ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA WODA SKALNIAK DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE


CHOROBY DRZEW PESTKOWYCH

Na drzewach pestkowych, czyli wiśniach, czereśniach, śliwach, brzoskwiniach czy morelach dość często pojawiają się choroby.

choroby drzew pestkowych, ogród, rośliny do ogrodu, w ogrodzie kalendarz ogrodnika, ogrodnik-amator.pl
Smaczne owoce wiśni


Zamieranie pędów drzew pestkowych - brunatna zgnilizna

Chorobę powoduje grzyb Monilinia laxa, porażone kwiaty gwałtownie zamierają i brunatnieją. W sprzyjających warunkach. takich jak wysoka wilgotność i temperatura około 20-25 st.C choroba t może doprowadzić w ciągu kilku dni do zamarcia wszystkich kwiatów i młodych gałązek. Infekcja przenosi się z na pędy i starsze gałęzie z liśćmi, które z czasem zasychają. Później może dojśc do zakażenia owoców, których których skórka została w jakiś sposób uszkodzona.
Jak sobie radzić ? Zarażone pędy nalezy wycinać a miejsca po cięciu zasmarować maścią ogrodniczą. Najlepszym okresem do zwalczania brunatnej zgnilizny jest okres przed i po kwitnieniu drzew pestkowych.
Można zasrosować Agria Bos-Pirak 33 WG, Signum 33 WG, Topsin M 500 SC.

Dziurkowatość liści drzew pestkowych

Choroba roślin wywoływana przez grzyby. Atakowane są przez nie między innymi brzoskwinie, nektaryny, śliwy, wiśnie, czereśnie ale też i rośliny ozdobne takie jak laurowiśnia wschodnia oraz drzewka migdałowca. Typowe objawy towarzyszące tej chorobie to występowanie na liściach drobnych, czerwonych lub brunatnych plamek. W tych miejscach tkanka zamiera i wykrusza się. W efekcie powierzchnia liścia staje się podziurkowana. W niektórych wypadkach może dojść do obumarcia całych liści. Podobne plamki tworzą się na owocach i pędach. Objawy łatwiej rozpoznać na roślinach słabiej rosnących. Ochrona przed chorobą poprzez zapewnienie dobrych warunków wzrostu.
Jak sobie radzić ? Ochrona naturalna przed chorobą poprzez zapewnienie dobrych warunków wzrostu.
Zaatakowane rośliny opryskać fungicydami miedziowymi takimi jak: Miedzian 50 WP, Cuproflow 375 SC, Neoram 37,5 WG.

Torbiel śliw

Choroba powodowana przez grzyb. Poraża owoce,które przybierają kształt pomarszczonego woreczka - torbieli. Grzyb zimuje w pędach i w torbielach.
Jak sobie radzić ? Oprysk zapobiegawczy w czasie gdy drzewka nie maja jeszcze liści. Stosować : Carpene 65 WP, Efuzin 500 SC, Syllit 65 WP. Powtórzyć w fazie białego pąka.
Porażone owoce usuwać i niszczyć.

Na wymienione choroby można zastosować oprysk wyciągniem z krwawnika który działa wzmacniająco na rośliny i hamująco na rozwój grzybów chorobotwórczych. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo środki naturalne działają wolniej niż radykalne środki chemiczne.
Są odmiany drzew pestkowych bardziej lub mniej odporne na choroby i przed posadzeniem warto sprawdzić czy dana odmiana nie będzie sprawiała nam większych kłopotów.

Zobacz także :
Ekoloogiczny ogród,   choroby czereśni,   choroby drzew pestkowych,   choroby drzew pestkowychchoroby jabłoni i gruszchoroby migdałowca,   choroby i szkodniki orzecha włoskiego,   choroby roślin doniczkowych,   choroby róż,   zaraza ziemniaczana,   szkodniki lilii,   szkodniki narcyzów,   szkodniki porzeczek,   szkodniki róż   .

MIGDAŁOWIEC TRÓJKLAPOWY

krzewy liściaste migdałowiec
Kwiaty wyjątkowej urody; małe podobne do pełnych różyczek o jasnoróżowej barwie, są gęsto osadzone na prawie całej długości pędów. Ukazują się przed rzwojem liści co powiększa efekt kwitnienia. Migdałki występują w formie piennej jako niewielkie drzewko lub krzewiastej.
Więcej informacji...

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

Dom i wnętrze - porównaj na Ceneo
ceneo.pl #materiałreklamowy

Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...

OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


DRZEWA DO MAŁEGO OGRODU

drzewa do małego ogrodu, małe ogrody
Drzewa do małego ogrodu muszą być dobrane bardzo starannie. W ogrodach o niewielkich rozmiarach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisającym lub kolumnowyn, niektóre karłowate drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych.
Więcej o drzewach do małego ogrodu...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2023

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

JABŁOŃ DOMOWA

drzewa owocowe jabłoń domowa
Jabłonie to małe lub średniej wielkości drzewa liściaste z efektownymi kwiatami na wiosnę i owocami ozdobnymi lub jadalnymi jesienią; niektóre mają również ciekawy jesienny kolor liści. Kwiaty dość duże, biało-różowe lub różowe, obficie pokrywaja drzewka wiosną. Owoce są przeważnie kuliste, zielone, żółte, czerwone lub żółte z rumieńcami.
Więcej informacji o jabłoniach...EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

WIŚNIA PIŁKOWANA

drzewa liściaste wiśnia piłkowan
Największą ozdobą wiśni piłkowanej, zwanej też wiśnią japońską są różowe, pełne kwiaty o średnicy 3-4 cm. Kwiaty zebrane są w kwiatostan po kilka sztuk i wyrastają na długich szypułkach. Kwitnie obficie, kwiaty wydzielają delikatną woń. Większość odmian nie zawiązuje owoców. Kwitnie od kwietnia do maja.
Więcej informacji o wiśniach piłkowanych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności