Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Od 25 do 70 cm. Ozdoba rośliny: Trawa ozdobna, jedna z najbardziej efektownych, o ciekawie wybarwiających się liściach i kaskadowym pokroju. Trawa tworzy zwarte kępy o łukowato wygiętych pędach. Liście są miękkie, podobne do liści bambusa. Jesienią hakonechloa wybarwia się - kolor zależy od odmiany. A jest tych odmian całkiem sporo bo ciekawy kształt stał się przyczyną zainteresowania hodowców roślin.
Kłosy tej trawy zebrane są w wiechowaty kwiatostan. Są niepspecjalnie dekoracyjne, z reguły w kolorze bladozielonym ale dodają kępom lekkości.
Rozrastając się tworzy malownicze, kaskadowe kępy ale nie jest rośliną ekspansywną, choć tworzy rozłogi. Ciekawe odmiany: Hakonechloa smukła Alboaurea - elegancka trawa o łodygach długości około 25 cm, wąskich liściach z paskami w kolorze kremowobiałym i żółtym. Jesienią liście przybierają kolor czerwonawy. Hakonechloa smukła Aureola - tworzy kępy trawy do 30 cm, o wąskich liściach z paskami w kolorze jasnożółtym. Jesienią i wczesną zimą często wybarwia się na czerwono. Hakonechloa smukła Albostriata - o liściach zielonych z białymi paskami. Wysokość 30 cm. Jesienią zmienia kolor na brunatny. Hakonechloa smukła All Gold - rośnie bardziej pionowo, liście w kolorze złocistym, w pełnym słońcu jesienią mogą pojawić się czerwone przebarwiania, zimą brązowieje. Hakonechloa smukła Beni Kaze - czyli z japońskiego "czerwony wiatr ". Ta odmiana przez lato ma liście zielone, które w miarę zbliżania się jesieni zmieniają stopniowo kolor na czerwony. Hakonechloa smukła Fubuki - czyli po japońsku "burza śnieżna". Odmiana o liściach zielonych z pasami kremowej bieli. Jesienią liście zmieniają kolor na różowy. Preferuje miejsca cieniste, w słońcu może rosnąć pod warunkiem, że w godzinach południowych będzie miała zapewniony cień. Hakonechloa smukła Nicolas - zielone liście tej odmiany jesienią zmieniają kolor na pomarańczowo-czerwony. Pora kwitnienia: Koniec lata i początek jesieni, sierpień - październik. Uprawa: Trawa jest trochę trudniejsza w uprawie - ponieważ pochodzi ze strefy cieplejszego klimatu niż nasz, ma mniejszą mrozoodporność. Szczególnie trzeba zadbać przed zimą o świeżo posadzone egzemplarze. Pewną ochronę dają jej własne zasuszne pędy, dlatego przycinamy je dopiero wiosną. Dodatkowo roślinę okryć. W okresach suszy trzeba pamiętać o podlaniu tej trawy ale w okresie zimowym nie lubi nadmiaru wody. Co roku zasilać kompostem. Przy przesadzaniu pamiętać aby nie sadzić głębiej niż rosła w doniczce, bo może to być przyczyną gnicia szyjki korzeniowej. Hakonechloa jest odporna na choroby i szkodniki.
Rozmnażanie przez podział rozrośniętych kęp.
Gleba: Wilgotna, przepuszczalna i zasobna, odczyn lekko kwaśny. Stanowisko: Najlepszy jest półcień. Niektóre odmiany dobrze tolerują pełne nasłonecznienie lub granicę słońca i cienia. Zastosowanie: Na rabaty bylinowe - do tworzenia barwnych kompozycji i rozświetlania ciemniejszych miejsc w ogrodzie. Dobrze komponuje się z takimi roślinami jak: funkie , żurawki lub paprocie i innymi trawami ozdobnymi. Może być również sadzona na granicy rabat jako obwódka, wzdłuż ścieżek komunikacyjnych. Dobrze wygląda sadzona na tle ciemnych krzewów i bylin. Nadaje się do ogrodów japońskich i nowoczesnych oraz do nasadzeń przy zbiornikach wodnych. Nadaje się także do sadzenie w pojemnikach na tarasy, balkony. Ciekawie wygląda sadzona na wyższych murkach, przez które może się kaskadwo "wylewać". Może rosnąć tarasowo tworząc trawiasty wodospad.
Ciekawostki: Hakonechloa pochodzi z japońskiej wyspy Honsiu, gdzie rośnie w załomach skalnych góry Hakone - stąd jej nazwa.
Tematy pokrewne: Trawy ozdobne, dodatki ogrodowe,
rośliny na jesień, ozdobne pędy, owoce i liście, rośliny do oczka wodnego, rośliny na balkony i tarasy.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Można wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
Pod koniec lutego zaczyna się wysiewać pod szkłem lub folią warzywa takie jak marchew, por czy rzodkiew. więcej na temat wczesnych wysiewów roślin...
Żurawki sadzi się w ogrodach przede wszystkim dla ich efektownych liści ale wiele z odmian wytwarza też ciekawe, delikatne kwiatostany.
Więcej o żurawkachi...
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych w ogrodzie ...