GALERIA ROŚLIN - Cyprysik japoński łac. Chamaecyparis obtusa ang. Japanese cypress, hinoki cypress or hinoki |
|

Cyprysik japoński Odsłon : 45326 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet.
Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i
dość wytrzymałe. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np.
w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej o iglakich...
|
| | Typ rośliny : Drzewo iglaste
Wysokość: W naszych ogrodach sadzi się raczej odmiany niskie i wolno rosnące, które osiągają do 2 m wysokości.
Ozdoba rośliny: Małe drzewo lub niewielki krzew o zawsze zielonych liściach. Gałązki są wachlarzykowate, ułożone jedne na drugich. Zachwycają gęstością i lekko kędzierzawym kształtem. Cały rok zachowują żywo zielone zabarwienie. Pokrój i wysokość rośliny zależy od odmiany.
Ciekawe odmiany:
Cyprysik japoński Crippsii - odmiana o stożkowatym pokroju i średniosilnym wzroście. Zabarwienie igieł złocistożółte.
Cyprysik japoński Nana - o ciemnozielonych igłach, pokrój drzewka najczęściej wąsko owalny lub kolumnowy, wysokość od 0,5 do 1 m.
Cypryski japoński Nana Aurea - odmiana dorastająca do 1,5-2,5 wysokości o igłach złotożółtych. Pokrój zaokrąglony lub szerokostożkowaty
Cypryski japoński Nana Gracilis - odmiana dorastająca do 1,5 - 2 wysokości o igłach żywozielonych. Pokrój szerokostożkowaty, wzrost dość wolny.
Cypryski japoński Lycopodioides - małe drzewko o oryginalnym kształcie i pogietych pędach. Pokrój moze być nieregularny, kulisty lub stożkowaty. Igły szarozielone. Rośnie wolno osiągając po 10 latach wysokość 1m.
Cypryski japoński Lycopodioides Aurea - odmiana podobna do poprzedniej ale zabarwienie młodych przyrostów jest jasnozłociste co wygląda bardzo efektownie na tle zielonego, starszego ulistnienia. Wysokość około 1,5-1,8 m.
Uprawa: Cyprysiki japońskie, nazywane też tępołuskowymi, są nieco trudniejsze w uprawie, przede wszystkim ze względu na małą odporność na mrozy. Wymagają okrywania na zimę i dobrze osłoniętego stanowiska. Silne, zimne wiatry powodują obumieranie pędów. Podczas suszy wymaga podlewania. Mają również wymagania co do jakości gleby. Nawozi się 2-3 razy w ciągu roku nawozami do roślin iglastych.
Gleba: Potrzebuje dobrej, żyznej i wilgotnej glebie o lekko kwaśnym odczynie.
Stanowisko: Cieniste, półcieniste lub słoneczne, zaciszne i wilgotne. Odmiany o wybarwionych igłach muszą jednak rosnąć w słońcu, bo inaczej tracą kolor.
Zastosowanie: Cyprysiki japońskie nadają się do wszelkich kompozycji ogrodowych i parkowych. Mogą być też ozdobą rabaty lub ogrodu skalnego. Cyprysiki tępołuskowe mogą być uprawiane w pojemnikach, jednak wymagają bardzo starannego zabezpieczenia na zimę. Nadają się doskonale do małych ogrodów ale przede wszystkim są niezbędnym akcentem kompozycji orientalnych.
Ciekawostki: W swojej ojczyźnie, Japonii może osiągnąć nawet 40 m. W naturze występuje na japońskich wyspach Honsiu, Kiusiu oraz na Tajwanie.
Tematy pokrewne: Drzewa trudniejsze w uprawie, galeria drzew, style ogrodowe - ogród japoński, drzewa do małego ogrodu, iglaki zawsze piękne, rośliny na skalniak .
| |
Opisane drzewa i krzewy iglaste :
cedr himalajski,
choina kanadyjska,
cis pospolity,
cyprysik groszkowy,
cyprysik japoński,
cyprysik nutkajski,
cypryśnik błotny,
daglezja zielona,
jałowiec nadbrzeżny,
jałowiec pospolity,
jałowiec skalny,
jodła hiszpańska,
jodła kalifornijska,
jodła koreańska,
jodła pospolita,
kosodrzewina (sosna górska),
kuningmia chińska,
miłorząb dwuklapowy,
modrzew europejski,
sosna czarna,
sosna limba,
sosnica japonska,
szydlica japońska,
świerk biały Conica,
świerk Brewera,
świerk kłujący,
świerk serbski,
żywotnik zachodni, tuja,
żywotnikowiec japoński.
  
Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami.
Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
Księgarnia Internetowa Złote Myśli :

|
|