Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa lub teren bardzo nierówny) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast trawnika można zastosować rośliny okrywowe i zadarniające.
więcej ...
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to środki, które w cudowny sposób zwalczą wszystkie szkodniki i choroby w ogrodzie. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość bo środki naturalne działają wolniej niż radykalne środki chemiczne.
więcej na temat środków naturalnych ...
Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Nic nie stoi na przeszkodzie aby taką wiejską, romantyczna aurę stworzyć we własnym ogrodzie.
więcej...
Najczęściej uprawia się odmiany o błyszczacej, czerwonej pochwie ale są też ciekawe odmiany w odcienich koloru pomarańczowego, o białej barwie z nalotem brudnoczerwonym lub żółtawym czy odmiany w kolorze różowym. Więcej ...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Zdjęcia z galerii mogą być inspiracją przu urzadzniu ogrodów, balkonów i tarasów. Jest też coś dla osób lubiących dekoracje sezonowe i kompozycje roślinne.
Jeżeli chcesz powiększyć zdjęcie ustaw się myszką na miniaturze i kliknij. Galeria ogrodowa str.1       Galeria ogrodowa str.2      
Galeria ogrodowa str.3 Galeria ogrodowa str.5
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Odkryta gleba na klombie czy rabacie narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak nadmierne wysuszenie lub zawilgocenie. Obfite opady deszczu mogą spowodować, że gleba stanie się zbyt błotnista, a z drugiej strony silne nasłonecznienie może przyczynić się do jej wysuszenia i zaskorupienia. Odkryta gleba jest też doskonałym miejscem do wysiewania się chwastów, które nie tylko zagłuszają rośliny i niszczą efekt ozdobny jaki chcieliśmy uzyskać ale też pobierają z gleby składniki pokarmowe w ten sposób okradając rośliny uprawne. Rozwiązaniem jest ściółkowanie gleby. Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża. Ściółkowanie zabezpiecza dodatkowo przed zachwaszczeniem gleby, a rośliny które przez ściółke zdołają się przebić są słabsze i łatwiejsze do usunięcia.
więcej informacji na temat ściółkowania gleby w ogrodzie...
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu (np. gazania, eszolcja, dimorfoteka), bo w wazonie zostają z reguły zamknięte. Nie bez znaczenia jest zapach roślin; niektóre pachną pięknie ale bardzo intensywnie - takie nie powinny być ustawiane w pokoju, w którym się śpi. Są też kwiaty, które co prawda wyglądają pięknie w wazonie i są trwałe ale nie wszystkim odpowiada ich zapach (np. aksamitki). Wiele jest też roślin bardzo trwałych po ścięciu, które mogą być ozdobą nawet przez dwa tygodnie. więcej na temat kwiatów ciętych ...
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
więcej ...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.
WERTYKULACJA I AERACJA - DODAJ ENERGII ROŚLINOM W OGRODZIE!
Zabiegi szczególnie polecane wiosną w ogrodzie to aeracja i wertykulacja gleby. Zagwarantują one piękny wzrost trawy, a pleśń pośniegowa przestanie być Twoim problemem. więcej o wertykulacji i aeracji ...
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Wybór miejsca w ogrodzie na oczko wodne: nie powinno to być miejsce bardzo zacienione i pod drzewami. Opadające liście z drzew będą zanieczyszczać wodę a rozrastające się korzenie mogą uszkodzić folię lub formę oczka.
więcej...
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdzy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić.
Więcej na temat pnączy ogrodowych...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej o iglakich...
Oryginalne kwiaty w białym kolorze z kolorową warżką lub mieszańce o kwiatach różowych, żółtych, lilioworóżowych, kontrastowo paskowanych lub z plamkami. Osadzone są po 6-15 w gornach na nagich pędach, które wyrastają z kątów liści. Kwitnie od sierpnia do maja. Kwiaty są bardzo trwałe. Najpopularnieszy i chyba najłatwiejszy w uprawie storczyk ale jak każda orchidea jest jednak trochę wymagający. ikach z innymi roślinami.
Więcej ...
Liczne, drobne kwiaty w kształcie dzwonków. Kwiaty mają wyraziste i czyste barwy, często są dwukolorowe np. z gardzielą w ciemniejszym lub innym kolorze.
Podobnie jak petunie kwitną niestrudzenie od czerwca do października.
Więcej informacji o milion bells...
Największym atutem heliotropu jest jego przepiękny zapach, dość silny, waniliowy.
Kwiaty heliotropu mają charakterystyczną niebiesko-fioletową barwę. Są też heliotropy o głębokim, nasyconym, fioletowym kolorze lub niebieskie a nawet czasem białe.
Nadaje się do skrzynek balkonowych, mis i doniczek. Przy planowaniu nasadzeń warto połączyć heliotropy z kwiatami o jasnych i wesołych barwach, które będą stanowiły kontrast, bo heliotropy sadzone w jednolitej masie wyglądają dość smutno.
Więcej ...
Duże, pełne kwiaty o mięsistych płatkach. Kolory kwiatów to biały, różowy, żółty lub czerwony. Kwiaty grzybieni bulwiastych pięknie pachną.
Grzybienie mają wielkie, talerzowate liście leżące płasko na tafli wody. Pora kwitnienia: Od czerwca do października. Jedna z najpiękniejszych roślin wodnych, może ozdabiać mniejsze i większe zbiorniki wodne.
Więcej informacji o liliach wodnych...
Trawa ozdobna, jedna z najbardziej efektownych, o intensywnie wybarwiających się na czerwono blaszkach liściowych. Początkowo młode źdźbła tej trawy mają kolor zielony, który stopniowo, w miarę wzrostu zaczyna przebarwiać się na czerwono. Najsilniejszy kolor pojawia się pod koniec sezonu - wtedy liście są prawie całkowicie wybarwione na kolor krwisto czerwony.
Więcej informacji o imperacie Red Baron...