ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE

GALERIA ROŚLIN - Aukuba japońska łac. Aucuba japonica ang. Spotted laurel

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Aukuba japońska, Aucuba japonica, Spotted laurel, uoparawa aukuby japońskiej, krzewy kwitnące wiosną, krzewy o fioletowych kwiatach, krzewy na gleby żyzne, Krzewy trudniejsze w uprawie, krzewy lisciaste, krzewy ozdobne, galeria krzewów, rośliny zimozielone

Aukuba japońska Odsłon : 21551 wstecz
Typ_rośliny__________________
Krzew liściasty zimozielony

Wysokość: Od 1,2 do 2,5 m w dobrych warunkach.
Ozdoba rośliny: Wiecznie zielony krzew o efektownych liściach - ciemnozielonych, dużych, grubych i błyszczących. Wiele odmian ma liście poplamione nieregularnymi żółtymi plamami.
Kwiaty drobne o czterech ciemnofioletowych płatkach, zebrane w wiechowate kwiatostany. Po przekwitnięciu, pod koniec wiosny zawiązuje owoce. Owoce aukuby są błyszczace, okrągłe, w kolorze czerwonym. Aukuba jest krzewem rozdzielnopłciowym - aby obficie kwitła i wydawała owoce trzeba posiadać egzemplarze męskie i żeńskie. Na dodatek, ze względu na krótszy okres wegetacyjny, może w naszych warunkach nie dokończyć dojrzewania.
Pokrój krzewu dość zwarty, owalny.
Pora kwitnienia: Koniec marca - kwiecień.
Uprawa: Aukuba japońska jest krzewem trudniejszym w uprawie, przede wszystkim ze względu na słabą mrozoodporność. Najlepiej sadzić ją w regionach zachodnich naszego kraju albo posadzić w większym pojemniku i przezimować w chłodnym, widnym pomieszczeniu. Rośliny na zewnątrz warto zabezpieczyć agrowłókniną.
W ciągu sezonu należy dbać aby ziemia była wilgotna, zwłaszcza w czasie suszy. Dobrze jest glebę wokoło wyściółkować oraz co jakiś czas roślnę zasilać nawozem wieloskładnikowym.
Krzew nie wymaga cięcia choć zabieg ten mu nie szkodzi. Rozmnażamy aukuby poprzez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych.
Z reguły nie atakują jej szkodniki ani choroby, o ile zapewnimy jej optymalne warunki uprawy.
Gleba: Przepuszczalna i żyzna, lekko wilgotna. Odczyn lekko kwaśny lub neutralny.
Stanowisko: Cień lub półcień. Może być też stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, zaciszne, ciepłe. Przy bardzo ostrym słońcu liście mogą zostać poparzone. Stanowisko zbyt mocno zacienione może spowdować, że liście odmian o pstrych liściach stracą wybarwienie.
Zastosowanie:Do uprawy ogrodowaej lub w pojemnikach jako roślina tarasowa. W ogrodzie dobrze bedzie wyglądać posadzona pod większymi drzewami, które zapewnią jej nieco cienia. Nadaje się na rabaty mieszane, którym nada nieco egzotycznego klimatu. Pasuje do ogrodów w stylu japońskim, czasem stosowana jest na żwyopłoty - ale raczej nie w naszym klimacie.
Ciekawostki: Aukuba japońska pochodzi z Dalekiego Wschodu - Japonii, poludniowej części Chin i Korei. Jest roślina trującą - szczególnie jej części nadziemne.

Tematy pokrewne: Krzewy trudniejsze w uprawie, krzewy łatwe w uprawie, , kalendarz kwitnienia krzewów, galeria krzewów, rosliny na balkony i tarasy , egzotyczne balkony, ogrodowe_zmarzlaki, rośliny na gleby kwaśne.
fot.
Aukuba japońska kwiatyi i owoce, aukuba japońska Picturata - Leonora (Ellie) Enking /Flickr CC

Aukuba japońska - inne zdjęcia rośliny :

INNE KRZEWY ZIMOZIELONE:

>>> Więcej krzewów do ogrodu...

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...OSTROKRZEW KOLCZASTY

krzewy liściaste ostrokrzew
Zimozielone liście, lśniące i skórzaste, ząkowane. Ząbki zakończone ostrymi kolcami. Kwiaty kwitnące w maju nie mają wartości dekoracyjnej. Ozdoba są przede wszystkim kuliste owoce pięknie kontrastujące z ciemną zielenią liści. Pozostają na krzewie przez całą zimę.
Więcej informacji...

GOLTERIA

Ogrody, zdjęcia golteria płożąca, zdjęcia golterii, golteria w ogrodzie
Białoróżowe, zwisajace, dzwonkowate kwiaty, które po przekwitnięciu przekaształcają się w czerwone, błyszczące kuliste jagody, którymi krzaczki są gęsto obsypane. Właśnie te owoce są najwiekszą ozdobą i do tego bardzo trwałą. Dekorują krzewy od wczesnej jesieni aż do wiosny roku następnego. Liście golterii są ciemnozielone, błyszczace, niezbyt duże o eliptycznym kształcie.
Więcej informacji o golterii...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

KUFLIK

Ogrody, zdjęcia kuflika, kuflik w ogrodzie
Czerwone kwiaty skupione w gęste kłosy o długości do 10 cm o charakterysycznych, długich i cieńkich pręcikach, wystających daleko poza okwiat, co sprawia, że kwiatostan kuflika przypomina wyglądem szczotkę do mycia butelek.
Więcej informacji o kuflikach...

Galerie ogrodnika amatora:

PERNECJA CHILIJSKA

krzewy liściaste pernecja chilijska
Roślina ma efektowne owoce - kuliste, o średnicy 8-12 mm, początkowo białe, potem purpurowe jeżeli egzemplarz jest żeński. Krzewy męskie mają owoce białe. Owoce długo utrzymują się na gałązkach zdobiąc pięknie krzewinki. Są też odmiany pernecji o ozdobnych owocach, w kolorach białym, różowym, fioletowym i czerwonym.
Więcej informacji...

OGRODOWE ZMARZLAKI

grodowe zmarzlaki, rośliny wrażliwe na sniskie temperatury, rosliny egzotyczne, na balkony i tarasy, zimowanie roślin, kuflik, kufliki, datura, bieluń drzewiasty, anielskie trąbki, fuksja, ułanka, sunsaville, kufea hyzopolistna, złocień krzewiasty
Wiosną wybraliśmy się na wystawę ogrodniczą albo tylko co centrum ogrodniczego, zobaczyliśmy jakiś roślinny oryginał, ktorego jeszcze nie mieliśmy, skusła nas uroda nieznanej rośliny a jeszcze na dodatek sprzedajacy zapewnił, że jak zabezpieczymy to zime przetrzyma. Pod koniec jesieni przychodzi pora na chwilę prawdy : które z naszych nowch roślin mogą jednak naszego klimatu nie wytrzymać...
Więcej o ogrodowych zmarzlakach...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności