ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Byliny Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Kwiaty trudne Porady ogrodnika Galeria roślin Gleba Wystawy ogrodnicze Styl ogrodu Fb

Gajowiec żółty łac. Galeobdolon luteum - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Gajowiec żółty, Galeobdolon luteum, Yellow archangel, artillery plant, uprawa gajowca żółtego, , kwiaty wieloletnie, byliny, kwiaty ciekawie kwitnące, kwiaty ogrodowe, rośliny o żółtych kwiatach, Gajowiec żółty kwiaty wiosny

Gajowiec żółty Odsłon : 10701 wsteczTyp_rośliny__________________
Bylina zimująca w gruncie

Wysokość: od 20 do 60 cm.
Ozdoba rośliny: Żółte kwiaty o długości 15-20mm, zebrane po 6-10 w nibyokółki, osadzone w górnych kątach liści lub podsadek. Korona żółta, warga dolna i gardziel kwiatu brunatno plamista. Gajowiec żółty jest bylina z gęsto ulistnionymi, zakorzeniającycmi się rozłogami, które wyrastają dopiero po okresie kwitnienia. Łodygi są prosto wzniesione, czterokanciaste, liście naprzeciwległe. Mają kształt sercowato-jajowaty, brzegi ząbkowane, wyglądem przypominają liście pokrzywy.
Niektóre odmiay mają pstre liście.
Ciekawe odmiany :Z
Gajowiec żółty Variegatum - o liściach srebrno nakrapianych.
Gajowiec żółty Hermans Pride - ma liście z wydłużonym wierzchołkiem, ząbkowane o srebrzystych, plamistych przebarwieniach.
Pora kwitnienia: Od kwietnia do czerwca
Uprawa: Roślina rodzima, pochodząca z Europy , dość łatwa w uprawie. W naturze porasta ciemne lasy i zarośla, trawiaste brzegi lasów. Gajowiec żólty jest generalnie odporny na ataki szkodników i chorób oraz mrozoodporny. Rozmnażanie przez podział kęp roślin w okresie wiosennym. Pielęgnacja polega głównie na przycinaniu przekwitłych kwiatostanów i porządkowaniu rozrastających się kęp.
Gleba: Najlepsza jest gleba zbliżona do leśnej: wilgotna ale przepuszczalna. Może rosnąć na glebach piaszczystych, ilastych lub gliniastych. Odczyn gleby nie jest istotny.
Stanowisko: Półcień luvb cień. Na stanowiskach słonecznych potrzebuje bardziej wilgotnej gleby.
Zastosowanie: Do ogródków naturalistycznych, leśnych i wiejskich, do obsadzania miejsc pod drzewami i krzewami jako roślina okrywowa lub uzupełnienie nsturalistycznych cześci trawnika. Jest ekspansywny, tworzy zwarte kobierce, może zagłuszać inne rośliny.
Ciekawostki: Nasiona gajowca żółtego sa rozsiewane przez mrówki.

Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie,kwiaty trudniejsze w uprawie, byliny i rabaty bylinowe, rośliny do wiosennego ogrodu, rośliny okrywowe i zadarniające.
fot.
Gajowiec żółty kwiat - Andrew /Flickr CC

Gajowiec żółty - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:INNE CIEKAWE BYLINY ZADARNIAJĄCE:


Więcej bylin do ogrodu...

Więcej porad ogrodnika amatora...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:ROŚLINY OKRYWOWE I ZADARNIAJĄCE
Ogrody, rośliny okrywowe, zadarniające

Pielęgnacja a szczególnie częste koszenie trawnika może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa lub teren bardzo nierówny) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast trawnika można zastosować rośliny okrywowe i zadarniające.
więcej na temat roślin okrywowych i zadarniajacych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook