Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodniki
Pnącza ogrodowe jednoroczne i wieloletnie

pnącza w ogrodzie, pnacza ogrodowe wieloletnie i jednoroczne
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdzy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić. Więcej na temat pnączy ogrodowych...
ROŚLINY EGZOTYCZNE NA BALKONY I TARASY
Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych takich jak datura, oleander czy bugenwilla.

rośliny egzotyczne na balkony i tarasy, ukwiecony balkon, balkony i tarasy
Lantana, tibuchina, sundaville - rośliny egzotyczne, które moga zdobic balkony i tarasy

Najczęściej są to krzewy lub minidrzewka. Co prawda są nieco trudniejsze w uprawie niż typowe rośliny balkonowe ale za to satysfakcja z posiadania nietypowo obsadzonego balkonu jest wieksza. Dodatkowa trudnością jest konieczność posiadania pomieszczenia, w którym mogłyby przezimować bo chłody bywaja dla nich niebezpieczne. Ponieszczenie takie musi być jasne i mieć umarkowaną temperaturę - od 5 do st.C. Niestety nie każdy dysponuje takim pomieszczeniem. Na balkon rośliny egzotyczne można wystawiać najwcześniej w połowie maja, gdy mija już niebezpieczeństwo przymrozków.
Przed wystawieniem powinny być hartowane tak aby przyzwyczaiły się do warunków panujacych na zewnątrz. Należy je przyzwyczajać stopniowo: na początek wystawiamy doniczki z roślinami egzotycznymi codziennie na 2-3 godziny a po tygodniu czas werandowania stopniowo zwiększamy. Miejsce na poczatek werandowania powinno być lekko ocienione. Po około 2 tygoniach można rośliny postawić na stałe na balkonie czy tarasie. Trzeba też pamietać, że rośliny wystawione na zewnątrz potrzebują więcej wody niż w domu bo pod wpływem słońca i wiatru ziemia w donicy szybciej wysycha. Dodatkowo jest to okres intensywnego wzrostu, który zwieksza zapotrzebowanie na wode i sładniki pokarmowe. Kolejnym problemem może być deszcz, szczególnie szkodliwy w terenach miejskich gdzie opady są zanieczyszczone co może spowodować przebarwienie lub opadanie liści. Nalepiej na czas opadów roślinę zabezpieczyć np. przy pomocy parasola ogrodowego. Niekorzystne jest również działanie wiatru. Trzeba wybrać miejsce zaciszne a większe rośliny przywiązać do bambusowych podpór.
Nawadnianie i nawożenie - wszystkie rośliny egzotyczne maja spore zapotrzebowanie na wodę u substancje odżywcze. Muszą być regularnie nawożone i podlewane. Tylko wtedy odwdzięczą się efektownym wyglądem i kwiatami.

Szkodniki, na które mogą być narażone rosliny egzotyczne:
Wydelikacone przebywaniem w pomieszczeniach i wystawione na świeże powietrze rośliny są bardziej narażone na ataki mszyc, przędziorków czy innych szkodników. Dodatkowo grożą im chorobotwórcze bakterie i grzyby.Trzeba co jakiś czas przyglądnąć się dokładniej roślinom i w razie konieczności zastosować odpowiedni prepearat. Na przędziorki można Użyć takich preparatów jak Cascade czy Talstar, mszyce zlikwiduje Decis a przy chorobach grzybowych pomoże Saprol i Dithane.

Rośliny egzotyczne nadające się na balkony i tarasy:

Oleander - roślina strefy śródziemnomorskiej ale nadająca się do uprawy w pojemnikach. Powinna stać w miejscu zacisznym, ciepłym i nasłonecznionym, lubi wilgotne podłoże i dlatego trzeba ją obficie podlewać; woda może stać nawet w podstawce donicy. Raz w tygodniu trzeba oleandry nawozić. By krzew się nadmiernie nie rozrósł można przycinać pędy. Roślina często atakowana jest przez mszyce.

Datura (bieluń) - ma formę rozłożystego krzewu lub minidrzewka zakwitającego zwróconymi w dół kielichami - stąd teżś jej inna nazwa - anielskie trąbki. Olbrzymie kwiaty w kształcie trąbek mogą mieć barwę białą, złocisto-żółtą, pomarańczową. Jeżeli nie mamy miejsca na przezimowanie możemy wybrać coś z odmian jednorocznych, które mają mniejsze kwiaty - około 20 cm. Trzeba pamietać, że ta piękna roślina może być niebezpieczna jest bowiem silnie trująca. Datury potrzebują sporo miejsca na słonecznym ale zacisznym balkonie, regularnego nawadniania i nawożenia. Szczególnie nawadnianie może być kłopotliwe bo w czasie suchych i upalnych dni trzeba roślinę nawadniać parokrotnie.

Kuflik - występuje w postaci niewysokiego drzewa lub krzewu o wysokości do 1m. Niewątpliwym atutem tej rośliny są oryginalne kwiaty: czerwone, i skupione w gęste klosy o długości około 10 cm. Pręciki kwiatów znacznie wyrastają poza okwiat co powoduje, że kwiatostan przypomina szczotke do czyszczenia butelek. Kuflik kwitnie od czerwca do sierpnia. Dodatkową ozdobą tej uroczej rośliny są zimozielone, skórzaste liście. W czasie wiosny i lata potrzebuje dużo światła, obfitego podlewania i umiarkowanej temperatury od 18 do 20 st.C. Na zimę należy roślinę przenieść do jasnego pomieszczenia (potrzebuje dużo światła) o temperaturze 5-10 st.C.

Bugenwilla - rośliną, która możemy podziwiać przy okazji wakacji w południowej części Europy gdzie jest bardzo często sadzona w parkach i ogrodach. Jest to pnącze trwałe o ozdobnych dużych i barwnych przykwiatkach. Przykwiatki mogą mieć w zależności od odmiany barwę różowa, lila, purpurową, pomarańczową lub żółtą. Kwitnie od początku kwietnia do października. Latem bugenwilla potrzebuje dużo słońca i ciepła. Powinna być obficie podlewana, zraszana i dokarmiana.

Psinka Szafirowa Burza - może mieć formę krzewiastą lub małego drzewka. Odpowiednio pielęgnowana ma wygląd potwierdzający jej nazwę. Ozdobą są małe ale liczne szafirowe kwaity, które pojawią się licznie na roślinie od póżnej wiosny przez całe lato. Roślina kwitnie na pędach tegorocznych i dlatego powinna być przycinana wczesną wiosną do długości 1/3 pędów. Wymaga stanowiska słonecznego i regularnego nawożenia. Na zime trzeba ją przenieść do pomieszcznia o temp. 5-10 st.C i umiarkowanie podlewać.

Sundaville - egzotyczne pnącze kochajace słońce, kwitnie obficie czerwonymi, różowymi lub białymi kwiatami aż do pierwszych przymrozków. Wymaga podpór, słonecznego stanowiska, regularnego nawożenia i umiarkowanego podlewana. Lubi dużą wilgotnośc powietrza. Na zimę trzeba roślinę przenieść do chłodnego pomieszczenia ograniczając też podlewanie..

kwiaty balkonowe, egzotyczne kwiaty na balkony i tarasy, datura, bieluń drzewiasty, anielskie trąbki
kwiaty trudniejsze w uprawie, kwiaty na balkony , pnącza egzotyczne, sundaville
kwiaty łatwe w uprawie, egzotyczne kwiaty balkonowe , len nowozelandzki

Kamelia - czasem polecana przez różne czasopisma na balkony i tarasy. Trzeba jednak zaznaczyć, że chodzi tu raczej o balkony w cieplejszych rejonach Europy. Niewatpliwie to piękna i elegancka roslina ale wymagająca i kapryśna. Coś dla bardziej wytrawnych ogrodników.

Len nowozelandzki (tęgosz mocny) - Ma kępy skórzastych liści często wybarwione lub w pasy. Kwiaty ciemnoczerwone, pachnące, zebrane w wiechy. Najciekawiej wyglądają odmiany o czerwonym zabarwieniu liści. Liście zebrane w dużą rozetę kształtem przypomina jukkę ogrodową ale barwa liści jest inna. Inna jest też barwa kwiatów. W Polsce najlepiej uprawiać jako roślinę doniczkową do ozdoby balkonu, tarasu lub ogrodu. Nie jest byliną mrozoodporną. Potrzebuje chłodnego pomieszczenia do przezimowania. Temperatura zimowania od -5 do +10 st.C.

I wreszcie dwie rośliny, które zapewnią na balkonie odpowiednią dawkę zieleni:

Jaśmin - kwitnie na biało, żółto lub różowo, kwiaty drobne i wonne ale balkonu nam raczej nie ozdobią ze względu na to, ze pora kwitnienia przypada od stycznia do początku wiosny. Wyjątek stanowi jaśmin lekarski kwitnący od czerwca do września, kwiaty białe, przyjemnie pachnące. Jaśminy latem potrzebują dużo świeżego powietrza a więc wystawienie na balkon jest jak najbardziej wskazane. Nie powinno się wystawiać rosliny bezpośrednio na słońce, nie lubi tez silnego wiatru. Podlewać regularnie i w okresie suszy zraszać liście.

Mirt - trochę staromodna roślina z regionu środziemnomorskiego. Krzew o drobnych, ciemozielonych i pachnących liściach. Może zakwitnąć białymi, drobnymi kwiatkami w okresie od maja do lipca. Na lato można go wystawiać na balkon, taras lub w zaciszne miejsce ogrodu. Stanowisko jasne ale trzeba uważać by nie stał na początku werandowania w zbyt mocnym słońcu co może doprowadzić nawet do poparzenia liści. Nawozić i podlewać regularnie nie doprowadzając do przelania czy przesuszenia rośliny.

Aukuba japońska - jest to dekoracyjny krzew, którego największym atutem są liście; duże, błyszczące, ciemnozielone, nakrapiane w żółte plamy. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, kwiaty w kolorze purpurowym, niepozorne. W naszym klimacie lepiej nie ryzykować i przenieśc aukubę na zimę do nieogrzewanego pomieszczenia. Wymaga próchniczej ziemi. Nadaje się na balkon zacieniony i zaciszny.


popularne rośliny balkonowe, petunie, pelargonie, werbeny, surfinie, bakopa, uczep
Najpopularniesze rośliny na balkony i tarasy:

Niewątpliwie najpopularniejszą rośliną balkonową jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Pelargonie kwitną od wczesnego lata do pierwszych przymrozków, rzadko chorują, nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Inne popularne rosliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.


Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2022

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMATY NA PAŹDZIERNIK

TRAWY OZDOBNE
Trawy ozdobne to rośliny, o których warto pomyśleć przy urządzaniu ogrodu. Ozdobą tej grupy roślin są kształty i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych...

KOLOROWA JESIEŃ
kolorowa jesień, wybarwione liście
Co roku, jesienią przyroda funduje nam bajeczny, kolorowy spektakl. Zielone przez wiosnę i lato liście na drzewach i krzewach zaczynają mienić się ciepłymi kolorami. Gdy dni stają się krótsze a noce chłodniejsze, wiele roślin uruchamia mechanizm pozbycia się ulistnienia, które staje się zbędne. . Ustaje proces fotosyntezy, co powoduje zanik chlorofilu. Tym samym znika zielony barwnik w liściach a odsłaniają barwy dotąd przez niego maskowane: żółcie, czerwienie, rdza, purpura czy brąz.
więcej na temat barw jesieni ...

SADZIMY TULIPANY
Ogrody, tylipany, odmainy tulipanów

Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Większość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach o glebę trzeba zadbać.
więcej na temat tulipanów...Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin


Egzotyczne rośliny na balkony i tarasy:

rośliny egzotyczne na balkonie
Psianka Szafirowa Burza

rośliny egzotyczne na balkonie
aukuba japońska o ozdobnych, nakrapianych liściach

rośliny egzotyczne na balkonie
kuflik o kwiatostanach przypominających szczotkę do butelek
CHOROBY ROŚLIN DONICZKOWYCH
ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe CHOROBY
Rośliny jak każdy żywy organizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...
Nawożenie roślin
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat
nawożenia roślin ...


Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

Naturalne sposoby pielęgnacji roslin doniczkowych

Popiół z ogniska jako środek odkwaszający i użyźniający
Popiół, który zostaje po wypaleniu się ogniska też może się przydać. Gdy się wychłodzi warto go zebrać i wymieszać z ziemią, w której będą sadzone rośliny. Popiół odkwasi podłoże i użyźni je, bo zawiera wiele cennych składników mineralnych.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...

Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyStrona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2022    Parki, ogrody i rezerwaty