ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA BYLINY IGLAKI WODA CEBULKI SKALNIAK DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE GLEBA GALERIA OGRODOWA ROŚLINY POKOJOWE BALKONY I TARASY EKOLOGICZNY OGRÓD OGRÓD UŻYTKOWY STYLE OGRODOWE ZABIEGI PIELĘGNACYJNE

GALERIA ROŚLIN - Czosnek niedźwiedzi łac. Allium ursinum ang. Wild garlic, wood garlic or bear's garlic

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Czosnek niedźwiedzi, Allium ursinum, Wild garlic, wood garlic or bears garlic, uprawa czosnku niedźwiedziego, opis rośliny,  kwiaty wieloletnie, rośliny cebulowe, rośliny bulwiaste,  rośliny kwitnące biało, rośliny użytkowe, rośliny o drobnych kwiatach

Czosnek niedźwiedzi Odsłon : 13421 wstecz
Typ_rośliny__________________
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie

Wysokość: Od 15 do 30 cm.
Ozdoba rośliny: Lśniąco białe kwiaty w kształcie gwiazdek, zebrane w okrągłe i spłaszczone, wielokwiatowe baldaszki. Liście długie, lancetowate, płaskie. Przypominają nieco liście konwalii. Łodyga prosta, okrągła lub trójkanciasta.
Roślina obdarzona jest charakerystycznym zapachem - możemy wyczuć specyficzny zapach czosnku po roztarciu liści.
Pora kwitnienia: Maj.
Uprawa: Czosnek niedzwiedzi jest rośliną dość łatwą w uprawie, rosnącą dziko w cienistych lasach liściastych. Nasiona dojrzewają do połowy lata, po czym czosnek niedżwiedzi więdnie, obumiera i przechodzi w stan uśpienia - w ziemi pozostają wąskie cebulki. Nowe liście pojawiają się nad ziemią w końcu lutego lub marcu. Wtedy drzewa są bez liści, co zapewnia czosnkom odpowiednią ilość światła do rozwoju. Późną wiosną liście drzew chronią je przed nadmiernym nasłonecznieniem. W odpowiednich warunkach roślina sama się rozrasta, może rozprzestrzenić się inwazyjnie przez kłącza i samosiew, a nawet zajmować duże obszary.
Roślina ta raczej nie ma problemów z owadami czy chorobami ale czasem pojawia się rdza, fuzaryjna zgnilizna cebul lub fuzarioza.
Gleba: Żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym.
Stanowisko: Półcieniste lub cieniste pod drzewami lub wiekszymi krzewami.
Zastosowanie: Do większych ogrodów naturalistycznych, pod drzewa i krzewy liściaste. Roślina ta powinna być umieszczona tylko w ogrodach, gdzie jej inwazyjne rozprzestrzenianie się nie będzie kolidować z innymi nasadzeniami.
Liście czosnku niedźwiedziego można spożywać na surowo (sałatki) lub gotowane (jako dodatek do zup, sosów lub gulaszu). Smak liści zaczyna słabnąć, gdy kwiaty zaczynają kwitnąć. Wykorzystywany również w ziołolecznictwie.
Ciekawostki: Czosnek niedźwiedzi pochodzi z wilgotnych, zacienionych lasów Europy i północnej Azji.
Nazwa wzięła sie stąd, że rośliny te, a zwłaszcza ich cebulki są chetnie zjadane przez niedźwiedzie.

Tematy pokrewne: Rośliny cebulowe i bulwiaste, kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, ogród uzytkowy, rośliny do cienia, zioła w ogrodzie.


INNE CIEKAWE ROŚLINY DO CIENIA:

Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :

acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.

>>> Rośliny użytkowe do ogrodu...

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
CZOSNEK BIAŁAWY

Czosnek białawy, czosnek Krzysztofa, Allium christophii, Star of Persia, uprawa czosnku bialawego
Efektowne, chyba największe wśród czosnków kwiatostany. Średnica kwitnącej rośliny może osiągać nawet 20-25 cm. Kuliste głowy zawierają od 80 do 100 fioletowych kwiatków w kształcie gwiazdek. Kolor kwiatów fioletowy. Zapach kwiatów przyjemny, miodowy. Charakterystyczny czosnkowy zapach wydziela się tylko przy ścinaniu roślin. Po przekwitnięciu kwiatostany ładnie się zasuszają.
Więcej informacji...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:


Rośliny cebulowe i bulwiaste

Ogrody, cebulki, rośliny cebulowe i bulwiaste

Ożywią i upiększą każdy ogród. Umiejętny dobór roślin cebulowych i bulwiastych zapewni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
Więcej o roślinach cebulowych i bulwiastych...

CZOSNEK ZŁOCISTY

Czosnek złocisty, Allium Moly, Yellow Garlic, Moly, Yellow Onion, uprawa czosnku złocistego
Złotożółte kwiaty, zebrane po 30-40 w gęste, płaskie baldachy o średnicy do 10 cm. Liście szerokolancetowate, niebieskawozielone, od spodu szarozielone. Roślina obdarzona jest charakterystycznym zapachem. Pora kwitnienia od połowy maja przez czerwiec.
Więcej informacji...

SZCZYPIOREK

Ogrody, szczypiorek
Jedna z najpopularniejszych roślin przyprawowych świata, spożywana w stanie świeżym. Podobnie jak inne warzywa cebulowe wykazuje działanie antybiotyczne. Szczypiorek jest byliną cebulową o liściach wewnątrz pustych, cieńkich i delikatnych, barwy intensywnie zielonej. Kwiaty barwy liliowiej zebrane są główkowate kwiatostany.
Więcej informacji o szczypiorku...

Z OGRODU DO KUCHNI

ogrodnik -  z ogrodu do kuchni, przepisy
Jak możemy wykorzystać warzywa, owoce i zioła rosnące w ogrodzie, przepisy na soki, kompoty, nalewki, koktajle i ciasta. Ciasto z dynią, sok z winogron, pigwówka, koktajl z porzeczek.
Więcej o przepisach...

OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności