GALERIA ROŚLIN - Dalia łac. Dahlia ang. Dahlia

Dalia Odsłon : 127297 wstecz
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w pomieszczeniach
Wysokość: W zależności od odmiany roślina może osiągać wysokość 1-2 m (duże odmiany pełnokwiatowe). Na drugim biegunie znajdują się odmiany karłowe wyrastające do 30-50 cm.
Ozdoba rośliny: Roślina odznacza sie dekoracyjnymi kwiatami o fantazyjnych kszatałtach i kolorach. Pod względem budowy kwiatów występują 3 podstawowe grupy: pomponowe, kaktusowe i dekoracyjne. Bogactwo barw kwiatów ogromne; dające się porównać tulipanami. Kwitnie we wszystkich kolorach oprócz niebieskiego.
Pora kwitnienia: Od połowy lipca do pierwszego przymrozku.
Uprawa: Roślina trochę trudniejsza w uprawie. Dalie są wrażliwe na mróz, dlatego do gruntu wysadza się je w drugiej połowie maja. Na jesieni, po pierwszych przymrozkach przycina się łodygi i karpy wykopuje. Osuszone przechowuje się w temp. 3-10 stopni.
Gleba: Dalie powinny rosnąć w glebie przepuszczalnej, żyzna i wilgotnej. W czasie suszy wymagają podlewania, dobrze jest również zasilić rośliny nawozami.
Stanowisko: Musi być słoneczne i osłoniete od wiatru, ponieważ rośliny łatwo się łamią.
Zastosowanie:Wysokie dalie można sadzić w grupach na trawniku lub wzdłuż ogrodzeń. Nadają się doskonale na kwiaty cięte. Niektóre odmiany można trzymać w wodzie nawet 10 dni. Dalie karłowe nadają się na kwietniki i rabaty.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, Rośliny cebulowe i bulwiaste, kwiaty cięte, mowa kwiatów, galeria dalii.
Dalia - inne zdjęcia rośliny :
Kompozycje z daliami;
INNE CIEKAWE ROŚLINY CEBULOWE:
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
KWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o
kwiatach ciętych...

Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
LETNIE KWIATY CEBULOWE
Większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiatych bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą.
Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę, a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach i przechowywane w pomieszczeniach. Najczęściej, z roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących latem, sadzi się w ogrodach popularne mieczyki i dalie.
Więcej o
letnich kwiatach cebulowych...
Galerie ogrodnika amatora:
LILIE
Lilie to jedne z najpiękniejszych bylin cebulowych; istnieje wiele gatunkow i odmian tej rośliny o zróżnicowanym wyglądzie i kolorystyce.
Dla większości gatunków lilii najlepsza pora na sadzenie cebul przypada od połowy września do połowy października.
Sadząc lilie trzeba jednak pamietać, że są to rośliny o dużych potrzebach i wymagające troskliwej opieki.
Więcej informacji na temat lilii...
KROKOSMIA, MONTBERCJA
Pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub bordowe kwiaty zebrane w 12-30 kwiatowe kwiatostany w formie jednostronnego kłosu. Kwitnie od lipca do września.
Więcej informacji o krokosmii...
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o
mowie kwiatów...
KALIA REHMANNA
Kwiaty o zredukowanym okwiecie, umieszczone gęsto jeden obok drugiego, tworzą kwiatostan zwany kolbą, która osadzona jest na grubym, nagim pędzie. Ozdobą rośliny jest pochwa otaczająca kwiatostan. Całość ma kształt kielicha.
Więcej informacji o kaliach...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2023
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
BEGONIA BULWIASTA
Duże kwiaty o średnicy 10-15 cm i oryginalnych kształtach. Płatki kwiatów są mięsiste i atłasowe. Niektóre odmiany o kwiatach pełnych są szczególnie efektowne; w pełnym rozkwicie przypominają kwiaty róż.
Więcej informacji o begoniach bulwiastych...
SZCZAWIK DEPPEGO
Liście, przypominajace budową liście koniczyny - stąd potoczna nazwa rośliny - czterolistna koniczyna. Ciekawe jest ubarwienie liści w kszatałcie serca: od zewnątrz liście mają kolor soczysto zielony a u nasady bordowobrązowy. Kwiaty wyrastają na dłuższych, bezlistnych łodyżkach. Składają się z pięciu płatków w kolorze cienmoróżowym, różowopurpurowym, białym lub purpurowym z żółtą gardzielą.
Więcej informacji o szczawikach Deppego...
AGAPANT AFRYKAŃSKI
Kwiaty ciemno-niebiesko-fioletowe, promieniste, z sześcioma listkami okwiatu, u nasady zrośniętymi w rurkę, osadzone na długich szypułkach. Kwiaty zebrane są imponujące, baldachokształtne kwiatostany wyrastające na szczytach bezlistnych łodyg. Istnieją rownież odmiany o kwiatach białych lub w różnych odcieniach niebieskiego, pojedyńczych lub pełnych. Liście równowąskie, o długości 10-15 cm i szerokości 1 cm. Są też odmiany o liściach pasiastych.
Więcej informacji o agapantach afrykańskich...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...