GALERIA ROŚLIN - Ciemiernik biały łac. Helleborus niger ang. Christmas rose

Ciemiernik biały Odsłon : 79611 wstecz
Bylina zimująca w gruncie
Wysokość: Osiąga 20-30 cm.
Ozdoba rośliny: Duże, białe kwiaty - w trakcie kwitnienia mogą przebarwiać się na różowo, kremowo, zielonkawo lub jasnożółto.
Liście zimozielone, skórzaste 7-9-dzielne, osadzone na dość długich ogonkach. W czasie mroźnych zim mogą zamierać ale powinny się ukazać na nowo przed kwitnięciem rośliny.
Zaletą ciemierników jest nietypowa pora kwitnienia.
Pora kwitnienia: W zależności od odmiany od listopada, grudnia do marca, początku kwietnia. W naszym klimacie najczęściej od lutego do marca.
Uprawa: Roślina dla bardziej doświadczonych ogrodników. W bardziej surowe zimy może przemarzać. Nie znosi też przesuszenia podłoża. W czasie suszy należy je systematycznie podlewać. Potrzebuje również odpowiedniej gleby i stanowiska.
Nie lubią być przesadzane i łatwo uszkodzić ich korzenie.
Ciemierniki można spróbować rozmnożyć przez wysiew nasion zaraz po zbiorze. Sadzonki początkowo uprawiać w doniczkach. Do ogrodu wysadzać pod koniec lata lub na początku jesieni (wrzesień-październik). Siewki kwitną po czterech latach i mogą mieć różny wygląd.
Inny sposób to podział dobrze rozrośnietych egzemplarzy w sierpniu.
Gleba: Porzebuje gleby żyznej, głęboko uprawionej, wapiennej, stale wilgotnej.
Stanowisko: Półcień lub cień.
Zastosowanie: Na rabaty, do ogródków skalnych lub w pobliżu zbiorników wodnych. Dobrze rosną i wyglądają w towarzystwie innych wczesnowiosennych roślin - ranników, zawilców, przebiśniegów, wawrzynków, oczarów czy przylaszczek. Dobrze wygląda na tle innych roślin zimozielonych; bergenii, bluszczu, bukszpanów, kopytnika czy niewielkich iglaków.
Nadają się na kwiaty cięte i do pędzenia ale trzeba pamiętać, że jest to toślina trująca.
Ciekawostki: Odpowiednio pielęgnowane ciemierniki są długowiecznymi bylinami.
Ciemierniki białe rosną dziko w Alpach.
Wszystkie części ciemernika zawierają susbtancje trujące, które po spożyciu mogą być przyczyną poważnych dolegliwości a sok z rośliny może powodować podrażnienie skóry.
Tematy pokrewne: Kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do zimowego ogrodu, rośliny do wiosennego ogrodu, rośliny do cienia, rośliny do oczka wodnego, kwiaty cięte.
Ciemiernik biały - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE BYLINY WCZESNOWIOSENNE:
Opisane byliny :
aster alpejski, aster gawędka, aster nowoangielski, aster nowobelgijski, bergenia sercowata, bodziszek czerwony, chaber górski, ciemiernik biały, ciemiernik ogrodowy, cieszynianka wiosenna, czyściec wełnisty, dąbrowka rozłogowa, dyptam jesionolistny (krzew Mojżesza), dzielżan ogrodowy, jesienny, dzwonek brzoskwiniolistny, dzwonek gargański, dzwonek karpacki, fiołki motylkowate, fiołki wonne, firletka smolka (firletka lepka), floks płomyk, floks szydlasty, floks śnieżny, funkia ogrodowa, gailardia, gajowiec żółty, gęsiówka kaukaska, gipsowka wiechowata, goryczka króktołodygowa, goździk kropkowany, goździk pierzasty, goździk siny, grzybień (lilia wodna), hakonechloa smukła, heliotrop, imperata cylindryczna 'Red Baron', inkarwilla Delavaya, irezyna Herbsta, jeżówka purpurowa, języczka pomarańczowa, jukka ogrodowa, kaczeniec (knieć błotna), karmnik ościsty, kanna (paciorecznik), kocimiętka, kokoryczka wielokwiatowa, konwalie, kostrzewa sina, krwawnica pospolita, krwawnik pospolity, kuklik zwisły, len nowozelandzki, lewizja liścieniowa, liliowce, lnica bluszczykowata, łubin trwały, margerytka (złocień wielki, jastruń), miechunka rozdęta, mikołajek płaskolistny, miłek wiosenny, miodunka pstra (plamista), miskant chiński Zebrinus, miskant olbrzymi, nawłoć ogrodowa, omieg_kaukaski, ostróżka ogrodowa, parzydło leśne, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pasiasta, perowskia łobodolistna, pierwiosnek gruziński, pierwiosnek pruhonicki, pierwiosnek lekarski, pierwiosnek ząbkowany, piwonie chińskie, piwonia lekarska, pragnia kuklikowata, przylaszczka, przymiotno ogrodowe, pysznogłówka, rogownica kutnerowata, rozchodnik okazały, rozchodnik ostry, rozplenica japońska, runianka japońska, sasanka, serduszka okazałe, sit rozpierzchły, skalnica Arendsa, słonecznica, słoneczniczek szorstki, smagliczka skalna, szarotka, tawułka, tojeść kropkowana, trzykrotka wirginijska, ubiorek wiecznie zielony, wilczomlecz złocisty, zawciąg nadmorski, zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny, złocień maruna, złocienie (chryzantemy) ogrodowe, żagwin ogrodowy (obrecja), żółwik ukośny, żurawka (drżączka)
RABATY BYLINOWE
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat. Możliwości wykorzystania bylin jest wiele ale stosuje się je przede wszystkim do tworzenia wielogatunkowych rabat lub kompozycji w formie grup.
Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
OCZARY
Żółte kwiaty o wąskich, wstęgowatych płatkach, delikatnie pachnące. Płatki zwinięte są w pąku jak pastorały, mogą być gładkie lub pomięte. Kwiaty są zebrane po kilka na krótkim trzonku.
Oczary omszone kwitną o nietypowej porze: kwiaty pojawiają się od stycznia do marca. Moga rozwijać się pod śniegiem.
Więcej informacji o oczarach...
PRZEBIŚNIEGI
Zwisające białe kwiaty o trzech płatkach osadzonych wokół zielono obrzeżonej rurki. Liście wąskie trawiaste. Odmiana Plenus ma kwiaty pełne.
Kwitnie w marcu a nawet w końcu lutego przy wcześniejszej wiośnie.
Więcej informacji o przebiśniegach...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
CIEMIERNIK OGRODOWY
Kwiaty o średnicy do 7 cm w kolorze najczęściej białym, które w trakcie kwitnienia mogą przebarwiać się na różowo, kremowo, zielonkawo lub jasnożółto. Istnieją odmiany o kwiatach w kolorze różowym, purpurowym, ciemnobordowym a nawet prawie czarnym.
Kwitnie później niż ciemiernik biały, w okresie marca-kwietnia.
Więcej informacji o ciemiernikach ogrodowych...
Menu ogrodnika amatora:
Kalendarz ogrodnika amatora:
Porady ogrodnika amatora:
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2021
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...

serwisy poświęcone zdrowiu, poradniki, lekarze, ubezpieczenia zdrowotne, uzdrowiska, sanatoria w Polsce, apteki.
Medycyna naturalna, zioła, diety.
zobacz katalog....
SKALNIAK
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami. Skomponowanie efektownego skalniaka oprócz wysiłku fizycznego wymaga pewnego poczucia estetyki oraz wiedzy dotyczącej hodowli roślin skalnych.
Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.
WAWRZYNEK WILCZEŁYKO
Różowe lub białe kwiaty gęsto osadzone na zeszłorocznych pędach, silnie ale przyjemnie pachnące (zapach intensywnie słodki). W czerwcu-lipcu tworzy kuliste, mięsiste owoce jaskrawo czerwone lub złocisto białe. Kwitnie bardzo wcześnie; na przełomie lutego i marca.
Więcej informacji o wawrzynkach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...