ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE

GALERIA ROŚLIN - Gajowiec żółty łac. Galeobdolon luteum ang. Yellow archangel, artillery plant

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Gajowiec żółty, Galeobdolon luteum, Yellow archangel, artillery plant, uprawa gajowca żółtego, , kwiaty wieloletnie, byliny, kwiaty ciekawie kwitnące, kwiaty ogrodowe, rośliny o żółtych kwiatach,  kwiaty wiosny, kwiaty wiosenne, kwiaty łatwe w uprawie

Gajowiec żółty Odsłon : 7357 wstecz
Typ_rośliny__________________
Bylina zimująca w gruncie

Wysokość: od 20 do 60 cm.
Ozdoba rośliny: Żółte, kwiaty o długości 15-20mm, zebrane po 6-10 w nibyokółki, osadzone w górnych kątach liści lub podsadek. Korona żółta, warga dolna i gardziel kwiatu brunatno plamista. Gajowiec żółty jest bylina z gęsto ulistnionymi, zakorzeniającycmi się rozłogami, które wyrastają dopiero po okresie kwitnienia. Łodygi są prosto wzniesione, czterokanciaste, liście naprzeciwległe. Mają kształt sercowato-jajowaty, brzegi ząbkowane, wyglądem przypominają liście pokrzywy.
Niektóre odmiay mają pstre liście.
Ciekawe odmiany :Z
Gajowiec żółty Variegatum - o liściach srebrno nakrapianych.
Gajowiec żółty Hermans Pride - ma liście z wydłużonym wierzchołkiem, ząbkowane o srebrzystych, plamistych przebarwieniach.
Pora kwitnienia: Od kwietnia do czerwca
Uprawa: Roślina rodzima, pochodząca z Europy , dość łatwa w uprawie. W naturze porasta ciemne lasy i zarośla, trawiaste brzegi lasów. Gajowiec żólty jest generalnie odporny na ataki szkodników i chorób oraz mrozoodporny. Rozmnażanie przez podział kęp roślin w okresie wiosennym. Pielęgnacja polega głównie na przycinaniu przekwitłych kwiatostanów i porzządkowaniu rozrastających się kęp.
Gleba: Najlepsza jest gleba zbliżona do leśnej: wilgotna ale przepuszczalna. Może rosnąc na glebach piaszczystych, ilastych lub gliniastych. Odczyn gleby nie jest istotny.
Stanowisko: Półcień luvb cień. Na stanowiskach słonecznych potrzebuje bardziej wilgotnej gleby.
Zastosowanie: Do ogródków naturalistycznych, leśnych i wiejskich, do obsadzania miejsc pod drzewami i krzewami jako roślina okrywowa lub naturalistycznych cześci trawnika. Jest ekspansywny, tworzy zwarte kobierce, może zagłuszać inne rośliny.
Ciekawostki: Nasiona gajowca żóltego sa rozsiewane przez mrówki.

Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie,kwiaty trudniejsze w uprawie, byliny i rabaty bylinowe, rośliny do wiosennego ogrodu, rośliny okrywowe i zadarniające.
fot.
Gajowiec żółty kwiat - Andrew /Flickr CC

Gajowiec żółty - inne zdjęcia rośliny :

INNE CIEKAWE BYLINY ZADARNIAJĄCE:


>>> Więcej bylin do ogrodu...

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...KARMNIK OŚCISTY

Ogrody, zdjęcia karmnika ościstego. karfmnik ościsty w ogrodzie
Roślina tworzy bardzo niski dywan przypominający mech o jasnych, zielonych liściach. Bardzo małe, białe kwiaty zaczynają pojawiać się późną wiosną. Bylina ta podczas słonecznych dni jest wręcz obsypana malutkimi kwiatkami.
Więcej informacji o karmniku ościstym...

GOŹDZIK KROPKOWANY

KWIATY OGRODOWE, gożdzik kropkowany
Kwiaty o średnicy do 2 cm, osadzone na długich szypułkach. Płatki korony szerokie, na brzegach płytko ząbkowane. Kolor kwiatów może być lilaróżowy, biały, purpurowy lub czerwony. Najwcześniej zakwitające kwiaty mają na płatkach białe kropki. Kwiaty są bezwonne i zamykają się na noc.
Więcej informacji o goździkach kropkowanych...

ZAWCIĄG NADMORSKI

Ogrody, zdjęcia zawciąg nadmorskikwiat, zawciągi w  ogrodzie
Drobne kwiaty zebrane w główkowate, kuliste kwiatostany o średnicy 2 cm, na pędach wyrastających ponad poduszki liści. Barwa kwiatów najczęściej amarantowa. Liście zawciąga nadmorskiego są wąskie, trawiaste i tworzą zwarte, kuliste, ciemnozielone poduszki.
Więcej informacji o zawciągach nadmorskich...

OGRÓD WIEJSKI

ogrodnik -  ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o ogrodach wiejskich...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:

RABATY BYLINOWE

ogrodnik -  rabaty bylinowe, rosliny wieloletnie, byliny, na rabaty
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat. Możliwości wykorzystania bylin jest wiele ale stosuje się je przede wszystkim do tworzenia wielogatunkowych rabat lub kompozycji w formie grup. Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.

SKALNIAK

ogrodnik -  skalniak, rośliny na skalniak zakładanie skalniaka
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami. Skomponowanie efektownego skalniaka oprócz wysiłku fizycznego wymaga pewnego poczucia estetyki oraz wiedzy dotyczącej hodowli roślin skalnych. Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.

ROŚLINY OKRYWOWE I ZADARNIAJĄCE
Ogrody, rośliny okrywowe, zadarniające

Pielęgnacja a szczególnie częste koszenie trawnika może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa lub teren bardzo nierówny) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast trawnika można zastosować rośliny okrywowe i zadarniające.
więcej na temat roślin okrywowych i zadarniajacych...

ROŚLINY DO CIENIA

ogrodnik -  rośliny ozdobne do cienia
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o ogrodowych twardzielach...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności