ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE


CHOROBY CZEREŚNI

Smaczne czereśnie dość często są atakowane przez choroby i szkodniki.

wiosna w ogrodzie, ogród , rośliny do ogrodu choroby czeresni, kwitnąca czereśnia, kalendarz ogrodnika, ogrodnik-amator.pl
Kwitnąca czereśnia


DROBNA PLAMISTOŚĆ DRZEW PESTKOWYCH (Blumeriella jappi)
Objawem są czarne plamy na liściach. Pierwsze objawy choroby występują na przełomie maja i czerwca w postaci drobnych czerwonawych a później brunatniejących plam na liściach. Liczba plam szybko się zwiększa a następnie plamy zlewają się tworząc duże brunatne obszary zaschniętej tkanki liściowej. Plamy najczęściej umiejscowione są na brzegach liści. Od spodu liścia, w miejscu plam tworzą się białe skupienia grzybni. Porażone liście przedwcześnie opadają z drzew, co je osłabia i negatywnie wpływa na przyszłoroczne owocowanie. Grzyb zimuje w opadłych liściach, dlatego jednym ze sposobów zapobiegania tej chorobie jest grabienie i niszczenie opadłych liści. Drzewa opryskujemy bezpośrednio po kwitnieniu prepatatem Score 250 EC.

BRUNATNA ZGNILIZNA DRZEW PESTKOWYCH (Monilinia laxa i Monilinia fructigena)
Wywoływana jest przez grzyb. Powoduje zasychanie kwiatów, zamieranie pędów i gałęzi, gnicie owoców, na których powstają jasnobrunatne plamki , powiększające się i obejmujące cały miąższ. Owoce kurczą się, zasychają i albo opadają, albo pozostają na drzewach jako mumie. Grzyb zimuje w postaci grzybni w zaschniętych owocach i porażonych pędach. W lecie zakażenie powodują zarodniki, które atakują miejsca zranione na owocach. Choroba ta występuje na wiśniach, czereśniach i śliwach. Czynnikiem sprzyjającym jest deszczowa, chłodna pogoda.
Zwalczanie naturalne polega na wycinaniu i niszczeniu porażonych pędów wczesną wiosną i w ciągu lata, oraz zbieranie i niszczenie mumii w ciągu jesieni i zimy.
Metoda chemiczna - konieczne też może być zastosowanie oprysków odpowiednimi środkami - pierwszy oprysk wykonuje się w początkowej fazie kwitnienia, a następny w pełni kwitnienia. Stosujemy Miedzian 50 WP lub Topsin M 500 SC. W uprawach amatorskich raczej poleca się preparaty miedziowe jako bardziej ekologiczne.

DZIURKOWATOŚĆ LIŚCI DRZEW PESTKOWYCH (Clasterosporium carpophilum)
Choroba wywołana przez grzyb. Na liściach pojawiają się małe, czerwone , okrągławe plamki, które brunatnieją i zasychają. Miejsca porażone wypadają, pozostawiając charakterystyczne dziiurki. Podobne plamki tworzą się na owocach i pędach. Porażone owoce opadają. Grzyb zimuje w pędach. Choroba poraża wiśnie, czereśnie i śliwy.
W celu zapobiegania chorobie należy wycinać porażone pędy oraz oprysk preparatem Topsin M 500 SC.

Na wymienione choroby można zastosować oprysk wyciągniem z krwawnika który działa wzmacniająco na rośliny i hamująco na rozwój grzybów chorobotwórczych. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo środki naturalne działają wolniej niż radykalne środki chemiczne.

Zobacz także :
Ekoloogiczny ogród,   choroby czereśni,   choroby drzew pestkowych,   choroby migdałowca,   choroby i szkodniki orzecha włoskiego,   choroby roślin doniczkowych,   choroby róż,   zaraza ziemniaczana,   szkodniki lilii,   szkodniki narcyzów,   szkodniki porzeczek,   szkodniki róż   .

OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

Dom i wnętrze - porównaj na Ceneo

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2021

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...

DRZEWA DO MAŁEGO OGRODU

drzewa do małego ogrodu, małe ogrody
Drzewa do małego ogrodu muszą być dobrane bardzo starannie. W ogrodach o niewielkich rozmiarach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisającym lub kolumnowyn, niektóre karłowate drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych. Szczególnie ciekawie wyglądają w ogrodzie drzewa o zwisających pędach; pędy wyrastają ku ziemi nadając roślinie płaczącą lub parasolowatą formę. Aby takie drzewo dobrze się prezentowało należy starannie wybrać miejsce posadzenia.
Więcej o drzewach do małego ogrodu...

CHWASTY W OGRODZIE

ogrodnik - rośliny  ogrodowe chwasty, zwalczanie chwastów
Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości. Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

Porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
SADZIMY TULIPANY
Ogrody, tylipany, odmainy tulipanów
Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Większość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach o glebę trzeba zadbać.
więcej na temat tulipanów...

Katalog stron dla kobiet

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron dla kobiet

Serwisy dla kobiet, moda, uroda, zdrowie i psychologia, rodzina, dom, kuchnia, kobiety na rynku pracy, serwisy zakupowe.

zobacz katalog ....

ROZTOCZE

Roztocze, ciekawe miejsca

Położone w południowo-wschodniej Polsce, pasmo malowniczych wzgórz ciągnące się szerokim łukiem od Kraśnika na południowy wschód aż do Lwowa.
więcej o atrakcjach Roztocza...

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to środki, które w cudowny sposób zwalczą wszystkie szkodniki i choroby w ogrodzie. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość bo środki naturalne działają wolniej niż radykalne środki chemiczne.
więcej na temat środków naturalnych ...

WIŚNIA POSPOLITA

drzewa owocowe WIŚNIA pospolita
Drzewo o luźnej koronie, gałęzie ma cieńkie i zwisające lub wyprostowane. Kwiaty białe, zebrane w grupy po 2-6 sztuk, pojawiają się przed rozwojem liści. Owoce o średnicy około 1,5 cm zwisają na długich, cieńkich szypułkach. Owoce są smaczne i zdrowe zarówno na surowo jak i w przetworach.
Więcej informacji o wiśniach...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności