GALERIA ROŚLIN - Frizea lśniąca lat. Vriesea splendens ang. Flaming Sword |
|

Frizea lśniąca Odsłon : 72241 wstecz
Frizea lśniąca - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Propozycje sklepu sadowniczy.pl Róże doniczkowe
| | Typ rośliny : Roślina zielna pokojowa
Wysokość: Rozeta osiąga 46 cm średnicy i 30 cm wysokości. Kwiatostan może wyrosnąć do 50 cm. Im większa rozeta tym większy kwiatostan.
Ozdoba rośliny: Efektowne, barwne kwiatostany, w kształcie mięsistego, spłaszczonego kłosa, osadzone na wierzchołku pędu kwiatostanowego, najczęściej w kolorze czerwonym. Liście tworzące rozetę są lekko łukowato wygięte. szerokość liści około 6 cm, są ostro zakończne. Liście są żywozielone, o gładkich brzegach. Niektóre odmiany mają liście wybarwione.
Frizea to anansowaty epifit - rośnie na gałęziach drzew, przyczepiając się do nich korzeniami.
Pora kwitnienia: Zwykle koniec lata ale zależy od terminu siewu lub sadzenia odrostów. Kwiatostan może utrzymywać się przez wiele miesięcy. Po przekwitnięciu roślina zamiera.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie - jak wszystkie ananasowate rośnie dobrze przy minimum pielęgnacji ale wymaga określonych warunków wegetacji. Frizea wymaga temperatury pokojowej przez cały rok - zimą 18-21 st.C, latem maksimum 27 st.C. Jeżeli temperatura jest wyższa to konieczna jest wysoka wilgotność powietrza, a z kolei zbyt niska temperatura może spowodować, że roślina zacznie gnić u podstawy. Ziemia musi być stale wilgotna, a pojemnik powinien mieć dobry drenaż; np. z potłuczonych doniczek ceramicznych.
Podlewamy roślinę nie tylko do doniczki ale także do rozety. Frizea ma liście ułożone rozetkę, co pozwala jej gromadzić w środku wodę z deszczu. Najlepiej podlewać wodą miekką deszczową. Latem podlewamy 3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy. Środek rozety powinien być stale wypełnony wodą, z wyjątkiem wyrastania kwiatostanu, który w wodzie gnije.
Roślina lubi wilgotne powietrze.
Czyszczenie co 2 tygodnie przetrzeć liście wilgotną szmatką. Nie używamy środków do nabłyszczania liści.
Podłoże: Dobra, przewiewna i lekka ziemia tofrowa z dodatkiem mchu torfowca. W domu uprawia się guzmanie najczęściej w doniczkach ale ponieważ są epifitami, które w naturalnym środowisku osiedlają się na gałęziach, można spróbować przytwierdzić je do kawałka kory lub drewna z korzeniami okrytymi mchem torfowcem.
Dokarmianie: Od marca do października zasilamy roślinę rozcieńczonym nawozem w płynie. W zimie frizea przechodzi okres spoczynku.
Stanowisko: Jasne ale nie powinno być bezpośrednio, silnie nasłonecznione.
Rozmnażamy Przez małe odrosty, ktore można oddzielić od rozety macierzystej. Odrosty włożyć w naczynie z wodą i poczekać, aż puszczą korzeń.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa do dekoracji mieszkań. W domu można je umieszczać na pniakach małych drzewek, w niewielkiej ilości podłoża.
Ciekawostki: Bromelia, echmea, guzmania, frizea i neoregalia to ananasowate epifity pochodzące z tropikalnych dżungli Amazonki.
Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska holenderskiego botanika de Vriese.
Narodową kolekcję rodzaju Bromeliaceae można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego . Więcej informacji na stronie : http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/kolekcjeob.html
Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych.
| |
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes,
anturium,
araukaria wyniosła,
azalia indyjska,
bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki),
chamedora wytworna,
cibora papirusowa,
cyklamen perski,
cyprys wielkoszyszkowy,
dendrobium phalaenopsis,
difenbachia,
dracena deremeńska (wonna),
dracena obrzeżona,
epifilum,
falenopsis (ćmówka miła),
figowiec benjamina (benjaminek),
figowiec sprężysty,
fiołek afrykański (sępolia),
fitonia,
frizea lśniąca,
fuksja (ułanka),
gloksynia,
grubosz jajowaty,
guzmania,
gwiazda betlejemska (poinsecja),
hipeastrum (zwartnica),
irezyna Herbsta,
jukka gwatemalska,
kalanchoe (żyworódka),
koleus (pokrzywka brazylijska),
kroton (trójskrzyn),
kufea hyzopolistna,
kuflik,
maranta,
miltonia,
monstera,
nefrolepis (paprotka),
niecierpek nowogwinejski,
niecierpek Waleriana,
niedośpian (hypoestes),
papryka roczna ozdobna,
pierwiosnek kubkowaty,
prymulki doniczkowe,
pelargonia bluszczolistna,
pelargonia pachnaca, garanium, anginka,
pelargonia pasiasta,
pelargonia wielkokwiatowa, angielska,
psianka szafirowa burza,
róża chińska (hibiskus doniczkowy),
rozmaryn,
sagowiec odwinięty (cykas),
sansewieria gwinejska,
scindapsus złoty,
setkrezja purpurowa,
skrzydłokwiat,
stefanotis bukietowy,
sundaville,
szeflera,
wilczomlecz lśniący,
zamiokulkas zamiolistny,
zaślaz mieszańcowy, klonik,
zielistka,
zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
>>>>GALERIA ZDJĘĆ ROŚLIN POKOJOWYCH<<<<
TEMATY NA KWIECIEŃ
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
SEZON NA WYSIEWY W PEŁNI

Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki.
więcej na temat wysiewów roślin...
ROZMNAŻAMY TRAWY OZDOBNE I BYLINY KWITNĄCE LATEM I JESIENIĄ

Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy.
więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
Księgarnia Internetowa Złote Myśli :

|
|