Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodnikiZapachy w ogrodzie -
czyli rośliny pachnące

Zapachy w ogrodzie, czyli rośliny pachnące
Drzewa, krzewy i pnącza pięknie pachnące, kwiaty i zioła pachnące, rośliny pachnące na balkony i tarasy.PRZYGOTOWANIE OGRODU DO ZIMY
Coraz częściej uprawiamy w swoich ogrodach rośliny, które pochodzą z miejsc o łagodniejszym klimacie. I choć w w okresie zimowym wymagają zabezpieczenia to jednak warto posadzić je w swoim ogrodzie, bo są to z reguły rośliny bardzo dekoracyjne. Rośliny ozdobne, drzewa ,krzewy, byliny wymagające zabezpieczenia na zimę. Zabezpieczenie urządzeń i narzędzi ogrodniczych.
więcej na temat zabezpieczenia ogrodu przed zimą...Nawożenie roślin
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat
nawożenia roślin ...Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

Naturalne sposoby pielęgnacji roslin doniczkowych

Popiół z ogniska jako środek odkwaszający i użyźniający
Popiół, który zostaje po wypaleniu się ogniska też może się przydać. Gdy się wychłodzi warto go zebrać i wymieszać z ziemią, w której będą sadzone rośliny. Popiół odkwasi podłoże i użyźni je, bo zawiera wiele cennych składników mineralnych.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...


EKOLOGICZNY OGRÓDEKOLOGICZNY OGRÓD - ZIMĄ ZADBAJMY O PTAKI
ekologiczny ogród, naturalne uprawy, dokarmianie ptaków zimą
Sprzymierzeńcami człowieka w ochronie roślin są ptaki, a szczególnie sikorki. Dlatego też należy je zachecać do gniedżenia się w naszych ogrodach, Przywabią je odpowiednie skrzynki lęgowe oraz rozwieszone zimą doniczki z tłuszczem lub kawałki sloniny. Dokarmianie ptaków zimą może być ciekawym i pożytecznym zajęciem dla ogrodnika. Pamiętajmy jednak aby zwrócić uwagę na pokarm dla ptaków, jakim częstujemy naszych latających przyjaciół. Powinny to być odpowiednio dobrane mieszanki różnych nasion, które nie zaszkodzą ptakom, a pomogą im się wzmocnić i dostarczyć do organizmu odpowiednie tłuszcze i witaminy. Jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie to trzeba być konsekwentnym i dbać o ptaki przez całą zimę, bo stworzenia te zapamiętują miejsca gdzie znalazły pożywienie i wracają do nich.
Fot. Julia Dobrzańska, Muzeum w Wilanowie.
Więcej o ogrodzie ekologicznym...


Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to środki, które w cudowny sposób zawlczą wszystkie szkodniki i choroby w ogrodzie. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość, bo środki naturalne działają wolniej niż radykalne środki chemiczne. Ważna jest też systematyczność - stosowanie gnojówek czy wywarów roślinnych musi być regularne. Najpowszechniejszmi preperatami ekologicznymi stosowanymi w ogrodzie są gnojowki, wywary i wyciągi z roślin. Najczęściej stosowane w preparatch ekologicznych rośliny to pokrzywa, wrotycz, skrzyp polny, czosnek, żywokost, paprocie narecznica samcza i orlica pospolita oraz rumianek.

Gnojówki

Na dno pojemnika układamy wymaganą ilość materiału z którego ma być sporządzona gnojówka (np. liści pokrzyw, skrzypu itd.) i zalewamy zalecaną ilością wody. Nie należy też napełniać naczyń wodą aż po sam brzeg, ponieważ w trakcie fermentacji powstają na powierzchni wody pęcherzyki i objetość płynu zwiększa się. Sam proces fermentacji trwa, w zależności od pogody, od 2 do 3 tygodni i w tym czasie lepiej naczynia nie przykrywać. Po skończeniu fermentacji, o czym świadczy brak pęcherzyków na powierzchni, możemy przykryć gnojówkę. Wszystkie gnojówki najlepiej sporządzać w naczyniach z tworzywa sztucznego, drewna lub fajansu. Naczynia metalowe nie nadają się do tego ze względu na szkodliwe susbatncje jakie mogą powstawać w wyniku fermetacji.

Stosowanie gnojówki z pokrzyw
Na dno pojemnika niemetalowego układamy pokrzywy (ok. 1/4 wys. pojemnika) i zalewamy wodą. Pojemnik przykrywamy i starmy się codziennie raz wymieszać fermetująca ciecz. Po około 2 tygodniach nawóz jest gotowy (powinien się już nie pienić i pachnie niezbyt pięknie). Podlewać rośliny wodnym roztworem gnojówki (ok. 50 ml gnojówki na 5 l wody).

Stosowanie gnojówki ze skrzypu
Do sporządzenia gnojówki ze skrzypu zalewamy 500g zielonych liści 5 litrami wody i czekamy do zakończenia fermentacji. Gnojówka ze skrzypu zawiera sporo kwasu krzemowego, który zapobiega powstawaniu chorób grzybowych (maczniaków, rdzy lub zarazy ziemniaka) oraz ogranicza występowanie mszyc i przędziorków.
Jak stosować : Rośliny opryskujemy roztworem gnojówki rozcieńczonym w stosunku 1:5.

Stosowanie gnojówki z paproci
Oprysk z gnojówki z paproci pomaga zwalczyć czerwce i mszyce na roślinach. Stosuje się ją też przy zwalczniu bawełnicy korówki występującej na drzewach owocowych i miseczników, które z kolei lubią rośliny ozdobne. Może też być używana do zawlaczania ślimaków. Gnojówkę sporządzamy z liści narecznicy samczej lub orlicy pospolitej. Liście paproci zbierać do końca czerwca. 500g świeżych liści lub 50g liści suszonych zalewamy 5 litrami wody i pozotawiamy do sfermentowania. W celu oprysku należy gnojówkę rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:10. Taki oprysk stosuje się na wiosnę przy zwalczaniu mszyc. W celu zwalczania ślimaków podlewać roztworem glebę wokół roślin. W zimie można przeprowadzić oprysk lub podlewać glebę gnojówką nierozcieńczoną. Tak zwalcza się ślimaki, bawełnicę korówkę i miseczniki.
UWAGA !!! Paprocie są roślinami trującymi i tę cechę zachowują również sporządzone z nich preperaty. Należy zachować środki ostrożności i trzymać je zabazpieczone w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Wywary

Wszystkie wywary sporządza ię w natępujący sposób:
Surowiec roślinny na wywar rozdrabniamy, zalewamy i moczymy przez 24 godziny. Używamy niemetalowego naczynia. Następnie przelewamy całość do garnka i gotujemy na wolnym ogniu przez około 15-30 minut. Po ostudzeniu odcedzamy i wywar jest gotowy do zastosowania. Wywary stosuje się do opryskiwania i podlewania roślin. Nie są trwałe i dlatego zużywamy je od razu. Zazwyczaj stosuje się rozcieńczone w stosunku 1:5, 1:10 lub 1:20. Niektórych wywarów np. z kwiatów rumianku czy liści chrzanu nie rozcieńcza się.

Stosowanie wywaru z rumianku
Wywar z rumianku stosuje się przede wszystkim w celu wzmocnienia roślin. W tym celu 1/5 szklanki suszonych kwiatów rumianku zalewamy 1 literm wody i zagotowujemy. Po ostygnięciu przecedzamy.
Jak stosować :Wywaru z kwiatów rumianku nie rozcieńczamy. Opryskujemy rośliny przez cały okres wegetacji. Oprysk stosować co 2 tygodnie.
Wywar z rumianku stosuje się również jako zaprawę nasienną: moczymy nasiona przed siewem przez 30 minut.

Stosowanie wywaru z ząbków czosnku
Aby sporządzić wywar z ząbków czosnku zalewamy 75 g roztartych ząbków 10 litrami wody i robimy wywar. Stosujemy rozcieńczony z wodą w proporcji 1:10 w zwalczaniu wszelkich chorób grzybowych i bakteryjnych roślin. Wywar odstrasza też mszyce i inne owady.

Wywary z cebuli do oprysków i podlewania
Wywar z cebuli może byc pomocny przy zwalczaniu mszyc i chorób grzybowych:
75 g posiekanej cebuli zalewamy 10 l wody i gotujemy przez 30 minut. Po ostudzeniu wywaru opryskujemy nim rośliny. Wywar z cebuli może być tez nawozem dla dla kwitnących cyklamenów perskich:
0,5 kg obranej cebuli zalewamy 3 l wody i gotujemy 45 minut pod przykryciem. Ostudzonym płynem podlewamy cyklameny raz na 3 miesiące a słabsze okazy co miesiąc.

Stosowanie wywaru z pędów i korzeni pomidora
Do sporządzenia wywaru ze świeżych pędów lub korzeni pomidora zalewamy 2 kg surowca 2 litrami wody i gotujemy na małym ogniu przez 30 minut. Następnie odcedzamy wywar i uzupełniamy wodą tak by otrzymać 5 litrów preparatu. Wywar z pomidorów stosuje się przy zwalczaniu mszyc, przediorków i innych owadów żerującyh na liściach.
Jak stosować : Rośliny opryskujemy preparatem, do ktorego dodajemy trochę szarego mydła lub płynu do mycia naczyń.

Wyciągi

Wyciągi sporządza się w następujący sposób: Przygotowujemy rozdrobniony surowiec roślinny, suchy lub zielony, który zalewamy wodą na 24 godziny. Po tym czasie przcedzamy preparat dobrze wyciskając płyn. W zależności od od surowca używamy w stanie rozcieńczonym lub nierozcieńczonym.
Stosowanie wyciągu z ząbków czosnku
Ząbki czosnku pomocne są w zwalczaniu wszelkich chorób grzybowych i bakteryjnych roślin. Odstraszają też mszyce i inne owady.
Wyciąg sporządzamy w następujący sposób: 150 g roztartych ząbków czosnku zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy na 24 godziny. Następnie przecedzamy dobrze wyciskając płyn.
Jak stosować : Stosujemy w stanie rozcieńczonym w stosunku 1:10. Opryskujemy zaatakowene rośliny.
Stosowanie wyciągu z wrotyczu
Aby uzyskać wyciąg z wrotyczu zalewamy 150 g liści 5 litrami wody. Pozostawiamy na 24 godziny a następnie odcedzamy. Wyciąg ten stosuje się aby ograniczyć występowanie mszyc i gąsienic. Pomocny jest przy zwalczniu śmietki cebulanki, wgryzki szczypiorka, owocówki i rdzy.
Jak stosować : Rośliny opryskujemy nie rozcieńczonym wyciągiem.

Ekologiczny ogród - zastosowanie szarego mydła potasowego
Oprysk wykonany z szarego mydła potasowego pozwala w naturalny spodób walczyć ze szkodnikami. Środek ten dziala zabójczo na wiele owadów; radzi sobie z mszycami i owadami miękkoskórnymi - zatyka ujścia przewodów powietrznych na powierzchni ciała insektów i osusza oskórek, wskutek czego słońce wysusza i zabija owady.
Jak używać środka - średnio należy użyć od 1 do 3 łyżek szarego mydła rozpuszczonych w 4 l wody. Inna proporcja to 150-300 g na około 10 l gorącej wody. Oprysk przeprowadzać po ostudzeniu roztworu.
Aby przekonać się o jakości szarego mydła wystarczy rozpuścić w wodzie odrobinę tego środka i gdy roztwór będzie przeźroczysty, bez widocznego osadu, mydło nadaje się do użycia.Inne preparaty:
Czosnek granulownay pomocny w ochronie roślin
Czosnek w granulkach stosowany często w kuchni jako przyprawa, może być również pomocny w zwalczniu szkodników, zwłaszcza atakujących rośliny doniczkowe. Jeżeli zauważymy, że w doniczkach kręcą się małe muszki lub inne owady, warto rozsypać trochę granulatu na powierzchni podłoża a nieproszeni goście szybko powinni zniknąć. Granulki czosnku można też stosować do zwalczania chorób grzybowych.
UWAGA!!! Przy stosowaniu uważać aby nie użyć soli czosnkowej zamiast granulek, bo to mogłoby roślinom zaszkodzić.
Warto też stosować łupinki obrane ze świeżego czosnku. Zamiast wyrzucać lepiej je profilaktycznie zakopywać w podłożu roslin.

Soda oczyszczona na mszyce, roztocza i mączliki
Wymienione szkodniki warto zwalczać mieszankami niezagrażającymi pożytecznym owadom. Pomocna jest soda oczyszczona:
- 1 łyżeczkę sody oczyszczonej połączyć z 1/3 szklanki oleju jadajnego. Następnie odmierzyć 2 łyżeczki utworzonej mieszanki i połączyć ze szklanką ciepłej (ale nie gorącej !) wody. Silnie wstrząsnąć. Wlać do spryskiwacza i zrośić rośliny, na których są szkodniki. Czynność można powtarzać kilka razy bez szkody dla roślin.
- 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej połączyć z 4 litami wody. Roztworem spryskać rośliny w ogrodzie.
- 1 szklankę sody oczyszczonej zmieszać z 2 litrami wody i kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Od czasu do czasu, warto spryskać tą miksturą ogród w celu ochrony przed szkodnikami. Najlepsza pora oprysku to wczesny wieczór.

Preparaty mikoryzowe
Na początek warto przypomnieć, że mikoryza to symbioza grzybni z korzeniami roślin.
Dla polepszenia kondycji i odporności roślin a zwłaszcza tych wieloletnich dobrze jest zastosować preparaty mikoryzowe zawierające grzybnię grzybów jadalnych. Rozrastająca się między korzeniami grzybnia wzmiacnia je i wspomaga przyswajanie substancji pokarmowych. Dodatkowo poprzez zdolność magazynowania wody pomaga roślinom przetrwać suszę. Preparaty mikoryzowe, w postaci sypkich szczepionek, paleczek, żelu i podłoża zmieszanego z grzybnią można kupić zarówno w wersji uniwersalnej jak i dla specjalnego przeznaczenia: np. dla kwiatów, trawnika czy warzyw.

Różnorodność upraw
Stosowanie różnorodności upraw oraz zmianowania pozwala pełniej wykorzystać naturalne zasoby środowiska i jest zarazem działaniem ochronnym. Rozmaitość sadzonych na grządkach roślin utrudnia i hamuje rozprzestrzenianie się chorób i szkodników.

Allelopatia czyli wzajemne oddziaływanie roślin
Rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny. Najbardziej znane pozytywne oddziaływania roślin to :
cebula - marchew
dynia - fasola i kukurydza
pomidor - pietruszka
słonecznik - ogórek
truskawka - czosnek
ziemniaki - fasola
Więcej na ten temat w artykule : Dobre i złe sąsiedztwo roślin.


WYCIĄG Z MNISZKA LEKARSKIEGO
ekologiczny ogród, naturalne nawożenie, wyciąg  z mniszka lekarskiego
Wyciąg z mniszka lekarskiego przyspiesza wzrost roślin oraz zwalcza mszyce - ma właściwości owadobójcze i roztoczobójcze. Najlepszy jest preparat z całych roślin (wraz z korzeniem) w fazie kwitnienia.
Aby sporządzić preparat bierzemy 0,5 kg ziela, rozdrabniamy je i zalewamy 10 litrami wody np. w plastikowym wiaderku. Odstawiamy na parę godzin, po czym przecedzamy i opryskujemy rośliny. Wyciąg powinien być zużyty w ciągu 24 godzin. Warto wyciągiem z mniszka lekarskiego opryskać warzywa, drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne w okresie kwitnienia. Wyciąg jest bazpieczny dla owadów zapylających. Najlepiej opryskać rośliny tuż przed kwitnieniem i zaraz po kwitnieniu. Resztki kompostujemy co przyspiesza rozkład masy organicznej w kompoście.
Możemy też sporządzać z niego gnojówkę, którą podlewamy glebę co przyspiesza wzrost roślin i tworzenie się próchnicy w glebie oraz na opryski. Mniszka do przygotowania preparatów zbieramy od kwietnia do sierpnia, w fazie kwitnienia.
Więcej o ogrodzie użytkowym...


CHOROBY I SZKODNIKI ROŚLIN - CHOROBY CZEREŚNI
ogród użytkowy, choroby roślin , szkodniki roślin, drzewa owocowe choroby, krzewy owocowe
Jakość i wysokość plonów dzrew i krzewów owocowych zależy w dużej mierze od zdrowotności. Rośliny chore gorzej się też rozwijają. Aby skutecznie zwalczać choroby i szkodniki, trzeba poznac ich biologię. Zabiegi ochrony roślin polegają nie tylko na zwaczaniau chorób i szkodników ale przede wszystkim na usuwaniu przyczyn sprzyjających ich wystepowaniu.
Czereśnie najczęściej atakują takie choroby jak : drobna plamistość drzew pestkowych (Blumeriella jappi), brunatna zgnilizna drzew pestkowych (Monilinia laxa i Monilinia fructigena), dziurkowatość liści drzew pestkowych (Clasterosporium carpophilum).
Fot. sadowniczy.pl
Więcej o chorobach czereśni...Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2018

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2018Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 7


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMAT NA GRUDZIEŃ

PRZYGOTOWANIE OGRODU DO ZIMY
Ogrody, przygotowujemy ogród do zimy

Coraz częściej uprawiamy w swoich ogrodach rośliny, które pochodzą z miejsc o łagodniejszym klimacie. I choć w w okresie zimowym wymagają zabezpieczenia to jednak warto posadzić je w swoim ogrodzie, bo są to z reguły rośliny bardzo dekoracyjne. Najpierw należy poznać jak przebiega ich wegatacja. Są to z reguły rośliny przyzwyczajone do długiej i ciepłej jesieni. Często w ogóle nie zapadają zimą w spoczynek a tylko spowalniają wegetację - tak jest w przypadku roślin zimnozielonych.
więcej na temat przygotowania ogrodu do zimy...

IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE
Ogrody, iglaki zawsze piękne

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...

TRAWY OZDOBNE
Trawy ozdobne to rośliny, o których warto pomyśleć przy urządzaniu ogrodu. Ozdobą tej grupy roślin są kształty i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych...

OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE
Ogrody, ozdobne pedy owoce i liścvie, berberys tunberga

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie, rośliny pachnące
Zastosowanie najpopularniejszych ziół, uprawa, zbiory i przechowywanie zół.
Dobre i złe sąsiedztwo roślin
Rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy.
więcej na temat wzajemnego oddziaływania roślin...

KRWAWNIK POSPOLITY

rośliny wieloletnie , byliny krwawnik pospolity
Kwiaty zebrane w płaskie kwiatostany. Naturalnym kolorem kwiatów krwawnika pospolitego jest biały ale odmiany ogrodowe mogą być w kolorze żółtawyn, różowym, liliowym i czerwonym. Odmiany o kwiatach czerwonych lub amarantowych są najbardziej efektowne. Więcej ...Rozmnażanie roślin

Rozmnażanie roślin, drzew,  krzewów, bylin, traw, terminy wysiewu kwiatów
Rozmnażanie drzew, krzewów, bylin, traw, terminy wysiewu kwiatów, sadzonkowanie roślin balkonowych.Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny. Rodzaj gleby zależy od stopnia zwietrzenia i składu mechanicznego składników mineralnych.
Na terenie Polski najczęściej występują gleby piaszczyste, gleby gliniaste lub gleby ilaste czyli wcale nie rewelacyjne.
wiecej na temat gleby...OGRÓD UŻYTKOWY CZYLI OWOCE, WARZYWA I ZIOŁA

ogrodnik amator - ogród użytkowy, owoce, warzywa, zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzeczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę.

Ogród użytkowy czyli owoce, warzywa i zioła...Sadzenie roślin
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia...

Południowo-wschodni skrawek kraju - ostatnie fragmenty prawdziwie dzikiej przyrody.

Bieszczady, ciekawe miejsca

Słyną również z rozległych pól jagodowych a jesienią jest szansa na obfite grzybobranie. Zimą można skorzystać tras narciarskich np. w Ustrzykach Dolnych.
więcej o atrakcjach Bieszczad...

Księgarnia Internetowa
Złote Myśli :


złote myśli


Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2018    Parki, ogrody i rezerwaty