GALERIA ROŚLIN - Aksamitka wzniesiona łac. Tagetes erecta ang. American marigold |
|

Aksamitka wzniesiona Odsłon : 48418 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
>>>ZAMÓW NASIONA / Kwiaty (oferta Sadowniczy.pl) <<<< | | Typ rośliny : Roślina jednoroczna siana wprost do gruntu
Wysokość: Około 80 cm.
Ozdoba rośliny: Duże, zwykle pełne kwiaty o średnicy 9-15 cm , osadzone pojedyńczo na długich szypułkach. Kolor kwiatów pomarańczowy lub żółty w róznych odcieniach.
Pędy reoślin wzniesione, silnie rozgałęzione. Liście duże, pierzastodzielne.
Cała roślina wydziela charakterystyczny, dośc ostry zapach, który nie każdemu musi się podobać ale wyhodowano również odmiany bez zapachu np. odmiana 'Galore', 'Inca', 'Jubilee', 'Ladies'.
Pora kwitnienia: Od czerwca aż do nastania mrozów.
Uprawa: Wszystkie aksamitki są bardzo łatwe w uprawie i mało wymagające. Jest też niewrażliwa na chłody (ale przed przymrozkami trzeba ją chronić), dobrze znoszą upały i parodniowe susze.
Również rozmnażanie aksamitek jest proste: nasiona wysiewamy w marcu lub na początku kwietnia do zimnego inspektu albo pod koniec kwietnia od razu do gruntu. Kiełkują już po 7 dniach a siewki rosną dość szybko. Zakwita po 80-90 dniach od wysiewu.
Można też łatwo uzyskać nasiona na rok przyszły - wystarczy zerwać zeschnięte koszyczki z nasionami, które pojawiają się w miejsce przekwitłych kwiatów. Zbiera się je w miarę dojrzewania. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez 3-4 lata.
Gleba: Dobrze rośnie w każdej przeciętnej glebie, żyznej lecz nie przenawożonej.
Stanowisko: Słoneczne.
Zastosowanie:Nadaje się do tworzenia grup, na kwietniki, rabaty, obwódki, na balkony i tarasy, do skrzynek i mis ale przede wszystkim na kwiat ciety. Kwiaty aksamitki wzniesionej w wodzie trzymają się bardzo długo - nawet 2 tygodnie. Najlepiej wyglądają w dużych ludowych wazonach. Można wykorzystać aksamitki w ogrodach typu wiejskiego, może być wypełniaczem pustych miejsc na rabatach powstałych po przekwitnięciu wiosennych kwiatów.
Ciekawostki: Łacińska nazwa aksamitki pochodzi od imienia etruskiego boga Tagesa.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, więcej o aksamitkach, rośliny do letniego ogrodu, rośliny do jesiennego ogrodu, rośliny na balkony i tarasy, kwiaty cięte, mowa kwiatów, sąsiedztwo roślin.
| |
Opisane rośliny jednoroczne :
aksamitki, aksamitka rozpierzchła,
aksamitka wąskolistna,
aksamitka wzniesiona,
astry chińskie,
bakopa,
begonia stale kwitnąca,
calibrachoa Million Bells,
celozja grzebieniasta,
celozja pierzasta,
cynie,
czarnuszka damasceńska, czubatka ubiorkolistna,
diaskia,
gazania,
gipsówka wytworna (łyszczec nadobny),
godecja wielkokwiatowa,
kapusta ozdobna,
kocanki ogrodowe (suchołuska, nieśmiertelnik),
kleome ciernista,
kosmos (onętek),
kroplik tygrysi (figlarz),
laurencja,
limnantes,
lobelia (stroiczka),
maczek kalifornijski (pozłotka, eszolcja),
motylek wisetoński (motylek nadobny),
nagietek lekarski,
nasturcja,
niecierpek balsamina,
niecierpek nowogwinejski,
niecierpek Waleriana,
petunia,
portulaka wielkokwiatowa,
przypołudnik stokrotkowy,
rezeda wonna,
sanwitalia rozesłana (polegnatka),
scewola,
słonecznik zwyczajny,
smagliczka nadmorska,
surfinia,
starzec srebrzysty,
szałwia błyszcząca,
szałwia powabna (szaławia trójbarwna),
szarłat zwisły,
ślazówka letnia,
tytoń oskrzydlony,
werbena ogrodowa,
uczep,
wyżlin większy (lwia paszcza),
żeniszek
Opisane rośliny dwuletnie :
bratki,
dzwonek ogrodowy,
firletka kwiecista,
goździki brodate, goździki ogrodowe,
malwy,
miesiącznica dwuletnia,
naparstnica purpurowa,
niezapominajki,
stokrotki
TEMATY NA KWIECIEŃ
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
SEZON NA WYSIEWY W PEŁNI

Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki.
więcej na temat wysiewów roślin...
ROZMNAŻAMY TRAWY OZDOBNE I BYLINY KWITNĄCE LATEM I JESIENIĄ

Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy.
więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
Oferta sklepu sadowniczy.pl
Księgarnia Internetowa Złote Myśli :

|
|