztuczne dekoracje spróbujmy wykonać je samodzielnie z materiałów, które nic nie kosztują bo znajdziemy je w ogrodzie. Jedyne w co trzeba zainwewstować to klej, brokat, farba, świeczka. Całkiem możliwe, że mamy już to wszystko w domu.
Więcej informacji...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
AZALIA INDYJSKA
Piękne i delikatne kwiaty w intensywnych lub pastelowych kolorach, najczęściej w różnych odcieniach różu, łososiowe, jasnofioletowe lub białe. Normalnie azalia powinna kwitnąć na wiosnę ale odpowiednio traktowana zakwita w miesiącach zimowych i takie kwitnące okazy zwykle są dostępne w sprzedaży.
Więcej informacji o azaliach indyjskich...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
JODŁA POSPOLITA
Zimozielone drzewo o stożkowatej koronie i strzelistym pniu. Igły spłaszczone, ciemnozielone, o długości 3 cm, tępo zaokrąglone. Roślina wydziela piękny, żywiczny zapach.
Więcej informacji...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...