Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodniki
Prawo i ogród - wycinanie drzew
Sezonowe porządki w ogrodzie często wiążą się z koniecznością wycięcia drzew, należy jednak pamiętać, że takie zabiegi są regulowane przepisami prawnymi i nie każde drzewo można wycinać bez zezwolenia.
więcej na temat wycinki drzew...
OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE - CZYLI NIE TYLKO KWIATY ZDOBIĄ

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej późną jesienią i zimą.
więcej...
GRUDZIEŃ OGRODZIEGrudzień w ogrodzie, ogród w grudniu, zabiegi przeprowadzane w grudniu, świąteczne dekoracje,  rośliny pielęgnacja w miesiącu grudniu, przygotowanie ogrodu do zimy, zabezpieczenie ogrodu przed zimą, grudniowy ogród, zimowe aranżacje w ogrodzie, ogrodnik, zima w ogrodzie
Jodła kalifornijska w świątecznej odsłonie.


Mimo rozpoczynającej się wkrótce zimy warto zajrzeć do ogrodu, bo nawet w tym miesiącu jest w nim co podziwić. Pięknie wyglądają czerwone pędy dereni, owoce dzikich i pnących róż, ostrokrzewu i berberysów. Grudzień jest najciemniejszym miesiącem w całym roku, słońce świeci tylko 8 godzin na dobę i jeśli śnieg nie spadnie to jest ogólnie dość ponuro. Na szczęście jest na to rada; światełka i inne ozdoby bożonarodzeniowe. Każdy szanujący się właściciel ogródka aranżuje przynajmniej jedną kompozycję świetlną. Najlepiej nadają się do tego oczywiście choinki - jodły, świerki a nawet sosny.
Ciekawy efekt można również osiągnąć rozwieszając lampki na ogołoconych koronach drzew liściastych. Co bardziej ambitni ozdabiają lampkami całe szpalery drzew i balkony.
Przy planowaniu ogródka warto pomyśleć o przynajmniej jednym drzewku, które będzie rozświetlać ponure grudniowe, styczniowe wieczory i posadzić je w odpowiednio eksponowanym miejscu.

Prace ogrodowe na miesiąc grudzień:

Zabezpieczenie roślin przed mrozem : Konieczne jest w naszym klimacie zabezpieczenie na okres zimy delikatniejszych roślin. Jeżeli wcześniej nie zadbaliśmy o ochronę roślin przed mrozem to można to jeszcze zrobić w grudniu.
Wykonujemy kopczyki z ziemi wokół pni drzew oraz wokoło krzewów. Wyższe rośliny otulamy matami z tektury lub słomy (nigdy folią !) lub kołderkami z białej agrowłókniny. Tkaninę można kupić w marketach ogólnobudowlanych i sklepach ogrodniczych.
Uwaga ! Do otulania roślin służy tkanina biała, która przepuszcza światło i wilgoć, natomiast czarna służy do tego aby zapobiegać rozwojowi chwastów.
Zabezpieczmy również rośliny w pojemnikach. Możemy zabrać je do domu a niektóre, bardziej wytrzymałe, po zabezpieczeniu zostawić w ogrodzie. Pojemnik takiej rośliny osłaniamy szczelnie styropianem i trocinami lub możemy roślinę wraz pojemnikiem zakopcować w ogrodzie.
Krzewy iglaste o pokroju kolumnowym zabezpieczmy przed deformacją i rozłamywaniem pod ciężarem zalegającego na nich śniegu. obwiązujemy je sznurkiem lub owijamy elastyczną siatką. Krzewy iglaste wrażliwe na mrozy owijamy agrowłóknina, grubym papierem lub chochołem ze słomy.
Więcej na ten temat w artykule Przygotowanie ogrodu do zimy.

Zabiegi pielegnacyjne i porządkowe: Jeśli spadnie śnieg, to najlepiej tak go odgarniać aby więcej było go pod krzewami i drzewami oraz w miejscach, gdzie zimują byliny. Gdy opady śniegu są mocne a śnieg mokry i ciężki to najlepiej strząsać go z gałęzi aby się nie połamały.
Odgarniamy śnieg ze ścieżek i udeptujemy go wokoło drzewek owocowych.
Sprawdzamy zabezpieczenia - szczególnie pni drzew przed zającami, które lubią zimą obgryzać korę, uszkadzając ją. Jeżeli ogród jest w bliskim sąsiedztwie lasu możemy wyłożyć siano i marchew dla zajęcy i saren.
Dokarmiamy ptaki, które odwdzięczą się za opiekę latem wyjadając insekty.
Przeglądamy przechowywane owoce, warzywa, bulwy i cebule kwiatowe. Wszystkie z oznakami chorób czy szkodników usuwamy i zabezpieczmy przed dalszym psuciem.
W cieplejsze dni można rozrzucić kompost na grządkach i pozgrabiać resztki opadłych liści.
Pod koniec grudnia rozpoczyna się bielenie drzew owocowych. Zabieg ten ma na celu zapobieżenie pękaniu kory pod wpływem niskiej temperatury.


grudzień w ogrdzie, zimowy ogród, drzewa i krzewy w śniegu, dodatki ogrodowe,  galeria ogrodowa

grudzień w ogrodzie, dokarmianie ptaków, zabiegi przeprowadzane w grudniu, rozmnażanie roślin w grudniu, ochrona roślin przed zimą, rośliny pielęgnacja w miesiącu grudniu, grudniowy ogród, prace w ogrodzie zima w ogrodzie
Dokarmiajmy ptaki zimą - odwdzięczą się wyjadając szkodniki roślin.

Trawnik : Po opadach śniegu unikamy chodzenia po trawniku, gdyż pod udeptamnym i zmrożonym śniegiem tworzą się brunatne plamy. Jeżeli na powierzchni trawnika wytworzy się skorupa lodowo-śniegowa sprzyjająca rozwojowi pleśni, trzeba lód delikatnie pokruszyć.
Jeśli natomiast planujemy na wiosnę założenie nowego trawnika, a ziemia jeszcze nie zmarzła, warto ja przekopać i pozostawić w tzw. ostrej skibie (to znaczy po przekopaniu nie zgrabiać i nie wyrównywać). Pod wpływem mrozu grunt pokruszy się i stanie bardziej przepuszczalny dla wody a przy okazji wyginie cześć chwastów. Dzięki temu bedzie łatwiej założyć trawnik wiosną.

Cięcia drzew i krzewów - W czasie odwilży można wykonać cięcia pielęgnacyjne drzew oraz podciąć dzikie odrosty drzew owocowych: jabłoni, grusz i śliw.

Rozmnażanie roślin - Na początku grudnia ścinamy zrazy do zimowego szczepienia czereśni, brzoskwini, moreli i grusz bardziej wrażliwych na mrozy. Pozyskujemy sadzonki zdrewniałe z jednorocznych pędów porzeczek, winorośli lub wiciokrzewu japońskiego oraz zdrewniałe sadzonki krzewów zimozielonych. W drugiej połowie miesiąca ścinamy zrazy do zimowego szczepienia jabłoni, śliw i wiśni bardziej odpornych na mrozy.

Siewy :Na początku grudnia, jeżeli ziemia jeszcze nie zamarzła, można jeszcze wysiewać ozimę marchew i pietruszkę. Pod koniec grudnia wysiewamy do skrzynek nasiona pelargonii bluszczolistnej - odpowiednio pielegnowana powinna zakwitnąć już w czerwcu.

Zbiory :W grudniowym ogrodzie możemy jeszcze zbierać przemrożone owoce z krzewów takich jak dzika róża, tarnina czy berberys. Z warzyw zbiera się jeszcze brukselkę, jarmuż i roszponkę.

Zimowe dekoracje Późną jesienią i zimą nie musi być na balkonie szaro i pusto. Jeżeli mamy większe pojemiki, to możemy je ozdobić zimozielonymi krzewami. Może to być bukszpan o ciemnozielonych , skórzastych i błyszczących liściach. Można też udekorować donice ściętymi gałązkami iglaków - w chłodnym otoczeniu długo zachowają świeży wygląd. Można puścić wodze fantazji i świątecznie udekorować otoczenie domu a ze spaceru po ogrodzie przynieść materiały na świąteczne stroiki: gałęzie, szyszki, suche owoce, źdźbła traw.

ogród, ogrodnik, wybor choinki świątecznej, drzewko w pojemniku
Temat na czasie: IGLAKI NA DRZEWKO ŚWIĄTECZNE

Choinka świąteczna z żywego drzewka może być drzewkiem ciętym, bez korzeni, w stojaku lub drzewkiem z korzeniami, posadzonym w pojemniku. Dla prawdziwego miłośnika przyrody bardziej bliska sercu jest opcja druga. Jeżeli jednak zdecydujemy się na choinkę w donicy i planujemy ją po świętach wysadzić w ogrodzie to trzeba pamiętać, że jest to organizm żywy i jako taki potrzebuje odpowiedniego traktowania.
więcej informacji na temat światecznych drzewek ...


Rośliny, które zdobią ogród w grudniu:Trwałą dekoracją ogrodu na początku zimy może być kapusta ozdobna, która dobrze wygląda nawet przy przymrozkach. Efektownie wyglądają krzewy ostrokrzewu o błyszczących liściach i czerwonych owocach, niewysokie krzaczki golterii gęsto obsypane kulistymi, czerwonymi owocami i rokitnika zwyczajnego obklejone drobnymi pomarańczowymi owocami. Dobrze w śniegu wygladają owoce dzikiej róży i róży pomarszczonej oraz berberysów.
Bardzo ciekawie wyglądają kwiatostany traw ozdobnych szczególnie gdy pokryją się szronem.
W grudniu na ogródku raczej nic nie kwitnie ale na pociechę mamy kwiaty doniczkowe - wiele z nich pięknie rozwkita w okresie zimowym. Przykładem może być zygokatus zwany też grudnikiem, cyklamen perski, hipeastrum, azalia indyjska, wilczomlecz lśniący, guzmania czy kalanchoe. Od jesieni do późnej wiosny kwitnie też wiele odmian storczyków.

rośliny do zimowego ogrodu, rośliny na zimę Wiele roślin dopiero zimą może zaprezentować swoje dekoracyjne walory. Są to rośliny o ozdobnych owocach, rośliny zimozielone, drzewa i krzewy iglaste, zasuszone trawy i kwiaty oraz rośliny ciekawie prezentujące się w stanie bezlistnym, kiedy widać ich dekoracyjną korę, gałęzie i pędy.
więcej na temat roślin do zimowego ogrodu...

Kalendarz księżycowy na miesiąc grudzień 2021 :
Prace pielegnacyjne : Wykonujemy kopczyki oraz okrywamy rośliny - najlepszy termin w dniach od 1 do 4 grudnia ( ale jeżeli nie zdążymy, możemy też zrobić to później). W tym miesiącu nie uprawiamy gleby; zgodnie z dawną tradycją w czasie adwentu powinna ona wypocząć. Naruszanie gleby niszczy mikroorganizmy i zmniejsza przyszłe plony. Możemy za to kontynuować prace porządkowe i zabezpieczajace ogród przed zimą. Zabezpieczamy przede wszystkim drzewa i krzewy młode, niedawno posadzone poprzez okręcenie roślin słomą, papierem falistym lub trzciną.
Zbiory owoców i warzyw:Zbieramy przemrożone owoce z krzewów takich jak dzika róża, tarnina czy berberys. Najlepszy termin przypada od 12 do 18 grudnia - szczególnie dni 14 i 15 są korzystne do zbierania, magazynowania, mrożenia i robienia przetworów z owoców, mniej korzystny jest czas od 20 do 26 grudnia .

Warto też zrywać jarmuż, zwłaszcza po pierwszych przymrozkach, kiedy traci goryczkę i jest smaczniejszy.
Siewy roślin : Możemy wysiewać lub wysadzić cebulę, piertuszkę, seler, cykorię, szczypior czy bazylię do pojemników na parapet. Najlepszy termin od 5 do 11 grudnia. Dzięki temu już w styczniu będziemy mieć świeżą zieleninę.
Ścinanie zrazów drzew owocowych: Zrazy do szczepienia najlepiej ścinać 3-4 dni przed pełnią (przypada na 19 grudnia) w dni bezmroźne.

Pamiętajmy, że na dobre wyniki w uprawie ogrodu mają wpływ nie tylko terminy wykonywania prac ale również ogólne warunki wegetacji roślin.Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2022

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMATY NA PAŹDZIERNIK

TRAWY OZDOBNE
Trawy ozdobne to rośliny, o których warto pomyśleć przy urządzaniu ogrodu. Ozdobą tej grupy roślin są kształty i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych...

KOLOROWA JESIEŃ
kolorowa jesień, wybarwione liście
Co roku, jesienią przyroda funduje nam bajeczny, kolorowy spektakl. Zielone przez wiosnę i lato liście na drzewach i krzewach zaczynają mienić się ciepłymi kolorami. Gdy dni stają się krótsze a noce chłodniejsze, wiele roślin uruchamia mechanizm pozbycia się ulistnienia, które staje się zbędne. . Ustaje proces fotosyntezy, co powoduje zanik chlorofilu. Tym samym znika zielony barwnik w liściach a odsłaniają barwy dotąd przez niego maskowane: żółcie, czerwienie, rdza, purpura czy brąz.
więcej na temat barw jesieni ...

SADZIMY TULIPANY
Ogrody, tylipany, odmainy tulipanów

Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Większość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach o glebę trzeba zadbać.
więcej na temat tulipanów...Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin
Trawy ozdobne

trawy ozdobne w ogrodzie


Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych w ogrodzie ...
SZKODNIKI ROŚLIN DONICZKOWYCH
ogrodnik -  rośliny doniczkowe szkodniki
Pojawienie się na roślinach doniczkowych szkodników to zapowiedź kłopotów. Przyczyny pojawienia się uciążliwych lokatorów są rożne i nie zawsze dają się wyjaśnić.
Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej...CHOROBY ROŚLIN DONICZKOWYCH
ogrodnik -  rośliny doniczkowe choroby
Rośliny jak każdy żywy ogranizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia. Szczególnie trudny dla roślin pokojowych jest okres zimowy. Nie sprzyjają kondcycji roślin ani gorące grzejniki ani suche powietrze ani zimne pprzeciągi od okna i drzwi. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby.
Więcej...Zdrowie z ogrodu -
czyli o leczniczych właściwościach roślin

Zdrowie z ogrodu - czyli o leczniczych właściwościach roślin
Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie. Więcej o leczniczych właściwościach roślin...Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyOGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...

Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2022    Parki, ogrody i rezerwaty