GALERIA ROŚLIN - Bodziszek czerwony łac. Geranium sanguineum ang. Bloody Cranesbill

Bodziszek czerwony Odsłon : 15299 wstecz
Bylina zimująca w gruncie
Wysokość: Od 20 do 40 cm.
Ozdoba rośliny: Drobne, pięciopłatkowe kwiatki o kolorze najczęściej bynajmniej nie czerwonym ale jaskrawo różowym. Bywają też odmiany w kolorze jasnoróżowym, fioletowym lub białym. W okresie kwitnienia kwiaty dość obficie pokrywają roślinę. Liście drobne, pierzaste, głęboko podcinanie. W okresie jesiennym wybarwiają się na pomarańczowo-czerwono, co również sprawia że roslina jest dekoracyjna po przekwitnięciu. Bodziszki tworzą dość zwarte kępy które łatwo się rozstają. Kwiaty lekko wyrastają ponad pierzaste liście - w okresie kwitnienia roślina przypomina zieloną poduszkę pokrytą drobnymi kwiatami.
Ciekawe odmiany
Max Frei - odmiana o fioletowo-różowych kwiatach i niskim wzroście, nadaje się do tworzenie obwódek i na skalniaki, ma bardzo małe wymagania.
Album - o białych kwiatach, jest nieco wyższa - osiąga do 0,5 m. wysokości
Elke - ma kwiaty o delikatnej różowej barwie.
Pora kwitnienia: Od końca maja do września, ale aby rośliny kwitły należy usuwać zawiązujące sie nasiona.
Uprawa: Bodziszki czerwone to rośliny łatwe w uprawie i niewymagające. Jako gatunek rodzimy jest odporna na przemarzanie i nie wymaga okrywanie na zimę. Nie mają też specjalnych wymagań co do gleby - wystarczy im przeciętnej ziemia ogrodowa. W okresach suszy też dobrze daję sobie radę i nie wymaga specjalnego nawadniania . Bodziszki dobrze się rozrastają ale nie są roślinami ekspansywnymi. Dobrze też znoszą konkurencję innych roślin mimo delikatnej budowy. Rozmnażanie poprzez podział na zrośniętych kęp. Roślina dobrze adaptuje się w nowych warunkach.
Gleba: Średnio żyzna a nawet uboga w składniki mineralne, wapienna ale rośnie nawet w glebach słabych, żwirowo-gliniastych lub jałowych. Podłoże tak powinno być suche i dobrze przepuszczalne.
Stanowisko: Słoneczne lub bardzo lekki półcień.
Zastosowanie:Na rabaty bylinowe jako roślina zadarniająca na słoneczne miejsce. Może być posadzona między krzewami lub wysokimi bylinami ponieważ toleruję towarzystwo innych roślin. Doskonale nadaje się na obsadzenie skalniaków lub murków. Nadaje się do ogrodów naturalistyczny lub wiejskich.
Ciekawostki: Do rodziny bodziszkowatych należy około 300 gatunków dziko rosnących w Europie i Azji. W Polsce występuje ich 16. Łacińska nazwa pochodzi od greckiego słowa geranos czyli żuraw z powodu ostro zakończonych nasienników, które przypominają wzniesiony dziób tego ptaka.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie,kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny na skalniak, byliny i rabaty bylinowe, rośliny okrywowe i zadarnijące, rośliny na gleby wapienne.
Bodziszek czerwony - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane byliny :
aster alpejski, aster gawędka, aster nowoangielski, aster nowobelgijski, bergenia sercowata, bodziszek czerwony, chaber górski, ciemiernik biały, ciemiernik ogrodowy, cieszynianka wiosenna, czyściec wełnisty, dąbrowka rozłogowa, dyptam jesionolistny (krzew Mojżesza), dzielżan ogrodowy, jesienny, dzwonek brzoskwiniolistny, dzwonek gargański, dzwonek karpacki, fiołki motylkowate, fiołki wonne, firletka smolka (firletka lepka), floks płomyk, floks szydlasty, floks śnieżny, funkia ogrodowa, gailardia, gajowiec żółty, gęsiówka kaukaska, gipsowka wiechowata, goryczka króktołodygowa, goździk kropkowany, goździk pierzasty, goździk siny, grzybień (lilia wodna), hakonechloa smukła, heliotrop, imperata cylindryczna 'Red Baron', inkarwilla Delavaya, irezyna Herbsta, jeżówka purpurowa, języczka pomarańczowa, jukka ogrodowa, kaczeniec (knieć błotna), karmnik ościsty, kanna (paciorecznik), kocimiętka, kokoryczka wielokwiatowa, konwalie, kostrzewa sina, krwawnica pospolita, krwawnik pospolity, kuklik zwisły, len nowozelandzki, lewizja liścieniowa, liliowce, lnica bluszczykowata, łubin trwały, margerytka (złocień wielki, jastruń), miechunka rozdęta, mikołajek płaskolistny, miłek wiosenny, miodunka pstra (plamista), miskant chiński Zebrinus, miskant olbrzymi, nawłoć ogrodowa, omieg_kaukaski, ostróżka ogrodowa, parzydło leśne, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pasiasta, perowskia łobodolistna, pierwiosnek gruziński, pierwiosnek pruhonicki, pierwiosnek lekarski, pierwiosnek ząbkowany, piwonie chińskie, piwonia lekarska, pragnia kuklikowata, przylaszczka, przymiotno ogrodowe, pysznogłówka, rogownica kutnerowata, rozchodnik okazały, rozchodnik ostry, rozplenica japońska, runianka japońska, sasanka, serduszka okazałe, sit rozpierzchły, skalnica Arendsa, słonecznica, słoneczniczek szorstki, smagliczka skalna, szarotka, tawułka, tojeść kropkowana, trzykrotka wirginijska, ubiorek wiecznie zielony, wilczomlecz złocisty, zawciąg nadmorski, zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny, złocień maruna, złocienie (chryzantemy) ogrodowe, żagwin ogrodowy (obrecja), żółwik ukośny, żurawka (drżączka)
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2021
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
DZWONEK KARPACKI
Dzwonkowate, dość duże, efektowne kwiaty o barwie najczęściej jasno niebieskiej ale są też dzwonki karpackie o barwie fioletowej lub białej. Kwiaty są osadzone pojedyńczo lub po kilka na cieńkich, sprężystych szypułkach. Liście sercowate, ostro zakończone, o brzegach piłkowanych, gładkie. Pędy wiotkie, proste lub nieco pokładające się. Roślina rozrasta się dość silnie tworząc poduszki.
Więcej informacji o dzwonkach karpackich...
OGRODOWI TWARDZIELE
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce ale jest też wiele takich, które mogą rosnąć praktycznie w każdej glebie. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu lub ochoty na skomplikowane zabiegi ulepszania gleby warto się ta grupą roślin zainteresować. Część z wymienionych roślin ma co prawda swoje preferencje ale są one na tyle wytrzymałe, że można spróbować hodować je nawet jeżeli nasza gleba jest nieco gorsza.
Więcej o
ogrodowych twardzielach...
LAWENDA
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.W naszych ogrodach i parkach też jest coraz częściej sadzona.
Są to w zależności od gatunku rośliny dwuletnie, byliny lub wieloletnie krzewy czy krzewinki o wys. 20-50 cm. tworzące gęsto rosnące krzaczki.
Więcej informacji o lawendzie...
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
ROŚLINY DO CIENIA
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o
ogrodowych twardzielach...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
RABATY BYLINOWE
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat. Możliwości wykorzystania bylin jest wiele ale stosuje się je przede wszystkim do tworzenia wielogatunkowych rabat lub kompozycji w formie grup.
Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.
Menu ogrodnika amatora:
Kalendarz ogrodnika amatora:
Porady ogrodnika amatora:
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - niektóre dostepne zimą.
Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach.
Warto wykorzystać pogodne dni, i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Tym bardziej, że w tym roku wiele innych sposobów spędzania wolnego czasu jest niedostępnych. Większość ogrodów botanicznych jest nieczynna od listopada do kwietnia. Ale jest też nowość - w tym roku Ogród Botaniczny UJ nie zostanie zamknięty na sezon zimowy. Są też inne obiekty do zwiedzania : parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
ROŚLINY OKRYWOWE I ZADARNIAJĄCE
Pielęgnacja a szczególnie częste koszenie trawnika może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa lub teren bardzo nierówny) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast trawnika można zastosować rośliny okrywowe i zadarniające.
więcej na temat roślin okrywowych i zadarniajacych...
Inne porady ogrodnika amatora:
PELARGONIA PACHNĄCA, ANGINKA
Kwiaty zebrane w baldachy po 5-10 na długich szypułkach. Kolor kwiatów może być od białego przez różne odcienie różu po blado purpurowy lub jasno fioletowy. Górne płatki często są ciemniejsze, z żyłkami. Są mniej efektowne niż kwiaty innych odmian pelargonii, ale to nie kwiaty są głównym atutem rośliny a zapach wydzielany przez liście. Zapach ten jest przyjemny, lekko cytrynowy i można go poczuć już przy lekkim poruszeniu liści
Więcej informacji...

serwisy poświęcone zdrowiu, poradniki, lekarze, ubezpieczenia zdrowotne, uzdrowiska, sanatoria w Polsce, apteki.
Medycyna naturalna, zioła, diety.
zobacz katalog....
PELARGONIA PASIASTA
Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Kolory kwiatów najczęściej czerwone lub różowe ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz odmiany o kwiatach dwubarwnych. Roślina kwitnie długo i obficie.
Kwiaty nie pachną, ale cała roślina wydaje charakterystyczny dla pelargonii zapach.
Więcej informacji o pelargonii pasiastej...
TRZYKROTKA WIRGINIJSKA
Trójpłatkowe, fioletowoniebieskie kwiaty, na tle płatków wyrażnie zaznaczone żółte, dość duże pylniki. Kwiaty wyrastają po kilka w kątach górnych liści. Mają szypułki i kielichy kwiatowe pokryte włoskami. Kwiaty trzykrotki wirginijskiej otwierają się wczesnym rankiem a zamykają wczesnym popołudniem w słoneczne dni. Dłużej pozostają otwarte w pochmurne dni lub gdy roślina pozostaje w cieniu.
Więcej informacji o trzykrotkach wirginijskiech...
JUKKA OGRODOWA
Potężne i egzotycznie wyglądające kwiatostany w kształcie wiechy. Kwiaty dzwonkowate o długości około 7cm, zwisłe, w kolorze bladoseledynowym lub kremowobiałym. Przyjemnie pachnie.
Liście zebrane w dużą rozetę, zimozielone, są sztywne i ostro zakończone w kolorze ciemnozielonym z lekkim błekitnym nalotem.
Więcej informacji o jukkach ogrodowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...