Rośliny jak każdy żywy organizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki.
Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Może osiągać od 40 do 120 cm wysokości, ale rzadko osiąga maksymalną wielkość ponieważ stare pseudobulwy czasem obumierają. Ozdoba rośliny: Kwiatostan w kształcie grona o długości 20-40 cm, na kwiatostanie może znajdować się do 20 kwiatków. Kolor z reguły amatantowy lub intensywnie liliowy ale może być też biały blado liliowy lub purpurowy. Warżka jest zwykle w ciemniejszym odcieniu niż płatki okwiatu, ciemiejsza jest też gardziel. Pędy kwiatowe łukowato się wyginają lub zwisają.
Liscie sztywne, skórzaste podłużne i lancetowate, ułozone naprzemianlegle.
Łodygi cylindryczne. Pora kwitnienia: Od lipca do stycznia. Kwiaty utrzymują się długo na roślinie. Najintensywniej kwitnie jesienią. Uprawa: Stroczyk ten wymaga większego starania i odpowiednich warunków wegetacji. Jak wszystkie storczyki wymaga też odpowiedniego podłoża. Temperatura lubi jak jest bardzo ciepło; latem w dzień 29-30 st.C w nocy 22 st.C. Powyżej temperatury 33 st.C. należy roślinę zraszać rano i wieczorem. Zimą temperatura powinna wynosić 24-26 st.C w dzień i 17-19 st.C w nocy. Podlewamy najlepiej deszczówką lub wodą destylowaną. Może być też letnia, odstana, przegotowana woda z kranu. Podłoże powinno być cały czas wilgotne w okresie wzrostu, zimą nieco suchsze.
Wilgotność powietrza - duża 70% - 75% w zimie trochę mniej. Można doniczkę ustawić na podstawce z warstwą kamyków lub keramzytu z wodą, która parując wytworzy właściwą atmosferę ale korzenie nie powinny stać w wodzie. Podłoże: Powinno być przewiewne i przepuszczalne, np. średniej wielkości kawałki kory lub korka albo kupić specjalną mieszankę - tzw. podłoże dla storczyków. Dokarmianie: Co tydzień 1/4 mieszanki zalecanej dawki - specjalnym nawozem do stroczyków. Wiosna stosujemy nawóz z dodatkiem azotu w lipcu/sieprniu zaczynamy stosowac nawóz z dodatkiem fosforu. Stanowisko: Jasne ale nie nadmiernie nasłonecznione miejsce. Najlepsze jest wschodnie okno. Przy zbyt ostrym świetle może dojść do poparzenia liści. Roślina powinna mieć zapewniony dobry przepływ powietrza. Zastosowanie: Dendrobium phalaenopsis to storczyk, który może zdobić mieszkanie lub ogród zimowy (oranżerię). Ciekawostki: Dendrobium phalaenopsis pochodzi z północno-wschodniej Austarlii. W naturze rośnie na niewielkich drzewach lub skałach.
Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami.
Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...
Druga połowa maja to odpowiednia pora by wysadzić rośliny wrażliwe na chłody, urządzić na letnio balkony i tarasy. Najpopularniejsze rośliny balkonowe to pelargonie, surfinie, werbeny czy lobelie. Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.
Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Więcej o egzotycznych roślinach w artykule: Egzotyczne balkony i tarasy.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Storczyki czyli inaczej orchdee fascynowały już w starożytności. Mogą oszołmić niepowtarzalnymi kształtami i tęczowymi barwami.
W Chinach uprawiano je tysiąc lat przed naszą erą. I tak jest do dziś, choć wiadomo że są to roślny wymagające nieco uwagi i odpowiedniej pielęgnacji.
Więcej informacji o storczykach...
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczne przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia.
więcej...