Fasola wielokwiatowa łac. Phaseolus coccineus - opis rośliny

Fasola wielokwiatowa Odsłon : 57437 wstecz
Pnącze jednoroczne
Wysokość: Pędy fasoli wielokwiatowej wyrastają do 3-4 m.
Ozdoba rośliny: Roślina przypomina zwykłą, jadalną fasolę tyczkową ale ma większe kwiaty w kolorze ceglastoczerwonym, ciemnoczerwonym lub rzadziej białym.
Liście ma to pnącze duże, ciemnozielone, trójlistkowe. Pędy owijają się wokół podpór. Fasola rośnie bardzo szybko i wytwarza dużą masę zieleni.
Pora kwitnienia: Od lipca do września.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie i mało wymagająca. Odporna na choroby i niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Rozmnażanie przez wysiew nasion. Siejemy fasolę wielokwiatową w drugiej dekadzie maja gdyż szkodzą jej nawet niewielkie przymrozki. Nasiona wysiewać po 2-3 do dołka w miejscu odsunietym od podpory o około 10 cm. Dobrze kiełkuje, gdy wyrośnie do 10-15 cm lekko podsypać ją ziemią. Zakwita po 6 tygodniach od wysiewu.
Gleba: Wystarczy średnio żyzna i wilgotna gleba.
Stanowisko: Pełne słońce.
Zastosowanie:Przede wszysktim do okrywania ogrodzeń, altan czy pergoli. Można też używać jej do tworzenia osłon na balkonach i tarasach. Innym sposobem wyeksponowania tej rośliny jest stworzenie wigwamu z tyczek bambusa po których się będzie wspinać.
Ciekawostki: Fasola wielokwiatowa pochodzi z Ameryki Środkowej.
Tematy pokrewne: Pnącza łatwe w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, Rośliny na balkony i tarasy.
Fasola wielokwiatowa - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane pnącza jednoroczne :
dynia olbrzymia, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, kobea pnąca (sępota pnąca), tunbergia oskrzydlona, wilec purpurowy
Opisane pnącza wieloletnie :
Bluszcz pospolity, glicynia chińska (słodlin, wisteria), hortensja pnąca, lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny, męczennica modra, passiflora, milin amerykański, powojnik alpejski, powojnik Jackmana, rdest Auberta, róża pnąca, sundaville, trzmielina Fortune'a , wiciokrzew pomorski, winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy
ŻYWOPŁOTY
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o
żywopłotach...
Pnacza ogrodowe
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić.
Więcej informacji o pnaczach do ogrodu...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
WINOBLUSZCZ PIĘCIOLISTKOWY
Duże, ciemnozielne liście składające się złożonych dłoniasto 5-7 podłużnych listków. Roślina tworzy dużą, zwartą masę zieleni. Winobluszcze szczególnie efektowne są jesienią kiedy liście i młode pędy zmieniają barwę na różne odcienie czerwieni - od jasnokoralowej do ciemnej purpury.
Więcej informacji o winobluszczu pięciolistkowym...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
MĘCZENNICA MODRA, PASSIFLORA
Krzew o pnących pędch. Kwiaty duże, białe, z pięcioma dużymi pręcikami i słupkiem z trzema szyjkami, opatrzone są złożonym z pierścienia nitkowatych wyrostków przykoronkiem. Jest on dłuższy od płatków korony i różnorodnie zabarwiony; u podstawy purpurowy, dalej białobłkitny, a u góry błękitny. Kwiaty mogą mieć średnicę do 9 cm. Pojwiają się pojedyńczo, wyrastając z żyłek liści.
Więcej informacji o passiflorze...
Galerie ogrodnika amatora:
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2023
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - park zamkowy w Pszczynie
Pszczyna, park zamkowy - rododendrony nad wodą
Park znajduje się parę kroków od rynku pszczyńskiego i zajmuje powierzchnię 48 ha. Jest jednym z najpiękniejszych parków na Górnym Śląsku. Jego początki sięgają XVI wieku - był to późnorenesansowy park użytkowo-ozdobny: w pobliżu zamku powstały ogrody warzywne, zaś w północno-zachodniej części parku zwierzyniec, w którym trzymano zwierzynę płową i ptactwo.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów... więcej o parku zamkowym w Pszczynie...
PELARGONIA BLUSZCZOLISTNA
Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Roślina kwitnie długo i obficie.
Pędy pelargonii bluszczolistnej są płożące, kruche, liście 5-klapowe, przypominające kształtem liście bluszczu, błyszczace,
Więcej informacji o pelargonii bluszczolistnej...
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
OŚWIETLENIE W O OGRODZIE
Wieczorem ogród może wyglądać też efektownie - odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła nie tylko stworzy niepowtarzalny nastrój ale też może ukazać jego drugie oblicze. Przy okazji różnego rodzaju źródła światła ułatwiają poruszanie się po terenie oraz odstraszają intruzów.
Więcej o
oświetleniu w ogrodzie...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...