ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE

GALERIA ROŚLIN - Figowiec sprężysty łac. Ficus elastica ang. Rubber Plant

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Figowiec sprężysty, Ficus elastica. Rubber Plant, uprawa figowca sprężystego, roślina pokojowa, roślina doniczkowa, drzewa i krzewy ozdobne z liści, rośliny łatwe w uprawie, drzewa o małych wymaganiach,  drzewa i krzewy liściaste, rośliny ozdobne

Figowiec sprężysty Odsłon : 14958 wstecz
Typ_rośliny__________________
Drzewo liściaste

Wysokość: W pomieszczeniach może osiągnąć wysokość do 10m. W dobrych warunkach może przyrastać rocznie 60-100 cm.
Ozdoba rośliny: Drzewo o dużych, skórzastych jajowatych liściach , które mogą osiągać do 40 cm długości, o szerokich brzegach, najczęściej ciemnozielone. Są też odmiany o liściach zabarwionych na żółto, biało lub szaro. W warunkach domowych raczej nie kwitnie - bardzo duże i stare rośliny kwitną i wydają owoce typu figi.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, wymagająca niewielkich strarań. Należy unikać nadmiernego podlewania, zwłaszcza w zimie. Jest rośliną długowieczną. Figowiec sprężysty lubi ruch powietrza, nie znosi jednak przeciągów.
Wymaga temperaturyw zakresie 15-30 st.C. ale roślina nie powinna być narażona na duże wahania. Ponieważ pochodzi z tropików, wymaga wysokiej wilgotnści powietrza.
Podlewanie : Regularne, najlepiej letnią wodą. Pomiędzy kolejnymi procjami wody podłoże powinno wyschnąć.Fikusom sprężystym szkodzi zalewanie i nadmiar wody.
Gleba: Figowiec sprężysty rośnie dobrze zarówno w dobrej jakościowo ziemi torfowej, jak i gliniastej. Wymaga dobrego drenażu
Liście czyścimy myjąc je gabką. Co 2 miesiące można nabłyszczać liście.
Cięcie : Stosujemy jedynie cięcie ograniczające wzrost.
Przesadzamy jeżeli roślina jest zbyt wysoka w stosunku do doniczki lub gdy po podlaniu cała woda wycieka od razu z doniczki, co wskazuje na wyczerpanie ziemi w pojemniku.
Może być niestety atakowany przez szkodniki - tarczniki, wełnowce lub przędziorki. Zwalcznie opisane w artykule szkodniki roślin doniczkowych.
Rozmnażanie Na wiosnę przez odkłady powietrzne lub przez sadzonki liściowe z pąkiem. Ukorzenianie w temperaturze 25 st.C.
Zastosowanie:Roślina doniczkowa, jedna z najpopularniejszych. Ze względu na rozmiary najlepiej uprawiać pojedyńczo. Figowce sprawdzają się jako rosliny oczyszczające powietrze.
Ciekawostki: Figowiec sprężysty pochodzi z Indii, gdzie rośnie dziko osiągając wysokość 30 m.
Roślina może powodować objawy alergii.

Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, pielęgnacja roślin pokojowych, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, rośliny doniczkowe latem, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny na zimę, rośliny do sypialni.
fot.
figowiec młode liscie Jungle Rebel/Flickr CC
figowiec sprężysty o białych brzegach liści NC State Extension Gardener/Flickr CC


Figowiec sprężysty - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:


Bank Millennium - Konto 360° w promocji z premią nawet do 360 zł             PKO BP - Konto Firmowe             Getin Bank - Kredyt Gotówkowy             BNP Paribas - Konto z kartą otwartą na dzisiaj             Najlepsze produkty finansowe w jednym miejscu!

INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:

>>> Więcej roślin doniczkowych...

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
ANTURIUM

Ogrody, zdjęcia anturium
Osadzona na długim pędzie, pochwa otaczajaca kwiatostan, nazywany kolbą. Pochwa ma kształt sercowaty. Najczęściej uprawia się odmiany o błyszczacej, czerwonej pochwie ale są też ciekawe odmiany w odcienich koloru pomarańczowego, o białej barwie z nalotem brudnoczerwonym lub żółtawym czy odmiany w kolorze różowym. Kolba kwiatostanowa może być prosta lub lekko zwisająca i osiąga długość 6-10 cm.
Więcej informacji o anturium...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:

FIGOWIEC BENJAMINA

drzewo liściaste figowiec
Gatunek o małych liściach i pędach wdzięcznie zwieszających się - zwłaszcza u większych egzemplarzy. Liście są żywozielone, błyszczące, eliptyczne, ostro zakończone, gęsto osadzone na pędach. Są też figowce benjamina o liściach z żółtymi lub białymi przebarwieniami. Benjaminek nie kwitnie i owocuje w pomieszczeniach, nie ma też zapachu.
Więcej informacji...

DIFENBACHIA

difenbachia roslina pokojowa
Jedna z najpiękniejszych roślin o ozdobnych liściach. Liście są duże i szerokie, z charakterystycznym oryginalnym, różnobarwnym rysunkiem, różniącym sie u różnych gatunków. Starsze okazy difenbachii niekiedy wydają kwiaty. Kwiatostan jest niezbyt okazały, cieńki z zielonkawą pochwą,
Więcej informacji...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności