ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE

GALERIA ROŚLIN - Dracena deremeńska, dracena wonna łac. Dracaena deremensis, Dracaena fragrans ang. Corn plant, Green Dracaena

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Dracena deremeńska, dracena wonna, Dracaena deremensis, Dracaena fragrans, Corn plant, Green Dracaena, smokowiec, Dragon Tree, uprawa drceny wonnej, roślina pokojowa, roślina doniczkowa, drzewa i krzewy ozdobne z liści, rośliny łatwe w uprawie, drzewa o małych wymaganiach

Dracena deremeńska, dracena wonna Odsłon : 19418 wstecz
Typ_rośliny__________________
Drzewo liściaste

Wysokość: Przeciętnie osiąga wysokość 50-80 cm. W dobrych warunkach może osiągnąć nawet 2 m, a w warunkach nturalnych dorasta do 6 m.
Ozdoba rośliny: Dracena deremańska, zwana też wonną ma liście szersze niż dracena obrzeżona. Są one sztywne, lancetowate zebrane w pióropusze na szczycie sztywnego, wzniesionego pędu. W zależności od odmiany mogą być ozdobione wybarwionymi paskami. W warunkach domowych tworzy niewielkie drzewko.
Starsze okazy mogą wypuszczać kwiatostany kremowo-zielonych, gwiazdkowatych kwiatów o dość intensywnym zapachu - stąd też nazwa rośliny.
Ciekawe odmiany:
Dracena wonna Schryveriana - ma zielone liście z żółtymi krawędziami.
Dracena wonna Warneckii - o ciemnozielonych liściach z białym brzegiem.
Dracena wonna Massangeana - ma liscie paskowane, intensywnie zielone ze złotozielonymi pasami pośrodku.
Dracena wonna Lindenii - o jasnozielonych liściach, złoto obrzeżonych.
Dracena wonna Victoria - na brzegach liści ma szerokie, żółte pasy.
Dracena wonna Green White - na środku liści ma białe pasy.
Dracena wonna Lemon Lime - o żywnym, żółto-zielonym ulistnieniu. Na obrzeżach liści pasy w odcieniu jasnej, limonkowej zieleni. Przez środek ciągnie się grubsza ciemnozielona linia z węższymi, białymi pasemkami.
Dracena wonna Yellow Coast - o jasnozielonych liściach zdobionych podłużnymi, szerokimi, złocisto-żółtymi pasami.
Dracena wonna Twist - o efektownie poskręcanych, ciemnozielonych, błyszczących liściach. Brak pstrych pasów.
Dracena wonna Kanzi - ma ciemnozielone liście z szerokim, pasiastym brzegiem. Środkowa część jest także paskowana - ciemnozielona i szaro-zielona.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie, dość wytrzymała w większości warunków, odporna na suszę i zaniedbanie. Długość życia conajmniej 5-6 lat
Dobrze działa na draceny zraszanie 2 razy w tygodniu, ale nie przy bezpośrednim nasłonecznieniu. W zbyt wysuszonym powietrzu może dojść do ataku szkodników: mszyc, przędziorków i przylżeńców. Zwalcznie opisane w artykule szkodniki roślin doniczkowych.
Draceny lubią dość wysoką temperaturę najlepiej 18-24 st.C. Zimą temperatura nie powinna spaść poniżej 15 st.C.
Światło: Potrzebują dużo światła dla lepszego wybarwienia liści ale należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach południowych. Zbyt mocne nasłonecznienie może przypalić liście.
Podlewanie : Glebę należy utrzymywać w stanie lekkiej wilgotności. Latem podlewamy umiakowanie 2 razy w tygodniu, zimą raz na tydzień. Nie pozwalamy roślinie stać w wodzie lub całkowicie wyschnąć.
Gleba: Ziemia żyzna i przepuszczalna. Może być ziemia torfowa.
Dokarmiamy w okresie letnim nawozem płynnym, co 14 dni przy podlewaniu.
Liście czyścimy ręcznie wilgotną gąbką
Cięcie : Jest zbyteczne - usuwamy jedynie suche i uszkodzone liście.
Przesadzamy najlepiej w marcu co 2-3 lata. Zapewniamy przy tym dobry drenaż.
Rozmnażanie : Za pomocą sadzonek z wierzchołków pędów lub z fragmenów łodygi ok. 8 cm długości. Ukorzeniamy wczesną wiosną, w mnożarce lub pod przykryciem z folii, w jasnym miejscu, w wilgotnej atmosferze, w temp. około 24 st.C. Podłoże do rozmnażania roślin.
Zastosowanie :Roślina doniczkowa - nadaje się do mieszanych kompozycji i dobrze rośnie w towarzystwie większości roślin pokojowych. Najczęściej uprawia sie odmiany o efektownie wybarwionych liściach, które ładnie kontrastują z zielonymi bluszczami, filodendronami i figowcami. Draceny wonne filtrują powietrze i oczyszczają je z toksyn. Na lato mogą być wystawiane do ogrodu lub na balkony i tarasy.
Ciekawostki: Draceny są blisko spokrewnione z kordylinami i często z nimi mylone.
Draceny wonne (deremańskie) rosną dziko w Afryce, gdzie czasem stosuje się je jako żywoploty.
Nazwa rośliny - dracena lub smokowiec pochodzi z greckiego słowa drakania, które oznacza samicę smoka.

Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, pielęgnacja roślin pokojowych, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, rośliny doniczkowe latem, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny na zimę, rosliny pachnące, rośliny do sypialni.
fot.
Dracena wonna Green White - Forest and Kim Starr/Flickr CC

Dracena deremeńska, dracena wonna - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:

>>> Więcej roślin doniczkowych...

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:

DRACENA OBRZEŻONA

Ogrody, zdjęcia draceny obrzeżonej
Na końcu pędów posiada grzywę wąskich i długich liści. Liście te są ciemnozielone o wierzchu a czerwone od spodu. W warunkach domowych tworzy niewielkie drzewko. Starsze rośliny mogą czasem zakwitnąć tworząc pęd kwiatostanowy z małymi, kremowymi kwiatkami.
Więcej informacji o dracenie obrzeżonej...

CHAMEDORA WYTWORNA

rośliny pokojowe chamedora
Elegancka palma - na szczycie wysmukłego pnia wyrastają tworzące grzywę , rozszczepione kilkakrotnie liście. Wiosną i latem mogą pojawić się żółte kwiatostany. Nie mają one specjalnej wartości zdobniczej - są to rozgałęzione pędy z przylepionymi, małymi, żóltozielonymi kwiatami w kształcie kuleczek. Jest rośliną dwupienną.
Więcej informacji...

JUKKA OGRODOWA

Ogrody, zdjęcia jukka ogrodowa, jukka w ogrodzie
Potężne i egzotycznie wyglądające kwiatostany w kształcie wiechy. Kwiaty dzwonkowate o długości około 7cm, zwisłe, w kolorze bladoseledynowym lub kremowobiałym. Przyjemnie pachnie. Liście zebrane w dużą rozetę, zimozielone, są sztywne i ostro zakończone w kolorze ciemnozielonym z lekkim błekitnym nalotem.
Więcej informacji o jukkach ogrodowych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności