ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE

GALERIA ROŚLIN - Czyściec wełnisty łac. Stachys byzantina ang. Lambs' ears

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Czyściec wełnisty, Stachys byzantin, Lambs ears, uprawa czyścca wełnistego, , kwiaty, rogownica kwiat

Czyściec wełnisty Odsłon : 22921 wstecz
Typ_rośliny__________________
Bylina zimująca w gruncie

Wysokość: Tworzy poduszki o wysokości do 60 cm.
Ozdoba rośliny: Cała roślina pokryta jest srebrzystobiałymi włoskami zwanymi kutnerem. Liście, które utrzymują się również zimą są grube, miękkie, filcowate, eliptyczne. Kwiaty małe, wargowe, niezbyt rzucją się w oczy. W zależności od odmiany mogą być różowe, jasnofioletowe, albo białawe. Chętnie przylatują do nich pszczoły. Po kilku latach czyściec tworzy gęste poduchy o filcowatych, owalnych liściach.
Pora kwitnienia: Kwiaty tworzą się od lipca do września.
Uprawa: Roślina mało wymagająca i łatwa w uprawie. Jest byliną mrozoodporną, ale po mokrej zimie warto oczyścić rośliny z chorych i uszkodzonych liści. Ubytki szybko się zregenerują. Latem, w czasie długotrwałej suszy, roślinę należy podlewać. Krótkie okresy suszy znosi dobrze.
Czyśćca wełnistego rozmnaża się przez podział rozrośniętych kęp na przedwiośniu lub po kwitnieniu. Po kilku latach może być dominująca, dlatego nie sadzimy jej towarzystwie gatunków słabszych. Inny sposób to rozmnażanie przez nasiona wysiane do zimnego inspektu jesienią lub wiosną. Przekwitnięte kwiatostany wycinamy w celu przedłużenia kwitnienia.
Jeśli chodzi o szkodniki to problem mogą stanowić ślimaki i gąsienice. Jeśli chodzi o choroby to może być podatny na mączniaka prawdziwego.
Gleba: Średnio żyzna, dobrze przepuszczalna. Może być gleba gliniasto-piaszczysta. Odczyn nie jest istotny.
Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień.
Zastosowanie:Cenna roślina liściasta. Może być stosowana jako roślina okrywowa lub obrzeża rabat bylinowych.Nadaje się do dużych, naturalistycznych ogrodów skalnych, na skarpy. Może być towarzystwem dla róż i innych krzewów. Może być tez sadzony w większych pojemnikach jako towarzystowo innych roślin ze wzgledu na dekoracyjne liście. Roślina miododajna.
Ciekawostki: Czyściec wełnisty pochodzi z Azji Mniejszej, Kaukazu oraz Iranu.

Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, rośliny na sklaniak, rośliny zadarniające i okrywowe.


Czyściec wełnisty - inne zdjęcia rośliny :

INNE CIEKAWE ROŚLINY ZADARNIAJĄCE:

>>> Więcej bylin do ogrodu...

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

SZAROTKA

Ogrody, zdjęcia szarotka kwiat, szarotki w ogrodzie
kwiaty w kształcie gwiazdy, wyglądajace jak rozetki z białego filcu. Środek gwiazdy składa się z szarożółtych, drobnych koszyczków kwiatowych a otaczające liście są srebrzyste, pokryte gęstym filcem. Pędy i wąskie liście są też silnie owlosione, co chroni roślinę przed nadmiernym parowaniem.
Więcej informacji o szarotkach...

STARZEC SREBRZYSTY

Ogrody, zdjęcia starca srebrzystego, w ogrodzie
Starzec srebrzysty najefektowniejsze ma liście - głeboko powcinane, pokrtyte jasnoszarym,srebrzystym kutnerem. Kwiaty pojawiające się na szczytach pędów są mniej efektowne; to żółte koszyczki przypominające nieco kwiaty stokrotki. Nie zawsze zakwita. Niektorzy ogrodnicy kwiaty usuwają, aby roślina się nie wyciągała i miała efektowniejsze ulistnienie.
Więcej informacji o starcach srebrzystych...

GOŹDZIK SINY

KWIATY OGRODOWE, gożdzik siny
Pachnące kwiaty o jasnoróżowej, ciemnoróżowej, białej lub czerwonej barwie i delikatnych płatkach. Kwiaty mogą być pojedyńcze lub pełne. Roślina tworzy charakterystyczne szaroniebieskie poduszki. Pędy lekko płożnące, pokryte są sinym, woskowym nalotem, podobnie jak liście. Zapach kwiatów korzenny.
Więcej informacji o goździkach sinych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:

FIRLETKA KWIECISTA

Ogrody, zdjęcia firletka kwiecista, kwiat, firletki w ogrodzie
Jaskrawo purpurowe, filetowe, karminowe białę kwiaty, które wyrastają w drugim roku uprawy. Ozdobne są też pędy i liście - jajowate, pokryte srebrzystoszarym meszkiem. Łodygi rozgałęzione, roślina dobrze się krzewi, tworzy malownicze kępy o luźnym pokroju.
Więcej informacji o firletce kwiecistej...

ROŚLINY OKRYWOWE I ZADARNIAJĄCE
Ogrody, rośliny okrywowe, zadarniające

Pielęgnacja a szczególnie częste koszenie trawnika może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa lub teren bardzo nierówny) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast trawnika można zastosować rośliny okrywowe i zadarniające.
więcej na temat roślin okrywowych i zadarniajacych...LAWENDA

Ogrody, zdjęcia lawendy, lawenda w ogrodzie
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.W naszych ogrodach i parkach też jest coraz częściej sadzona. Są to w zależności od gatunku rośliny dwuletnie, byliny lub wieloletnie krzewy czy krzewinki o wys. 20-50 cm. tworzące gęsto rosnące krzaczki.
Więcej informacji o lawendzie...

SKALNIAK

ogrodnik -  skalniak, rośliny na skalniak zakładanie skalniaka
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami. Skomponowanie efektownego skalniaka oprócz wysiłku fizycznego wymaga pewnego poczucia estetyki oraz wiedzy dotyczącej hodowli roślin skalnych. Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności