Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska

Żywopłoty - zakładanie i pielęgnacja, wybór drzew i krzewów na żywopłot

Żywopłoty - zakładanie i pielęgnacja, wybór drzew i krzewów na żywopłot

Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
więcej na temat żywopłotów ...
Cięcie drzew i krzewów
Jednym z podstawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia.
więcej na temat cięcia drzew i krzewów...
ROŚLINY DO CIENIA
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Jeśli na dodatek jest to cień w poblizu dużego drzewa to gleba w tym miejscu z reguły jest dość jałowa i niezbyt wilgotna. Obsadzenie tak niegościnnego miejsca trzeba dokładnie przemyśleć... więcej...
DRZEWA DO MAŁEGO OGRODU.Drzewa do małego ogrodu muszą być dobrane bardzo starannie. W ogrodach o niewielkich rozmiarach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisającym lub kolumnowyn, niektóre karłowate drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych.
drzewa do małych ogrodów, drzewo ozdobne, niewielkie drzewa
W małych ogrodach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisającym, szczepione na pniu oraz wolno rosnące iglaki

Szczególnie ciekawie wyglądają w ogrodzie drzewa o zwisających pędach; pędy wyrastają ku ziemi nadając roślinie płaczącą lub parasolowatą formę. Aby takie drzewo dobrze się prezentowało należy starannie wybrać miejsce posadzenia. Najlepsze jest spokojne tło: ściana budynku, trawnik, sąsiedztwo wody lub inne rośliny które wtapiają się w krajobraz. Najważniejszą cechą, którą należy ustalić przy zakupie drzew do małego ogródka jest tempo wzrostu i maksymalna wielkość rośliny. Cześć niskich drzew wymaga staranniejszej pielęgnacji: jeżeli ne mamy na to czasu lepiej wybierajmy gatunki bardzie wytrzymałe.
Przy doborze krzewów również należy zwrócić uwagę na ich rozmiary aby została zachowana proporcja między wielkością drzew i krzewów, co ma wpływ na harmonijny wyglad kompozycji ogrodowych. Warto też zwrócić uwagę czy roślina dobrze znosi cięcie, co pozwoli utrzymać jej rozmiary w pewnych ryzach.

Drzewa liściaste do małego ogrodu łatwe w uprawie:

Niektóre odmiany Brzozy brodawkowatej - wszystkie brzozy brodawkowate są wytrzymałe na nieprzyjające warunki, mogą rosnąć w ubogich glebach, potrzebują jedynie wilgotnego i słonecznego lub półcienistego miejsca. Do małego ogródka nadaje Brzoza brodawkowata 'Youngii' - o zwisających gałęziach, dorastająca do 4 m. wys. ma szerkoką parasolowatą koronę. Z kolei Brzoza brodawkowata 'Fastigiata' rośnie dość szybko i osiąga wysokość 15-20 m ale ma wąską walcowatą koronę (do 3m) i nie zajmuje zbyt dużo miejsca w ogrodzie.

Głóg dwuszyjkowy - małe drzewo (4-6m) idealne do niewielkiego ogródka. Ozdobą są na wiosnę białe, czerwonawe lub różowe kwiaty a jesienią czerwone owoce. Ma niewielkie wymagania glebowe, jest wytrzymałe na suszę i mrozy. Więcej informacji...

Jesion wyniosły "Pendula" - drzewo średniej wielkości o dość szerokiej parasolowatej koronie. Dość szybko rośnie ale jest odporny na zanieczyszczenia może rosnąć w przeciętnej glebie (choć woli żyzną), można go sadzić w półcieniu lub słońcu. W mniejszych ogródkach najlepiej posadzić go w rogu, gdzie będzie stanowił tło dla innych roślin.

Jarząb pospolity - zwany popularnie jarzębiną może być prawdziwą ozdobą niewielkiego ogródka. Z reguły osiąga rozmiary do 10m wys. i 4m szer. Kwitnie na biało w końcu maja ale najciekawsze są ceglasto czerwone owoce, które zdobią drzewo nawet po opadnięciu liści. Drzewo wytrzymałe, dobrze rośnie w każdej glebie i znosi zacienienie. Sczególnie ciekawa jest forma zwisająca"Pendula" o dekoracyjnie powyginanych konarach.

Kulista odmiana wiśni pospolitej "Umbraculifera" -wysokość drzewka zależy od wysokości pnia, na którym jest zaszczepiona. Korona bardzo regularna, wręcz geometryczna. Liście drobne, zielone, kwitnie na biało. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, suszę i mrozy. Może rosnąć nawet w glebie piaszczystej.

Robinia biała "Umbraculifera" - zwykle szczepiona na wysokim pniu, korona kulista. Stanowi silny geometryczny akcent w ogrodzie, najlepiej wygląda na spokojnym tle. Wytrzymała na suszę i zanieczyszczone powietrze.

Robinia lepka - dorasta przeciętnie do 6m i ma koronę zbliżoną do formy kulistej. Maksymalna wysokość to 12 metrów ale drzewo to rośnie wolno. Ozdobą są zebrane w grona, kwitnące na różowo kwiaty. Liście robinii lepkiej też są dekoracyjne; delikatne i soczyście zielone. Kwitnie pod koniec maja i na początku czerwca. Powtarza kwitnienie w sierpniu. Drzewo łatwe w uprawie, odporne na mrozy i zanieczyszczenie powietrza.

Wierzba mandżurska - o ozdobnych, poskręcanych gałęziach w w oliwkowo-zielonym lub żółtym kolorze. Osiąga około 5m wysokości (maksymalnie 10m). Rośnie co prawda dość szybko ale może być sadzona w niewielkich ogrodach a ponieważ dobrze znosi cięcie można łatwo kontrolować jej wzrost. Łatwa w uprawie i małowymagająca, wymaga jedynie podlewania w czasie długotrwałych susz. Słabszy punkt to pewna wrażliwość tego drzewka na bardzo silne mrozy. Więcej informacji...

Sumak octowiec - niskopienne drzewo, ma koronę o nieregularnym, parasolowatym pokroju, dorasta do 4-6m. Szczególnie efektowne jesienią, kiedy liście robią się pomarańczowo-czerwone. Roślina dwupienna, forma żeńska sumaka ma ciekawe owocostany w formie purpurowych kolb. Ma niewielkie wymagania glebowe i lubi słoneczne stanowisko. Jedyny kłopot to odrosty korzeniowe ale jeżeli regularnie kosimy trawnik w sąsiedztwie sumaka to raczej mamy nad nim kontrolę. Więcej informacji...

Drzewa iglaste do małego ogrodu łatwe w uprawie:

Jodła koreańska - ma regularny stożkowaty pokrój rośliny oraz żywo zielony kolor igieł. Znana też z ciekawych, fioletowo lub niebiesko zabarwionych szyszek. Jodła koreńska może co prawda dorsatać nawet do 10m ale rośnie bardzo powoli - po 10 latach osiąga 2m wysokości i z tego powodu można ją sadzić nawet w małych ogrodach. Nie ma zbyt dużych wymagań choć w pewnych warunkach rośnie lepiej. Bardzo dobrze znosi nawet surowe zimy. Więcej informacji...

Niektóre odmiany sosny doskonale nadają się do niewielkich ogródków. Cenną cechą sosen są niewielkie wymagania i łatwość uprawy. Mogą rosnąć w słabej, nieurodzajnej i piaszczystej glebie. Dobrze znoszą suszę i mrozy. Dodatkowo tempo wzrostu sosny można regulować stosując odpowienie cięcie. W niewielkim ogrodzie można posadzić sosnę limbę, sosnę pospolitą "Fastigiata" o kolumnowm pokroju i niebiesko-zielonych igłach. Po 10 latach osiąga koło 4 m wysokości i 1m szerokości.
Warto też posadzić coś z sosen karłowych. Najbardziej znana jest karłowa forma sosny czarnej "Nana" o prawie kulistym pokroju. Dorasta do 3m i rośnie dość szybko. Do bardzo małych ogrodów się nie nadaje. Inne ciekawe sosny karłowe to sosna pospolita "Kluis Pyramid" (1 m po 10 latach) czy sosna drobnokwiatowa "Japanese White Pine". Kolekcję sosen możemy na koniec uzupełnić iglastą miniaturką - sosną bośniacką "Schmidtii", która nie dorasta nawet do 1 m wysokości.

Drzewa liściaste do małego ogrodu trochę trudniejsze w uprawie:

Buki pospolite - najlepiej czują się glebie żyznej i lekko wilgotnej, ale za to mogą rosnąć w cieniu. Buk pospolity "Pendula" - o fantazyjnej zwisającej koronie i ciemnozielonych liściach. Polecany do mniejszych ogrodów ze względu na powolny wzrost. Korona dość szeroka, roślina może mieć zastosowanie jako zasłona. Buk pospolity "Purpurea Pendula" Ma ciekawą zwisającą, parasolowatą koronę i ciemnoczerwone liście. Rośnie wolno i osiaga mniejsze rozmiary. Buk pospolity "Dawyck Gold" to wolno rosnące drzewo o wąskiej, wrzecionowatej koronie, po wielu latach może osiągnąć wys. około 15m. Liście zielone, błyszczące, młode w górnych pędach złociste.

Grab pospolity "Fastigiata" - drzewo o wąskiej koronie i ostrym wierzchołku, może dorastać nawet do 20m. ale jego wzrost można regulować przez systemyczne cięcie. Korona gęsta, nadaje się do cięcia w fantazjne kształty. Odporny na mrozy ale wymaga żyznej i próchniczej gleby. Może rosnąć w cieniu.

Jabłoń purpurowa - niewielkie drzewo o szerokiej koronie; wys. 5m i tyle samo szerokości, nie nadaje się do bardzo małych ogrodów. Bardzo efektowne w maju kiedy obficie kwitnie. Kwiaty ciemnopurpurowe. Potem zawiązuje purpurowoczerwone owoce, liście ciemnoczerwone. Często niestety atakowana przez parcha i mączniaka, wymaga oprysków.

Judaszowiec - to krzew lub niskie drzewo do 10 metrów wysokości, którego ozdobą są drobne, dzwonkowate, zebrane w pęczki różowo-fioletowe kwiaty. Ciekawe jest to że kwiaty wyrastają bezpośrednio ze starszych gałęzi, konarów a nawet pnia głównego. Ukazują się kwietniu-maju, przed rozwinięciem liści. Niestety jest wrażliwy na silniejsze mrozy, zwłaszcza młodsze rosliny, dlatego musi rosnąć w odpowiednim miejscu - słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru.

Pienna forma migdałka - to niezbyt duże drzewko szczepione na pniu. Jest nieco trudniejszy w uprawie niż forma krzewiasta; bardziej wrażliwy na mrozy i ogólnie mniej żywotny. Bardzo efektowny w czasie kwitnienia (koniec kwietnia i początek maja) kiedy jest wręcz obsypany jakby wyciętymi z bibiłki, różowymi kwiatkami. Najlepiej rośnie w glebie żyznej i wilgotnej. Niezbyt mu służy gleba piaszczysta lub ciężka, podmokła czy gliniasta. Stanowisko słoneczne i zaciszne. Dobrze komponuje się w ogrodach geometrycznych. Więcej informacji...

Wiśnie piłkowane - małe drzewka o wysokości do 3m, zdobią ogrody wczesną na przełomie kwietnia i maja, kiedy to efektownie i obficie kwitną. Kwiaty pełne i intensywnie różowe. Niestety wszystkie wiśnie piłkowane są dość wrażliwe na mrozy a do tego wymagają żyznej i próchniczej gleby i systematycznej pielęgnacji (regularne usuwanie odrostów). Ciekawie wyglądają odmiany o koronie zwisającej lub kolumnowej.

Wiśnia różowa "Pendula" - ma podobne wymagania jak wiśnia piłkownana. Zwisająca odmiana szczepiona na pniu na wysokości od 1,5 do 2 metrów ale ma szeroka koronę (3-4m). Kwitnie obficie w połowie kwietnia, kwiaty białoróżowe. Wymaga trochę miejsca.

Wiąz górski "Camperdownii" - jedno z najładniejszych drzew o formie zwisajacej. Tworzy gęstą parasolowata koronę, mocno zwisającą do ziemi. Wytrzymały na zanieczyszczenie powietrza ale może zapadać na holenderską chorobę wiązów. Do tego wymaga żyznej gleby.

Drzewa iglaste do małego ogrodu trochę trudniejsze w uprawie:

Sośnica japońska - w stanie dzikim dorasta nawet do 40 m ale w naszych warunkach klimatycznych nie jest wyższa niż 7-8 m. Igły długie, korona gęsta o stożkowatym pokroju. Trudna w uprawie, lubi klimat wilgotny łagodny, glebę żyzną i kwaśną.

Drzewa, które na pewno nie nadają się do małych ogrodów:

Wierzba biała "Tristis" (tzw.wierzba płacząca), jodła kalifornijska, jodła Veitcha, metasekwoja chińska, modrzew europejski, świerk serbski, dagelzja zielona, choina kanadyjska, magnolia japońska, lipa, topola, dąb, brzoza Jacquemonta.Katalog stron o zdrowiu

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron o zdrowiu

serwisy poświęcone zdrowiu, poradniki, lekarze, ubezpieczenia zdrowotne, uzdrowiska, sanatoria w Polsce, apteki.
Medycyna naturalna, zioła, diety.

zobacz katalog....
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2020

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2020Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2020Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2020Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2020


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
ceneo sprzet AGD ceneo.pl - SPRZĘT AGD
AGD do zabudowy, AGD wolnostojące, zmywarki, praki, lodówki, płyty elekrtyczne. Małe AGD do domu, małe AGD do kuchni. Wyciskarki, roboty kuchenne, tostownice, parowary, kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy, krajalnice, odkurzacze automatyczne i tradycyjne, żelazka, mopy parowe. Urządzenia do pielęgnacji ciała. Golarki, maszynki do strzyżenia, suszarki do włosów, lokówki...


sadowniczy byliny sklep sadowniczy.pl - CIEKAWE BYLINY !!!
Do posadzenia W OGRODZIE ! Astry, barwinki, bodziszki, dzielżany, dzwonki, funkie, gailardie, goździki, języczki, jeżówki, krwawniki, lawenda, liliowce, pierwiosnki, płomyki, rozchodniki, rudbekie, skalnice, szałwie, tawułki, żurawki i żuraweczki, pysznogłówki, rodgersje, sasanki.
Rownież zioła i trawy ozdobne oraz byliny do cienia i byliny zadarniające...

Powszechnie dostępne rośliny w pojemnikach można sadzić niemalże cały rok, za wyjątkiem okresów zmarzniętego podłoża. Wybierając odpowiednie stanowisko, podłoże oraz miejsce w ogrodzie nasadzamy rośliny od kwietnia do listopada - do pierwszych przymrozków.
Prosimy nie łączyć cebulek kwiatowych z nasionami, roślinami oraz innym asortymentem w sklepie, ponieważ większość cebulek ma termin sadzenia w marcu i w tym własnie czasie są wysyłane do klientów. Dlatego też zamówienia, gdzie będą cebulki z innymi produktami zostaną podzielone przez obsługę sklepu.


ceneo nar?dzia ogrodowe ceneo.pl - NARZ?DZIA OGRODOWE !!!
Kosiarki do trawy, myjki wysokoci?nieniowe, pi?y elektryczne, pi?y spalinowe, rozdrabniarki do ga?ezi, aeratory i wertykulatory, no?yce ogrodnicze, podkaszarki do trawy, glebogryzarki, traktory i kosiarki samojezdne, ?uparki do drewna, ogrodowe urz?dzenia wielofunkcyjne, narz?dzia r?czne doo ogrodu...Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin


drzewa do małego ogrodu
Jesion wyniosły "Pendula" jest łatwy w uprawie, dobrze wygląda w rogu małego ogrodu

drzewa do małego ogrodu
Wiśnia piłkowana pięknie kwitnie ale wymaga starannej pielęgnacji. Odmiany słabo rosnące są atakowane przez brunatną zgniliznę.


GALERIA DRZEW

Zdjęcia najczęściej uprawianych drzew.

Zobacz galerię drzew...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

drzewa i krzewy iglaste do ogrodu

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe.
Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.

więcej o iglakich...
Ambrowiec amerykański (balsamiczny)

drzewa liściaste ambrowiec


Najpiękniej wyglądają ambrowce jesienią, kiedy wybarwiają się przybierając ogniste i szkarłatne barwy. Zaletą jest fakt że te kolorowe liście nie opadają zbyt szybko - zdobią drzewo nawet do połowy listopada.Nawożenie roślin
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat
nawożenia roślin ...
Sadzenie roślin
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych. więcej na temat sadzenia...

Miejsce do siedzenia w ogrodzie

Miejsce do siedzenia w ogrodzie
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęściej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.OGRÓD UŻYTKOWY CZYLI OWOCE, WARZYWA I ZIOŁA

ogrodnik amator - ogród użytkowy, owoce, warzywa, zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzeczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę.

Ogród użytkowy czyli owoce, warzywa i zioła...


OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...


Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2020    Parki, ogrody i rezerwaty