Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
Zapachy w ogrodzie -
czyli rośliny pachnące

Zapachy w ogrodzie, czyli rośliny pachnące
Drzewa, krzewy i pnącza pięknie pachnące, kwiaty i zioła pachnące, rośliny pachnące na balkony i tarasy.

Nawożenie roślin
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat
nawożenia roślin ...
Rozmnażanie roślin

Rozmnażanie roślin, drzew,  krzewów, bylin, traw, terminy wysiewu kwiatów
Rozmnażanie drzew, krzewów, bylin, traw, terminy wysiewu kwiatów, sadzonkowanie roślin balkonowych.

Kwiaty cięte

kwiaty cięte
Pora ścinania kwiatów, jak ścinać kwiaty, jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych w wazonie, rośliny nadające się na kwiaty cięte: jednoroczne i dwuletnie rośliny na kwiaty cięte, byliny i krzewy na kwiaty cięte.


ogród, ogrodnik, uprawa ogrodu, Śniedek baldaszkowaty łac. Ornithogalum umbellatum
Śniedek baldaszkowaty łac. Ornithogalum umbellatum - Kwiaty sześciolistkowe w kształcie gwiazdek, białe z wąską zieloną smugą na zewnątrz, zebrane w baldachogrona. Rośliny tworzą zwarte kępy. Kwiaty otwierają się tylko w dni słoneczne, w temperaturze 10-15 st.C, o godzinie 10 a zamykają około godziny 15.


Do roślin cebulowych i bulwiastych zalicza się tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy, lilie, mieczyki, zimowity, śnieżyczki, przebiśniegi, cebulice, puszkinie, szafirki, dalie, begonie, cesarska koronę, irysy holenderskie, irysy angielskie i irysy żyłkowane.

Zobacz także : KWIATY CEBULOWE KWITNĄCE WIOSNĄ, LETNIE KWIATY CEBULOWE       GALERIA ROŚLIN CEBULOWYCH I BULWIASTYCH   
wiosenne rośliny cebulowe, rośliny cebulowe i bulwiaste
Rabata mieszana z wiosennymi roślinami cebulowymi

Do mniej znanych i uprawianych roślin tego typu należą: ranniki zimowe, cyklameny europejskie,krokosmie, psi ząb, czosnki ozdobne, śnieżniki lśniące, szachownice, pacioreczniki, zawilce wieńcowate.
Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
Warto je mieć w ogrodzie, choć ich uprawa wymaga trochę wysiłku.

Zakup cebulek
Kupując cebulki należy zwrócić uwagę na ich kondycję: powinny być zdrowe, jędrne, bez plam i narośli oraz innych uszkodzeń. Zakupione cebule należy jak najszybciej wkopać aby nie doprowadzić do ich wysuszenia.

Sadzenie cebul
Cebule roślin kwitnących wiosną sadzi jesienią. Stanowisko powinno być słoneczne lecz niezbyt nagrzane i osłonięte od wiatru.
Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę (wyjątkiem są lilie o których więcej w artykule galeria lilii)a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy musża być wykopywane po pierwszych przymrozkach i przechowywane w pomieszczeniach.
Rośliny cebulowe najlepiej sadzić grupami, w towarzystwie innych roślin ozdobnych - na przykład bylin czy traw. Rośliny o drobnych cebulkach takie jak przebiśniegi, cebulice lub śnieżyce można sadzić w sąsiedztwie drzew lub krzewów liściastych. Wyższe gatunki, takie jak lilie czy korony cesarskie można sadzić pojedyńczo.

Przed posadzeniem można cebule moczyć w roztworze preparatu grzybobójczego. Cebule należy sadzić piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli; mniejsze gęściej a większe rzadziej - choć są odstępstwa od tej reguły; na przykład cebylę lili białej sadzi się płytko, na głębokości 5, 6 cm.

Przygotowanie gleby pod obsadzenie roślinami cebulowymi
Najlepsza jest dla roślin cebulowych gleba o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, lekka i przepuszczalna ale niezbyt uboga. Ziemię należy dokładnie oczyścić ze chwastów, spulchnić i wzbogacić kompostem lub nawozem dla roślin kwitnących. Jeśli jest zbyt kwaśna to należy ją wymieszać z wapnem ogrodniczym lub dolomitem.

Głebokość sadzenia cebul:
Dane dotyczą tzw.piętki
- begonia bulwiasta - od 6 do 8 cm.
- cebulica - około 6 - 10 cm.
- krokus (szafran) - około 6 cm. W tym samym miejscu mogą rosnąć kilka lat.
- szafirki - około 6 - 6,5 cm. Mogą rosnąć wiele lat w tym samaym miejscu.
- szachownica kostkowata - od 6 do 8 cm, mogą rosnąć długo w tym samym miejscu.
- przebiśniegi - około 7 cm. Może rosnąć w jednym miejscu wiele lat ale można wykopywać cebulki co 4 lata po przekwitnięciu.
- śnieżyce - około 8 cm. Mogą rosnąć wiele lat w jednym miejscu.
- narcyze miniaturki i tulipany botaniczne - około 9 cm.
- zimowity - około 11 cm.
- narcyze o większych cebulkach - około 13 cm.
- tulipany o większych cebulkach - około 14 cm.
- mieczyki - od 8 do 10 cm.
- acidantera dwubarwna - od 7 do 10 cm.
- liatra kłosowa - 10 cm.
- lilie królweskie - około 19 cm.

Terminy sadzenia cebulek i bulw zimujących w gruncie:
- zawilce - późne lato,
- zimowity - sierpień,
- cebulica - sierpień,
- lilie - sierpień,
- cyklamen - sierpień, wrzesień,
- hiacynty - wrzesień,
- szachownice kostkowate - koniec sierpnia, wrzesień,
- kokorycz pusta - początek września,
- śnieżyce - wrzesień, październik,
- tulipany - od połowy września do połowy października,
- irysy - wrzesień, październik,
- krokus (szafran) - jesień,
- szafirki - jesień,
- narcyze - jesień,
- przebiśniegi - od września do listopada,
- liatry kłosowe - kwiecień.
A co jeżeli zapomnieliśmy posadzić jesienią cebulki roślin ozdobnych a wiosną chcielibyśmy jednak nacieszyć się ich urodą. Można takie niedopatrzenie dość łatwo naprawić. Wystarczy kupić w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni parę doniczek z kwitnącymi narcyzami, hiacyntami, szafirkami czy przebiśniegami, do tego dokupić kilka pierwiosnków i wszystko razem posadzić w większym pojemniku tworząc efektowną wiosenną grupę, którą umieszczamy w eksponowamym miejscu ogrodu lub na tarasie czy balkonie. Oczywiście koszt takiej kompozycji będzie jednak znacznie większy niż koszt zakupu cebulek jesienią.

Terminy sadzenia cebulek i bulw zimujących w pomieszczeniach:
- begonie bulwiaste - można wysadzać od początku lutego przez cały marzec. Należy sadzić bulwy begonii do skrzynek i trzymać w pomieszczeniu o ok.18°C a pod koniec maja wysadzić do gruntu,
- mieczyki - koniec kwietnia początek maja, bulwy nie zostawia się w gruncie na zimę - należy wykopać po pierwszych przymrozkach
- acidantera dwubarwna - pod koniec kwietnia lub na początku maja, gdy temperatura gruntu wynosi około 10 ⁰C - wykopać cebulki gdy liście zaczynają żółknąć,
- krokosmia (montbrecja) - pod koniec kwietnia i na początku maja a wykopuje się jesienią w końcu września i październiku,
- dalie - początek maja, nie zimują w gruncie, należy wykopać po pierwszych przymrozkach,
- paciorecznik - czerwiec, po pierwszych przymrozkach należy wykopać kłącza z gruntu,

Szkodniki roślin cebulowych:
- Norniki zwyczajne - mogą przyczynić się do spustoszenia wśród ogrodowych upraw,Lubią wyjadać rośliny cebulowe; dobrym sposobem w takim wypadku jest sadzenie cebul w ażurowych pojemnikach z drobnymi oczkami lub plastikowych doniczkach z dziurkami w dnie. Inny ekologiczny sposób to obsadzanie granic działki gorczycą lub czarnym bzem. Gryzonie nie lubią zapachu tch roślin. W tępieniu tych gryzoni pomocne są drapieżniki: dzikie i oswojone. Jeżeli norniki bardzo dały się nam we znaki najlepiej sprawić sobie kota. Koty doskonale znają zwyczaje norników i chętnie na nie polują. Innym, mniej ekologicznym sposobem na norniki jest wykładanie trutek czy gazowanie nor.
- Karczowniki - Gryzonie z rodziny nornikowatych ale większe od nich i z wygłądu podobne do szczura, bardzo lubią cebule tulipanów i innych roślin ozdobnych z wyjątkiem z wyjątkiem narcyzy, które im zwyczajnie nie smakują.
Jak sobie dać z nimi radę ? Posępować podonie jak w przypadku nornic. Można też zawalczniu wszelkie gryzonie przez nasadzenia roślin, których gryzonie nie znoszą.
Są to następujące rośliny: czarna porzeczka, czarny bez, czosnek, gorczyca, gryka, groszek żółty(łąkowy), inkarwilla, mięta, nostrzyk, rumianek, szachownica(cesarska korona), ułudka wiosenna i wilczomelcze.
- Larwy udnicy - dorosły owad przpomina muchę. żywią się miąższem cebul takich roślin jak hiacynty, narcyze, lilie. Rośliny zaatakowane przez szkodnika marnieją a czasem w ogóle nie wypuszczaja części naziemnych i obumierają. Aby stwierdzić że cebulka jest zaatakowana przez szkodnika należy moczyć je w ciepłej wodzie - te które wypłyną na wierzch. Należy je spalić. środki chemiczne - Actellic 500 EC (0,1%) lub Basudin 250 EC (0,15%)
- Węgorki - nicienie przedostające się z gleby do korzeni a następnie do innych części roślin. Zarażone cebule pokrywają się brązowymi plamami. Sprawdzanie czy cebulki zarażone - jak poprzednio - mocząc w ciepłej wodzie. Zaatakowane rośliny wyrzucić lub spalić.

Kiedy kwitną rośliny cebulowe:
Najwcześniej bo na przełomie lutego i marca zakwitają śnieżyczki, przebiśniegi i ranniki zimowe. W marcu zakwitają krokusy a nieco później od marca do kwietnia kwitną cebulice, puszkinie, i szafirki. W kwietniu i maju zakwitają różne odmiany hiacyntów, narcyzy, tulipanów, szachownice kostkowate i kokorycz pusta. Na przełomie czerwca i lipca kwitną irysy holenderskie i angielskie. Od czerwca do sierpnia kwitną zawilce wieńcowe. Lilie w zależności od odmiany kwitną od maja aż do sierpnia-września.
Begonie bulwiaste kwitną od czerwca do września włącznie. Mieczyki, krokosmie, acidantery dwubarwne , liatry kłosowe i dalie od lipca do września. We wrześniu i październiku kwitną zimowity jesienne.Ciekawostki:
Najpiękniejszy ogród cebulowy to Keukenhof w Lisse (Holandia). Rośnie tam na 28 ha ponad 6 milionów roślin cebulowych ułożonych w barwne kobierce i inne kompozycje ogrodowe. Ogród można zwiedzać przez 8-9 tygodni w roku - od końca marca do końca maja.
rosliny cebulowe, keukenhof, cebulki, rośliny cebulowe i bulwiaste
Tulipany w ogrodzie Keukenhof
foto:

rośliny cebulowe, keukenhof, cebulki, rośliny cebulowe i bulwiaste
Ogród Keukenhof - kompozycja ogrodowa z roślinami cebulowymi w roli głównej
foto:
Wiecej o ogrodzie Keukenhof...

Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :

acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.


rośliny cebulowe , tulipany, cebulki, rośliny cebulowe i bulwiaste
Tulipany
Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Pierwsze zakwitają tulipany botaniczne. Następne są pojedyńcze i pełne wczesne a na przełomie kwietnia i maja zakwitają tulipany z grupy Triumph i mieszańce Darwina. W maju kwitną tulipany z grupy Crispa i tulipany liliokształtne oraz tulipany Cottage. W drugiej połowie maja zakwitają tzw. tulipany Rembrandta, tulipany papuzie i peoniowe. Pod koniec maja kwitną tulipany z grupy Virdoflora. Tak więc przy odrobinie wiedzy można się cieszyć nimi przez większą część wiosny.
Więcej w artykule: Tulipany - zastosowanie i uprawa.


rośliny cebulowe , lilie
NARCYZY
Narcyzy to drugie po tulipanach pod względem popularności rośliny cebulowe. Uprawia się je od najdawniejszych czasów. Najpopularniejsze gatunki pochodzą z rejonów Europy Środkowej i Południowej, Anglii oraz Chin i Japonii.
Ich zaletą jest łątwość uprawy - nie mają zbyt dużych wymagań. Narcyzy są też dość odporne na ataki chorób i szkodników.

więcej informacji na temat narcyzy...
rośliny cebulowe , lilie, cebulki, rośliny cebulowe i bulwiaste
LILIE
Lilie to jedne z najpiękniejszych bylin cebulowych; istnieje wiele gatunków i odmian tej rośliny o zróżnicowanym wyglądzie i kolorystyce.
Dla większości gatunków lilii najlepsza pora na sadzenie cebul przypada od połowy września do połowy października.
Sadząc lilie trzeba jednak pamietać, że są to rośliny o dużych potrzebach i wymagające troskliwej opieki.

więcej informacji na temat lilii...ogród, ogrodnik, sadzenie letich kwiatów cebulowych, letnie rośliny cebulowe, prace ogrodowe wiosną
LETNIE KWIATY CEBULOWE I BULWIASTE
Maj to miesiąc, w którym sadzi sie do gruntu większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiastych wrażliwych na niska temperaturę. Większość z nich bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą. Najczęściej, z roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących latem, sadzi się w ogrodach popularne mieczyki i dalie.
więcej informacji na temat letnich kwiatów cebulowych i bulwiastych...TEMATY NA STYCZEŃ

ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ

Ogrody,  rośliny doniczkowe zimą

Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej na temat roślin doniczkowych zimą...

OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE
Ogrody, ozdobne pedy owoce i liścvie, berberys tunberga

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...

IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE
Ogrody, przygotowujemy ogród do zimy

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...
Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślinNajpopularniejsze rośliny cebulowe i bulwiaste to:

ogrodnik amator - rośliny cebulowe i bulwiaste - tulipan, cebulki
tulipany
,

ogrodnik amator - rośliny cebulowe i bulwiaste- narcyzy, cebulki
narcyzy,


ogrodnik amator - rośliny cebulowe i bulwiaste- hiacynt, cebulki
hiacynty,


ogrodnik amator - rośliny cebulowe i bulwiaste- krokusy, cebulki
i krokusy.


ogrodnik amator - rośliny cebulowe i bulwiaste- cebulki i bulwy
Zakupione cebule i bulwki należy jak najszybciej wkopać aby nie doprowadzić do ich wysuszenia.Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2018

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2018


Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych

Kolory w ogrodzie
Właściwy dobór barw zapewnia harmonijną kompozycję ogrodu. Najbardziej bezpieczne są kompozycje w jednej tonacji. Jeżeli jednak wydaje się nam to zbyt monotonne to warto poznać zasady łączenia poszczególnych barw.
więcej na temat kolorów w ogrodzie...
CHCESZ CZEGOŚ NOWEGO DO OGRODU? PRZEGLĄDNIJ GALERIĘ DALII

Ogrody, zdjęcia dalii, dalie w ogrodzie, pielęgnacja dalii

Dalie to rośliny niezwykle efektowne i urozmaicone pod względem kształtu i barwy kwiatów. Istnieje wiele ciekawych odmian dalii, które warto poznać.
Zobacz galerię dalii...
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczne przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia.
więcej...Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyogród złote myśli

Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2020    Parki, ogrody i rezerwaty