Na terenie Polski najczęściej występuja gleby piaszczyste, gleby gliniaste lub gleby ilaste.Niektórym gatunkom roślin odpowiada ten rodzaj gleby, innym trzeba glebę "poprawić".
Dobre warunki dla rozwoju roślin powstają natomiast w glebach piaszczysto-gliniastych czy gliniasto-piaszczystych, bowiem ich struktura zapewnia dostateczną ilość wody i powietrza, istnieją więc warunki odpowiednie dla rozkładu materii organicznej, właściwego gromadzenia się składników pokarmowych i uprawy. Poprawi jej strukturę dodanie kompostu, torfu lub rozłożonego obornika.
- jeżeli z gleby nie można uformować wałka grubości pół ołówka - gleba jest silnie piaszczysta,
- jeżeli z gleby nie można uformować wałka grubości ołówka - gleba jest piaszczysta.
Można też określić rodzaj gleby w ogrodzie na podstawie rosnących w nim chwastach i dzikich ziołach:
Drzewa i krzewy
Berberys Thunberga - Może rosnąć w każdej glebie; nawet słabej i piaszczystej. Dobrze znosi zasolenie.
Brzoza brodawkowata -Nie ma specjalnych wymagań co do gleby - może też rosnąć w glebie piaszczystej.
Czarny bez - Ma niewielkie wymagania glebowe, może rosnąć zarówno w glebie suchej i piaszczystej jak i podmokłej. Nie przeszkadza mu bardzo kredowa, alkaliczna gleba.
Hibiskus (ketmia sysryjska) - Najlepsza piaszczysta gleba wzbogacona kompostem, dobrze zdrenowana bo roślina nie lubi mokrych korzeni.
Jabłoń purpurowa - Wystarczy gleba piaszczysta lub gliniasta o normalnej wilgotności.
Jałowce - Ich zaletą jest niewybredność. Już sama nazwa wskazuje, że wystarczą tym roślinom gleby jałowe i piaszczyste.
Jodła kalifornijska - Nie ma specjalnych wymagań - może rosnąć nawet na glebach piaszczystych i suchych.
Karagana syberyjska - krzew lub małe drzewo, ma niewielkie wymagania glebowe - może rosnąć w glebie piaszczystej, suchej a nawet lekko zasolonej ale najlepiej udaje się na glebie wapiennej.
Perukowiec podolski - Perukowce dobrze znoszą nawet gorsze waruki glebowe, mogą rosnąć nawet w glebie piaszczystej. Najlepiej odpowiada im jednak gleba piaszczysto-gliniasta, bogata w wapń. Dobrze znosi gleby suche i lekko zasolone.
Pięciorniki - Rosną w każdej glebie ale najlepiej w wapiennej, lekkiej i przepuszczlnej. Może być nawet gleba piaszczysta.
Robinie - Mają niewielkie wymagania glebowe, mogą rosnąć zarówno w glebie piaszczystej jak i ilastej lub gliniastej; suchej lub wilgotnej. Znoszą gleby zasadowe.
Rokitnik zwyczajny - Najlepiej rosnie w glebach lekkich, piaszczystych i suchych z dużą zawartością wapnia. Może rosnąć w zasolonej glebie.
Sosna czarna -Wymaga gleby wapiennej. Dobrze rośnie na glebach suchych i piaszczystych. Toleruje zasolenie gleby.
Sosna limba -Najlepiej ją sadzić w glebie żyznej i wilgotnej, choć może też rosnąć w glebach piaszczystych i piaszczysto-gliniastych.
Świerk kłujący - Jest mało wymagający w co do gleby i rośnie nawet na bardzo suchych glebach piaszczystych i żwirowatych.
Szczodrzeńce (żarnowce) -Najlepsza jest gleba lekka i piaszczysta.
Tamaryszek - Roślina szczególnie nadaje się na gleby ubogie i suche; znoszą nawet niewielkie zasolenie. Można sadzić ją nawet na piaskach.
Trzmielina Fortune'a -Najlepiej rośnie w glebie żyznej, próchniczej i stale lekko wilgotnej ale może też rosnąć w ziemi piaszczystej lub gliniastej.
Kwiaty
Mikołajek płaskolistny - Wymaga gleb piszczystych, suchych i wapiennych. Toleruje nawet gleby zasolone.
Rozchodnik okazały - Najlepsza jest gleba przeciętnie żyzna i średnio wilgotna ale może też rosnąć w glebie piaszczystej i suchej.
krokusy - Piaszczysta, próchnicza, przepuszczalna o małej zawartości wapnia, dostatecznie wilgotna od wczesnej wiosny do maja.
Kocanki ogrodowe - Przeciętna gleba, może być nawet piaszczysta, przepuszczalna.
Maczek kalifornijski, pozłotka - Lekka, piaszczysta, wapienna, dość sucha.
Portulaka - Gleba piaszczysta, przepuszczalna ale może też rosnąć w glebie żyznej.
Rogownica kutnerowata - Dobrze rośnie w każdej przepuszczalnej, ogrodowej ziemi choć najlepsza jest zasobna w wapń i sucha. Może rosnąć nawet w glebie piaszczystej.
Rozchodnik okazały - Najlepsza jest gleba przeciętnie żyzna i średnio wilgotna ale może też rosnąć w glebie piaszczystej i suchej.
Rozchodnik ostry - Sucha, piaszczysta lub żwirowa gleba, rośnie także na podłożu skalistym.
Smagliczka nadmorska - Najlepsza dla smagliczki nadmorskiej jest gleba średnio żyzna i średnio wilgotna ale może rosnąć również na terenach niezbyt żyznych, piaszczystych.
Szafirek - Piaszczysta, próchnicza, przepuszczalna o małej zawartości wapnia, dostatecznie wilgotna od wczesnej wiosny do maja.
Wilczomlecz złoty - Przepuszczalna, lekka może być nawet piaszczysta gleba. Odczyn obojetny lub zasadowy.
Zawciąg nadmorski - Najlepsza jest gleba piaszczysta, przepuszczalna, może być sucha i zasolona.
Rośliny na gleby gliniasto-piaszczyste:
Drzewa i krzewy
Budleja Weyera - Gleba żyzna i dość wilgotna ale przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, alkaliczna.
Cyprysik nutkajski Najbardziej odpowiada roślinie gleba gliniasta lub gliniasto-piaszczysta.
Klon palmowy - Dla tego efektownego drzewka najlepsza jest gleba żyzna, umiarkowanie wilgotna, lekko kwaśna lub obojętna, piaszczysto-gliniasta.
Kolkwicja chińska - Nie ma specjalnych wymagań co do gleby choć najlepiej rośnie w ziemi przepuszczalnej, piaszczysto-gliniastej.
Ognik szkarłatny - Gleba żyzna, próchnicza, gliniasto-piaszczysta, z dużą zawartością wapnia.
platan klonolistny - Ale gleba powinna być też żyzna,
Kwiaty i trawy
Acidantera dwubarwna- Próchnicza, gliniasto-piaszczysta, niezbyt wilgotna, ciepła, o odczynie obojętnym.
Czosnek białawy Krzysztofa - Lekka, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, próchnicza gleba.
Dzwonek brzoskwiniolistny - Jak większość dzwonków trwałych ma niewielkie wymagania glebowe choć najlepsza jest dla nich gleba przepuszczlna, lekka, alkaliczna, piaszczysto-gliniasta.
Goździk siny - Gleba piaszczysto-gliniasta, sucha.
Irezyna Herbsta - Gleba piaszczysta lub gliniasta, lekko wilgotna.
Jukka ogrodowa - Można posadzić jukkę w mieszance sporządzonej z ziemi darniowej, piasku i gliny.
Kostrzewa sina - Najlepsza jest gleba przepuszczalna,piaszczysto gliniasta. Nie służą jej gleby zbyt wilgotne i żyzne.
Margerytka -Dobrze rośnie nawet w średnio żyznej, piaszczysto-gliniastej glebie.
Naparstnica purpurowa -Może rosnąć w przeciętnej glebie, najlepiej piaszczysto-gliniastej, żyznej i średnio wilgotnej.
Przymiotno - Przeciętna gleba wapienna, piaszczysto-gliniasta, byle nie zbyt wilgotna.
Słonecznica - Najlepsza jest ziemia przepuszczalna, skalista, gliniasto-piaszczysta, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.
Samgliczka skalna - Sucha, piaszczysto-gliniasta ziemia. Lubi gleby wapienne.
W glebie piaszczysto-gliniastej ale nie suchej może rosnąć :
Daglezja zielona - Udaje się w glebach piaszczysto-gliniastych, głębokich i dostatecznie wilgotnych. Źle rośnie na glebach suchych, piaszczystych, ubogich oraz bagnistych.
Malina - Gleba żyzna, próchnicza, gliniasto-piaszczysta, wilgotna ale nie podmokła.
Goździk brodaty - Gleba wilgotna, żyzna, gliniasto-piaszczysta, zasadowa.
Goździk ogrodowy - Najlepsza jest gleba wilgotna, żyzna, gliniasto-piaszczysta, obojętna lub lekko zasadowa.
Nasturcja - Może rosnąć w glebie lekkiej, gliniasto-piaszczystej, żyznej, wilgotnej.
zawilec japoński - Lubi gliniasto-piaszczystą, wilgotną glebę.
Ubiorek wiecznie zielony - Żyzna, przepuszczlna, piaszczysto-gliniasta, nie za sucha.
Zawilec japoński - Lubi gliniasto-piaszczystą, wilgotną glebę.
Zywotnik zachodni (tuja) - Żyzna, przepuszczlna, piaszczysto-gliniasta, nie za sucha.
Najlepiej rośnie w glebie średnio żyznej, lecz wilgotnej. Niektóre odmiany zadowalają się glebą piaszczystą lub piaszczysto-gliniastą.
Gleba w ogrodzie - rodzaje gleby i sposoby ulepszenia glebyPoznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny. Rodzaj gleby zależy od stopnia zwietrzenia i składu mechanicznego składników mineralnych.
Na terenie Polski najczęściej występuja gleby piaszczyste, gleby gliniaste lub gleby ilaste czyli wcale nie rewelacyjne.
wiecej na temat gleby... |
Sadzenie roślin
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia...
|
TEMATY NA STYCZEŃ
ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ

Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...
|
Porady ogrodnicze :