OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...

CHOROBY CZEREŚNI


DROBNA PLAMISTOŚĆ DRZEW PESTKOWYCH (Blumeriella jappi)
Objawem są czarne plamy na liściach. Pierwsze objawy choroby występują na przełomie maja i czerwca w postaci drobnych czerwonawych a później brunatniejących plam na liściach. Liczba plam szybko się zwiększa a następnie plamy zlewają się tworząc duże brunatne obszary zaschniętej tkanki liściowej. Plamy najczęściej umiejscowione są na brzegach liści. Od spodu liścia, w miejscu plam tworzą się białe skupienia grzybni. Porażone liście przedwcześnie opadają z drzew, co je osłabia i negatywnie wpływa na przyszłoroczne owocowanie. Grzyb zimuje w opadłych liściach, dlatego jednym ze sposobów zapobiegania tej chorobie jest grabienie i niszczenie opadłych liści. Drzewa opryskujemy bezpośrednio po kwitnieniu prepatatem Score 250 EC.

BRUNATNA ZGNILIZNA DRZEW PESTKOWYCH (Monilinia laxa i Monilinia fructigena)
Wywoływana jest przez grzyb. Powoduje zasychanie kwiatów, zamieranie pędów i gałęzi, gnicie owoców, na których powstają jasnobrunatne plamki , powiększające się i obejmujące cały miąższ. Owoce kurczą się, zasychają i albo opadają, albo pozostają na drzewach jako mumie. Grzyb zimuje w postaci grzybni w zaschniętych owocach i porażonych pędach. W lecie zakażenie powodują zarodniki, które atakują miejsca zranione na owocach. Choroba ta występuje na wiśniach, czereśniach i śliwach. Czynnikiem sprzyjającym jest deszczowa, chłodna pogoda.
Zwalczanie naturalne polega na wycinaniu i niszczeniu porażonych pędów wczesną wiosną i w ciągu lata, oraz zbieranie i niszczenie mumii w ciągu jesieni i zimy.
Konieczne też może być zastosowanie oprysków - pierwszy oprysk wykonuje się w początkowej fazie kwitnienia, a następny w pełni kwitnienia. Stosujemy Miedzian 50 WP lub Topsin M 500 SC. W uprawach amatorskich raczej poleca się preparaty miedziowe jako bardziej ekologiczne.

DZIURKOWATOŚĆ LIŚCI DRZEW PESTKOWYCH (Clasterosporium carpophilum)
Choroba wywołana przez grzyb. Na liściach pojawiają się małe, czerwone , okrągławe plamki, które brunatnieją i zasychają. Miejsca porażone wypadają, pozostawiając charakterystyczne dziiurki. Podobne plamki tworzą się na owocach i pędach. Porażone owoce opadają. Grzyb zimuje w pędach. Choroba poraża wiśnie, czereśnie i śliwy.
W celu zapobiegania chorobie należy wycinać porażone pędy oraz oprysk preparatem Topsin M 500 SC.


GALERIA OGRODOWA

GALERIA OGRODOWA, ZDJĘCIA OGRODÓW

Galeria ogrodowa, zdjęćia ogrodów i roślin, ciekawe pomysły na aranżacje.
więcej zdjęć...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2019

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2019Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 7


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
OFERTA SKLEPU Sadowniczy.pl

Jesienne zakupy do ogrodu :

sadowniczy promocje >>>>>     sklep sadowniczy.pl - BLACK WEEKS !!!
Drzewka ozdobne, krzewy ozdobne, iglaki, drzewka owocowe, krzewy owocowe !     <<<<<
Pomysły na prezent
Krzewy owocowe :
Choinki świąteczne :
Pnącza :
Okazy :
Kamienie ozdobne :
Drzewa owocowe :
Krzewy iglaste :
Krzewy liściaste :

>>> ZOBACZ WIĘCEJ CIEKAWYCH ROŚLIN I PRODUKTÓW ...

Powszechnie dostępne rośliny w pojemnikach można sadzić niemalże cały rok, za wyjątkiem okresów zmarzniętego podłoża. Wybierając odpowiednie stanowisko, podłoże oraz miejsce w ogrodzie nasadzamy rośliny od kwietnia do listopada - do pierwszych przymrozków.
Prosimy nie łączyć cebulek kwiatowych z nasionami, roślinami oraz innym asortymentem w sklepie, ponieważ większość cebulek ma termin sadzenia w marcu i w tym własnie czasie są wysyłane do klientów. Dlatego też zamówienia, gdzie będą cebulki z innymi produktami zostaną podzielone przez obsługę sklepu.

Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin
ZABIEGI PIELEGNACYJNE PRZY ROŚLINACH
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie.
Więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...Borówka amerykańska (wysoka)
rośliny owocowe borówka amerykańska ,wysoka
Smaczne owoce jagodowe w kolorze niebieskim. Zawierają mikro i makroelementy takie jak wapń, fosfor i potas.
Wiśnia pospolita

drzewa liściaste wiśnia pospolita


Smaczne owoce pestkowe, kuliste - czerwone, czerwonoczarne lub żółte, kwaśne lub słodkie. Owoce wiśni to skarbnica witamin, minerałów, przeciwutleniaczy.


OGRODOWI TWARDZIELE CZYLI ROŚLINY, KRÓRE MOŻNA SADZIĆ W PRAWIE KAŻDEJ GLEBIE
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce ale jest też wiele takich, które mogą rosnąć praktycznie w każdej glebie. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu lub ochoty na skomplikowane zabiegi ulepszania gleby warto się ta grupą roślin zainteresować.
więcej...Szkodniki roślin
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki.
więcej na temat szkodników roślin ...Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2019    Parki, ogrody i rezerwaty