GALERIA ROŚLIN - Cypryśnik błotny łac. Taxodium distichum ang. Bald Cypress

Cypryśnik błotny Odsłon : 40994 wstecz
Drzewo iglaste
Wysokość: Dorasta do 20 m.
Ozdoba rośliny: Korona młodych cypryśników błotnych jest regularna, wąskostożkowa. Starsze egzempalrze mają koronę szerszą i zaokrągloną. Rośnie powoli i jest drzewem długowiecznym.
Igły cypryśnika błotnego są miękkie i jasnozielone. Jesienią zmieniają barwę na rdzawobrązową a na zimę opadają. Wiosną igły pojawiają się dość późno.
Pień tego drzewa jest prosty, u nasady szeroki, zwężający się ku górze. Kora czerwonobrunatna, łuszcząca się.
Szyszki jajowate, ciemnoszare o długości 2-4 cm.
Okres kwitnienia: Marzec - kwiecień.
Uprawa: Drzewo trudniejsze w uparawie ze wzgledu na dość specyficzne wymagania i pewną wrażliość na mrozy. Szczególnie wrażliwe na surowe zimy są młode okazy, które należy okrywać na zimę.
Potrzebuje dużej wilgotności w powietrzu. Jest za to drzewem odpornym na choroby i szkodniki.
Gleba: Potrzebuje wilgotnej a nawet bagnistej gleby - najlepiej sadzić je nad brzegami zbiorników wodnychi na podmokłych łąkach. Nie lubi gleby kwaśnej i torfowej.
Stanowisko: Słoneczne i osłonięte od wiatru.
Zastosowanie:Jako drzewko ozdobne, do obsadznia terenów podmokłych. Przy przy stawach lub oczkach wodnych - do obsadzania obszeru strefy błotnej. Można sadzić pojedyńczo lub w luźnych grupach.
Ciekawostki: Cypryśniki błotne pochodzą z błotnistych obszarów Florydy.
Wytwarzają w odległości kilku metrów od pnia wybrzuszenia wznoszące się ponad poziom wody lub gleby. Są to korzenie powietrzne (pneumatofory), które mają za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość tlenu do systemu korzeniowego.
Dorodny okaz cypryśnika błotnego rośnie w arboretum w Kórniku.
Tematy pokrewne: Drzewa łatwe w uprawie, Woda w ogrodzie czyli staw lub oczko wodne , rośliny do jesiennego ogrodu, iglaki zawsze piękne.
Cypryśnik błotny - inne zdjęcia rośliny :
INNE CIEKAWE DRZEWA IGLASTE:
Opisane drzewa i krzewy iglaste :
cedr himalajski, choina kanadyjska, cis pospolity, cyprysik groszkowy, cyprysik japoński, cyprysik nutkajski, cypryśnik błotny, daglezja zielona, jałowiec nadbrzeżny, jałowiec pospolity, jałowiec skalny, jodła hiszpańska, jodła kalifornijska, jodła koreańska, jodła pospolita, kosodrzewina (sosna górska), kuningmia chińska, miłorząb dwuklapowy, modrzew europejski, sosna czarna, sosna limba, sosnica japonska, szydlica japońska, świerk biały Conica, świerk Brewera, świerk kłujący, świerk serbski, żywotnik zachodni, tuja, żywotnikowiec japoński.
SOSNA LIMBA
Cieńkie igły o długości 6-8 cm, zebrane po pięć w pęczku. Kolor igieł ciemnozielony z lekko srebrzystym połyskiem. Szyszki męskie żółte, żeńskie zmieniają kolor od sinozielonego przez zielonopurpurowe do brązowgo ale trudno się ich doczekać bowiem kwitną dopiero kilkudziesięcioletnie egzemplarze.
Więcej informacji o sosnie limba...
JODŁA KOREAŃSKA
Regularny stożkowaty pokrój rośliny oraz żywo zielony kolor igieł. Igły dwubarwne, na wierzchu ciemnozielone, pod spodem kredowo-białe. Dodatkową ozdobą są pionowo ustawione szyszki w kolorze fioletowym lub niebieskim.
Więcej informacji o jodle koreańskiej...

Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
MODRZEW EUROPEJSKI
Najładniej wygląda modrzew na wiosnę, kiedy drzewo pokrywa się młodymi, jasnozielonymi igłami. Igły deliktne, niekłujace, zebrane w pęczki. Jesienią igły przebarwiają się na żółto. Na zimę opadają. Korona spawia wrażenie lekiej, przejrzystej. Ma wyraźnie zaznaczony pień.
Więcej informacji o modrzewiach...
Galerie ogrodnika amatora:
CYPRYSIK NUTKAJSKI
Strzeliste drzewo iglaste o zwisających gałęziach. Gałęzie ustawione pod katem prostym do pnia. Nie traci zielonej barwy w zimie.
Szyszki kuliste, o średnicy około 1 cm, zielone, po dojrzeniu brązowieją.
Więcej informacji o cyprysiku nutkajskim...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok.
Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł.
więcej na temat roślin iglastych...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą.
Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
KLON PALMOWY
Drobne, delikatne liście ostro, ozdobnie powcinane, pięcio lub siedmioklapowe. Liście mogą mieć kolor zielony, jesienią przebarwiające się karminowoczerwono, pomarańczowo lub żółto. Są też odmiany o liściach ciekawie wybarwionych przez cały sezon - najczęściej w kolorze ciemnoczerwonym.
Więcej informacji o klonach palmowych...
SOŚNICA JAPOŃSKA
Efektowne drzewo iglaste. Igły długie, szerokie, błyszczące, ciemnozielone, skupione na szczytach pędów w parasolowate okółki. Młode egzemplarze mają pokrój stożkowaty, starsze cylindryczny. Są też odmiany o pokroju bardziej zaokrąglonym. Gałęzie młodych drzew rosną na wprost nadając roślinom sztywny wygląd.
Więcej informacji o sośnicy japońskiej...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...