Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie Wysokość: Do 30 cm. Ozdoba rośliny: Złotożółte kwiaty, zebrane po 30-40 w gęste, płaskie baldachy o średnicy do 10 cm.
Liście szerokolancetowate, niebieskawozielone, od spodu szarozielone. Roślina obdarzona jest charakerystycznym zapachem. Pora kwitnienia: Od połowy maja przez czerwiec. Po przekwitnęciu liście żółkną i zasychają. Uprawa: Czosnek południowy jest rośliną dość łatwą w uprawie pod warunkiem, że ma zapewnione ciepłe i osłoniete miejsce i odpowiednią glebę.
Cebule sadzimy do gruntu we wrześniu lub październiku na głębokość około 6 cm. Po trzech - czterech latach uprawy w jednym miejscu, cebulki wykopujemy w lipcu- sierpniu, przechowujemy do października w temperaturze pokojowej. Jest w zasadzie mrozoodporny ale w bezśnieżne zimy może przemarznąć. Warto więc przykryć go na zimę warstwą śćiółki, np. liści lub słomy lub stroiszem. Może być atakowany przez choroby grzybowe, ze szkodników może zaatakować czosnki złociste larwy śmietki cebulanki (Delia antiqua).
Rozmnażanie przez wysiew zebranych nasion lub cebule przybyszowe. Wysiew nasion zaraz po zbiorze. Siewki ukazują się wczesną wiosną. Gleba: Żyzna, próchnicza, przepuszczalna bogata w wapń. Stanowisko: Słoneczne lub półcieniste. Zastosowanie: Do ogródków skalnych, na rabaty i kwietniki z niskich roślin cebulowych lub niskich bylin, Nadaje się do pojemników i na kwiat cięty. Najlepiej wygląda posadzony w większej grupie. Do ogrodów naturalistycznych.
Kwiaty cięte zachowują świeżość w wazonie bardzo długo - 3 tygodnie. Ciekawostki: Czosnek złocisty pochodzi z Europy Południowej.
W marcu zasilamy po raz pierwszy drzewa, krzewy i byliny. Stosujemy dobrze rozłożony obornik, kompost lub wiosenne nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla konkretnych rodzajów roślin. Możemy zastosować nawozy długo działające, które stopniowo uwalniają swoje składniki w ciągu sezonu. Jeżeli pod roślinami znajduje się ściółka (kora, drobne kamyki, igliwie, słoma) to podczas zasilania ją odsuwamy, tak aby nawóz znajdował się bezpośrednio na ziemi. Po rozłożeniu nawozu nakrywamy go spowrotem ściółką a następnie podlewamy.
Rośliny nowo posadzone zasilamy dopiero po 2-3 tygodniach od posadzenia. więcej o nawożeniu roślin ogrodowych...
Można wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
Pod koniec lutego zaczyna się wysiewać pod szkłem lub folią warzywa takie jak marchew, por czy rzodkiew. więcej na temat wczesnych wysiewów roślin...
rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
więcej na temat roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.