ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA WODA SKALNIAK DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE

GALERIA ROŚLIN - Fotergilla większa łac. Fothergilla major ang. Fothergilla

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Fotergilla większa, Fothergilla major, uprawa fortegilli,  krzewy kwitnące wiosną, krzewy o kremowych kwiatach, krzewy na gleby żyzne, krzewy lisciaste, krzewy ozdobne, galeria krzewów, rośliny na wiosnę, drzewa do wiosennego ogrodu, krzewy o dekoracyjnych kwiatach, krzewy do ogrodu

Fotergilla większa Odsłon : 13688 wstecz
Typ_rośliny__________________
Krzew liściasty zrzucający liście

Wysokość: Dorasta do 1,8-3 m.
Ozdoba rośliny: Białokremowe, pachnące kwiaty zebrane w puszyste kwiatostany z długimi nitkami pręcików. Przypominają szczotkę do czyszczenia butelek. Wyrastają na wierzchołkach pędów. Zapach kwiatów słodki, miodowy. Po przekwitnięciu tworzą się torebki nasienne, które gdy się otworzą wyrzucają nasiona na kilka metrów. Fortegilla szeroko się rozrasta dzięki pędom wyrastającym z korzeni ale rośnie dość wolno. Ma zaokrąglona koronę. Pędy fortegilli pokryte są włoskami. Liście dość duże, są mniej lub bardziej zaokrąglone, jesienią są bardzo dekoracyjne. Przebarwiają się na żółto, czerwono i purpurowo.
Pora kwitnienia: Maj. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści lub wraz z nimi. Zakwita po paru latach.
Uprawa: Krzew ten wymaga nieco uwagi, odpowiedniego stanowiska i gleby. Jest za to odporny na przemarzanie, choroby i szkodniki.
Rozmnażamy fortegille z nasion lub przez sadzonki sadzonki zielne i półzdrewniałe, pobierane i ukorzeniane późnym latem.
Wymaga podlewania. Cięcie formujące nie jest konieczne. Należy jednak usuwać uszkodzone pędy.
Gleba: Najlepiej rośnie w gebach świeżych, próchniczych o kwaśnym odczynie, umiarkowanie wilgotnych. Glebę pod krzewem najlepiej wyściółkować.
Stanowisko: Preferuje stanowiska cieniste lub półcień.
Zastosowanie:Do grup lub pojedyńczo, na szpalery, żywopłoty nieformowane. Może być sadzona w większych ogródkach skalnych, wrzosowiskach, przy murach lub murkach. Dobrze będzie rosła w towarzystwie różaneczników.
Ciekawostki: Fortegilla należy do rodziny oczarowatych. Pochodzi z południowo-wschodnich stanów Ameryki Północnej.

Tematy pokrewne: Krzewy łatwe w uprawie, cięcie drzew i krzewów, rośliny do wiosennego ogrodu, gleba kwaśna w ogrodzie, galeria krzewów, kalendarz kwitnienia krzewów, rośliny pachnące, kolorowa jesień.

INNE WIOSENNE KRZEWY KWITNĄCE:

>>> Więcej krzewów do ogrodu...

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2023

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

KALINA KORALOWA

Ogrody, zdjęcia kalinay koralowej, kalina koralowa w ogrodzie
Białe, duże, kuliste kwiatostany podobne do kwiatów hortensji. Przekwitając lekko różowieją. Kwiaty nie mają słupków i pręcików i nie wydają nasion i owoców. Są też odmniany o kwiatach w kształcie płaskich baldachów, w których brzeżne kwiaty są mniejsze i płonne a wewnętrzne są mniejsze, mają dzownkowaty kształt i sa płodne
Więcej informacji o kalinia_koralowej...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:


MAGNOLIE

drzewa liściaste magnolie
Kielichowate kwiaty magnolii są z reguły w kolorze kremowobiałym lub różowym ale mogą też być purpurowoczerwone, różowofioletowe, śnieżnobiałe a nawet żółte jak w przypadku magnolii brooklińskiej. Kwiaty magnolii gwiaździstej są szeroko otwarte i prawie płaskie.
Więcej informacji o magnoliach...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

FORSYCJA

Ogrody, zdjęcia forsycji, forsycja w ogrodzie
Złoto-żółte kwiaty, czteropłatkowe, zebrane po kilka w pęczki. Roślina kwitnie bardzo obficie, wygląda jak oblepiona kwiatami. Poza okresem kwitnienia forsycja daje duża masę ciemnej zieleni. Kwitnie w wczesną wiosną: marzec - kwiecień, przed rozwojem liści, co zwiększa efekt kwitnienia.
Więcej informacji o forsycjach...

TAWUŁA JAPOŃSKA

Ogrody, zdjęcia tawuły japońskiej, tawuła japońska w ogrodzie
Drobne kwiaty barwy różowej lub karminowej w różnych odcieniach, zebrane w dość duże, płaskie baldachogrona. Drobne kwiaty i długie pręciki sprawiają wrażenie delikatnych, jakby koronkowych.
Więcej informacji o tawule japońskiej...

JABŁOŃ PURPUROWA

drzewa liściaste jabłoń purpurowa
Efektowne, pojedyńcze, ciemnopurpurowe lub różowe kwiaty o średnicy 3,5 cm. Jabłonie purpurowe kwitną bardzo obficie. Po przekwitnięciu zawiązują purpurowoczerwone owoce, które długo utrzymują się na drzewie.
Więcej informacji o jabłoni purpurowej...

ROŚLINY DO CIENIA

ogrodnik -  rośliny ozdobne do cienia
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o roślinach do cienia...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności