GALERIA ROŚLIN - Falenopsis łac. Phalaenopsis Orchids ang. Phalaenopsis Orchids or the Moth Orchid

Falenopsis Odsłon : 45669 wstecz
Stroczyk
Wysokość: Pędy kwiatowe mają długość od 40 do 70 cm.
Ozdoba rośliny: Oryginalne kwiaty w białym kolorze z kolorową warżką lub mieszańce o kwiatach różowych, żółtych, lilioworóżowych, kontrastowo paskowanych lub z plamkami. Osadzone są po 6-15 w gornach na nagich pędach, które wyrastają z kątów liści.
Liście falenopsisa są szerokie, grube, gładkie, siedzące. Wyrastają parami, ale nie jednocześnie. Dojrzałe rośliny mają po 5-10 liści.
U podstawy pędu oraz z kątów liści wyrastają srebrnobiałe korzenie powietrzne.
Pora kwitnienia: Od sierpnia do maja. Kwiaty są bardzo trwałe.
Uprawa: Najpopularnieszy i chyba najłatwiejszy w uprawie storczyk ale jak każda orchidea jest jednak trochę wymagający. Jak wszystkie storczyki wymaga odpowiedniego podłoża. Ważna jest też temperatura - w dzień 21-29 st.C w nocy 16-19 st.C.
Podlewamy dość rzadko ale solidnie miękka wodą. Dobra jest deszczówka (pod warunkiem, że nie zbieramy jej w warunkach miejskich) lub woda kranowa przegotowana ii odstawiona na jakiś czas. Podlewamy roślinę gdy podłoże zupełnie przeschnie. Najlepiej jest wstawić doniczkę do wody i zanurzyć po brzeg aby roślina się napiła.
Ważna jest też właściwa wilgotność powietrza. Gdy grzeją kaloryfery liście storczyków mogą usychać. Warto ustawić falenopsisa na tacy z żwirkiem i wodą ale korzenie nie powinny stać wodzie, bo zaczną gnić i roślina obumrze.
Ważny jest też pojemnik, w którym rośnie falenopsis - te kwiaty lubią dość głębokie doniczki. Najlepiej, by były przeźroczyste, bo wtedy do korzeni dociera światło. Dobrze też, by miały zagłębienie na dnie, w którym będzie gromadził się nadmiar wody, bo roślina nie znosi zalewania.
Pęd, na którym pojawiają się pąki dźwiga dość znaczny ciężar a łodygi są wyjątkowo delikatne. Dlatego trzeba je podeprzeć cieńka podpórką. Miejscowo można usztywnić pęd patyczkiem i taśmą florystyczną lub specjalnymi spinkami przymocowującymi.
Podłoże: Powinno być jak najlżejsze i przepuszczalne, by woda przepływała przez korzenie. Najlepiej kupić specjalną mieszankę - tzw. podłoże dla storczyków.
Dokarmianie: Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe ma ta piękna roślina niewielkie i nie lubi przekarmienia. Najlepiej stosować specjalny nawóz do stroczyków, który należy rozcieńczyć we właściwej proporcji.
Stanowisko: Dobrze oświetlone - jasne ale koniecznie o rozproszonym świetle. Najlepiej umieścić rośliny na parapecie okna wychodzącego na wschód lub zachód.
Zastosowanie: Falenopsis to roślina doniczkowa, może zdobić mieszkanie lub ogród zimowy (oranżerię). Nadaje się także na kwiat cięty.
Ciekawostki: Falenopsis pochodzi z Indonezji, wysp morza Południowochińskiego, Nowej Gwinei.
W naturalnych warunkach storczyki nie wyrastają z ziemi ale rosną przyczepione do drzew w tropikalnych lasach jako epifity.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, storczyki piękne i tajemnicze, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny na zimę, kwiaty cięte, mowa kwiatów, storczyk miltonia.
Falenopsis - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes, anturium, araukaria wyniosła, azalia indyjska, bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki), chamedora wytworna, cibora papirusowa, cyklamen perski, cyprys wielkoszyszkowy, dendrobium phalaenopsis, difenbachia, dracena obrzeżona, epifilum, falenopsis (ćmówka miła), figowiec benjamina (benjaminek), figowiec sprężysty, fiołek afrykański (sępolia), fitonia, frizea lśniąca, fuksja (ułanka), gloksynia, grubosz jajowaty, guzmania, gwiazda betlejemska (poinsecja), hipeastrum (zwartnica), irezyna Herbsta, jukka gwatemalska, kalanchoe (żyworódka), koleus (pokrzywka brazylijska), kroton (trójskrzyn), kufea hyzopolistna, kuflik, maranta, miltonia, monstera, niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, niedośpian (hypoestes), papryka roczna ozdobna, pierwiosnek kubkowaty, prymulki doniczkowe, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pachnaca, garanium, anginka, pelargonia pasiasta, psianka szafirowa burza, róża chińska (hibiskus doniczkowy), rozmaryn, sagowiec odwinięty (cykas), sansewieria gwinejska, scindapsus złoty, setkrezja purpurowa, skrzydłokwiat, stefanotis bukietowy, sundaville, szeflera, wilczomlecz lśniący, zamiokulkas zamiolistny, zaślaz mieszańcowy, klonik, zielistka, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o
mowie kwiatów...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

serwisy poświęcone zdrowiu, poradniki, lekarze, ubezpieczenia zdrowotne, uzdrowiska, sanatoria w Polsce, apteki.
Medycyna naturalna, zioła, diety.
zobacz katalog....
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
STORCZYKI PIĘKNE I TAJEMNICZE
Storczyki czyli inaczej orchdee fascynowały już w starożytności. Mogą oszołmić niepowtarzalnymi kształtami i tęczowymi barwami.
W Chinach uprawiano je tysiąc lat przed naszą erą. I tak jest do dziś, choć wiadomo że są to roślny wymagające nieco uwagi i odpowiedniej pielęgnacji.
więcej o storczykach...
Menu ogrodnika amatora:
Kalendarz ogrodnika amatora:
Porady ogrodnika amatora:
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
ROŚLINY DO SYPIALNI, KTÓRE ZADBAJĄ O ZDROWY SEN
Rośliny nie tylko wyglądają wspaniale, wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, ale też poprawiają nasze samopoczucie. Dobrym pomysłem jest wypełnienie domu i sypialni wieloma roślinami, które mają działanie uspokajające oraz oczyszczają powietrze.
Roślin, ktore można umieścić w sypialni jest dość dużo, trzy najkorzystniejsze to: palma areca, aloes i bluszcz angielski.
Więcej o roślinach, które nadają się do sypialni...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...