Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodnikiTrawy ozdobne

trawy ozdobne w ogrodzie


Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych w ogrodzie ...Zdrowie z ogrodu -
czyli o leczniczych właściwościach roślin

Zdrowie z ogrodu - czyli o leczniczych właściwościach roślin
Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie. Więcej o leczniczych właściwościach roślin...Miejsce do siedzenia w ogrodzie

Miejsce do siedzenia w ogrodzie
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęściej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.


OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...
Kontakt:

Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje.
dodatki ogrodowe, Dodatki z recyklingu, skrzynki i stara beczka, kompozycje ogrodowe
Dodatki z recyklingu, skrzynki i stara beczka. Ogrody Daisy 2016.

Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną. Przykładem może być ciekawie wykonana ścieżka, altana ogrodowa czy ozdobny płot łączący funkcje użytkową ogradzania lub podpory dla pnączy z funkcją ozdobną. Całość dodatków ogrodowych tworzy niepowtarzalny klimat i wygląd ogrodu.
Więcej ciekawych zdjęć z wykorzystaniem dodatkow ogrodowych można zobaczyć w GALERII OGRODOWEJ
Trawniki, łąki oraz inne rośliny:

Paprocie - doskonale nadają się do zacienionych części ogrodów, łatwe w uprawie. Jedyny mankament - na wiosnę trzeba usuwać zeszłoroczne zasuszone pędy.

Trawy ozdobne - szczególnie efektowne są wysokie trawy egzotyczne o kwitnących kłosach i źdźbłach przypominających wodne fontanny. Trawy są dekoracyne przez większość roku z wyjątkiem wczesnej wiosny. Najbardziej dekoracyjne są jesienią, kiedy wypuszczają kwitnące kłosy. Dobrze komponują się z nowoczesną architekturą, mogą być sadzone przy oczkach wodnych czy strumieniach. Można też posadzić kilka kęp na trawniku lub w pobliżu żwirowej powierzchni a całą kompozycję uzupełnić kilkoma większymi kamieniami. Doskonale nadają się do ogrodów w stylu japońskim. Trawy lubią towarzystwo innych roślin ale najlepiej wyglądają jeżeli w ich sąsiedztwie posadzimy takie rośliny chryzantemy, aksamitki czy astry. Najładniejsze trawy to bambusy, miskanty, rozplenica japońska, kortaderia pampasowa czy trzcinnik ostrokwiatowy. W przypadku gatunków ciepłolubnych należy uważać na przemarzanie ale są również trawy łatwe w uprawie; np perłówka czy mozga trzcinowata - dobrze znoszą suszę i są mrozoodporne.

dodatki ogrodowe, taczki, narzędzia ogrodnicze, kompozycje ogrodowe

dodatki ogrodowe, ścieżka, kącik do siedzenia z ławką, galeria ogrodowa
Zioła - warto mieć zieleninę z własnego ogródka szczególnie takie które nie wymagają zbytnich nakładów pracy, np. szczypiorek, pietruszkę, lubczyk, seler koperek czy miętę. Warunkiem, jest aby nie hodować ich na terenach zanieczyszczonych bo wtedy przynosą nam więcej szkody niż pożytku więcej na temat ziół...

Trawnik lub "dzika" łąka - obecnie bardziej popularny jest skoszony trawnik, ale jeśli nie mamy zbyt dużo czasu, lub ogród jest dość duży warto może zastanowić się nad łąką kwiatową. Należy wtedy zakupić mieszankę traw i dzikich kwiatów i wysiać podobnie jak trawnik. Proporcja : 2/3 mieszanki nasion traw i 1/3 mieszanki nasion kwiatów. Oczywiście taką łąkę również należy kosić: pierwszy raz z końcem lipca, drugi raz przed pojawieniem się jesiennych roślin cebulowych (wrzesień) i ewentualnie trzeci raz po przekwitnięciu jesiennych cebul. Najpopularniejsze gatunki roślin dzikich to: maki, stoktotki, jaskry, dzwonki, babki, koniczyna, kąkole, granium, zawilce, pierwiosnki, przetaczniki, fiołki trójbarwne i bławatki więcej na temat trawnika i kwietnej łąki...

Dodatki ogrodowe:

Meble ogrodowe - dla początkującego ogrodnika o niezbyt zasobnej kieszeni najlepsze są meble plastikowe.

Altana ogrodowe - może być przyjemnym miejscem odpoczynku, ale jest to propozycja dla bardziej zamożnych lub zapalonych majsterkowiczów :) Więcej na temat miejsca do siedzenia w ogrodzie i mebli ogrodowych...


Taras - to również świetne miejsce do odpoczynku, może być urządzone na wiele sposobów, w zależności od gustu właściciela.

Oświetlenie ogrodowe - wieczorem ogród może wyglądać też efektownie - odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła nie tylko stworzy niepowtarzalny nastrój ale też może ukazać jego drugie oblicze. Przy okazji różnego rodzaju źródła światła ułatwiają poruszanie się po terenie oraz odstraszają różnego typu intruzów. Najprościej jest zamontować lampy solarne - nie zbyt drogie a na dodatek pozwalają zaoszczędzić na energii elektrycznej bo ich ekspolatacja praktycznie nic nie kosztuje. Trzeba jednak pamiętać, że światło przez nie wytwarzane jest słabsze od światła lamp elektrycznych.
Rozmieszczenie i wykorzystanie różnego typu lamp:
- Przy bramie i garażu dobrze jest zainstalować silne lampy wyposażone w czujnik ruchu. Co prawda potrzebują dużo energii ale jest ona zużywana tylko wtedy gdy jest to rzeczywiście konieczne. Przy wchodzeniu i wychodzeniu z posesji i wyjeżdzaniu z garażu nie musimy pamiętać o włączaniu światła. Zareagują gdy w pobliżu przemknie się obca osoba ale też i wtedy gdy przebiegnie jakieś zwierzę (np.pies).
- Lampy przy wejściu do domu są praktyczne i podnoszą bezpieczeństwo. Warto wybrać jakiś dekoracyjny model lampy pasujący do architektury domu.
- Do oświetlenia tarasów, balkonów i innych miejsc wypoczynku znajdujacych się przy domu nadają się lampy przyścienne. Nie powinny być zbyt mocne a jedynie lekko oświetlać otoczenie.
- Przy ścieżkach i schodkach warto umieścić niezbyt mocne oświetlenie skierowane do dołu. Oświetlenie zamontowane w tych miejscach pozwoli na swobodne poruszanie się po terenie ogrodu po zmroku.
- Najbardziej dekoracyjne miejsca i obiekty w ogrodzie, takie jak rzeźby, motywy architektoniczne, kompozycje czy wyjątkowo efektowne rośliny, można podświetlić reflektorem.
- Woda w ogrodzie to kolejna okazja do wykorzystania światła; do oświetlenia stawu można wykorzystać podwodne lampy, oczko wodne rozjaśnić różnego typu lampami solarnymi, które po zmroku będą odbijać się w tafli wody. Można też ozdobić staw czy oczko pływającymi lampami solarnymi. Bardzo ciekawie i romantycznie wyglada oświetlenie wody w ruchu - różnego rodzaju fontann, źródełek, kaskad czy strumyków.

Płot - odgradza i osłania. Co prawda są kraje w których płotów się nie stawia, ale na podstawie własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że u nas to się nie sprawdza - mój świeżo co założony ogród z młodymi roślinkami stał się wybiegiem dla okolicznych dzieciaków i psów oraz źródłem konfliktów z sąsiadami :( . Dopiero postawienie płotu przywróciło równowagę - choć trzeba przyznać, że jest to spory wydatek (szczególnie gdy się posiada dość dużą działkę).

zdjęcia ogrodów, dodatki ogrodowe, rabaty mieszane, rabaty bylinowe, kwiaty ogrodowe w donicach

dodatki ogrodowe, ogród dalekowschodni, latarnia, kompozycje ogrodowe
Żywopłot - spełnia podobne funkcje, z tym że jest to organizm żywy i trzeba o tym pamiętać. Może być uformowany z roślin ozdobnych lub owocujących. Żywopłot z drzew owocowych nie tylko oddziela od świata ale też daje plony (pod warunkiem że mieszkamy na terenach o niezanieczyszczonym środowisku). Młode drzewa owocowe można łatwo kształtować; należy każde drzewko posadzić pomiędzy dwoma słupkami, na których rozpina się poziomo druty co 20-30 cm. Do drutów delikatnie przymocowuje się za pomocą sznurka gałązki układając je w wachlarz. Tak rosnace drzewka owocowe zajmują mniej miejsca i jest to dobre rozwiązanie dla małych ogródków. Żywopłoty można również tworzyć z krzewów owocowych; np. porzeczek, malin, leszczyny czy borówki wysokiej lub krzewów ozdobnych. Najczęściej stosowany jest w tym celu ligustr pospolity dorastający do 3 m. ale stosujac odpowiednie cięcie możemy formować żywoploty o różnych wysokościach. Krzewy w żywopłocie sadzi się co 30-40 cm. Na żywopłot nadają się również berberysy, irgi (odm. wysokie) i tawuły. Stosując rośliny zimnozielone uzyskujemy efektowne otoczenie ogrodu przez cały rok. Jest to niestety jednak inwestycja nieco kosztowniejsza i trochę trzeba poczekać na efekt, gdyż z reguły rośliny te wolniej rosną ale też rzadziej wymagają cięcia. Na niskie żywopłoty nadaje się bukszpan, mahonia lub ognik szkarłatny. Na wyższe można zastosować cis pospolity, jałowce i żywotniki (odm. wysokie). wiecej na temat żywopłotów...


Karmnik dla ptaków - obecność ptaków w ogrodzie jest bardzo pożyteczna (no może oprócz szpaków na czereśni).

Oczko wodne - efektowny dodatek ale dla bardziej pracowitych i doświadczonych ogrodników. Niezbyt odpowiedni, gdy po ogródku hasają dzieci w wieku przedszkolnym - trudno im się oprzeć pokusie potaplania się w wodzie i nawet w chłodniejsze dni będą stale przemoczone. wiecej na temat zakładania i pielęgnacji oczka wodnego...

Murki - wykonane z kamienia naturalnego lub cegły mogą być elementem dekoracyjnym lub ograniczjącym np rabatę. Do budowy można użyć zaprawy murarskiej lub ułożyć tzw. "suchy" murek (bez zaprawy -między kamieniami podsypuje się ziemię i obsadza roślinami skalnymi).

Skalniak - wykonane z kamienia naturalnego, można obsadzać takimi roślinami jak: rogownica, skalnica, rozchodniki, goździki sine, goździki alpejskie, ubiorki, lawenda, juka, trzmielina, rojniki, pierwiosnki, pięciornki i karłowate odmiany iglaków. wiecej na temat zakładania i pielęgnacji skalniaka...

Wrzoswisko - może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu. Miejsce przeznaczone na wrzosowisko powinno mieć przynajmniej 2-5 m.kw. Ogródek wrzosowiskowy może być umieszczony w sąsiedztwie ogródka skalnego albo przy murku lub drodze. Można też przeznaczyć na wrzosowisko odrębne miejsce i stworzyć rabatę z wrzosami i wrzoścami o nieregularnym kształcie. Najefektowniej wrzosowisko wygląda na terenie łagonie pochylonym lub lekko pofałdowanym. Na płaskim terenie takie pofałdowanie można uzyskać robiąc niskie nasypy, usuwając ziemię lub sadząc odmiany wrzosów i wrzośców różnej wysokości. wiecej na temat zakładania i pielęgnacji wrzosowiska...

dodatki ogrodowe, oczko wodne, kompozycje ogrodowe

dodatki ogrodowe, aranżacje, kompozycje ogrodowe
Basenik dla dzieci - niezbędny atrybut upalnego ogrodowego lata maluchów. Można wybierać między basenami dmuchanymi a rozporowymi - do tych drugich trzeba nalać odpowiednią ilość wody aby się nie "składały" i teren raczej powinien być płaski, szczególnie jeśli basen jest dość duży, ale za to są bardziej odporne na uszkodzenia i łatwy do złożenia.

Inne atrakcje dla dzieci - Dużą frajdą dla dzieci są dekoracje ogrodowe typu krasnoludek lub zwierzątko (np. żaba, kaczka albo bocian) i choć są powszechnie uważane za "w złym guście" to czego się nie robi dla uciechy dziatek ! Na szczęście żywot takich ozdób z reguły jest dość krótki - wcześniej czy później jakiś mały użytkownik ogrodu je zdemoluje (a potem będzie bardzo tego żałował).
Kompromisem mogą być ozdoby z wikliny - niestety trochę droższe i mniej atrakcyjne dla maluchów.
Do zabawy najlepiej wyznaczyć dzieciom osobny teren; jakiś kącik lub placyk. Powinien znajdować się w zasięgu wzroku dorosłych, w miejscu osłoniętym od wiatru i nie w pełnym słońcu aby nie narażać dzieci (zwłaszcza młodszych) na porażenie słoneczne.

dodatki ogrodowe, mostek, kompozycje ogrodowe

dodatki ogrodowe, pergola, kompozycje ogrodoweTEMATY NA PAŹDZIERNIK

SADZIMY DRZEWA OWOCOWE
Ogrody, sadzimy drzewa owocowe

Najlepszą porą na sadzenie drzew owocowych, jak twierdzi większość fachowców, jest jesień. Zwolennicy tej pory sadzenia uważają, że drzewka posadzone jesienią zdążą przyjąć się przed nadejściem mrozów a z nadejściem wiosny już są na stałym miejscu i będą szybciej rosły i dobrze się rozwijały. Dobrym miesiącem na sadzenie jest październik, pod warunkiem że nie ma przymrozków.
więcej na temat sadzenia drzew owocowych...


TRAWY OZDOBNE
Trawy ozdobne to rośliny, o których warto pomyśleć przy urządzaniu ogrodu. Ozdobą tej grupy roślin są kształty i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych...

KOLOROWA JESIEŃ
kolorowa jesień, wybarwione liście
Co roku, jesienią przyroda funduje nam bajeczny, kolorowy spektakl. Zielone przez wiosnę i lato liście na drzewach i krzewach zaczynają mienić się ciepłymi kolorami. Gdy dni stają się krótsze a noce chłodniejsze, wiele roślin uruchamia mechanizm pozbycia się ulistnienia, które staje się zbędne. . Ustaje proces fotosyntezy, co powoduje zanik chlorofilu. Tym samym znika zielony barwnik w liściach a odsłaniają barwy dotąd przez niego maskowane: żółcie, czerwienie, rdza, purpura czy brąz.
więcej na temat barw jesieni ...

SADZIMY TULIPANY
Ogrody, tylipany, odmainy tulipanów

Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Większość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach o glebę trzeba zadbać.
więcej na temat tulipanów...Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl     

AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCIpaproć
Paprocie doskonale nadają się do miejsc zacienionych


Oczko wodne z rybkami to niezła atrakcja w ogrodzie ale wymaga regularnej opieki


Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślinParki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2018

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2018


Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
Wrzosowisko

Wrzosowisko - zakładanie i pielęgnacja


Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty pracy.
więcej na temat
wrzosowiska ...Woda w ogrodzie
czyli staw lub oczko wodne

woda w ogrodzie, staw, oczko wodne
Budowa i miejsce na oczko wodne, rośliny do oczka wodniego, rośliny strefy wilgotnej łąki, strefy błotnej, strefy płytkiej wody, strefy liści pływających, rośliny powierzchniowe, pielęgnacja oczka wodnego.
SKALNIAK

Skalniak wiosną latem i jesienią zakładanie i pielęgnacja skalniaka, rośliny na skalniak, rośliny na murki>
Zakładanie i pielęgnacja skalniaka. Skalniak wiosną latem i jesienią, rośliny na skalniak, rośliny na murki.Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
więcej na temat żywopłotów ...Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie, rośliny pachnące
Zastosowanie najpopularniejszych ziół, uprawa, zbiory i przechowywanie zół.
ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY

Ściólkowanie gleby, kora do ogrodu
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
więcej ...Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyStrona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2018    Parki, ogrody i rezerwaty