Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodnikiNaturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

Naturalne sposoby pielęgnacji roslin doniczkowych

Popiół z ogniska jako środek odkwaszający i użyźniający
Popiół, który zostaje po wypaleniu się ogniska też może się przydać. Gdy się wychłodzi warto go zebrać i wymieszać z ziemią, w której będą sadzone rośliny. Popiół odkwasi podłoże i użyźni je, bo zawiera wiele cennych składników mineralnych.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...Kobea pnąca

pnacza jednoroczne kobea pnąca


Pnącze o dużych, dzwonkowatych kwiatach, które razem z kielichami przypominają filiżanki z podstawką. Kolor kwiatów fioletowy, odmiana Alba ma kwiaty białe. Kwiaty wydzielają delikatny zapach, szczególnie wieczorem.


KWIATY ŁATWE W UPRAWIE

Kwiaty łatwe w uprawie


Sprawdź które kwiaty nie wymagają większej uwagi, są odporne na ataki szkodników i chorób, dobrze znoszą suszę i trudniejsze warunki atmosferyczne.

Kwiaty łatwe w uprawie - zobacz...
Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
Setkrezja purpurowa

setkrezja purpurowa, rośliny doniczkowe, pokojowe, balkony i tarasy, rośliny na balkony


Ozdobą są przede wszystkim liście o ciemofioletowym wybarwieniu umieszczone skrętolegle na mięsistej, łamliwej łodydze. Pędy i liście są owłosione. Sporo wdzięku mają również drobne, różowe kwiatki pojawiające się na końcach pędów.


OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...
BALKONY I TARASY


Niewątpliwie najpopularniejszą rośliną balkonową jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Pelargonie kwitną od wczesnego lata do pierwszych przymrozków, rzadko chorują, nie wymagają szczególnej pielęgnacji.
rosliny na balkony i tarasy, ukwiecony balkon, balkony i tarasy
Obficie ukwiecony balkon

Inne popularne rośliny balkonowe to surfinie, petunie, lobelie, bakopy, werbeny, uczepy. Popularność zawdzięczają podobnie jak pelargonie cechom, które sprzyjają uprawie tych roślin w pojemnikach oraz długiemu i obfitemu kwitnieniu.
Jednak coraz częściej skrzynki obsadza się różnorodnymi kwiatami a nawet małymi krzewami lub drzewkami, starając się zamienić balkon lub taras w miniogródek.
O nietypowych roślinach na balkony i tarasy więcej można się dowiedzieć w artykule egzotyczne balkony i tarasy.


Na początek należy wspomnieć o
zasadach pielęgnacji roślin sadzonych w pojemnikach:

- Przy sadzeniu należy pamietać, że roślina będzie się rozrastać - należy więc zachować około 15 cm. odstępu.
- Trzeba pamiętać, że skrzynka to środowisko sztuczne dla roślin i dlatego rośliny balkonowe wymagają większej uwagi niż te posadzone w ogrodzie. Należy je regularnie podlewać bo ziemia w pojemnikach szybko przesycha a dodatkowo promienie słoneczne w upalne dni mocno nagrzewają ścianki skrzynek. Najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem stosując odstałą wodę.
- Trzeba zadbać o wygląd roślin tzn. usuwać przekwitłe kwiaty (będą dłużej i obficie kwitnąć), przycinać pędy (będą się bujniej rozkrzewiać), usuwać zeschłe liście i pędy.
- Rośliny w pojemnikach muszą być regularnie zasilane lub posadzone w ziemi z długo działajacym nawozem.

Pojemniki na rośliny :

Skrzynki zawieszane na balkonach są najczęściej wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych. Lepsze dla roślin są te drewniane ale w praktyce częściej stosuje się skrzynki plastikowe. Trzeba pamiętać że skrzynki takie łatwo się nagrzewają od słońca co szybko wysusza ziemię.
Pojemnik na małe drzewko lub krzew powinien mieć przynajmniej 60 cm głębokości i 50 cm szerokości. W dnie powinny być otwory odprowadzajace nadmiar wody. Naczynia z drewna lub ceramiki warto wyłożyć wewnątrz folią ogrodniczą, w której trzeba oczywiście zrobić otwory. Zapobiega to nadmiernemu przesychaniu ziemi. Dno pojemnika wysypać warstwą drenażu np. karmazytu lub żwiru a następnie wypełnić ziemią.
Do uprawy roślin kwiatowych lub pnących można stosować donice i misy ceramiczne. Ustawione na płycie balkonowej mogą służyć do kompozycji miniogródków.

kwiaty balkonowe, kwiaty na balkony i tarasy, pelargonia pasiasta
Pelargonia pasiasta


kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty na balkony, kwiaty balkonowe LOBELIA
Szafirowo kwitnąca lobelia


kwiaty na balkony i tarasy, kwiaty balkonowe , begonia zwisająca
Begonia bulwiasta zwisającaNajpopularniejsze rośliny balkonowe:

Pelargonie - bardzo ładnie prezentują się pelargonie zwisajace (bluszczolistne). Niektóre odmiany mogą rosnąć nawet 3 m w dół. Odmiany o pełnych kwiatach są krótsze i dorastają do 1 m długości.
Jako podłoże można zastosować uniwersalną ziemię do roślin balkonowych lub specjalną dla pelargonii. Jeżeli nie zależy nam na zwisajacym pokroju rośliny możemy posadzić w balkonowych skrzynkach pelargonie pasiaste lub pelargonie wielkokwiatowe zwane też angielskimi. Z kolei pelargonie pachnace mają niepozorne kwiaty, ale za to efektowne liście wydzielające piekną woń.
Surfinie - bardzo obficie kwitną, kwiaty są efektowne, w wielu kolorach. Lubią dużo słońca i mało opadów ale muszą być obficie podlewane, najlepiej specjalnym nawozem do surfinii. Jako podłoże najlepiej zastosować ziemię specjalna dla surfinii. W wilgotne lata surfinia może chorować na choroby grzybowe.
Lobelie odmiany o zwisajacych pędach, bujnie rosną i obficie kwitną tworząc szafirowe plamy wśród zieleni. Nie ma zbyt dużych wymagań ale nie lubi suszy ani deszczowej pogody.
Begonie bulwiaste - kwitna efektownie i bardzo długo od czerwca do września włącznie. Szczególnie warto polecić na balkony, loggie i tarasy odmnianę begonii bulwiastej o zwisających pędach. Trzeba jednak pamietać, że są to rośliny delikatne i wymagające odpowiedniej pielęgnacji. Sadzimy bulwy begonii do pojemników już w lutym, marcu i trzymamy w jasnym pomieszczemiu. Na zewnątrz wynosimy w drugiej połowie maja, kiedy skończą się przymrozki.
Bakopa - roślina o drobnych białych lub fioletowych kwiatkach.
Werbena - nie należy jej narażać na bezpośrednie działanie słońca, najlepiej rośnie w półcieniu.
Róże - zwłaszcza odmiany miniaturowe, których uprawa bezpośrednio w gruncie bywa trudna, doskonale nadają się na balkony i tarasy. Lubią stanowiska jasne, przewiewne, mogą być słoneczne. Róże w pojemnikach podlewa się umiarkowanie, nie dopuszczając jednak do przeschnięcia bryły korzeniowej. Latem dobrze jest je nawozić co dwa tygodnie odżywką do róż.
Fuksje - odmiany o zwisajacych łodygach. Fuksje lubią cień a ich kwiaty odznaczaja się oryginalnym kształtem i barwami.

Mniej znane rośliny balkonowe:

Starzec - nazywany też mrozem lub starzykiem - o ozdobnych liściach wyglądajacych jak pokryte srebrzystym szronem.
Celozja - odmiany miniaturowe, o kwiatach w kolorze intensywine żółtych, różowych lub czerwonych. Nie lubi słonecznego stanowiska i nie należy jej przy podlewaniu przelać, bo zgnije.
Lawenda i inne zioła - lawenda pieknie kwitnie i jest dekoracyjna ale mogą ją nękać choroby grzybowe, nie należy jej podlewać lejąc wodę bezpośrednio na roślinę ale prosto do ziemi w doniczce lub na podstawkę.
Calibrachoa Million Bells, zwana też petunią Million Bells - stosunkowo niedługo na rynku ogrodniczym ale już bardzo popularna ze względu na obfite kwitnienie i wielość odmian. Przypomina zwisające petunie w miniaturze, jest bardziej od petunii niewymagająca.

kwiaty balkonowe, kwiaty na balkony i tarasy, Celozja grzebieniasta
kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty na balkony , lawenda
kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty balkonowe , million bells

Sanwitalia zwana też polegnatką - Ma drobne, żółte kwiatki w kształcie stokrotek. Roślinę można wysiać do pojemników w marcu lub kwietniu. Kwitnie po 10 tygodniach od wysiewu. Sanwitalie nadają się na kwietniki, obwódki lub do pojemników. Dobrze wygląda posadzona miedzy skałami lub wzdłuż ścieżek. Odpowiadają jej słoneczne ale zaciszne balkony i tarasy.
Powojniki - te efektownie kwitnące pnącza również nadają się do uprawy na balkonach i tarasach. Warto jednak uważnie dobrać odmianę powojnika - a jest ich cała masa. Do uprawy na balkonie czy tarasie najodpowiedniejsze są odmiany o długim okresie kwitnienia ale niezbyt mocno się rozrastające. Ważne jest też zapewnienie roślinie odpowiednich warunków wegetacji. Przede wszystkim przy sadzeniu należy dobrać właściwy pojemnik. Im będzie on większy tym lepsze będą warunki rozwoju powojnika. Pojemność donicy dla jednego okazu powinna wynosić przynajmniej 20 l. Należy zapewnić odpływ wody z pojemnika. Może to być warstwa skorup ceramicznych np. ze starych, potłuczonych doniczek), żwiru lub keramzytu na dnie donicy. Powojniki to rośliny wymagające a więc do sadzenia warto użyć dobrej jakościowo ziemi dla roślin kwiatowych. Na ziemię położyć warstwę śćiółki korowej albo posadzić niskie roślinki co powojniki lubią mieć korzenie w cieniu. Przesadzanie jest konieczne po 2-3 latach - można posadzić do tej samej donicy ale trzeba przyciąć korzenie i pędy powojnika. Najlepiej odpowiadają im miejsca półcieniste. W lecie należy te rośliny często podlewać i nawozić. Na zimę powojniki w donicach trzeba umieścić w chłodnym ponieszczeniu tak by nie przemarzły.
Odmiany powojnika nadające się do uprawy w donicach :
Białe i kremowe: Clematis florida "Pistachio" (kw.VI-IX)
Różowe : Clematis "Comtesse de Bouchaud" (kw.VI-IX), clematis "Doctor Ruppel" (kw.V, VII-IX), clematis "Hagley Hybrid" (kw.VI-IX)
Czerwone :Clematis "Kardynał Wyszyński" (kw.VI-IX), clematis "Mme Julia Correvon" (kw.VI-IX)
Niebieskie : Clematis "Blue Angel" (kw.VI-VIII), clematis "Generał Sikorski" (kw.VI-X)
Fioletowe - Clematis "Etoile Violette" kw.VI-IX), clematis "Jackmanii" (kw.VI-X), clematis "Königskind" (kw.V-VI i VIII-X)

Wiosenny balkon :

Wczesną wiosną, zanim obsadzimy balkony i tarasy roślinami letnimi wymagajacymi wiekszej ilości ciepła można w skrzynkach balkonowych wysadzić rośliny wiosenne.
rosliny na balkony i tarasy, ukwiecony balkon, balkony i tarasy, wiosenny balkon
Wiosenna kompozycja na balkony i tarasy

Najlepiej na wiosenne dekoracje balkonów nadają się bratki, przylaszczki, pierwiosnki, stokrotki, wrzośce lub krokusy. Jeżeli pogoda się pogorszy i wystąpią przymrozki należy okryć wiosenne rośliny balkonowe lekką włókniną lub wynieść do cieplejszego (ale nie bardzo nagrzanego) pomieszczenia. Pielęgnacja wiosennych kwiatów balkonowych to przede wszystkim regularne choć umiarkowane podlewanie oraz zasilanie płynnym nawozem do roślin kwitnących raz w tygodniu.


Rośliny na balkon słoneczny:

aksamitki, begonia stale kwitnąca, bratki, cynie, dimorfoteka, groszek pachnący, kobea pnąca, maciejka, mirt, nagietek lekarski, nemezja, nasturcja, lantana, lobelia, lewkonia, lawenda, oleander, calibrachoa Million Bells, zwana też petunią Million Bells, rezeda wonna, pelargonia, petunia, scewola, rozchodniki, rojniki, róże, szałwia błyszcząca, surfinia, przypołudnik stokrotkowy, złocienie.

Rośliny na balkon zacieniony:
barwinek, celozja, begonia bulwiasta, funkia, fuksja, hortensja, heliotrop peruwiański, kropik, miodunka, niecierpek Waleriana, niezapominajka, powój trójbarwny, wilec purpurowy.
Więcej informacji o zacienionych balkonach i tarasach...

Rośliny na balkon zaciszny:

begonie, bakopa, diaskia, nemezja, niecierpek Waleriana, sufrinie, sanwitalia, uczep, werbena, tytoń ozdobny, scewola.


kwiaty balkonowe, kwiaty na balkony i tarasy, diaskia
kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty na balkony , sanwitalia
kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty balkonowe , fuksja, ułanka

Rośliny na balkon wietrzny:
aksamitki, bratki, bukszpan, heliotrop, lobelie, osteospermum, rozchodniki, rojniki, stokrotki, szałwia, trzmielina.

Rośliny pachnące na balkony i tarasy

Najbardziej popularną i pachnącą rośliną balkonową jest pelargonia. Cytrynowy zapach liści pelargonii odstrasza insekty. Najpiekniej pachną liście odmian graveolens, veriegatum, fragrans i tomentosum.
Inne rośliny pachnące odpowiednie na balkony i tarasy to goździki brodate, groszki pachnące, lawenda, szałwia, bazylia i plekantrus, którego liście pachną po deliktnym roztarciu i tojeść z liśćmi o zapachu miętowo-cytrynowym. Aromat młodych listków szałwi jest mniej intensywny niż roślin dwuletnich.
Krzewy pachnące na balkony i tarasy to róże, oleandry i mirt.EGZOTYCZNE ROŚLINY NA BALKONY I TARASY

egzotyczne rośliny balkonowe ,kuflik
Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Co prawda są one nieco trudniejsze w uprawie niż typowe rośliny balkonowe ale za to satysfakcja z posiadania nietypowo obsadzonego balkonu jest większa. Dodatkową trudnością jest koniecznością posiadania pomieszczenia, w którym mogłyby przezimować bo chłody bywają dla nich niebezpieczne.
Więcej o egzotycznych roślinach w artykule:
Egzotyczne balkony i tarasy


OFERTA SKLEPU Sadowniczy.pl

ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy


Kliknij na plan w celu powiększenia rysunku... ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
W dzisiejszych czasach taras nie jest już tylko i wyłącznie przechowalnią rzeczy. Jest oazą zieleni, która odgradza nas od zgiełku. Rośliny na balkonie, tarasie rekompensują nam brak ogrodu. Nie trzeba wiele by aranżacja Twojego tarasu urzekała wszystkich wokół.
TEMAT NA LUTY

ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ

Ogrody,  rośliny doniczkowe zimą

Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej na temat roślin doniczkowych zimą...

IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE
Ogrody, iglaki

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...

JUŻ PORA NA PIERWSZE WYSIEWY
Ogrody, wysiewy na rozsadę

Można wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
Pod koniec lutego zaczyna się wysiewać pod szkłem lub folią warzywa takie jak marchew, por czy rzodkiew.
więcej na temat wczesnych wysiewów roślin...


Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin
Najpopularniesze rośliny balkonowe:

pelargonia i werbena
pelargonia bluszczolistna i werbena

surfinia
surfinia

bakopa
bakopaKalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2019

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2019


Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczychBALKON I TARAS W CIENIU
balkon i taras w cieniu,rośliny balkonowe do cienia
Balkon lub taras , na który dociera niewiele światła to dość duże wyzwanie dla właściciela a aranżacja takiego miejsca wymaga przemyślenia i pewnej wiedzy. Niewielkka ilość promieni słonecznych nie oznacza, że nic na balkonie nie wyrośnie ani nie zakwitnie. Jest wiele roślin, którym takie warunki właśnie odpowiadają i które nadają się do uprawy w pojemnikach.
Więcej informacji o zacienionych balkonach i tarasach...


Scewola

rośliny doniczkowe, scewola, kwiaty na balkony i tarasy


Kwiaty o ciekawej budowie - przypominają wachlarzyk złożony z 5 płatków. Kolor kwiatów najczęściej niebieski lub jasny fiolet ale są odmiany o kwiatach białych, różowych oraz dwukolorowych.


KWIATY TRUDNIEJSZE W UPRAWIE

Kwiaty trudniejsze w uprawie


Sprawdź które kwiaty wymagają większej uwagi, są mniej odporne na ataki szkodników i chorób, gorzej znoszą suszę i trudniejsze warunki atmosferyczne.

Kwiaty trudniejsze w uprawie - zobacz...
Niecierpek nowogwinejski

rośliny doniczkowe kwitnące niecierpki nowogwinejskie
Barwy kwiatów w wielu kolorach;. mogą być białe, różowe, jaskrawoczerwone, amarantowe, lila, pomarańczoworóżowe lub pomarańczowe. Kolory są wyraziste, jaskrawe. Niektóre odmiany mają kwiaty dwubarwne czy pełne.
rośliny pachnące , heliotrop
Największym atutem heliotropu jest jego przepiękny zapach, dość silny, waniliowy. Kwiaty heliotropu mają charakterystyczną niebiesko-fioletową barwę. Są też heliotropy o głębokim, nasyconym, fioletowym kolorze lub niebieskie a nawet czasem białe.
Więcej ...Uczep

rośliny jednoroczne , uczep
Uczepy sadzi sie najczęście w pojemnikach na balkonach i tarasach. Można je wykorzystać w wietrznych i mocno nasłonecznionych miejscach.
CHOROBY ROŚLIN DONICZKOWYCH
ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe CHOROBY
Rośliny jak każdy żywy organizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...
Nawożenie roślin
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat
nawożenia roślin ...
Pnącza ogrodowe jednoroczne i wieloletnie

pnącza w ogrodzie, pnacza ogrodowe wieloletnie i jednoroczne
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdzy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić. Więcej na temat pnączy ogrodowych...Agaleria, ciekawe linki, przydatne strony

Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2020    Parki, ogrody i rezerwaty