Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie Wysokość: Od 40 do 80 cm. Ozdoba rośliny: Kwiaty barwy fioletowej lub lila; u odmian ogrodowych występować kwiaty niebieskie w różnych odcieniach, różowe albo czerwone. Koszyczki zebrane są w wiechy ułożone baldachowato.
Pędy proste, sztywne, słabo rozgałęzione.
Liście dolne łopatkowate, górne lancetowate..
Pędy i liście szorstko owłosione. Pora kwitnienia: Od końca sierpnia do końca października. Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie ale wyczerpuje ziemię ze składników pokarmowych. W związku z tym, wiosną każdego roku trzeba je zasilić mieszanką nawozów mineralnych lub ziemię między roślinami wyłożyć kompostem. Wymagają też podlewania w okresie suchszym. Są za to mrozoodporne.
Rozmnażanie przez podział z roślin lub sadzonek. Ta pierwsza metoda jest łatwiejsza. Rośliny dzielimy na wiosnę. Mogą pozostawać w jednym miejscu przez 6-10 lat ale po 3-5 latach koszyczki zmniejszają się, więc lepiej co parę lat rośliny odmłodzić.. Gleba: Żyzna, nie zachwaszczona, lekka, wapienna. Na glebach zbyt lekkich lub zbyt ciężkich mogą ulec chorobie więdnięcia lub porażeniu przez maczniaka. Stanowisko: Słoneczne. Zastosowanie:Astrer gawędka nadaje się na rabaty bylinowe, do grup w ogrodach i parkach. Dobrze wygląda na tle niskich krzewów ozdobnych. Można je sadzić w ogrodach naturalistycznych i w ogrodach w stylu wiejskim. Nadają się na kwiat ciety. Roślina miododajna. Ciekawostki: Aster gawędka to bylina pochodząca z Europy Środkowej, Kaukazu i Azji Zachodniej.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Nic nie stoi na przeszkodzie aby taką wiejską, romantyczna aurę stworzyć we własnym ogrodzie.
więcej...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.